respublika.lt

Nida Vasiliauskaitė: LRT nebeturi informacijos monopolio

Publikuota: 2023 lapkričio 07 10:06:00, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Nida Vasiliauskaitė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su filosofe Nida Vasiliauskaite.

 

- Feisbuke pasidalinote įspūdžiais apie tai, kaip oficialioji žiniasklaida aprašė ir parodė neseniai prie Seimo vykusį mitingą „Pasakyk NE turto nusavinimui!", nukreiptą prieš parlamentarų svarstomas nekilnojamojo turto mokesčio pataisas. Taigi, kaip dirba LRT?

- Apžvelkime, pavyzdžiui, LRT portale pasirodžiusio reportažo iš protesto mitingo prieš NT mokestį vizualiką.

Titulinė fotografija, kurioje matyti kažkoks atsitiktinis (arba VSD parinktinis iš kino studijos masuotės) kazoku persirengęs gauruotas keistuolis su vėliava - kadras padarytas tokiu kampu, jog pačios vėliavos nesimato, tik storas, kuoką primenantis jos kotas, laikomas lyg smūgiui parengta beisbolo lazda. Čia - titulinė nuotrauka, pati renginio esmė ir tipiškas dalyvis, supraskime.

Žemiau - nuotrauka stambiu planu su keliais protestuotojais. Toliau - stambiu planu aš (būtinai nemaloniu išsišiepusiu rakursu), nors nei kalbėjau mitinge, nei organizavau, tik, žinoma, kaip ir kiti susirinkusieji (ir daugybė nesusirinkusių), esu prieš šį NT mokesčio projektą (todėl ir atėjau, todėl ir kitus pakviečiau).

Žiūrime toliau - stambiu planu kažkoks senukas, žemiau - irgi stambiu planu dar vienas protestuotojas su plakatu. Po to - keli žmonės, už jų kažkas laiko garsųjį nevykusį plakatą „Konservų šaika - tautos pražūtis", keliaujantį per visus mitingus, mano aiškiai iš anksto įvardintą kaip nevykusį, bet dabar, žinoma, LRT susietą ir su manimi.

Dar matome vienintelę „bendro vaizdo" fotografiją kiek smulkesniu planu, kurios pagrindu atrodo, jog mitingą tesudarė keliasdešimt žmonių.

Paskui matomas Laurynas Ragelskis su gramofonu lyg pagrindinis veikėjas. Su mitingo organizatoriais ir mitingu neturintis nieko bendra - atėjęs jau po oficialiosios dalies, nuo tolesnių kalbėtojų ir jų pasakytų dalykų mitingo organizatoriams aiškiai garsiai atsiribojus.

Žemiau - Celofanas, žinoma, Celofanas. Irgi lygiai taip pat savavališkai įšokęs į sceną post factum ir rėžęs „Mes nemokėsime jokių mokesčių!". Lygiai taip pat užsilipo Petras Gražulis ir Erika Švenčionienė (tekste užsimenama, kad jie - po oficialios dalies, tačiau būtent jie dosniai minimi tiek tekste, tiek, svarbiausia, vizualiai, todėl mitingo organizatorių atsiribojimo nuo jų faktas, net ir įvardintas, sąmoningai užtrinamas ir paverčiamas priešingu).

Likusiose nuotraukose - pats mitingo organizatorius Raimondas Šimaitis, išsirikiavusi policija, du trispalviuoti senukai, o pabaigoje - respektabili Seimo salė ir baigiamasis akordas - NT mokesčio vienas iniciatorių Mindaugas Lingė, „nutrauktas" kažkur Seime, ne mitinge, gražiai, skoningai, solidžiai, profesionaliai, geliu suteptais plaukučiais, dailiai gulinčiu geros kokybės švarku: žiū, prieš kokius žmones ir idėjas protestuoja „visokie celofanai"!

Taip, pirma, mitingo centru tampa būtent su juo nesusiję veikėjai - „visokie celofanai ir švenčionienės".

Antra, tarp jų būtinai kažkodėl atsiduriu aš - netgi manimi pradedama.

Trečia - tikrieji kalbėtojai ir organizatorius R.Šimaitis (o jie pakalbėjo tikrai visai šauniai) reprezentuojami minimaliai ir paskandinami minėtame „kontekste".

Ketvirta: kuriamas įspūdis, jog susirinko keliasdešimt „marginalų", kai realiai buvo pilna tanki aikštė tarp Seimo, Mažvydo bibliotekos ir prospekto: mažiausiai kokie trys tūkstančiai (bent triskart daugiau nei planuota prašant leidimo). Tekste beveik tas pripažįstama, sakoma „apie 2500", bet nei viena foto to neliudija, o liudija kitką, netyčia.

- Kiek visuomenė gali toleruoti tokią iškreiptų veidrodžių praktiką?

- Žiūrint ką mes šiuo atveju vadiname toleravimu. Mes negalime imti ir atleisti LRT vadovo ar panaikinti transliacijų - galime tik nežiūrėti. Didelė dalis visuomenės ir nežiūri, arba žiūri su nepasitikėjimu, iš anksto žinodami, kaip viskas bus, turėdami ir alternatyvius informacijos kanalus. Tad poveikis, kurį gali tikėtis padaryti LRT, tikrai yra mažėjantis - nacionalinis transliuotojas nebeturi informacijos monopolio. Tačiau turi tam tikro socialinio sluoksnio akyse savotišką informacijos prestižą, bet tas sluoksnis savo ruožtu tampa izoliuotas.

- Lenkijoje po rinkimų pasikeitus valdančiajai daugumai jų nacionalinis transliuotojas iškart pakeitė toną. Ar taip galėtų atsitikti ir pas mus, jei po rinkimų pasikeistų valdžia?

- Priklausytų nuo to, kas būtų ta nauja kita valdžia. O esamomis sąlygomis ji galėtų būti tik kažkokia iš esmės popierinė opozicija, kaip, pavyzdžiui, socialdemokratai ar kažkas panašaus. Toną LRT veikiausiai šiek tiek sušvelnintų, bet tikrai nedaug ir iš esmės nelabai kas keistųsi. Nes yra skirtumas tarp valdžios, kuri yra tiesiog užimanti pareigas ir realios valdžios, kurią sudaro savi žmonės faktinėse vietose, įskaitant pačią LRT.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
358
F

Dienos klausimas

Ar žiūrite žinias per televiziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -5 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-8 -3 C

-7 -2 C

-10 -5 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s