respublika.lt

Ant ledo sudygęs rožynas

2013 spalio 30 10:25:23
Rimvydas Stankevičius, „Respublikos“ žurnalistas

Į anapusybę skaudžiai anksti iškeliavus trims galingoms lietuvių poetėms Juditai Vaičiūnaitei, Nijolei Miliauskaitei ir Onei Baliukonei, pasiguodžiant norisi tarti: „Laimė - dar liko Ramutė Skučaitė“. Išties, tarsi pajutusi, kad nedaug šiandien tėra norinčių ir begalinčių lietuvių poezijoje byloti tauria, meilės, moralės ir išminties kupina moteryste, R.Skučaitė ėmėsi veikti už tris - per keletą pastarųjų metų (jau po Nacionalinės premijos) ji praturtino lietuvių literatūrą Marinos Cvetajevos eilių vertimų knygele (iki šiol to neturėjome), išleido kelis eiliuotų pasakų bei vaikiškų pjesių rinkinius, o prieš porą dienų (spalio 28-ąją) gausiai Rašytojų klube susirinkusiai publikai pristatė dar dvi naujas savo knygas - poezijos knygą „Tamsiai ir šviesiai matys“ bei dvylikos eiliuotų pasakų knygą „Ant ledo atsirado rožė“, puikiai iliustruotą dukters - Jūratės Račinskaitės.

Tokiai solidžiai progai - nemažiau solidi ir pristatančiųjų komanda: renginį sumaniai vedęs ir poetę subtiliai kamantinėjęs literatūrologas Valentinas Sventickas, leidėjas - literatūros specialistas mokslų daktaras Vilius Gužauskas, knygų redaktorė Nijolė Kvaraciejūtė, apie J.Račinskaitės iliustracijas vertingų įžvalgų pažėrusi dailėtyrininkė Nijolė Adomonytė bei pati profesorė Viktorija Daujotytė, atmintinai deklamavusi eiliuotus moralus iš R.Skučaitės pasakų ir primygtinai prašiusi publikos neužmiršti pasiremti jais taip pat ir kasdieniame gyvenime: „Nors ir didi pagunda ima/ Užmiršt, kas esat - sau neleiskit/ Ir kailio niekada nekeiskit“.

„Vilties netekusi viltis“, - tai žodžiai, verti pradėti kalbą apie R.Skučaitės poeziją, - sakė V.Sventickas, - Interpretuoti šiuos žodžius galime kaip tinkami, bet jau paties žodžio „viltis“ buvimas, pati intencija, kurią savo eilėraščiais reiškia R.Skučaitė, yra svarbi ne tik poezijai, bet ir mūsų visų gyvenimui, mūsų savivokai“. Kalbėjo jis apie ankstesnės poetės knygos „Varinis angelas“ ir naujosios - „Tamsiai ir šviesiai matys“ seserystę, apie memuarinės prozos intarpus, nelyg jungiamąsias grandis, neretai pamėtėjančias raktą poetiniam kodui perprasti, apie Sibiro tremties patirčių atbalsius eilėraščiuose, aukštąsias žmogiškąsias vertybes, į kurias skaitančiajam apeliuoja poetė, o drauge nepamiršo scenoje pakalbinti ir knygos dailininkės J.Račinskaitės, kurios piešinių kalba mamos poezijos knygose kone savarankiška - ne tiek iliustruojanti, kiek praplečianti poezijos prasmių laukus.

„Esame sugrąžinami prie pasakų. Ir tikrai - ne atsitiktinai. Galima būtų galvoti, kad pasaka apskritai buvo žmogaus ir žmonijos kuriama, kaip patikimiausias jos sąmonės saugos būdas, kaip bandymas kalba įveikti pasaulio priešiškumą, žvėries, tamsos jėgą. Argi pasaka nebuvo pirminis bendrystės, susikalbėjimo ieškojimas? Juk jeigu žvėris galėtų kalbėti - išmoktume su juo pasikalbėti, susitarti. Štai pasaka ir yra ta terpė, kurioje įmanoma su žvėrimi pasidalyti kalba ir ta kalba su juo susitarti. Jeigu zylė, sulaužytu sparneliu, leistųsi paimama ant rankų, išgelbėtume ją. Visos pasakos mums juk ir sako: reikia visada būti pasiruošus būti pagalbininkais, o pagalbos jėga ateis iš mūsų pačių gerumo. Pasaka - visuomet morali. Todėl ir sakau, kad R.Skučaitės bylojimas pasakų kalba - sąmoningas ir apsvarstytas veiksmas. Dar daugiau - tai visos šios poetės kūrybos versmė - pradžių pradžia.

R.Skučaitė mato ir lietuvių, ir pasaulio pasakas: Vilhelmas Haufas, Hansas Kristianas Andersenas, broliai Grimai... Pasakos pasaulis, ko gero, apskritai yra itin vientisas ir visiems bendras. Todėl knygoje „Ant ledo atsirado rožė“ - perpasakotosios eiliuota kalba ir originaliai poetės sukurtosios - itin gražiai tarpusavyje dera. Juk taip ir turi būti - pasaka gimsta pasakojant - todėl pasaka nebūna užbaigta, ji teka, kinta, skatina kurti kitas pasakas“, - apie poetės kūrybines ištakas kalbėjo profesorė V.Daujotytė.

Iš originaliųjų R.Skučaitės pasakų ji išskyrė pasakaitę „Ten, kur papartynas“, kalbančią apie pačius subtiliausius, eilinio žmogaus veik nepastebimus dalykus - šešėlių pasaulį, o tiksliau - apie du pasiklydusius pušų spygliukų šešėliukus, privalančius pargrįžti iki aušros namo. „Koks virpantis subtilumas, kokia paslaptinga efemerija... Pasakose, net ir viso pasaulio kontekste, manau, apie tai dar nebuvo kalbėta“, - dosniai poetę gyrė profesorė.

Pati poetė, gana gausiai paskaičiusi eilių, apie poeziją veik nekalbėjo. V.Sventickui paklausus, gal ką svarbaus bus pamiršęs paminėti, R.Skučaitė atsakė: „Svarbiausia ir skaudžiausia šiandienos tema man yra uždaromų mokyklų tema. Man atrodo, kad mokykla yra toks žmonių sieloms ir valstybės, visuomenės, tautos ateičiai svarbus objektas, kad jis apskritai negali būti uždaromas. Mokyklas galima tik atidaryti, o uždaryti jų negalima niekada - net jei į mokyklą susirenka dešimt moksleivių, net jei ateina tik vienas - ji turi veikti. O jei net ir nė vieno nebus - ant jos vis tiek turi būti užrašyta „Mokykla“ ir ji turi laukti ateinančiųjų“.

Buvo nepaprastai gera išgirsti audringus publikos plojimus po šių žodžių, buvo gera justi, kaip poetės žodžiai dygsta žmonių sąmonėje... Apskritai - buvo geras, įsimintinas renginys, pamaitinęs ne tik geros poezijos, bet apskritai gėrio išsiilgusias sielas viltimi, kad rožė tebežydi - kad net ir ant ledo ji skleidžiasi.

×
nuotr. 2 nuotr.
Poetė Ramutė Skučaitė ir jos dukra - dailininkė Jūratė Račinskaitė pristatė iškart dvi knygas. Sauliaus Venckaus nuotr.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Gyvenimas"

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s