respublika.lt
 

Žalgiriečiams tinka „Warriors“ šūkis

2019 balandžio mėn. 14 d. 12:00:29
Arūnas ABROMAITIS

Prieš 12 metų „Golden State Warriors“ klubas, tuo metu nebuvęs NBA elite, pradėjo naudoti šūkį „mes tikime“ (we believe). Komanda, kurios padėtis atrodė beviltiška, su šiuo šūkiu pasiekė atkrintamąsias varžybas ir jose sukūrė sensaciją. Šiemet „karių“ keliu eina Kauno „Žalgiris“. Jis įspūdingai prasiveržė į atkrintamąsias varžybas ir ateinančią savaitę pradės ketvirfinalio seriją. Varžovas - Stambulo klubas „Fenerbahce“ (Turkija) - yra tokio lygio, kad žalgiriečių pergalė taptų didžiausia šiuolaikinės Eurolygos sensacija.

×
nuotr. 1 nuotr.
„Fenerbahce“ įžaidėjas Kostas Slukas nuolat pridaro problemų „Žalgiriui“. EPA-Eltos nuotr.

 

Šaras - buvęs „karys“

Pirmadienį, kai „Žalgiris“ pradėjo prekiauti bilietais į trečiąsias serijos su „Fenerbahce“ rungtynes, prie kasos nusidriekė milžiniškos eilės. Sirgaliai jose stovėjo po kelias valandas. Pragmatiškas žmogus paklaustų - vardan ko tos kančios? Negi sirgaliai tiki, kad komanda, vos ne vos pasiekusi atkrintamąsias varžybas, jose nugalės reguliariojo sezono nugalėtoją? Ar jie tiesiog nori pamatyti gražų renginį ir galingą varžovų komandą? Vargu. Sirgaliai tiki ir laukia pergalių.

Kad tikėjimas sporte kartais nuverčia kalnus, įrodė jau minėtas „Warriors“ pavyzdys. Dabar šis klubas yra stipriausias NBA lygoje, bet 2006-2007 m. sezone buvo kitaip. „Kariai“ buvo labai toli nuo atkrintamųjų varžybų, kai atsirado šūkis „mes tikime“. Visgi jie užbaigė reguliarųjį sezoną įspūdingu spurtu, pakilo į aštuntąją vietą Vakarų konferencijoje ir tuo neapsiribojo. Pirmajame atkrintamųjų varžybų etape „Warriors“ patiesė geriausią konferencijos komandą - „Dallas Mavericks“.

„Žalgiris“ turi puikų pavyzdį. Jis taip pat buvo labai sunkioje padėtyje, bet po šešių pergalių iš eilės pakilo į aštuntąją vietą. Jo kelyje taip pat stovi favoritai - reguliariojo sezono laimėtojai „Fenerbahce“ krepšininkai, o galimybės laimėti seriją vertinamos labai kukliai. Įdomus sutapimas - 2007 m. „Warriors“ gretose žaidė „Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius.

Istorija neguodžia


Atmetus tikėjimą, galima rasti daugybę faktorių, rodančių, kad „Žalgiris“ ketvirtfinalio seriją pralaimės. Eurolygos istorija nėra palanki komandoms, įšokančioms į paskutinį atkrintamųjų varžybų vagoną. Pakartoti „Warriors“ žygį Europoje sunku todėl, kad lyderių ir vidutiniokų lygis čia skiriasi labiau. Dabartinė varžybų sistema Eurolygoje naudojama trečią sezoną. Pernai aštunta komanda buvo Maskvos srities „Chimki“, užpernai - Stambulo „Darussafaka“. Abi jos ketvirtfinalio serijose iškovojo po vieną pergalę.

2013-2016 m. ketvirtfinalio dalyviai paaiškėdavo dviejose „Top 16“ etapo grupėse. Ketvirtąsias vietas jose užėmusios komandos nė karto neperžengė ketvirfinalio barjero. Arčiausiai tikslo buvo Atėnų klubas „Panathinaikos“, 2013 ir 2014 m. serijose laimėjęs po dvejas rungtynes. Taigi „Žalgiriui“ reikia istoriją perrašyti.

Optimistiškai nenuteikia ir tarpusavio susitikimų istorija. Nuo 2000 m. „Žalgiris“ laimėjo 5 akistatas su „Fenerbahce“, pralaimėjo 12. Stambulo klubo kelias į viršūnę prasidėjo 2013 m., kai prie jo vairo stojo tituluočiausias Eurolygos treneris Želko Obradovičius. Jei skaičiuotume tik „Želko eros“ rezultatus, jie kauniečiams suteiktų dar mažiau priežasčių būti optimistais. Nuo 2013 m. nugalėti „Fenerbahce“ pavyko tik kartą, pralaimėti šeši susitikimai.

Ta vienintelė pergalė iškovota 2017 m. gruodį Stambule - „Žalgiris“ laimėjo 90:89. Po to sekė keturi pralaimėjimai. Praėjusį sezoną Kaune „Fenerbahce“ pasiekė revanšą 85:78. Kauno bei Stambulo klubų keliai susidūrė ir finalo ketverte - pusfinalyje „Fenerbahce“ buvo stipresnė 76:67. Šį sezoną Stambulo klubas laimėjo abi tarpusavio akistatas. Kaune ji šventė pergalę 82:75, Stambule - 78:61.

Sunkiausiai įmenama mįslė „Žalgiriui“ yra „Fenerbahce“ įžaidėjas Kostas Slukas. Per tuos keturis mačus, kuriuos kauniečiai pralaimėjo nuo 2017 m. gruodžio, graiko vidurkis buvo 15,75 taško. K.Slukas Lietuvos krepšininkams apskritai yra labai neparankus varžovas. Prisiminkime, kad 2017 m. Europos čempionato aštuntfinalio mače, kurį mūsiškiai pralaimėjo 64:77, K.Slukas pataikė 5 iš 7 tritaškių ir pelnė 21 tašką.

Stabilumo pavyzdys

Reguliariajame sezone „Fenerbahce“ pasiekė 25, „Žalgiris“ - 15 pergalių. Siekti sensacijos sunku bus dar ir todėl, kad Ž.Obradovičiaus treniruojama Stambulo komanda yra pavydėtinai stabili. Finalo ketverto turnyre ji žaidė ketverius metus iš eilės, finale - trejus. 2017 m. „Fenerbahce“ žygis buvo vainikuotas Eurolygos čempionės titulu. 2016 m. ir pernai turkai finale patyrė nesėkmes.

Stabilumas matomas ne tik rezultatuose. Jei pokyčių sudėtyje galima išvengti, Ž.Obradovičius jų ir nesiekia. Šiais laikais, kai žaidėjai klubuose keičiasi labai dažnai, tai yra išimtis. Šiemet „Fenerbahce“ jau ne sykį patvirtino, kad stabilumas yra klubo prioritetas. Vasarį ji iki 2022 m. pratęsė sutartį su aukštaūgiu Janu Veselu (Jan Vesely), o per paskutinę savaitę atliko dar du ėjimus. Sutartis su gynėju Ali Muhamedu (Ali Muhammed) pratęsta dvejiems, o su vidurio puolėju Ahmetu Duverioglu - trejiems metams. Beje, A.Muhamedui balandžio 10 d. sukako 36-eri. Kitame elito klube sprendimas taip įsipareigoti veteranui gal atrodytų keistas, bet Stambule galioja savi, Želko, dėsniai.

Žinoma, visai išvengti pokyčių nepavyksta. Pernai komandą paliko du labai svarbūs krepšininkai - gynėjas Bredas Vonameikeris (Brad Wanamaker) ir puolėjas Džeimsas Nunalis (James Nunnally), persikėlę į NBA. Ne toks svarbus buvo aukštaūgis Džeisonas Tompsonas (Jason Thompson). Dž.Tompsoną pakeitė geresnis žaidėjas - prancūzas Žofris Lovernas (Joffrey Lauvergne), o štai antrojoje linijoje B.Vonameikerio ir Dž.Nunalio išvykimas atvėrė spragas. Naujokas Taileris Enisas (Tyler Ennis) susilaužė koją, sužaidęs vos tris Eurolygos mačus. Jį pakeitęs Erikas Grynas (Erick Green) įsibėgėjo lėtai, kai kuriose rungtynėse Ž.Obradovičius amerikietį išleisdavo į aikštelę tik kelioms minutėms.

Vertinant pokyčius, atrodo, kad „Fenerbahce“ šį sezoną yra kiek silpnesnė komanda nei praėjusį. Juo labiau kad kai kuriuos krepšininkus stabdė traumos. Rezultatyviausias ir naudingiausias ekipos žaidėjas J.Veselas praleido penkerias rungtynes. Ž.Lovernas nežaidė aštuonių paskutinių reguliariojo sezono mačų, jis vis dar yra traumuotas. Spėliojama, kad prancūzas galbūt sugrįš į rikiuotę trečiosiose ketvirtfinalio serijos rungtynėse.

Mįslės varžovams


Problemų netrūko, bet Ž.Obra-dovičius viską sukonstravo taip, kad komanda vis tiek tapo reguliariojo sezono nugalėtoja. Pažvelkime, kuo pasižymi ši ekipa. Pirmiausia tuo, kad yra sunkiai nuspėjama. Ž.Obradovičius į aikštelę leidžia labai įvairius penketus. Jei kartu pasirodo J.Veselas, Ž.Lo-vernas ir Nikola Kaliničius, komanda yra labai aukšta ir atletiška. Tačiau po kelių minučių į vidurio puolėjo vietą gali pasislinkti Nikolas Melis (Nicolo Melli), o į sunkiojo puolėjo - Luidžis Datomė (Luigi Datome). Aukštas penketas greitai virsta greitu snaiperių penketu.

Termino „starto penketas“ „Fenerbahce“ atveju geriau apskritai nevartoti. Visi žino, kad
J.Veselas yra daug geresnis vidurio puolėjas nei Ahmetas Duverioglu, bet šis starto penkete pasirodė 18 kartų, o čekas - tik 9. Daugiau nei pusę rungtynių ant suolelio pradėjo ir K.Slukas bei L.Datomė. Tvirtu starto penketo nariu galima vadinti tik N.Melį, kuris nuo pradžios žaidė 29 iš 30 mačų.

„Fenerbahce“ leidžia varžovams pelnyti tik 75,8 taško ir yra geriausiai besiginanti Eurolygos komanda. Be to, ji pirmauja pagal dvitaškių ir tritaškių pataikymą, yra ketvirta tarp rečiausiai klystančių ekipų.

Sunku rasti bent vieną kozirį, kurį gali ištraukti „Žalgiris“. Išskyrus nebent tai, kad Š.Jasikevičius buvo Ž.Obradovičiaus auklėtinis ir jį pažįsta kaip nuluptą. Visgi kozirių trūkumas vilties nenumarina. Jei sporte viskas būtų dėsninga ir nuspėjama, „Žalgirio“ ketvirtfinalyje apskritai nematytume, tačiau šešių pergalių serija kauniečiams atvėrė kelią į ketvirtfinalį. Kas, išskyrus ištikimiausius gerbėjus, galėjo tai nuspėti prieš keletą savaičių?

Pirmosios serijos rungtynės Stambule prasidės balandžio 16 d. 20.45 val. Turkijoje vyks ir antrasis susitikimas, o vėliau serija persikels į Kauną. Prizas nugalėtojams - finalo ketvertas, vyksiantis Vitorijoje gegužės 17-19 d. Kitose ketvirtfinalio porose čempiono titulą ginantis Madrido klubas „Real“ žais su „Panathinaikos“, Maskvos CASK - su Vitorijos „Baskonia“, o Stambulo „Anadolu Efes“ - su „Barcelona“.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikalingi išankstiniai Seimo rinkimai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau keitėte padangas savo automobiliui?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11 C

 +3 +5 C

 

+7 +9 C

+11 +12 C

+12 +14 C

 

 +14 +16 C

3 m/s

1-3 m/s

 

4-5 m/s

 

Valiutų kursai

USD - 1.1130 PLN - 4.2778
RUB - 70.9699 CHF - 1.1004
GBP - 0.8607 NOK - 10.1833