Vilniečiams duris atvėrusioje antrojoje Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalėje - 118 menininkų, šimtai dailės kūrinių. “Litexpo” parodų rūmuose vykstančio renginio organizatoriai teigia, jog parodoje kažką savito ir įdomaus atras tiek dailės gurmanai ir profesionalai, tiek mėgėjai.
Antroji šiuolaikinės dailės kvadrienalė - tai geriausių pastarųjų ketverių metų Lietuvos dailininkų kūrinių ekspozicija. Anot kvadrienalės kuratorių, į parodą siekta surinkti kuo daugiau skirtingų darbų, nemėginta vadovautis garsiomis pavardėmis, pasiekimais ar įspūdinga patirtimi: vienintelis kriterijus buvo kūrinių meninis lygis.
Atvira visiems
Viena kvadrienalės kuratorių Ramutė Rachlevičiūtė pabrėžė, kad šia paroda siekiama pristatyti dailininkų darbų visumą. “Visų Lietuvoje vykstančių personalinių parodų apeiti tiesiog fiziškai neįmanoma, be to, jas, kaip ir Šiuolaikinio meno centro parodas, paprastai lanko ganėtinai specifinis ratas žmonių. O mes norėjome patraukti platesnį žiūrovų ratą, pakviesti kuo daugiau žmonių ir supažindinti juos su pastarųjų ketverių metų lietuvių menininkų pasiekimais”, - teigė R.Rachlevičiūtė.
Be to, pasak jos, ir patys dailininkai itin noriai dalyvavo atrankoje, nes tokia paroda - ir galimybė susibėgti patiems menininkams, pabendrauti, pasikeisti idėjomis.
Dėmesys jauniems dailininkams
Anot parodos atrankinio komiteto pirmininko Arvydo Žalpio, labiausiai nudžiugino tai, kad itin aktyviai atrankoje dalyvavo jaunieji menininkai. “Man buvo smagu matyti, kad jauni kūrėjai drąsiai siunčia savo darbus, mėgina, dalyvauja. Taip pat džiugina ir tai, kad buvo pasiūlyta nemažai medijų, video-instaliacijų darbų, o ne vien tradiciniai kūriniai”, - įspūdžiais dalijosi A.Žalpys.
Jo teigimu, galbūt lietuviai kiek atsilieka nuo pasaulinio meno aktualijų, tendencijų ir naujų koncepcijų, tačiau yra stiprūs.
Valstybei neįdomu
Tokio masto renginys, kaip Šiuolaikinės dailės kvadrienalė, pritraukia ne tik meno mėgėjų, bet ir galerininkų, menotyrininkų, kuratorių dėmesį tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tam ypač palankus metas dabar, Vilniui tapus Europos kultūros sostine. Tačiau valstybė kvadrienalės rengimui sugebėjo skirti tik 30 tūkst. litų.
“Šią sumą gavome iš Kultūros rėmimo fondo. Jos užteko “Litexpo” parodų rūmų nuomai padengti, beje, “Litexpo” mums pritaikė nekomercines kainas. Visa kita buvo padaryta entuziastų valia ir pastangomis. Jei valstybei reikia kultūros, ji turėtų suprasti, kad tuščioje vietoje kultūra atsirasti negali”, - sakė viena parodos kuratorių Danutė Zovienė.
Pasak Dailininkų sąjungos vadovo Eugenijaus Nalevaikos, net buvo svarstyta kvadrienalę atidėti. “Dėl lėšų stygiaus turėjome daug ko atsisakyti: juvelyrikos darbų, daugelio kitų projektų, kurių eksponavimui reikia specialios įrangos, apšvietimo, technikos. O ir “Litexpo” tokiai parodai nėra taip gerai tinkanti vieta, kaip, tarkime, Šiuolaikinio meno centras. Tačiau, matydami padėtį valstybėje, pagalvojome, kad kitais metais gali būti dar blogiau, ir apsisprendėme kvadrienalę vis dėlto rengti šiemet. Manau, nesuklydome”, - pasakojo E.Nalevaika.
Jo teigimu, nepaisant visų sunkumų, yra vilčių, kad tokios kvadrienalės taps tradicinėmis ir ateityje tik stiprės bei įgis daugiau svorio.
Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalės darbus bus galima apžiūrėti iki spalio 11 d. Įėjimas - nemokamas.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"