V.Čmilytė: „Pasaulio čempionate favoričių nėra“

2012 lapkričio mėn. 09 d. 15:32:02 Perskaitė 1262

Rusijoje lapkričio 10-gruodžio 3 dienomis vyksiančiame pasaulio moterų šachmatų čempionate dalyvaujanti Lietuvos šachmatų primadona Viktorija Čmilytė (ELO 2524) yra viena iš aštuonių čempionato dalyvių, patenkančių į pajėgiausių planetos šachmatininkių dešimtuką, tačiau sako, kad nė viena sportininkė iš šio dešimtuko negali jaustis favorite.

Tai, kad pasaulio čempionatas vyksta atkrintamąja sistema, o kiekvienas mačas susideda iš dviejų partijų, pasak šiaulietės, pirmenybių favoritėmis laikomoms sportininkėms gali pateikti daug nemalonių staigmenų. Todėl intriga turėtų išlikti iki pat gruodžio 3-iosios, kai lemiamoje kovoje susitiks dvi šachmatininkės ir viena iš jų pasipuoš pasaulio čempionės karūna.

- Ar netrukdo susikaupti varžybų startui tai, kad esate įvardijama pirmojo mačo prieš Peru atstovę favorite? - pasiteiravo „Sporto žmonės“ V.Čmilytės.

- Pirmo mačo pirmąją partiją su Peru atstove Ingrid Jadira Aliacha Fernandes (Ingrid Yadira Aliaga Fernandez, ELO 2175) žaisiu kitą dieną po šeštadienį vyksiančios atidarymo ceremonijos Rusijos Chanty Mansijsko mieste. Nors pagal reitingą tarp 64 čempionato dalyvių esu 7-a, o pirmoji mano varžovė - 58-a, atsipalaiduoti neketinu. Kiekviena padaryta klaida gali kainuoti brangiai - tą supranta visos šachmatininkės. Iš pajėgiausių planetos šachmatininkių dešimtuko šiame čempionate nedalyvauja dvi sportininkės - Vengrijos atstovė Judit Polgar ir Nana Dzagnidzė iš Gruzijos. Tačiau nuo to lengviau nebus.

- Pasaulio čempionate dalyvausite jau šeštąkart. Ko tikitės iš šių planetos pirmenybių?


- Aukščiausias mano pasiekimas pasaulio čempionate - 2006-aisiais Jekaterinburge iškovota bronza, bet šį kartą, jei pavyks patekti į trečią ratą, tokį pasirodymą galėsiu vertinti kaip gerą.

Jei sugebėsiu prasimušti toliau ir pateksiu į pirmąjį aštuntuką, tai jau bus aukštas ir labai geras rezultatas. Na, o ėjimas dar toliau, žinoma, būtų išvis puiku. Tačiau tokio formato varžybose ką nors planuoti yra labai sunku. Akivaizdu, kad kiekvienos žaidėjos, net ir didžiausios favoritės, tikimybė laimėti visus šešis mačus nėra didelė. Kadangi čempionato sistema yra atkrintamoji, kas tris dienas po pusę žaidėjų vyks namo, o iki pat pabaigos liks tik dvi laimingosios.

- Ar realu, kad triumfą antrus metus iš eilės pakartotų praėjusių metų čempionė Hou Jifan (Hou Yifan, ELO 2604) iš Kinijos?


- Pasaulio čempionatuose, jau keletą dešimtmečių rengiamuose pagal atkrintamąją sistemą, dar nėra buvę, kad kuri nors šachmatininkė triumfuotų dvejus metus iš eilės. Tik anksčiau, kai pasaulio čempionatai vykdavo pagal kitokį formatą, pasaulio čempionei yra pavykę apsiginti savo titulą. O žaidžiant mačus iš dviejų partijų labai išauga kiekvienos klaidos kaina - jei vienoje partijoje padarytos klaidos nepavyksta ištaisyti kitoje, tada tenka krautis lagaminus ir važiuoti namo. Tokia sistema sukuria didžiulę įtampą. Jei pagrindinis mačo laikas baigiasi lygiosiomis, tenka žaisti greitųjų šachmatų partiją. O ten jau užverda nervų karas ir tai tampa išbandymu visomis prasmėmis. Todėl bus labai įdomu, ar pavyks perrašyti istoriją Kinijos atstovei, kuri iš tiesų yra labai pajėgi šachmatininkė. Tai ir bus viena didžiausių čempionato intrigų.

- Kaip vertinate savo pasirodymą šiame sezone?

- Šiemet man pavyko gerai sužaisti „Grand Prix“ etapuose: birželį iškovojau 3-iąją vietą, rugsėjį buvau 4-a tarp 12 etapo dalyvių. Kovodama šiuose etapuose jaučiau, kad sėkmingai galiu rungtis su visomis varžovėmis ir sėkmingai tai dariau. 4-ąją vietą Europos čempionate taip pat vertinu kaip gerą rezultatą. Nepavadinčiau jo nesėkme, kad ir kaip norėjosi pakartoti praėjusių metų triumfą ar užimti prizinę vietą. Europos čempionato, kaip ir planetos pirmenybių, dar niekam nėra pavykę laimėti dvejus metus iš eilės.

Tai, kad vėl sugrįžau į pajėgiausių planetos šachmatininkių dešimtuką, taip pat vertinu kaip aukštą įvertinimą. Lapkričio 1-osios duomenimis, pagal reitingą pasaulyje tarp moterų esu 9-a. Todėl profesiniu požiūriu šiuos metus vertinu nors ir ne kaip pačius sėkmingiausius, bet kaip ganėtinai gerus.

- Ar nenuvylė jūsų komandinis pasirodymas Stambule vykusioje šachmatų olimpiadoje?


- Galutinė vieta, žinoma, nebuvo aukšta - užėmėme 44-ąją vietą. Tačiau, turint omenyje tai, kad ne visos komandos narės yra profesionalės, kad dalis jų turi kitus darbus, studijuoja, mūsų pasirodymą vertinčiau kaip gerą. Galutinė vieta priklauso nuo to, kaip sekasi trijose paskutinėse partijose, o mes paskutiniame rate pralošėme dideliu skirtumu ir tai mus nubloškė į tokią vietą. Tačiau kovingumo ir noro laimėti tikrai nestokojome.

Be to, savo galimybes reikia vertinti realiai. Norint lygintis su kitomis komandomis ir kovoti už vietą pirmajame dvidešimtuke, prieš olimpiadą reikia kryptingai dirbti, surengti ne vieną stovyklą ir padėti šachmatininkams rengtis šioms varžyboms. Tada bus ir rezultatas. Atsižvelgiant į mūsų turėtas sąlygas, rezultatas tikrai yra geras. Jei ko ir pritrūkome, tai tik sėkmės...

- O ko pritrūko Lietuvos vyrų rinktinė, šachmatų olimpiadoje užėmusi 82-ąją vietą?

- Vyrų rinktinė į olimpiadą važiavo ne pagrindinės sudėties: iš patyrusių šachmatininkų joje buvo tik Vidmantas Mališauskas, o visi kiti - jauni žaidėjai. Komandoje nebuvo pirmojo pagal reitingą Eduardo Rozentalio, antrojo Šarūno Šulskio ir Aloyzo Kveinio, kuris dabar yra trečiasis pagal reitingą. Viena vertus, yra gerai, kad jaunimas semiasi patirties tokiose varžybose, kita vertus, subūrus pajėgiausius mūsų šachmatininkus rezultatas, neabejoju, būtų buvęs kur kas aukštesnis. Jei kviečiant šachmatininkus į rinktinę siekta, kad jauni žaidėjai įgytų patirties, tai toks tikslas buvo pasiektas. Tačiau, mano manymu, visada derėtų stengtis išlaikyti didesnį balansą tarp dabarties pasiekimų ir ateities perspektyvų.

- Kokiu akordu ketinate užbaigti šių metų varžybų sezoną?

- Esu labai patenkinta, kad šiemet vėl pagal reitingą patekau į pasaulio intelektualinių sporto šakų žaidynes, kurios gruodžio mėnesį vyks Kinijos sostinėje Pekine. Šių žaidynių programoje yra penkios neolimpinės sporto šakos: šachmatai, šimtalangės šaškės, „Go“, kinų šachmatai ir bridžas. Šachmatų rungtyje varžysis 16 stipriausių pasaulio moterų ir tiek pat stipriausių pasaulio vyrų. Šachmatininkams teks rungtis greitųjų šachmatų, žaibo turnyruose ir žaisti nežiūrint į šachmatų lentą, situaciją joje įsivaizduojant tik mintyse. Pernai pastarojoje rungtyje tapau pasaulio vicečempione.

- Pasikeitė Šachmatų federacijos vadovai, o ar pakito pats požiūris į sportininkus?

- Mano nuomone, naujoji Šachmatų federacijos vadovybė stengiasi situaciją mūsų šalies šachmatų sporte pakeisti į gera. Mūsų naujasis prezidentas Aleksandras Černovas man paliko gerą įspūdį. Jis turi idėjų ir vykdant šachmatų disciplinos įdiegimo bendrojo lavinimosi mokyklose projektą, toks projektas daugelyje Europos valstybių jau yra įgyvendintas. Manau, kad naujojo prezidento mintys yra teisingos, o, įdėjus darbo ir energijos, jas galima įgyvendinti. Aišku, sričių, kurias galima ir reikia gerinti, yra daug, o tam reikia ir laiko. Norint užauginti daug stiprių šachmatininkų, juos ugdyti reikia nuo mažumės. Reikia, kad šia sporto šaka užsiimantys jaunuoliai atrastų prasmę ir siekiamybę tapti šachmatų profesionalais, o ne užsiiminėti šia sporto šaka tik laisvalaikiu.

- O ką suteikia augančiam vaikui šachmatai? Kuo naudingas būtų šachmatų disciplinos įvedimas mokyklose?

- Šachmatai lavina erdvinį mąstymą, gebėjimą susikoncentruoti, rasti racionaliausius sprendimus, lavina atmintį, padeda geriau suvokti daugelį dalykų. Užsienio šalių pavyzdys liudija, kad vaikai, mokyklose pradėję lankyti šachmatų pamokas, akivaizdžiai pagerina kitų disciplinų akademinius pasiekimus. Pranašumus galėčiau vardyti ir vardyti... Jei šachmatų disciplinos įvedimo mokyklose projektą pavyktų realizuoti Lietuvoje, tai būtų didžiulis pasiekimas.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Sporto žmonės"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net