„Atėję iš sapnų aborigenai“ - taip pavadinta vakar sostinės Pamėnkalnio galerijoje atidaryta spalvinga ir paslaptingais ženklais išmarginta kaunietės tekstilininkės Zinaidos Irutės Dargienės (77 m.) paroda. Kodėl aborigenai? Kodėl būtent jie paakino dailininkę sukurti visą galeriją kilimų ir tapybos ant šilko darbų?
„Nesvarbu, ar mūsų protėvių, ar kitų tolimų kraštų kultūra, man ji yra įdomi. Pamaniau, kad ir Australijos aborigenų gyvenimas bei tradicijos išlikusios iki šių dienų, gali padėti nūdien, atgaivinti mūsų technikos amžiaus stebuklais paveiktą dvasią. Smalsumas yra mano kūrybos varomoji jėga“, - pasakoja parodos autorė, kuri prieš trejus metus kelis mėnesius buvojusi Australijoje parsivežė neišdildomų įspūdžių. Dailininkė aborigenų menu susidomėjo dar anksčiau, negu pateko į šį egzotišką žemyną. Pirmiausia ji pamatė parodą Tel Avivo dailės muziejuje ir susižavėjo aborigenų meno geometrinėmis formomis, spalvų derme, dekoratyvumu, o nesuprantami ženklai viliojo susipažinti su jai tuomet dar nežinoma meno filosofija. Kai nuvyko į Australiją ir daug ką pamatė savo akimis, pabuvo muziejuose, galerijose, o daugiausiai įspūdžių pasisėmė iš tarptautinių aborigenų meno festivalių. Z.I.Dargienė pamanė, kad ir Lietuvos aborigenai su savo senaisiais pagoniškais papročiais bei atgimusiu baltiškuoju menu galėtų juose dalyvauti ir būtų įdomūs ne tik ten gyvenantiems tautiečiams.
Parodoje dėmesį patraukia keletas darbų, kuriuose vaizduojama gyvatė. Įspūdingas kilimų triptikas pavadintas „Gyvenimo geismas“. „Gyvatė, kaip jūs žinote, įvairiose šalyse yra tam tikras simbolis. Ir aborigenams, ir lietuvių mitologijoje gyvatė yra sveikatos, seksualumo, gyvenimo energijos simbolis. Saulės, žvaigždės, augaliniai motyvai bei kai kurie kiti ženklai sutinkami ir jų kultūroje, ir mūsų. Simbolių ir ženklų kalba būdinga ir kitų šalių senosioms kultūroms. Tad lygindami tuos iškalbingus senuosius aborigenų ženklus ir atrasdami bendrumų suvokiame, kad Žemė mums visiems yra viena ir ją reikia saugoti“, - kalba menininkė.
„Jeigu ateityje dar turėsiu energijos, tai su bendramintėmis tekstilininkėmis, kurios Kaune yra susibūrusios į savotišką klubą „Esam“, kursiu darbus, kuriuose įamžinsime senovės baltų ženklus. Mūsų idėją galėtų paremti Kultūros ministerija. Tuomet galėtume tuos darbus pristatyti aborigenų festivaliuose kitose šalyse ir taip garsinti Lietuvos vardą pasaulyje“, - apie savo kūrybines svajones kalba dailininkė, surengusi jau 36-ąją savo kūrybos parodą.
Įspūdingas buvo ir parodos atidarymas: buvo rodomas dailininkės sukurtas filmas apie Australijos senųjų gyventojų kultūrą ir meną, skambėjo muzikanto Artūro Sinkevičiaus tradiciniu aborigenų pučiamųjų instrumentų didžeridū (didgeridoo) atliekama melodija. Z.I.Dargienė yra padariusi ir daugybę nuotraukų, ji sako, kad galėtų surengti ne vieną fotografijų parodą, bet tam, žinoma, reikia daug laiko ir pinigų. O kol kas menininkė kviečia Pamėnkalnio galerijoje pasigėrėti tekstilės ir kitais darbais, kuriuose prie aborigenų meno dera ir indoeuropietiškos - baltiškos kultūros reliktai.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"