respublika.lt

Lituanica vėl tampa Bellanca, bet viltis išlieka

2022 vasario 15 11:30:00
Lituanicos instituto info

Evaldas Pakalnis, aviacijos istorija besidomintis kaunietis, 2013 m. internete aptiko Hawaiian Airlines žinutę, kad 1929 m. laidos Bellanca CH-300 Pacemaker vėl ore. Jis nutarė parašyti orlaivį atrestauravusių dirbtuvių vadovui Joe Pritchard ir pasiteirauti apie hipotetinę galimybę galbūt - kaip nors... kur nors... iš kokių nors Bellancos nuolaužų atkurti Lituanicą. Labai nudžiugo, kai gavo padrąsinantį atsakymą su kontaktais Amerikos lietuvio, kuris kažką panašaus jau daro.

×
nuotr. 1 nuotr.
Buvusi Juliaus Sako Bellanca Oškošo parodoje – jau visiškai atrestauruota, bet dar su jo išrūpintu Dariaus ir Girėno Bellancos numeriu NC 688E. Lituanicos instituto nuotr.

 

Tai buvo Juliaus Sako kontaktai. Evaldas nedelsdamas, 2013 m. gegužės 28 d., parašė jam laišką:

Gerb. p. Juliau, jūsų el. pašto adresą gavau iš Joe Pritchard. Gal jūs jau žinote, kad aš ieškau Bellanca CH-300 Pacemaker. Tiesą sakant, aš gyvenu Kaune, netoli senojo aerouosto, į kurį turėjo atskristi Lituanica (Bellanca CH-300 Pacemaker Nr. 688E). Deja, tam nebuvo lemta išsipildyti, ir mums liko tik istorija apie tautos didvyrius.

Aš ieškau Bellanca CH-300 Pacemaker iš kurios noriu atkurti Lituanicą tokią, kokia ji buvo 1933 m. Ketinu atidaryti specialų fondą, panašų į tą, kuriuo naudojosi Steponas Darius ir Stasys Girėnas prieš transatlantinį skrydį. Tačiau aš neplanuoju skrydžio. Norėčiau atkurti tik nedidelę Lietuvos istorijos dalį - tikrą skraidantį lėktuvą.

Kitą dieną atėjo Juliaus atsakymas:

... Deja, maždaug prieš 6 mėn. turėjau parduoti lėktuvą, nes trūko lėšų jam užbaigti... Šiuo metu N688E yra atkuriamas netoli nuo manęs, bet nemanau, kad naujasis savininkas sutiktų jį parduoti, nors viskas yra įmanoma...

2016 m. buvusi Juliaus Sako Bellanca, jau visiškai atrestauruota, Oškošo senoviškų lėktuvų parodoje buvo apdovanota diplomu.

Tačiau Evaldo svajonė įsigyti garsiojo italų kilmės amerikiečių lėktuvų konstruktoriaus trisdešimtųjų metų modelį ir atkurti nedidelę Lietuvos istorijos dalį buvo įstrigusi pradiniame taške, kol apie tai neišgirdo Rolandas Paksas. Pirmoji jo reakcija buvo nustebimas - kodėl Julius norėjo tik užbaigti skrydį, o Evaldas nori tik turėti iš originalo perdarytą Lituanicą? Svajonės turi būti vertos Dariaus ir Girėno - reikia nupirkti vieną iš dar išlikusių Bellancų, pritaikyti ją tolimai kelionei ir, startavus iš Niujorko, atskristi į Kauną be nusileidimo!

- Bet ar tai įmanoma? - suabejojo visi, su kurias Rolandas pasidalino sumanymu.

- Nori - gali. Tai Vytauto Lapėno tiesa, kurią jis įrodė savo gyvenimu.

- Bet...

- Tie, kurie netiki, tikėti neprivalo.

- O jeigu neparduos?

- Jei neparduos, būsime bent pabandę - užbaigė diskusijas Rolandas.

Jis paskambino Juliui Sakui ir po kelių savaičių gavo atsakymą - naujasis savininkas Warren Wright, gyvenantis Kanados šiaurėje, sutinka parduoti Bellancą už 700 000 USD.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • PAJAMOS: Dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ kartu su dukterine įmone dujų birža „GET Baltic“ neaudituotais duomenimis pernai kartu uždirbo 98,2 mln. eurų pajamų.
  • GINČAS: Gedimino kalno būklę stebintis ir jį prižiūrintis Lietuvos nacionalinis muziejus apskundė Vilniaus apygardos teismo sprendimą, palankų buvusiam kalno sutvarkymo darbų projektuotojui UAB „Hidroterra“.
  • DOKUMENTAI: Praėjusiais metais Lietuvos piliečiams išduota beveik 720 tūkst. asmens dokumentų – daugiausiai per pastarąjį dešimtmetį, rodo Migracijos departamento turima statistika.
  • SAVIVALDA: Kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose kandidatuoja beveik penktadalis parlamentarų, o perrinkimo siekia dauguma – 49 – pareigas einantys merai.
  • REABILITACIJA: Pernai kompensuojamomis reabilitacijos paslaugomis pasinaudojo beveik 3,5 tūkst. koronavirusu persirgusių žmonių - tai trečdaliu mažiau nei 2021-aisiais.
  • SKUNDAS: Airijos ir Vengrijos oro bendrovės „Ryanair“ ir „Wizz Air“ teismui apskundė nuo šių metų padidintas rinkliavas Vilniaus oro uoste.
  • UŽDRAUDĖ: Teismas sausio pabaigoje uždraudė aštuoniems Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos bankroto administratoriams laikinai – šešis mėnesius užsiimti šia veikla: tokia sankcija pritaikyta Daliui Volskiui, Skaistei Klimei ir Vėjūnui Klimui, Vaidotui Lemešovui, Arūnui Virkučiui, Donatui Turkui, Tomui Malinauskui ir Vytautui Švedkauskui.
  • REIDAS: Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad vasario 6-7 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimą.
  • BYLA: Baudžiamoji byla dėl konflikto Vilniaus prekybos centre, kai per karantiną dėl nedėvimos kaukės pastabą gavęs pirkėjas Darius Varnas sumušė apsaugininką, o paskui lauke šovė į jį iš turėto ginklo, pasiekė Konstitucinį Teismą.
  • GALIA: 2022-aisiais vėjo elektrinių galia Lietuvoje, palyginus su 2021 metais, išaugo trečdaliu - siekė 1,51 teravatvalandės (TWh).
Daugiau

Dienos klausimas

Ar ketinate šiemet atostogauti užsienyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +2 C

-6 +3 C

 

-6 +2 C

-1 +4 C

-2 +3 C

 

-3 +1 C

0-4 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s