respublika.lt

Vežėjai prašo kuo skubiau spręsti pasibaigusių kvotų vilkikų vairuotojams problemą

Publikuota: 2023 lapkričio 20 16:09:00, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi redakcijos nuotr.

Metinis 21,6 tūkst. kvotų limitas paslaugų sektoriuje, kurios skirtos darbuotojų ne iš Europos Sąjungos (ES) šalių įdarbinimui, oficialiai išseko – Migracijos departamento duomenų bazėje jų nebeliko praėjusį penktadienį, lapkričio 17 d. Tokia situacija kartojasi jau trečius metus iš eilės, tad vežėjų atstovai dar kartą kreipėsi į Vyriausybę, Susisiekimo, Socialinės apaugos ir darbo ministerijas bei Seimo Ekonomikos komitetą.

 

Vežėjai aiškina, kad taip siekiama atkreipti dėmesį į tai, jog įmonėms, kuriose dirba deficitinių profesijų atstovai, o taip pat ir pačiai valstybei, kvotų limitai kasmet atneša milijoninius nuostolius. Atsakingų institucijų prašoma kuo skubiau didinti metinį kvotų limitą, kad logistikos sektoriaus veikla iki naujųjų metų nesutriktų, o dar geriau – jų išvis atsisakyti.

Atkreipiamas dėmesys į tai, kad prie greito kvotų limito išsekimo paslaugų sektoriuje šiuo metu labai prisideda vadinamoji „pašto dėžučių“ problema. T. y. kai laikino įdarbinimo įmonės, kurios neturi nei transporto veiklos licencijos, nei krovininių automobilių, pagal kvotas kviečiasi profesionalius tarptautinę kvalifikaciją turinčius vilkikų vairuotojus iš trečiųjų šalių tokių kaip Uzbekistanas, Kazachstanas, Kirgizija ir pan., o tuomet juos „pernuomoja“ užsienio vežėjams arba pervilioja juos iš sąžiningų vežėjų, žadėdami darbo sąlygas, kurios dažnai neišpildomos.

Pagal tokią schemą kvotos yra tiesiog „pavogiamos“ iš Lietuvoje registruotų ir sąžiningai veiklą vykdančių transporto įmonių.

Kaip pabrėžia Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas, neoficialiai kvotos paslaugų sektoriuje išseko dar rugsėjį. Tuomet, Migracijos departamentas skelbė apie 5 tūkst. kvotų paslaugų sektoriuje likutį, tačiau kartu ir tai, kad nagrinėjama net daugiau kaip 9 tūkst. užsieniečių prašymų išduoti leidimą laikinai gyventi šiuo pagrindu.

Pasak Z. Buivydo, svarbiausia yra tai, kad vangiai sprendžiant deficitinių profesijų trūkumui ir jų įdarbinimui skirtas problemas, Lietuva prieš kitas šalis pralaimi, nes ten, pavyzdžiui, įdarbinti deficitinės profesijos atstovus – profesionalius vilkikų vairuotojus yra žymiai paprasčiau.

Asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius atkreipia dėmesį į tai, kad jau nebe pirmus metus Lietuvos vežėjai dėl darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimą ribojančių dalykų praranda konkurencingumą ir per metus – milijonus eurų pajamų, o dėl to nukenčia ir valstybės biudžetas, nes įgyvendinant mažiau užsakymų, mažiau uždirbama ir sumokama mažiau mokesčių.

„Šiuo atveju labai blogai yra ne tik greitai išsenkančių kvotų problema, bet ir tai, kad per mažai dėmesio kreipiama į esmines priežastis, kodėl kvotos taip greitai senka. O jos paslaugų sektoriuje labai sparčiai tirpsta dėl to, jog laikinojo įdarbinimo įmonės, neturinčios nei licencijos, nei vilkikų, be jokių apribojimų pagal kvotas kviečiasi vairuotojus iš trečiųjų šalių, o šiems gavus leidimus dirbti, juos „pernuomoja“ lyg kokius daiktus užsienio vežėjams.

Tai yra baisu, taip neturi būti ir tam turi būti kuo greičiau užkirstas kelias. Žinant tai, kad kvotų mūsų šalyje ir taip nuolatos pritrūksta, be galo nesąžininga leisti jas išnaudoti tam, kad vilkikų vairuotojai vėliau vairuotų ne Lietuvos transporto įmonių vilkikus, o užsienio“, – pranešime teigė Z. Buivydas.

Vežėjų atstovų nuomone, šiuo metu ne tik būtina iš naujo peržiūrėti šalies deficitinėms profesijoms taikomą darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo kvotų sistemą.

Taip pat būtina svarstyti ir būtinybę atlikti korekcijas Užsieniečių teisinės padėties įstatyme, kurios draustų trečiųjų šalių piliečiams – tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams ir tarptautinio keleivių vežimo transporto priemonės vairuotojams licencijuotoje kelių transporto ir keleivių vežimo veikloje dirbti pagal laikinojo įdarbinimo sutartis.

Tai leistų išvengti situacijų, kai į Lietuvoje leidimą dirbti gavę trečiųjų šalių piliečiai iš tikrųjų išvyksta dirbti į užsienio šalis.

Pasak vežėjų, šiuo metu Lietuvoje trūksta daugiau nei 10 tūkst. tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojų, o visoje Europoje – daugiau nei 0,5 mln.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F

Dienos klausimas

Ar žiūrite žinias per televiziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -5 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-8 -3 C

-7 -2 C

-10 -5 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s