respublika.lt

A. Petriko literatūrinė premija – rašytojai Gajai Gunai Eklei

2022 gegužės 02 12:35:00
Respublika.lt info

Penktąja dr. Aloyzo Petriko literatūrine premija bus apdovanota rašytoja Gaja Guna Eklė (tikr. Eglė Baliutavičiūtė) už knygą vaikams „Keistuoliai“ (leidykla „Nieko rimto“).

×
nuotr. 1 nuotr.
Aloyzas Petrikas. Eltos nuotr.

 

Premijos steigėjas ir mecenatas – verslininkas dr. A. Petrikas, JAV bei Lietuvos aukštųjų medicinos technologijų korporacijos „Vitta Corporation“ prezidentas. Premija skiriama už lietuvių rašytojų sukurtus kūrinius vaikams ir jaunimui. Šia premija pratęsiama Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos, įsteigtos 1933 metais, tradicija. Anuomet šios premijos iniciatorius buvo tuometinis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos pirmininkas A. Petrikas (1893–1964). 

Šiemet premijai buvo pasiūlyti: Aidas Jurašius (knyga „Žąsino Gagio kelionės“), Danguolė Kandrotienė (knygos „Pasaiba ir sapnų knyga“ ir „Berniukas ir maišiukas“), Audronė Kvietkutė (knyga „Rytės ratai“), Vilius Mačiliūnas (knyga „Kas pagrobė mokytoją?“), Daina Opolskaitė (knyga „Kur dingo Edvinas Kratas?“), Reda Puodžiukė (knyga „Neeilinė diena Balioniškyje“),  Virgis Šidlauskas (knygos „Goris“ ir „Stogas, po kuriuo auginu žvaigždes ir lietų“) Neringa Vaitkutė (knygos „Klampynių kronikos 3. Pamiršti Dievai“ ir „Jeronimas Dryžius ir Įsivaizduojamų draugų departamentas“), Ignė Zarambaitė (knygos „Emilio laiškas“, „Slapta laiškų rašymo agentūra“ ir „Pašto pelyčių nuotykiai Šiaurėje“) Dovilė Zavedskaitė (knygos „Fidelis ir kiparisas“ ir „Paštininkas ir serbentai“) ir Monika Žiūkaitė (knyga „Tapukas ir emocijų kuprinė“).

Vertinimo komisijoje dirbo Lietuvos rašytojų sąjungos deleguotos atstovės – Gintarė Adomaitytė, Jurgita Jasponytė-Burokienė ir Kotryna Zilinskienė (Kotryna Zylė), Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovės – Jurga Trimonytė Bikelienė, Asta Skujytė-Razmienė.

E. Baliutavičiūtė baigė literatūros antropologijos ir kultūros studijas Vilniaus universitete, jau beveik dešimtmetį dirba savarankiškai bei Nacionalinėje Lietuvos bibliotekoje su vaikų literatūros tyrimais bei sklaida. Yra Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė. 

Trumpų istorijų rinkinys „Keistuoliai“ – antra rašytojos knyga, anksčiau ji jau yra išleidusi apysaką vaikams „Brolis, kurio nereikėjo“ (2016), dalyvavusią akcijoje „Metų knygos rinkimai“, taip pat su iliustruotoja Eídivile sukūrė knygiuką „Vitaminai mamai“ (2020). 

 „Gajos Gunos Eklės knygoje Keistuoliai (il. Ieva Zalepugaitė) tarsi per padidinamąjį stiklą žvelgiama į kasdienybę ir žmones, kurie – jauni, suaugę ar pagyvenę – dėlioja savo gyvenimo istorijas. Su šypsena, o kartais ir lengvai patraukdama per dantį, knyga atskleidžia, kad visi mes esame savaip keisti, tačiau kartu klausiama, ar priimame save tokius, kokiais giliai, giliai, pačiame širdies kamputyje norėtumėme būti. Kupini šviesaus, bet nenusaldinto pozityvumo, Keistuoliai ragina ieškoti savosios laimės. Net ir jeigu kažkam pasirodytų, kad šios paieškos – mažumėlę... keistos.“ (Asta Skujytė-Razmienė)

Premijos iškilmės – birželio mėn. Rašytojų klube. Laureatei bus įteiktas diplomas ir 3000 eurų premija.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • VERTINIMAS: Finansų ministrė Gintarė Skaistė vienam didžiausių Ispanijos žiniasklaidos leidinių „El País“ davė interviu, pažymėdama, jog šiandien nuo mobilizacijos bėgančius Rusijos piliečius reikia vertinti kritiškai ir neskubėti įsileisti į Europą humanitariniais pagrindais.
  • LYNAI: Šią savaitę baigti lynų įveisimo į šalies ežerus darbai - išleista 25,2 tūkst. vnt. dvivasarių žuvų, vidutinis įveistų lynų svoris – 19 g.
  • NOBELIS: Į Vilnių sekmadienį atvyksta Nobelio fizikos premijos laureatas Williamas Danielis Phillipsas - Vilniaus universitete jis skaitys viešą paskaitą „Laikas, Einsteinas ir šalčiausi dalykai Visatoje“, susitiks su universiteto rektoriumi Rimvydu Petrausku, fizikos fakulteto studentais ir mokslininkais.
  • PARAIŠKA: Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad penktadalio Ukrainos teritorijos aneksija grąžino dėl išlikimo kovojančią šalį į prieškarines pozicijas dėl sprendimo pateikti paraišką dėl narystės NATO.
  • TERMINALAS: Sėkmingai atlikus planinius techninės priežiūros bei SGD terminalo akvatorijos sąnašų valymo darbus, Klaipėdos SGD terminalas spalio 1 d. atnaujino įprastinę veiklą.
  • PASLAUGOS: Lietuvos paslaugų eksportas antrąjį ketvirtį siekė 4,2 mlrd. eurų – 25,5% daugiau nei pernai tuo pačiu metu; paslaugų importas siekė 2,6 mlrd. eurų – 33,1% daugiau.
  • SKUNDAS: Pasikeitus Baudžiamojo proceso kodeksui nuo spalio 1 dienos sulaikyto asmens skundą teisėjai privalės išspręsti per 20 valandų, tam savaitgaliais budintiems apylinkių teismų teisėjams numatomas papildomas finansavimas.
  • PAPLŪDIMYS: Ruduo ir žiema parodys, ar pirmą kartą dideliu smėlio kiekiu iš uosto dugno papildytas pirmosios Melnragės paplūdimys atlaikys audras, sako mokslininkė Loreta Kelpšaitė-Rimkienė.
  • VERDIKTAS: Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija neprivalėjo skirti paskatinimo iki gyvos galvos kalinčiam Henrikui Daktarui, paskelbė Regionų apygardos administracinis teismas.
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +13 C

+7 +12 C

 

+6 +14 C

+6 +12 C

+9 +14 C

 

+12 +14 C

0-9 m/s

0-8 m/s

 

0-6 m/s