D.Sabonis gali pralenkti ne tik tėvąnuotraukos

2019 lapkričio mėn. 17 d. 07:00:00 Perskaitė 1146

„Indiana Pacers“ vidurio puolėjas Domantas Sabonis NBA sezoną pradėjo taip galingai, kad gali perrašyti Lietuvos krepšininkų rekordų metraščius stipriausioje pasaulio lygoje. Iki šiol buvo tik vienas lietuvis, NBA reguliarųjį sezoną baigęs su dviženkliais taškų ir atkovotų kamuolių vidurkiais, tas lietuvis - Domanto tėvas Arvydas. Jei 23-ejų aukštaūgis nesumažins tempo, jis vidurkiais aplenks tiek tėtį, tiek visus kitus NBA duonos ragavusius tėvynainius.

 

Stabiliai į viršų

Ketvirtą sezoną NBA lygoje rungtyniaujantis D.Sabonis statistikos rodiklius gerina kasmet. Iš nedaug žaidžiančio debiutanto jis tapo svarbiu krepšininku, po to - vienu iš komandos ramsčių. Praėjusį sezoną jo indėlis į „Pacers“ pergales ir 14,1 taško bei 6,8 atkovoto kamuolio vidurkiai buvo įvertinti antrąja vieta geriausio atsarginio žaidėjo rinkimuose.

Šį sezoną lietuvis geriausiu atsarginiu turbūt netaps, nes rungtynes pradeda starto penkete. O štai pretenzijos į labiausiai patobulėjusio krepšininko titulą atrodo pagrįstos. Kol kas 23-ejų aukštaūgis renka statistiką, vertą NBA žvaigždės. 19,8 taško, 13,3 atkovoto kamuolio ir 3,9 rezultatyvaus perdavimo - tokie buvo D.Sabonio rodikliai iki praėjusią naktį vykusių „Pacers“ rungtynių su „Houston Rockets“.

Aikštelėje praleistų minučių vidurkis išaugo nuo 24,8 iki 34,9, blokuotų metimų - nuo 0,4 iki 0,8. Progresui netrukdo aplinkybės, iš pirmo žvilgsnio neatrodančios labai palankiomis. D.Sabonis „Pacers“ sudėtyje turi rimtą konkurentą - vidurio puolėją Mailsą Ternerį (Myles Turner). Tiesa, pastarasis šiuo metu nežaidžia dėl traumos, bet ir pačiam Domantui dėl nedidelių sveikatos problemų teko praleisti 2 iš 11 „Pacers“ mačų.

Aplenktos žvaigždės

5 iš 9 žaistų rungtynių D.Sabonis buvo rezultatyviausias „Pacers“ krepšininkas, 8 - geriausias kovotojas dėl kamuolių. Dvigubi dubliai „kepami“ vienas po kito, jų lietuvio sąskaitoje yra jau septyni. Porą kartų Domantas priartėjo net prie trigubo dublio, nes dvejose rungtynėse atliko po 7 rezultatyvius perdavimus. Dukart jis atkovojo po 17 kamuolių, o tai yra karjeros rekordas. Pelnytų taškų (30) ir rezultatyvių perdavimų (9) asmeniniai rekordai šį sezoną dar nebuvo pagerinti, bet atrodo, kad tai - tik laiko klausimas.

Žinoma, rodikliai gali sumažėti, kai į aikštelę grįš M.Terneris ir komandos lyderis Viktoras Oladipas (Victor Oladipo), o kol kas D.Sabonis atrodo įspūdingai ne tik „Pacers“ kontekste. Po paskutinių savo komandos rungtynių, kuriose Indianapolio krepšininkai 111:85 sutriuškino „Oklahoma City Thunder“ klubą, lietuvis tarp visų lygos krepšininkų pagal rezultatyvumą buvo 30-as, tarp europiečių - ketvirtas. Už Domanto nugaros atsidūrė net tokios žvaigždės kaip Džimis Batleris (Jimmy Butler) ar Demaras Derouzenas (DeMar DeRozan).

Atkovotų kamuolių grafoje viskas dar linksmiau. Čia D.Sabonis ir prancūzas Rudis Goberas (Rudy Gobert) su 13,3 kamuolio vidurkiais dalijosi 3-4 vietas. Aukščiau buvo tik Andrė Dramondas (Andre Drummond, 16,8) ir Janis Adetokumbas (14,3). Domantui neprilygo net tokie aukštaūgiai kaip Džoelis Embidas (Joel Embiid) ar Entonis Deivisas (Anthony Davis).

Tolimi rekordai

Iš viso NBA lygoje yra žaidę 12 Lietuvos krepšininkų. Dauguma jų iš pradžių pasižymėdavo tarptautiniame krepšinyje, o tik po to - anapus Atlanto. Išimtis yra Žydrūnas Ilgauskas ir, galbūt, Linas Kleiza. D.Sabonis yra dar vienas krepšininkas, neatitinkantis lietuviškų tradicijų. Tarptautiniame krepšinyje jis kol kas nieko ypatingo nenuveikė, nuversti kalnų nepavyko ir rugsėjį vykusiame pasaulio čempionate.

Tačiau NBA - kitas pasaulis. Jame Domantas gali nušluostyti nosis visiems tautiečiams. Tai padaryti jis gali jau šį sezoną. Pažvelkime, kaip D.Sabonis atrodo šalia Lietuvos krepšinio legendų ir į kuriuos rekordus jis kėsinasi.

Reikia pripažinti, kad į rekordus, pasiektus vieneriose rungtynėse, pasikėsinti bus sunku. Nors lietuviai labiau vertinami už komandinį žaidimą, o ne už statistiką, jie NBA lygoje yra užfiksavę įspūdingus skaičius. D.Saboniui dar toli iki L.Kleizos pelnyto 41 taško. Tai puolėjas padarė 2008 m. sausio 17 d. „Denver Nuggets“ rungtynėse su „Utah Jazz“. L.Kleiza gerokai lenkia visus tautiečius. Š.Marčiulionio ir Ž.Ilgausko rekordai vieneriose rungtynėse yra 35, Jono Valančiūno - 34, A.Sabonio - 33 taškai.

Atkovotų kamuolių rekordą šiemet pasiekė J.Valančiūnas, kovo mėnesį jis laimėjo 24 dvikovas po krepšiais. Ž.Ilgauskas yra atkovojęs 22, A.Sabonis - 20 kamuolių. Domantas yra netoli nuo savo tėvo, bet tolokai nuo J.Valančiūno.

Keista, tačiau geriausias asmeninis D.Sabonio pasiekimas nuo visų lietuvių rekordo mažiausiai skiriasi rezultatyvių perdavimų grafoje. Čia rekordininkas yra tik du sezonus NBA žaidęs Šarūnas Jasikevičius. 2006 m. jis per vieną mačą atliko 11 rezultatyvių perdavimų, beje, atstovaudamas tai pačiai komandai, kaip ir D.Sabonis - „Pacers“. Asmeninis Š.Marčiulionio rekordas yra 10 perdavimų, jis pasiektas 1991 m. Kaip minėjome, Domanto rekordas - 9 perdavimai. Jei vidurio puolėjas pagerins asmeninį pasiekimą vienu perdavimu, jis pasivys vieną legendinį Šarūną, jei dviem - kitą.

Artimi rekordai

Visgi rekordų medžioklėje realiausi D.Sabonio taikiniai yra ne vienerių rungtynių, o viso sezono tautiečių pasiekimai. Žiūrint per šią prizmę, labiausiai pasižymėję lietuviai yra Š.Marčiulionis ir A.Sabonis. Pirmasis 1991-1992 m. sezone pasiekė 18,9 taško, o 1992-1993 m. sezone - 3,5 rezultatyvaus perdavimo vidurkius. Antrasis 2002-2003 m. pasižymėjo 10 atkovotų kamuolių vidurkiu. Kadangi tą sezoną Sabas rinko po 16 taškų, dviženkliai buvo du svarbiausi vidurio puolėjo rodikliai. To pasiekti po A.Sabonio nepavyko nė vienam lietuviui.

O kaip gi J.Valančiūnas? - gali paklausti statistiką mėgstantis krepšinio gerbėjas. Praėjusį sezoną Jonas išties stebino įspūdingais skaičiais. Žaisdamas „Memphis Grizzlies“ komandoje, jis rinko 19,9 taško ir 10,7 atkovoto kamuolio. Gal rekordininkas yra J.Valančiūnas, o ne Š.Marčiulionis ir A.Sabonis? Tačiau reikia neužmiršti, kad „Grizzlies“ gretose lietuvis praėjusį sezoną sužaidė tik 19 rungtynių. Prieš tai buvo 30 mačų „Toronto Raptors“ komandoje. Sudėjus viską, J.Valančiūno sezono vidurkiai buvo 15,6 taško ir 8,5 atkovoto kamuolio.

Beje, šį sezoną Jonui varžytis su Domantu bus sunku. Po 11 sužaistų rungtynių jo vidurkiai buvo 12,8 taško ir 9,5 atkovoto kamuolio. J.Valančiūnas žaidė daug trumpiau nei tautietis - 22,5 min., nors jis atstovauja silpnesnei komandai. „Pacers“ sąskaitoje yra 7 pergalės ir 4 pralaimėjimai, „Grizzlies“ - 4 pergalės ir 7 pralaimėjimai.

Tam, kad D.Sabonis pagerintų lietuviškus trijų svarbiausių statistikos rodiklių vidurkius, jam reikia šį sezoną rinkti po 19 taškų, atkovoti daugiau nei 10 kamuolių ir atlikti daugiau nei po 3,5 rezultatyvaus perdavimo. Kol kas Domantas lenkia grafiką visuose trijuose frontuose! Taškų ir perdavimų skiltyse vidurkiai tikrai gali kristi, tačiau sunku įsivaizduoti, kad Sabonis jaunesnysis nuleis žemiau 10-ies atkovotų kamuolių vidurkį ir pagal šį rodiklį neaplenks tėvo.

Na, o kalbant ne tik apie statistiką, D.Sabonio taikiklyje turėtų būti Ž.Ilgausko pasiekimas. Didysis Z yra vienintelis lietuvis, žaidęs NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, jis tokios garbės nusipelnė 2003 ir 2005 m. Matant šuoliais kylančius Domanto rodiklius ir žinant, kad jam tik 23-eji, galima tikėtis naujo įrašo ir šiame Lietuvos krepšinio puslapyje.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net