respublika.lt

Tobulumo siekiantis naujasis hiphopo karalius

(0)
Publikuota: 2021 liepos 03 09:11:35, Aistė LABINAITĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Pirmasis Lietuvos hiphopo čempionas Edgaras Kerpė šoka jau daugiau kaip 13 metų. Mindaugo Bružo nuotr.

Pirmasis oficialus Lietuvos hiphopo čempionas - tokiu titulu nuo šiol gali didžiuotis Edgaras Kerpė. Žinoma, šokėjo teigimu, smagu pirmam užsidėti dar niekam nepriklausiusią karūną, tačiau užmigti ant laurų hiphopo atstovas neketina. Laimėjai, pasidžiaugei, o kitą dieną jau reikia vėl kibti į darbus, koncentruotis į kitus dalykus. „Tą dieną esi čempionas, o kitą - jau nelabai (šypsosi). Kita diena, kiti tikslai. Nereikia mintimis „užstrigti" prie laimėto titulo", - „Vakaro žinioms" sakė E.Kerpė.

 

Visuomenės šešėlyje

Lietuvos sportinių šokių federacija ir LSŠF Hiphopo lyga surengė pirmąjį oficialų Lietuvos hiphopo čempionatą. Dėl debiutinių nugalėtojų laurų Šiauliuose kovojo individualūs šokėjai, duetai ir komandos. Visi jie buvo suskirstyti ir į amžiaus grupes: vaikų (7-12 metų), jaunių ir jaunimo (13-16 metų) bei suaugusiųjų (17 metų ir daugiau). Solistų ir duetų grupėse savo jėgas išbandė 217 šokėjų, o į komandinius pasirodymus buvo užregistruotos 28 komandos.

„Pagaliau viskas bus oficialu ir rimta. Galbūt nebebus sakoma, jog šokėjai yra tiesiog menininkai. O juk mūsų šalyje menas, bent anksčiau, nelabai buvo pripažįstamas. Dabar hiphopas vertinamas kaip sporto šaka, tai džiugina, - kalbėjo E.Kerpė. - Negana to, per karantiną negalėjome treniruotis, juk mes neva esame menininkai, o ne aukšto meistriškumo sportininkai. Pagaliau reikia tai keisti, tad smagu, jog prasideda pokyčiai. Oficialus Lietuvos hiphopo čempionatas buvo pirmasis žingsnis. Tikrai smagu, jog buvo puikiai suorganizuotas renginys."

Šokėjas pripažino, jog pastarieji „menininkų - ne sportininkų" stereotipai juos seniai persekioja: „Imkime kitą sporto šaką, pavyzdžiui, krepšinį. Visi žmonės žiūri, juo domisi. Jeigu laimimi kažkokie titulai, tauta krepšininkus pasitinka oro uoste. Aš ne kartą esu laimėjęs pasaulio čempionatą, bet nebuvo nei kažkokio sutikimo, nei oficialaus pripažinimo. Tokia situacija yra mūsų šalyje. Žinoma, kiekvienas gali pasirinkti, kas jam yra įdomiau, kuo jis nori domėtis. Tačiau, pavyzdžiui, Prancūzijoje gatvės šokiai yra skatinami, plėtojami."

Tokios situacijos priežasčių, pasak E.Kerpės, gali būti ne viena. Galbūt visuomenei tiesiog trūksta informacijos, šiuo atveju apie hiphopo šokius, galbūt jai tai yra tiesiog neįdomu, o taip pat šios srities atstovai negali pasigirti ir finansavimu. „Į visus didžiuosius tarptautinius čempionatus tenka vykti už savo lėšas. Tarsi esi paliekamas nuošalyje, nors realiai garsini užsienyje savo šalį. O Lietuvoje esi nežinomas", - pridūrė šokėjas.

LSŠF Hiphopo lyga Lietuvos sportinių šokių federacijoje įsteigta tik šiais metais. Pagrindinis lygos veiklos tikslas yra hiphopo šokio sporto vystymas Lietuvoje. E.Kerpė tikisi, jog, užsikūrus pastarajam „varikliukui", pradėjus rengti šalies pirmenybes, pagaliau ir mūsų hiphopo šokėjai atras savo vietą po saule Lietuvoje. „Galbūt žmonės pamažu supras, jog tai nėra kažkoks žaidimas. O mes esame rimti sportininkai. Norime būti pripažinti aukšto meistriškumo sportininkais. Tikiuosi, jog pamažu didės ir susidomėjimas hiphopu. Tikiu, jog nors ir mažais žingsniais, bet vis tiek pasieksime tikslą", - atviravo hiphopo šokėjas.

Trigubas išbandymas

Lietuvos gatvės šokių bendruomenėje visi vienas kitą pažįsta ar bent jau žino. Tad įsivaizduoja ir vienas kito lygį. E.Kerpė, paklaustas apie konkurenciją, pasirodymus pirmenybių individualių šokėjų grupėje, sakė, jog mūsų gatvės šokėjų lygis yra tikrai gana aukštas. „Solo kategorijoje tikrai yra ką veikti. Tikrai nėra taip, jog viskas ten labai lengva, kad išėjai ant parketo, pašokai ir laimėjai. Juk yra ir kovos vienas prieš vieną, yra ir konkurencijos. Žinoma, ji, vadinkime, yra sveika. Vienas kito į gabalus tikrai neplėšome", - pasakojo pirmasis Lietuvos čempionas.

Paklaustas apie hiphopo šokėjų pasiruošimą varžyboms, E.Kerpė sakė, jog šioje vietoje vieno atsakymo nėra. Juk kai kurie šokiai pradedami statyti dar nuo sezono pradžios, nuo rugsėjo. Taip būna, pavyzdžiui, su komandiniais pasirodymais. „O kalbant konkrečiai apie pastarąjį Lietuvos hiphopo čempionatą, tai apie patvirtintą jo vykdymą sužinojome likus tik mėnesiui iki starto. Tokiu atveju reikėtų labai greitai pasiruošti. Žinoma, darėme papildomas treniruotes, teko paplušėti salėje. Tačiau pagrindas jau buvo padėtas anksčiau. O solo kategorijoje vyksta improvizacija. Tenka vietoje improvizuoti", - teigė E.Kerpė.

Suaugusiųjų grupės 2021 m. Lietuvos hiphopo čempionu tapęs E.Kerpė ant prizininkų pakylos Saulės mieste lipo dar ne kartą. Su Liepa Budnikaite jis triumfavo ir duetų kategorijoje. Duetas atstovauja Vilniaus šokių studijai ANT. Trečiąjį apdovanojimą E.Kerpė atsiėmė komandų įskaitoje. „ANT Adults Small Group", kuriai priklauso ir E.Kerpė, Lietuvos čempionate finišavo antroje pozicijoje.

„Prieš pirmenybes tikrai nesitikėjau, kad visose trijose kategorijose užimsiu pirmąsias vietas. Pavyzdžiui, komandinėje kategorijoje mes vieninteliai buvome su maža grupe, tad sunku buvo varžytis su didelėmis grupėmis, todėl ten titulo ir nesitikėjome", - pridūrė E.Kerpė.

Trenerio darbas

Pirmajame Lietuvos hiphopo čempionate beveik visose kategorijose ir amžiaus grupėse ant prizininkų pakylų lipdavo ANT šokių studijos auklėtiniai.
E.Kerpės įsitikinimu, tuo stebėtis nereikėtų. Viena iš sėkmės paslapčių šokėjas įvardijo sunkų darbą.

„Mes niekada nesirenkame lengviausio kelio. Priešingai, visada imame patį sunkiausią ir sudėtingiausią. Visada stengiamės statyti sudėtingesnius šokius. Žinoma, tokiu atveju būna sunkiau ir viską „nušlifuoti", tačiau tai negąsdina, o galutinis rezultatas atrodo daug geriau. Stengiamės tokį mąstymą perduoti ir savo mokiniams. Juk tai yra svarbu. Be abejonės, visada yra labai paprasta pasirinkti lengviausią kelią. Tačiau mes stengiamės nuolat būti originalūs, kūrybiški. Nieko nekopijuojame, o tiesiog būname savimi ir rodome tai, ką galime geriausiai. Į vieną sudedame originalumą ir sudėtingumą", - sakė E.Kerpė.

Pirmajam Lietuvos suaugusiųjų hiphopo čempionui yra 21 metai. Šokti jis pradėjo nuo septynerių ar aštuonerių, tiksliai jau net pats nepamena, o trenerio duoną nuo rugsėjo „valgys" jau penktąjį sezoną. „Gatvės šokiai man patinka tuo, jog čia gali jaustis laisvai. Nėra kažkokių griežtų taisyklių. Aišku, bazės, pagrindiniai dalykai yra, bet čia yra daug vietos improvizacijai, savęs, savo emocijų išreiškimui. Man hiphopas yra tarsi saviraiškos priemonė. Tai man padeda atsiskleisti. Taip pat man patinka klausytis muzikos. Taigi mano gyvenime nėra dienos, kad nešokčiau ar neklausyčiau muzikos", - pasakojo E.Kerpė.

Vaikinas pripažino, jog ir šokėjo, ir trenerio pareigos yra sunkios. Svarbiausia tarp šių dviejų dalykų rasti balansą. „Reikia per daug savęs neatiduoti, kad paskui nebūtų taip, jog pačiam nieko nelieka. Žinoma, kai dirbi treneriu, galbūt kažkiek mažiau laiko turi savo treniruotėms, daugiau savęs atiduoti kitiems. Tačiau, pavyzdžiui, man asmeniškai dabar daugiau reikia treniruotis ne fiziškai salėje, o daugiau padirbėti su savo mintimis, nusiteikimu", - pridūrė šokėjas, kurio auklėtinių „ANT Children Small Group" Lietuvos čempionato vaikų amžiaus grupėje užėmė trečiąją vietą, o jaunių ir jaunimo kategorijoje „ANT Juniors Small Group" pasipuošė aukso medaliais.

Ne olimpinė svajonė

Kai breikas tapo olimpine sporto šaka ir savo olimpinio debiuto laukia 2024 m. Paryžiaus žaidynėse, nedrąsiai bei tyliai apie tai pradėjo svajoti ir hiphopo šokėjai. E.Kerpės manymu, hiphopas tikrai gali pasekti breiko pavyzdžiu ir vieną dieną atsidurti olimpinėse žaidynėse.

„Tikiu, jog tai tikrai įmanoma. Manau, tai sulauktų didelio susidomėjimo. Kalbu ne tik apie mūsų šalį", - teigė šokėjas.

Be abejonės, visi sportininkai svajoja apie olimpines žaidynes ir ten „nuskintus" olimpinius, žinoma, aukščiausios prabos medalius. Kokie yra hiphopo šokėjo karjeros tikslai ir svajonės?

„Mano tikslas yra šokti kuo ilgiau, kiek galiu. Taip pat noriu tobulėti ir kaip šokėjas, ir kaip asmenybė. Kiekvienais metais noriu jausti progresą. Kalbant apie renginius, varžybas, sudėtinga dabar vardyti tikslus. Juk dar nėra aišku, kaip viskas bus toliau. Tiesiog, trumpai tariant, norisi visapusiškai tobulėti ir kuo ilgiau šokti", - atviravo E.Kerpė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s