respublika.lt

Aštuntasis Šaro žygis į finalo ketvertą

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 21 19:04:42, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Šarūnas Jasikevičius jau laimėjo Eurolygą būdamas „Barcelona“ žaidėju, dabar bandys laimėti būdamas treneriu. EPA-Eltos nuotr.

Eurolygos finalo ketverto turnyre šiemet nebus nei Kauno „Žalgirio", nei užsienio klubuose žaidžiančių Lietuvos krepšininkų, bet titulo sieks lietuviškas „Barcelona" trenerių štabas su Šarūnu Jasikevičiumi priešakyje. Kas jau kas, o Šaras žino, kas yra finalo ketvertas, nes jame dalyvavo septynis kartus - šešiskart kaip krepšininkas ir kartą kaip treneris. Būdamas žaidėju, Š.Jasikevičius iškovojo keturis titulus. Ateinantį penktadienį Kelne (Vokietija) prasidėsiančiame turnyre jis turės realias galimybes triumfuoti ir trenerio vaidmenyje. Artėjant keturių geriausių Europos klubų susidūrimui, „Sporto gyvenimas" primena, kaip Š.Jasikevičiui sekėsi ankstesniuose finalo ketvertuose.

 

2003 m., Barselona

2000 m. prisijungęs prie „Barcelona" ekipos, Š.Jasikevičius porą sezonų su ja likdavo be kelialapio į finalo ketvertą. Patekti į jį pavyko 2003 m. Kaip tik laiku, nes tais metais finalo ketvertas vyko būtent Barselonoje ir tai buvo puiki proga pagaliau laimėti elitinį turnyrą. Iki tol „Barsa" penkis kartus pralaimėjo finale.

Š.Jasikevičius buvo jau subrendęs 27-erių krepšininkas ir jo vaidmuo komandoje buvo labai svarbus. Tai liudija 13,4 taško sezono vidurkis. Deja, finalo ketverte Šaras nepademonstravo savo geriausio žaidimo. Pusfinalyje, kuriame „Barsa" 76:71 įveikė Maskvos CSKA, jis per 28 min. pelnė 9 taškus, atkovojo 5 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus, bet žaidimo metu pataikė tik 2 iš 12 metimų. Finale „Barsa" 76:65 susitvarkė su Trevizo „Benetton". Š.Jasikevičius buvo lyg nesavas - per 24 min. pelnė 8 taškus, atliko tik 1 rezultatyvų perdavimą, 4 kartus suklydo, pataikė vos 1 iš 6 tritaškių ir surinko -1 naudingumo balą.

Svetislavo Pesičiaus treniruotoje Barselonos komandoje ir be Šaro buvo kam žaisti. Lyderiais buvo Gregoras Fučka ir Dejanas Bodiroga. Pastarasis pusfinalyje surinko 17, o finale - 20 taškų. Tai serbui garantavo naudingiausio finalo ketverto krepšininko vardą. Lietuvis liko šešėlyje, bet pirmą kartą tapo Eurolygos čempionu. „Esu nepaprastai laimingas. Ši diena yra neabejotinai geriausia mano gyvenime", - po finalo sakė Š.Jasikevičius.

2004 m., Tel Avivas

2004-aisiais dauguma lietuvių keikėsi, kai Š.Jasikevičius pateko į finalo ketvertą. Būtent tais metais buvo sužaistos bene žiauriausios rungtynės per „Žalgirio" istoriją. Tos, kuriose sprendėsi, kas pateks į finalo ketvertą, kuriose Derikas Šarpas (Derrick Sharp) pataikė nelemtą tritaškį, o „Maccabi" po pratęsimo įveikė „Žalgirį" 105:97. Šaras tose rungtynėse pelnė 37 taškus. Jei ne jis, jokie šarpai „Maccabi" nebūtų išgelbėję, o nepatekimas į finalo ketvertą būtų buvęs ypač skaudus, nes turnyras tais metais vyko Tel Avive.

Persikėlus iš Barselonos į Tel Avivą, Š.Jasikevičiaus vaidmuo komandoje tapo dar svarbesnis, tą sezoną jo vidurkiai buvo 16 taškų ir 4,8 rezultatyvaus perdavimo. Eurolygos žvaigždės statusą pavyko patvirtinti ir finalo ketverto turnyre. Pusfinalyje įžaidėjas iš Lietuvos per 32 min. surinko 18 taškų, 14 iš jų - per antrą mačo pusę, kai „Maccabi" perlaužė CSKA stuburą ir pasiekė pergalę 93:85. Lietuvio sąskaitoje buvo ir 6 rezultatyvūs perdavimai.

Finalas, palyginti su pusfinaliu, buvo tik lengvas pasivaikščiojimas. Pinio Geršono (Pini Gershon) auklėtiniai 118:74 sutraiškė Bolonijos ekipą „Skipper" ir tai iki šiol yra rekordinė persvara Eurolygos finale. Įtampos nebuvo, todėl Šaras žaidė tik 18 min., per kurias spėjo pelnyti 18 taškų ir atlikti 5 rezultatyvius perdavimus. Nepaisant solidžios statistikos, naudingiausio žaidėjo titulas atiteko ne jam, o Entoniui Parkeriui (Anthony Parker).

2005 m., Maskva

Pakeliui į savo trečiąjį triumfą Eurolygoje Š.Jasikevičius sužaidė dar vieną solidų sezoną, 2004-2005 m. jo vidurkiai buvo 15,7 taško ir 5,3 rezultatyvaus perdavimo. „Maccabi" išlaikė čempioniškos komandos branduolį, todėl turėjo puikias galimybes apginti titulą.

Pusfinalyje Tel Avivo krepšininkai 91:82 įveikė Atėnų klubą „Panathinaikos", o Š.Jasikevičiaus indėlis per 33 min. buvo 13 taškų ir 8 rezultatyvūs perdavimai. „Šaro pataikymas šiose rungtynėse nebuvo pats geriausias, bet jis daugybe kitų būdų padėjo mums pasiekti finalą", - sakė treneris P.Geršonas.

Finale „Maccabi" susidūrė su Vitorijos „Tau Ceramica", kurią nugalėjo 90:78. Tai buvo ir dviejų Lietuvos krepšinio žvaigždžių susidūrimas. 13 taškų Vitorijos ekipai pelnęs Arvydas Macijauskas neprilygo Š.Jasikevičiui, kuris per 36 min. surinko puikią statistikos puokštę - 22 taškus, 6 atkovotus ir 2 perimtus kamuolius, 5 rezultatyvius perdavimus bei 26 naudingumo balus. Šaras atsidūrė šlovės viršūnėje. Jis ne tik trečius metus iš eilės laimėjo Eurolygą, bet ir pagaliau buvo pripažintas naudingiausiu finalo ketverto krepšininku.

2009 m., Berlynas

Po nesėkmingo dviejų sezonų eksperimento NBA lygoje Š.Jasikevičius sugrįžo į Europą, apsivilko „Panathinaikos" marškinėlius ir tapo Želko Obradovičiaus auklėtiniu. Pirmu bandymu - 2007-2008 m. sezone - šiam tandemui nepavyko patekti į finalo ketvertą. Antras bandymas buvo sėkmingas. 2008-2009 m. sezone „Pao" ne tik pateko į finalo ketvertą, bet ir laimėjo Eurolygą.

Š.Jasikevičiaus statistika Atėnuose buvo daug kuklesnė nei „Maccabi" laikais - 9,6 taško ir 3 rezultatyvūs perdavimai. O ir žaisdavo jis nelabai ilgai - vidutiniškai 20 min. per rungtynes. Visgi finalo ketverto turnyre veteranas priminė, kad tebėra žaidėjas, galintis vesti komandą į titulą.

Pusfinalyje „Panathinaikos" 84:82 palaužė savo principinį varžovą Pirėjo „Olympiakos", o Šaras per 23 min. pelnė 18 taškų, atliko 5 rezultatyvius perdavimus ir surinko 24 naudingumo balus. Finalas buvo ne mažiau dramatiškas, jame „Pao" 73:71 įveikė CSKA krepšininkus, kurių gretose 13 taškų pelnė Ramūnas Šiškauskas. Likus žaisti 5,8 sek. ir „žaliesiems" pirmaujant 72:71, Š.Jasikevičius stojo prie baudų linijos, bet pataikė tik vieną metimą. „Panathinaikos" laimei, kitoje aikštelės pusėje R.Šiškauskas nepataikė tritaškio.

Šaras finale per 20 min. į statistikos protokolą įrašė 10 taškų, 4 atkovotus kamuolius, 4 rezultatyvius ir 12 naudingumo balų. Naudingiau žaidė tik Dimitris Diamantidis su 14 balų, bet geriausiu finalo ketverto krepšininku buvo pripažintas Vasilis Spanulis. Š.Jasikevičius Eurolygoje triumfavo ketvirtą kartą ir tapo pirmuoju žaidėju, padariusiu tai su trimis skirtingais klubais.

2012 m., Stambulas

Paklaidžiojęs kituose klubuose, 2011-2012 m. sezonui Š.Jasikevičius sugrįžo į „Panathinaikos", o kartu su juo - į finalo ketvertą. Įžaidėjui buvo jau 36-eri, jis jau nebuvo pagrindinis „Pao" atakų organizatorius, tačiau pusfinalyje Šaras vėl žaidė kaip geriausiais laikais - per 24 min. pelnė 19 taškų. To neužteko, Atėnų klubas 64:66 nusileido CASK krepšininkams ir Š.Jasikevičiui nepavyko penktą kartą tapti Eurolygos čempionu. Tai buvo pirmasis jo pralaimėjimas finalo ketverto turnyruose. Mače dėl trečiosios vietos „Pao" 69:74 pralaimėjo „Barcelona" ekipai, šių rungtynių Šaras apskritai nežaidė.

2013 m., Londonas

Taip jau atsitiko, kad, būdamas žaidėju, Š.Jasikevičius paskutinį finalo ketvertą pasiekė su ta pačia komanda, su kuria pasiekė ir pirmąjį - „Barcelona". Tik baigėsi viskas ne taip, kaip 2003-aisiais. Pusfinalyje „Barsa" 67:74 pralaimėjo Madrido klubui „Real". lietuvis per 12 min. pelnė 6 taškus. Mače dėl trečiosios vietos teko 73:74 pripažinti CASK pranašumą. 18 min. žaidęs Š.Jasikevičius į savo sąskaitą įsirašė 2 taškus ir 6 rezultatyvius perdavimus. Tai buvo Šaro, kaip krepšininko, gulbės giesmė finalo ketvertuose. Po to jis dar sužaidė vieną sezoną „Žalgiryje" ir baigė krepšininko karjerą.

2018 m., Belgradas

Prireikė kelerių metų, kad elitinis krepšininkas taptų elitiniu treneriu ir naujame vaidmenyje grįžtų į finalo ketvertą. 2018-aisiais Š.Jasikevičius sukūrė sensaciją, prasibrovęs į ketvertą su „Žalgiriu", kuris ketvirtfinalio serijoje 3-1 pranoko „Olympiakos" klubą.

Be abejo, išsišokėlio „Žalgirio" galimybės Belgrade nebuvo didelės. Viltys iškovoti titulą išnyko, kai kauniečiai pusfinalyje 67:76 nusileido Stambulo „Fenerbahce" krepšininkams. „Nepaisant visko, sveikinu savo komandą. Pasiekėme didžius dalykus ir tai nėra pabaiga. Liko vienerios rungtynės ir norime jas laimėti", - teigė Š.Jasikevičius. Komanda norą laimėti pademonstravo mače dėl bronzos, kuriame 79:77 įveikė CSKA. Taip Šaras pasiekė pirmąją savo pergalę finalo ketverte, einant trenerio pareigas.

Šiemet Š.Jasikevičius treniruoja reguliariojo sezono nugalėtoją „Barsą" ir jo galimybės laimėti Kelne atrodo gerokai didesnės, nei buvo 2018 m. Belgrade. Pusfinalyje lietuvio auklėtiniai susidurs su Milano klubu „AX Armani". Jei šis barjeras bus peržengtas, finale lauks CSKA arba Stambulo „Anadolu Efes".

Finalo ketverto tvarkaraštis

Gegužės 28 d.

19 val. Maskvos CSKA (Rusija) - Stambulo „Anadolu Efes" (Turkija)

22 val. „Barcelona" (Ispanija) - Milano „AX Armani" (Italija)

Gegužės 30 d.

18.30 val. Mačas dėl bronzos

21.30 val. Finalas

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s