respublika.lt
 

Išskirtinis interviu: kas nutiko Lietuvos krepšinio federacijoje, kad atsistatydino A.Sabonisnuotraukos

2013 spalio mėn. 03 d. 08:21:00
Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas

Vakar Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Arvydas Sabonis pranešė pasitraukiantis iš pareigų. Kas įveikė geležinę jo kantrybę? „Nuo pat pirmos dienos, kai treneriu buvo paskirtas Jonas Kazlauskas, jautėsi spaudimas. Nežinau, kokiais motyvais, bet vyko lengvas rinktinės ir trenerio dusinimas, vėliau viskas kilo. Nekenčiu aš intrigų. Nekenčiu. Nemoku jose dalyvauti ir nedalyvausiu“, - sakė legendinis krepšininkas, pastaruosius dvejus metus vadovavęs Lietuvos krepšiniui. Šiandien savo žodį turėtų tarti ir su mūsų vyrų rinktine Europos sidabrą Slovėnijoje iškovojęs treneris Jonas Kazlauskas. Jis irgi intrigose nedalyvaus.

×
nuotr. 2 nuotr.
SPRENDIMAI. Arvydas Sabonis jau pranešė pasitraukiantis iš intrigų lizdo, o Jono Kazlausko griežto žodžio turėtume sulaukti šiandien. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.


Apie savo sprendimą palikti LKF vadovo postą A.Sabonis vakar pranešė federacijos vykdomojo komiteto posėdyje. Įkandin legendinio krepšininko iš pareigų pasitraukė LKF viceprezidentas Antanas Guoga bei vykdomasis direktorius Paulius Motiejūnas.

„Respublikos“ žiniomis, šiandien savo pareiškimą turėtų paskelbti krepšinio rinktinės vyriausiasis treneris Jonas Kazlauskas, kuris vakar išvyko dirbti į Kiniją.

Už ką taip žeminot?

Pasitraukęs iš LKF prezidento pareigų A.Sabonis surengė spaudos konferenciją, kurioje išdėstė dalį savo sprendimo motyvų.

„Atėjau dirbti (LKF - aut. past.) norėdamas padaryti gero krepšiniui. Nuo to laiko, kai aš atėjau, praėjo dveji metai. Atėjau norėdamas padėti krepšiniui - kažkas buvo nuveikta, kažkas daroma, yra planai, projektai. Ir jie matysis ateityje, - sakė A.Sabonis. - Džiaugiuosi, kad rinktinė sužaidė labai gerai, laimėjo sidabro medalį. Noriu padėkoti visiems žaidėjams, treneriams, Jonui Kazlauskui, kuris sugebėjo sutvarkyti ir išspausti viską, kas įmanoma. Viso Europos čempionato metu teko būti su rinktine. Buvo sunku pirmajame etape. Antras buvo kiek lengvesnis, bet vyrai parodė ryžtą ir charakterį. Tai geras pavyzdys jaunimui, nes mūsų krepšinyje trūksta ryžto ir charakterio.

Nuo pat pirmos dienos, kai buvo paskirtas J.Kazlauskas, jautėsi spaudimas. Nežinau, kokiais motyvais, bet vyko lengvas rinktinės ir trenerio dusinimas, vėliau viskas kilo. Nežinau, kur yra gėris iš jūsų (žurnalistų - red. past.) pusės. Vyrai atvažiavę savo noru, jie darė šventę Lietuvai ir ją padarė. Vienintelė komanda, kuri gali pakelti Lietuvą, yra krepšinio rinktinė. Ir ji šiemet tai padarė. Nesuprantu vieno - kodėl mes visi didžiuojamės krepšiniu, savo rinktine, bet ją nuo pat pirmos dienos smaugiame, įžeidinėjame. Dar vykstant draugiškiems turnyrams Graikijoje, pasirodo komentatoriai, tyčiojamasi.

Taip būti negali. Visi yra žmonės, jautrūs. Nėra lengva. Jie dirba ne už pinigus. Taip žeminti... neturiu žodžių. Už ką? Nekenčiu aš intrigų. Nekenčiu. Nemoku jose dalyvauti ir nedalyvausiu.

Kai praėjome pirmos grupės pragarą - kiek buvo rašymo, o kur buvo palaikymas? Nesuprantu ir niekada to nesuprasiu. Visada taip buvo, o šiemet ypač. Ir prieš antrąjį etapą buvo įžeidinėjimai. Buvo ir komanda įsižeidus, teko ją raminti. Intrigos virė. Kritika reikalinga, bet nereikia sukurti bet ko. Buvo daug pasisakymų iš vadinamųjų ekspertų. Sunku, pagal jų žinias, atspėti, kas bus. Čempionato pradžioje susidarė įspūdis, kad komanda metama į mūšį ir ji iš karto iš nugaros puolama.

Labiausiai įžeidė „Basketnews.lt“. Juk tai yra mūsų partneriai. Nežinau, kodėl. Už vienas pralaimėtas rungtynes Balkanų pragare? Tiesiog kartu jų žmogus skrido visur, dalyvavo ir taip elgiasi. Buvo su rinktine ir po to jai smogė. Tikrai negražu“.

Panevėžio bylos aidas

„Respublikos“ šaltiniai LKF vakar teigė, kad tikrųjų vadovybės griovimo priežasčių reikia ieškoti federacijos užkulisiuose.

„Sabo sprendimą lėmė Mindaugo Balčiūno (generalinio sekretoriaus - red. past.) nematomo darbo metodai, federacijoje visiems buvo aišku kaip dieną ir galbūt bent treneris J.Kazlauskas to tikrai nenutylės, - pasakojo įtakingas LKF veikėjas, nenorėjęs skelbti savo pavardės. - LKF vykdomojo komiteto posėdyje A.Sabonis neįvardijo jokių kitų jo pasitraukimo priežasčių, išskyrus tam tikras intrigas. Daugelis užkulisinių detalių visiems buvo žinomos, tačiau Arvydo sprendimas vis tiek buvo netikėtas. O pats M.Balčiūnas elgėsi lyg niekur nieko - tai irgi nė kiek nenustebino“.

Ironiška, tačiau būtent A.Sabonis savo autoritetu užstojo ir gynė M.Balčiūną, vos tik jis buvo uždarytas į areštinę dėl įtarimų garsiosios Panevėžio viešbučio „Romantic“ kyšininkavimo bylos. LKF generalinis sekretorius joje tebėra įtariamasis.

Pats M.Balčiūnas vakar LKF vykdomojo komiteto posėdyje A.Sabonio pasitraukimo pareiškimą išklausė visiškai abejingai.

„Sprendimas padarytas ir Arvydui tik galiu padėkoti už tą nuostabų laiką, kurį praleidome dvejus metus dirbdami bendrą darbą. Garbė visiems mums buvo su juo dirbti. O sprendimą jį pats padarė ir tai gerbiame“, - be emocijų „Respublikai“ kalbėjo M.Balčiūnas.

Kiek vėliau viešbučio „Romantic“ kyšininkavimo bylos įtariamasis viešai prisipažino, kad kategoriškai nesutarė su rinktinės treneriu J.Kazlausku: „Visi žinome, kad J.Kazlauskas į mane žiūri kritiškai. Tačiau mano funkcijos ir pareigos vienos, o jo - kitos. Tas asmeninis nusistatymas prieš mane yra žinomas visiems“.

Paskui M.Balčiūnas gyrė LKF ir siūlė ją įvertinti „objektyviais kriterijais“.

„Mes esame viena moderniausių federacijų Lietuvoje, Europoje ir gal net pasaulyje. Užsiimame plačia veikla, generuojame nemažus finansus. Esame organizacija, kuri tam tikrus pinigus užsidirba, organizuoja didelius renginius, - M.Balčiūnas paaiškino, kad ne krepšinis, bet pinigai jam svarbiausia. - O rinktinės žaidžia ir laimi medalius. Visa tai - objektyvūs kriterijai. Visi aprūpinti, o asmeniškumai nėra lemiamas veiksnys“.

Mauras liko laisvėje

Olimpinis čempionas Šarūnas Marčiulionis taip pat mano, kad A.Sabonį galėjo priversti palikti tik intrigos LKF.

„Pastaruoju metu buvo akivaizdu, kad toli gražu ne viskas LKF priklausė nuo jos prezidento, kurio rankos buvo aiškiai surištos, - „Respublikai“ sakė Š.Marčiulionis. - Ir tikrai ne tie jaunų žurnalistų straipsniai esmė - išties mauras čia padarė savo darbą. Bet mauras laisvas, o Arvydo nebėra - tai labai didelė netektis Lietuvos krepšiniui“.

Vakar A.Sabonio pasitraukimo vien dėl žurnalistų kritikos priežastimi nenorėjo patikėti ir kartu su Arvydu į LKF atėjęs vykdomasis direktorius P.Motiejūnas.

„Arvydas per šiuos metus labai daug dirbo Lietuvos krepšiniui, prikalbino trenerį Joną Kazlauską ateiti į rinktinę, visur pats važiavo su krepšininkais, stengėsi kaip įmanydamas, - sakė P.Motiejūnas. - Bet Lietuvai žaidžiant Slovėnijoje su bosniais atrodė, kad mūsų šalyje yra žmonių, kurie laukia, kad tik rinktinė pralaimėtų ir važiuotų namo. A.Sabonis, J.Kazlauskas dėl to tikrai labai skaudžiai išgyveno. Bet tai - žmonės, turintys savo vardus, nuopelnus, autoritetą, jie dirbo su rinktine tikrai ne dėl pinigų trūkumo, atėjo ne tik rinktinei padėti, bet ir siekdami pakelti viso Lietuvos krepšinio lygį.

Tik iš išorės atrodo, kad Lietuvos krepšinyje viskas yra gražu, normalu, medalius tik laimime. O viduje taip tikrai nėra, turime daug problemų, gerokai kritęs krepšinio lygis. A.Sabonis ir siekė visa tai išjudinti, pakelti lygį, rinktinėje turėjo būti vežančiu arkliuku - pats stengėsi parodyti, kaip ir ką daryti, visus sutelkti į kumštį“.


M.Balčiūnas yra vienas iš 14 įtariamųjų, įklimpusių į vadinamąją Panevėžio viešbučio bylą, kurią pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Pareigūnai įtaria, kad prieš 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionatą galėjo būti parengtas planas, kaip neteisėtai už Panevėžio miesto savivaldybės lėšas rekonstruoti uždarosios akcinės bendrovės „Via Unica“ viešbutį „Romantic“. M.Balčiūnas 10 parų buvo patupdytas į areštinę, jam pateikti įtarimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu bei kyšininkavimo.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASITRAUKĖ: sporto prekių gamintoja „Nike“ antradienį paskelbė, kad iš bendrovės generalinio direktoriaus pareigų pasitraukia Markas Parkeris.
  • IGNALINA: trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui nustatyti lėšų giluminiam atliekynui įrengti ir radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti kaupimo tvarką bei sumažinti administracinę naštą likviduojant Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo fondą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 2

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikalingi išankstiniai Seimo rinkimai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau keitėte padangas savo automobiliui?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11 C

 +3 +5 C

 

+7 +9 C

+11 +12 C

+12 +14 C

 

 +14 +16 C

3 m/s

1-3 m/s

 

4-5 m/s