respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Treneriai - nuo legendų iki samdomų klajūnų

2019 rugsėjo mėn. 08 d. 07:00:06
Arūnas ABROMAITIS

Kinijoje vykstančiame pasaulio čempionate ne tik krepšininkų, bet ir trenerių kompanija yra labai marga. Vyriausias turnyro strategas - 70-metis Gregas Popovičius (Gregg Popovich) - tiktų į tėvus jauniausiems kolegoms. Amerikietis yra NBA legenda. Serbas Aleksandras Džordževičius išsiskiria tuo, kad medalius šlavė ir būdamas žaidėju, ir dirbdamas treneriu. Argentinietis Nestoras Garsija (Nestor Garcia) nėra toks garsus krepšinio specialistas, bet jis treniruoja jau ketvirtos šalies rinktinę.

×
nuotr. 1 nuotr.
Chulijus Lamas yra vienas iš keturių argentiniečių, treniruojančių pasaulio čempionato komandas - jis dirba Japonijos rinktinėje. EPA-Eltos nuotr.

 

Penki amerikiečiai

Lietuvoje ar Serbijoje tikrai kiltų didelis triukšmas, jei prie rinktinės vairo stotų specialistas iš užsienio. Daugelyje kitų šalių tai yra įprasta. Ne savo šalių rinktinėse dirba 12 iš 32 čempionato strategų. Nenuostabu, kad daugiausiai trenerių „eksportuoja“ didžiausia krepšinio galybė - JAV.

Nikas Narsas (Nick Nurse) treniruoja Kanados, Maikas Teiloras (Mike Taylor) - Lenkijos, Vilas Voitas (Will Voigt) - Angolos, o Džozefas Stybingas (Joseph Stiebing) - Jordanijos rinktinę. Pridėjus jau minėtą JAV komandos trenerį G.Popovičių, išeina, kad čempionate yra net penki vyriausieji treneriai amerikiečiai.

Nuo JAV nedaug atsilieka Argentinos trenerių mokykla. Serchijus Ernandesas (Sergio Hernandez) dirba savo šalies rinktinėje, N.Garsija - Dominikos Respublikos, Chulijus Lamas (Julio Lamas) - Japonijos, o Fernandas Duras (Fernando Duro) - Venesuelos. Beje, trys iš šių strategų yra labai panašaus amžiaus. N.Garsijai yra 54-eri, o S.Ernandesui ir Ch.Lamui - po 55-erius metus. Nenuostabu, kad jiems sunku išsitekti savo šalyje, todėl treniruoti Argentinos rinktinę tenka pakaitomis. N.Garsija tai darė trumpai, Ch.Lamas savo šalies rinktinei vadovavo 1997-1999 ir 2010-2014 m., o S.Ernandesas - 2005-2010 m. ir nuo 2015-ųjų.

Be amerikiečių ir argentiniečių, kitų valstybių rinktinėse duonai užsidirba dar penki vyriausieji treneriai. Kroatas Aleksandras Petrovičius treniruoja Brazilijos, italas Serdžijus Skariolas (Sergio Scariolo) - Ispanijos, kitas italas Paolas Povija (Paolo Povia) - Dramblio Kaulo Kranto, portugalas Marijus Palma (Mario Palma) - Tuniso, o žydas Ronenas Ginzburgas - Čekijos rinktinę.

Iš rinktinės į rinktinę

Nors sakoma, kad į tą pačią upę dukart neįbrisi, krepšinio treneriai bando tai padaryti. S.Ernandesas ir Ch.Lamas nėra vieninteliai strategai, prie tos pačios rinktinės vairo stoję daugiau nei vieną kartą. A.Petrovičius triskart tapo šiame čempionate nedalyvaujančios Kroatijos nacionalinės komandos treneriu, o S.Skariolas antrą kartą bando laimę Ispanijoje. Jis ispanus treniravo 2009-2012 m. ir grįžo į šios šalies rinktinę 2015 m.

Jei nėra vietos savo šalyje, galima savo sugebėjimus parduoti kitur. Kaip jau minėjome, N.Garsija dirba jau ketvirtos valstybės rinktinėje. Trumpai patreniravęs Urugvajaus ir Argentinos krepšininkus, jis 2013-2017 m. vadovavo Venesuelos komandai, o šių metų kovą priėmė Dominikos Respublikos krepšinio federacijos pasiūlymą.

A.Petrovičiui Brazilijos rinktinė yra trečia po Kroatijos bei Bosnijos ir Hercegovinos nacionalinių komandų. M.Palma trečią kartą dirba pasaulio čempionate ir kaskart - su skirtinga rinktine. 2002 m. portugalas atvedė į pirmenybes Angolą, o 2010 m. - Jordaniją. Jo įpėdinis Jordanijos ekipoje Dž.Stybingas 2006 m. pasaulio čempionate treniravo Kataro rinktinę.
43-ejų V.Voitas, nepaisant jauno amžiaus, iki sutarties su Angola spėjo padirbėti Nigerijos nacionalinėje komandoje.

40-mečiai prieš 70-metį

Lietuvos rinktinės strategui Dainiui Adomaičiui yra 45-eri. Jaunas amžius nacionalinės komandos treneriui, bet tarp čempionato strategų yra ir dar jaunesnių. Pats jauniausias - 40-metis P.Povija. 40 metų yra ir Naujosios Zelandijos ekipos treneriui Polui Henarei (Paul Henare), bet jis pora savaičių vyresnis už P.Poviją. Įdomu, kad P.Henarė tik 2014 m. baigė žaidėjo karjerą, o jau 2015 m. tapo rinktinės treneriu.

Jaunesni už D.Adomaitį yra ir 43-ejų V.Voitas bei 44-erių kinas Li Nanas. Be minėtų trenerių, į šeštąjį dešimtmetį dar neįkopė 46-erių Puerto Riko strategas Edis Kasianas (Eddie Casiano), 47-erių M.Teiloras, jo bendraamžis turkas Ufukas Saridža (Ufuk Sarica) ir 49-erių juodkalnietis Zvezdanas Mitrovičius.

Daugumai strategų yra nuo 50 iki 60 metų. Faktas, kad vadovauti nacionalinei komandai yra ne jaunuolio darbas, bet šiai užduočiai retai pasirenkami ir treneriai, jau artėjantys prie karjeros saulėlydžio. Tarp čempionato trenerių yra tik vienas 70-metis - sausio mėnesį jubiliejų šventęs G.Popovičius. Ateinančių metų birželį 70-ąjį gimtadienį minės M.Palma. Trečias tarp amžiumi vyriausių trenerių yra 66-erių italas Romeo Zaketis (Romeo Sacchetti).

Garbus amžius nereiškia, kad strategas turi daug darbo rinktinėje patirties. G.Popovičiui šis čempionas yra pirmas rimtas išbandymas tarptautinėje arenoje, iki šiol nacionalinėje komandoje jis dirbo tik asistentu. R.Zaketis italų treneriu tapo užpernai.

Rinktinė - karšta ir nepastovi darbo vieta, retam strategui pavyksta joje išsilaikyti ilgą laiką. Išimtis taisyklėje yra prancūzas Vensanas Kolė (Vincent Collet), nacionalinei komandai vadovaujantis nuo 2009 m. Nuo 2013-ųjų rinktines treniruoja A.Džordževičius, R.Ginzburgas ir latvių kilmės australas Andrejus Lemanis, nuo 2014-ųjų - M.Teiloras.

Dauguma trenerių savo dabartines darbo vietas gavo 2015-2018 m. D.Adomaitis patenka į šį būrį, jis rinktinės vadžias oficialiai perėmė 2016 m. spalį. Yra ir strategų, darbą pradėjusių tik šiemet. N.Narsas kanadiečių treneriu paskirtas birželį, bet ne jis turėjo mažiausiai laiko pasiruošti čempionatui. Ilgiausiai gumą tempė Senegalo krepšinio federacija. Rinktinės vairas Mustafai Gajė (Moustapha Gaye) patikėtas liepos paskutinę dieną, iki čempionato buvo likęs tik mėnuo.

Trofėjų kolekcijos

Sakoma, kad geras krepšininkas retai tampa geru treneriu, tačiau norinčių paneigti šią taisyklę netrūksta. Tai puikiai sekasi A.Džorždevičiui, kuris sukaupė solidžią apdovanojimų kolekciją žaisdamas ir papildė ją dirbdamas treneriu. Būdamas krepšininku, serbas tapo 1996 m. olimpiniu ir 1998 m. pasaulio čempionu, triskart laimėjo Europos pirmenybes. Dirbant rinktinės treneriu, aukso kol kas nepavyko iškovoti, nes serbai vis lieka antri. Jie tapo vicečempionais ir 2014 m. planetos pirmenybėse, ir 2016 m. olimpinėse žaidynėse, ir 2017 m. Europos čempionate.

A.Petrovičius tarptautinėje arenoje taip pat pelnė medalius ir žaisdamas, ir treniruodamas. Jo sąskaitoje yra 1984 m. olimpinių žaidynių ir 1982 bei 1986 m. pasaulio čempionatų bronza. Be to, 1985 ir 1986 m. kroatas su Zagrebo „Cibona“ laimėjo Čempionų taurę, tuo metu stipriausią Europos klubų turnyrą. 1995 m., jau būdamas Kroatijos rinktinės treneriu, A.Petrovičius pasipuošė Europos čempionato bronza.

Dauguma kitų čempionato strategų tarptautinėje arenoje pasižymėjo tik viename vaidmenyje - arba trenerio, arba žaidėjo. Tarp tituluotų trenerių išsiskiria
S.Skariolas, triskart laimėjęs Europos čempionatą ir iškovojęs sidabrą 2012 m. bei bronzą 2016 m. olimpinėse žaidynėse. O štai planetos pirmenybių medalių S.Skariolas dar neturi. Kaip užlipti ant pasaulio čempionato pakylos, žino V.Kolė, kurio treniruojama rinktinė 2014 m. liko trečia. Prancūzo kolekcijoje yra ir visų spalvų Europos čempionato medaliai.

Dviejų trenerių - G.Popovičiaus ir N.Narso - pasiekimus reikia paminėti atskirai. Jų treniruojamos komandos kol kas neiškovojo medalių pasaulinėje arenoje, bet laimėjo ten, kur lygis dar aukštesnis - NBA čempionate. Nuo 1996 m. „San Antonio Spurs“ klubą treniruojantis G.Popovičius turi 5 NBA čempiono žiedus. Be to, jis triskart buvo pripažintas geriausiu lygos treneriu. „Toronto Raptors“ strategas N.Narsas NBA čempionu tapo šiemet.

Vidutiniokai ir prizininkai


Dalis pasaulio čempionato trenerių niekada nebuvo profesionaliais krepšininkais, kiti bandė laimę, bet nepasiekė nieko ypatingo, treti buvo garsūs žaidėjai bent jau savo šalyse. Pavyzdžiui, E.Kasianas, būdamas žaidėju, dalyvavo dvejose olimpinėse žaidynėse ir dviejuose pasaulio čempionatuose, U.Saridža - dviejuose Europos čempionatuose.

Jie nelaimėjo medalių aukščiausio rango varžybose, bet yra tokių, kurie laimėjo. R.Zaketis nepretendavo būti Italijos rinktinės lyderiu, tačiau sukaupė solidžią apdovanojimų kolekciją - 1980 m. olimpinių žaidynių sidabrą ir 1983 m. Europos čempionato auksą bei 1985 m. bronzą. Vokiečių strategas Henrikas Riodlis (Henrik Rodl), būdamas krepšininku, tapo 1993 m. Europos čempionu, o 2002 m. planetos pirmenybėse pelnė bronzą.

Rusų trenerio Sergejaus Bazarevičiaus sąskaitoje yra 1990 ir 1994 m. pasaulio čempionatų bei 1993 m. Europos čempionato sidabro medaliai. 1994 m. jis rinko 16,3 taško ir buvo įtrauktas į geriausių turnyro žaidėjų simbolinį penketą.

Prie strategų, kurie kol kas daugiau laimėjo būdami žaidėjais nei būdami treneriais, reikia priskirti ir D.Adomaitį. 1999 m. su Kauno „Žalgiriu“ jis tapo Eurolygos čempionu, 2000 m. su Lietuvos rinktine - olimpinių žaidynių bronzos medalio savininku. Pasaulio čempionate D.Adomaitis dalyvavo vieną kartą - 1998-aisiais. Tais metais rinktinė užėmė septintąją vietą, o D.Adomaitis rinko 7,2 taško ir buvo tikrai svarbus žaidėjas. Tikėsimės, kad trenerio pareigose užimta vieta bus aukštesnė.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ALYTUS: Valstybės ekstremalių situacijų komisija nutarė ekstremalios padėties valstybės mastu neskelbti; vis dėlto Pramonės rajone esančioms įmonėms komisija uždraudė dirbti.
  • SPRĘS: šeštadienį Bendruomenių Rūmų nariai susirinks į Didžiosios Britanijos parlamento nepaprastąjį posėdį, kad pritartų arba atmestų naują sutartį dėl „Brexit“ sąlygų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams turėtų būti didesnės?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

 +8 +9 C

 

+7 +9 C

+14 +16 C

+16 +18 C

 

 +16 +18 C

3 m/s

1-3 m/s

 

2-5 m/s