Balansas tarp permainų ir tęstinumonuotraukos

2019 lapkričio mėn. 16 d. 11:49:02 Perskaitė 1097

Naujuoju Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiuoju treneriu tapo Darius Maskoliūnas, pastaruosius ketverius metus dirbantis asistentu Kauno „Žalgiryje“. Toks karjeros šuolis nėra sensacija, rinkimus laimėjo žmogus, vadintas jų favoritu. Per vieną olimpinį ciklą rinktinės treneris keitėsi du kartus, bet joje vis dar jaučiamas Jono Kazlausko pėdsakas. D.Maskoliūnas tapo antruoju, po Dainiaus Adomaičio, J.Kazlausko įpėdiniu.

 

Paslėptas favoritas

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) vykdomojo komiteto posėdis, po kurio paaiškėjo naujasis treneris, įvyko antradienį. Prieš posėdį viešai buvo įvardinta tik viena kandidatūra - Antano Sireikos, kurį iškėlė Lietuvos krepšinio trenerių asociacija. Federacijos prezidentas Arvydas Sabonis savo kandidato pavardės neatskleidė, bet D.Maskoliūnas vis tiek buvo laikomas favoritu. Rinkimuose jis nugalėjo A.Sireiką 13-1.

Vienoje barikadų pusėje buvo krepšinio specialistas, didžiąją karjeros dalį dirbęs asistentu, kurio iki rinkimų bent jau oficialiai niekas nerėmė. Kitoje - 2003 m. Europos čempionatą laimėjęs strategas, kurį rėmė trenerių asociacija. Triuškinama D.Maskoliūno pergalė gali atrodyti keistai, bet tik iš pirmo žvilgsnio.

Trenerių asociacijos nuomonė nieko nelėmė ir prieš trejus metus, kai ji siūlė Rimą Kurtinaitį, bet išrinktas buvo D.Adomaitis. O D.Maskoliūnas nėra žmogus iš krepšinio pogrindžio, visiškai nesusijęs su rinktine.

Verta sugretinti keletą faktų. 2011 m. A.Sabonis tapo federacijos prezidentu, o 2012 m. J.Kazlauskas sugrįžo į rinktinės trenerio postą. Perėmęs nacionalinės komandos vairą, J.Kazlauskas vienu iš savo asistentų pasirinko D.Maskoliūną. 2014 m. rezervinės rinktinės treneriu tapo D.Adomaitis. Po 2016 m. olimpinių žaidynių, pasitraukus J.Kazlauskui, pareigas perėmė D.Adomaitis. Dabar atėjo D.Maskoliūno eilė. Naujasis rinktinės treneris neslėpė, kad tarp žmonių, su kuriais jis kalbėjosi prieš priimdamas A.Sabonio pasiūlymą, buvo ir J.Kazlauskas.

Tiesa, dabar padėtis kitokia nei prieš trejus metus, kai treneriu tapo D.Adomaitis. Trys Lietuvos treneriai - Šarūnas Jasikevičius, R.Kurtinaitis ir Kęstutis Kemzūra - vadovauja Eurolygos klubams ir negali suderinti šio darbo su rinktine, taigi pasirinkimas yra ribotas. Be to, viskas galėjo pasibaigti kitaip, jei Permės klubas „Parma“ (Rusija) būtų išleidęs į rinktinę Kazį Maksvytį.

„Žalgirio“ sistema


Tapęs rinktinės treneriu, D.Maskoliūnas atskleidė, kad nacionalinėje komandoje bandys pritaikyti „Žalgirio“ sistemą. Kitaip sakant, Š.Jasikevičiaus sistemą. „Žalgiryje“ D.Maskoliūnas praleido didžiąją karjeros dalį, tiek kaip žaidėjas, tiek kaip treneris. „Paskutinius ketverius metus esu labai komfortabilioje padėtyje, dirbu puikiame klube su vienu geriausių Europos trenerių. Čia man bus pasitikrinimas, kaip per tuos metus paaugau, patobulėjau. Manau, esu pasiruošęs, todėl ir priėmiau šį iššūkį“, - sakė naujasis rinktinės treneris.

D.Adomaitis iš rinktinės pasitraukė po to, kai pasaulio čempionate nepateko į ketvirtfinalį. D.Maskoliūnas savo pirmtako nekritikavo: „Rinktinės rezultatas netenkino, bet žaidimas nebuvo blogas. Buvo pralaimėtos dvejos rungtynės komandoms, kurios vėliau atsidūrė stipriausiųjų ketverte. Viskas bet kuriuo momentu galėjo pasisukti kitaip. Taip, yra taisytinų dalykų, jų visada bus, kad ir kas būtų treneriu, bet žaidimas nebuvo blogas.“

Apie rinktinės žaidimo taktiką ir sudėtį kalbėti dar anksti, bet kai kuriuos dalykus treneris jau paminėjo. Pirma, jis teigia, kad nemato aikštelėje kartu Jono Valančiūno ir Domanto Sabonio, o D.Adomaitis rėmėsi šiuo tandemu. Antra, D.Maskoliūnas užsiminė, kad rinktinės durys po pertraukos atsivers Donatui Motiejūnui. Kalbėdamas apie asistentus, treneris sakė, jog norėtų matyti štabe Beną Matkevičių ir Tomą Masiulį. Pirmasis asistavo ir D.Adomaičiui, antrasis padeda Š.Jasikevičiui „Žalgiryje“.

Svarbiausia - žaidynės


„Dariaus turbūt nereikia daug pristatinėti. Jau mažiausiai 10 metų jis dirba aukščiausiame lygyje, dirbo ir su J.Kazlausku rinktinėje. Treniravo ir „Žalgirį“, ir „Rytą“, o dabar Eurolygoje dirba su vienu geriausių Lietuvos trenerių. Jis pats žaidė, treniravo, gerai pažįsta krepšininkus“, - taip naująjį trenerį pristatė A.Sabonis, padėkojęs „Žalgiriui“, kad šis sutinka paskolinti D.Maskoliūną rinktinei.

Tai, kad 48-erių D.Maskoliūnas ilgai dirba aukštame lygyje, šalia puikių trenerių, yra tiesa. Tačiau tiesa ir tai, kad patirtis vyriausiojo trenerio poste yra nedidelė. 2010 m. D.Maskoliūnas trumpam perėmė „Žalgirio“ vairą, vėliau jis dukart - 2011 ir 2013 m. - vadovavo Vilniaus „Rytui“. Vėlgi - trumpai. Nuo to laiko vyriausiuoju treneriu D.Maskoliūnas buvo tik Sopoto klube „Trefl“ (Lenkija), kuriame dirbo 2013-2015 m.

Nėra jokių garantijų, kad karjera rinktinėje bus ilga. Po 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių baigsis A.Sabonio kadencija, apie tolimesnę ateitį kol kas nekalbama. „Jei sąžiningai, net nežinau, kokiam laikotarpiui sutarėme. Mes kalbėjome apie tai, kas rinktinei svarbiausia dabartinėje situacijoje - patekti į olimpines žaidynes“, - teigė D.Maskoliūnas.

A.Sabonis užsiminė, kad kalbėjo su Š.Jasikevičiumi ir nepraranda vilties jį išvysti rinktinės stratego poste. „Jis, kaip ir anksčiau, pasakė, kad yra daug darbo klube, jis ten labai išsikrauna. Tikėsimės, jog kažkada ateityje jis vis tiek patreniruos rinktinę“, - svarstė federacijos prezidentas.

Net jei D.Maskoliūno karjera rinktinėje bus trumpa, ateinančiais metais darbo jam tikrai netrūks. Vasarį prasidės atranka į 2021 m. Europos čempionatą. Per pirmąjį atrankos langą lietuviai sužais dvejas rungtynes. Vasario 21 d. jie išvykoje susitiks su Belgijos rinktine, o vasario 24 d. namie - su Čekijos. Dėl to D.Maskoliūnui teks praleisti bent vieną „Žalgirio“ mačą Eurolygoje.

Didžiausias išbandymas bus olimpinis atrankos turnyras, vyksiantis birželio 23-28 d. Po nepriklausomybės atgavimo Lietuvos rinktinė dar nėra praleidusi nė vienų olimpinių žaidynių.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net