Sportinė karjera atvedė iki milijardonuotraukos

2022 birželio 17 08:38:40

Vienas įtakingiausių verslo žurnalų pasaulyje „Forbes" mėgsta fiksuoti ne tik garsiausių planetos sportininkų pasiekimus, jam ypač patinka ir skaičiuoti svetimus pinigus. Šį kartą JAV žiniasklaidos gigantai paskelbė tuos, kuriems išlietas prakaitas treniruotėse ir kova iki paskutinio kraujo lašo varžybose solidžiai papildė bankų sąskaitas. Sporto milijardierių klube - šešios pavardės. Čia puikuojasi du futbolininkai, krepšininkas, tenisininkas, golfo žaidėjas ir boksininkas.

 

„Sportininkai tapo lygų, kuriose jie žaidžia, vertybėmis. O juk anksčiau jie buvo tiesiog eiliniai darbuotojai", - teigė Deividas Karteris (David Carter), kuris yra sporto verslo konsultacinės firmos įkūrėjas ir sporto verslo profesorius USC universitete JAV.

Milijardierių šešetukas seniai peržengė sporto šakų, kuriose žiba, ribas ir tapo pasaulinėmis ikonomis. Tad, nenuostabu, jog didelė dalis jų uždirbtų pinigų jau nebepriklauso vien nuo demonstruojamų rezultatų. Pavyzdžiui, didžiausią kraitį susikrovęs Taigeris Vudsas (Tiger Woods) vos 10 proc. savo turto uždirbo golfo turnyruose. Visi kiti pinigai atkeliavo iš bendradarbiavimo sutarčių su rėmėjais, kurių vis dar netrūksta jau 27 metus besitęsiančioje karjeroje.

Šiais laikais, kai karaliauja internetas ir socialiniai tinklai, kelti žinomumą ir taip pritraukti dar daugiau rėmėjų, ypač lengva. Juk, pavyzdžiui, Krištianas Ronaldas (Cristian Ronaldo) yra daugiausiai sekėjų „Instagram" platformoje turintis žmogus pasaulyje. Jį stebi net 455 milijonai gerbėjų. Skaičiais futbolininkas nusileidžia tik pačiai „Instagram" programėlei, kurios paskyroje yra 519 milijonų sekėjų.

„Nei vienas iš milijardierių klubo šešetuko neturėtų tokių pinigų, jei ne tas pasaulinis pėdsakas, kurį jie gali palikti medijų pagalba. Juk pastaroji karta yra neatsiejama nuo technologijų, interneto. Dauguma verslų šiais laikais taip pat turi savo paskyras socialiniuose tinkluose. Taigi tie, kurie bendradarbiauja su garsiausiais sportininkais, turi galimybę būti matomi visame pasaulyje", - pridūrė D.Karteris.

Ir, panašu, jog kažkokių pastarosios tendencijos smukimo ar lėtėjimo ženklų dar tikrai nematyti. Pastaraisiais metais sportininkai pasirašinėja naujas „lubas pramušančias" sutartis, nors rašalas nuo prieš tai buvusių rekordinių kontraktų dar net nebūna nudžiūvęs. Tad, sporto milijardierių gretos neilgai trukus gali būti papildytos. Tiesa, buvęs NBA krepšininkas Maiklas Džordanas (Michael Jordan) irgi yra milijardierius. Tačiau 59-erių legenda į šį klubą įstojo jau po karjeros pabaigos. O žurnalas „Forbes" pateikė šešetuką, kuris dabar dar „išbėga į aikštelę".

Taigeris Vudsas (Tiger Woods). 46-erių golfo legenda savo sąskaitoje turi 1,72 mlrd. JAV dolerių (apie 1,65 mlrd. eurų). Būdamos karjeros pike, golfo lauke per metus amerikietis uždirbdavo daugiau nei 100 mln. JAV dolerių (apie 96 mln. eurų). Dešimtmetį T.Vudsas karaliavo kasmetinio „Forbes" sudaromo turtingiausių pasaulio sportininkų sąrašo viršūnėje. Golfo žaidėjas dirba su tokiais prekės ženklais kaip „Nike", „Rolex", „TaylorMade", „Monster Energy", „Gatorade". Per pastaruosius metus JAV sportininkas golfo turnyruose susižėrė tik 200 tūkst. JAV dolerių (apie 192 tūkst. eurų). Tiesiog jis prieš tai ilgai gydėsi sužalojimus po 2021 m. vasarį patirtos šiurpios avarijos. Buvo dvejonių, ar T.Vudsas išvis galės grįžti į profesionalų sportą, tačiau šiemet balandį jis jau startavo prestižiniame „Masters" turnyre. Tiesa, T.Vudso kišenės galėtų būti gerokai pilnesnės, tačiau neseniai jis atsisakė 200 mln. JAV dolerių (apie 192 mln. eurų) pasiūlymo iš Saudo Arabijos.

Krištianas Ronaldas (Cristiano Ronaldo). 37-erių Portugalijos futbolo rinktinės ir „Manchester United" (Anglija) klubo puolėjas uždirbo 1,24 mlrd. JAV dolerių (apie 1,19 mlrd. eurų). Vienas geriausių planetos futbolininkų per visus socialinius tinklus bendrai turi 690 mln. sekėjų. Tarp portugalo rėmėjų yra „Nike", „Armani" „Tag Heuer", „Herbalife", „Clear", „Egyptian Steel", „Italia Independent", „PokerStars", „Castrol", „LiveScore", MEO ir kiti. Negana to, jis turi ir savo verslą CR7, kuris apima aprangą, aksesuarus, viešbučius ir sporto klubus. Aišku, K.Ronaldas pinigus kraunasi ir iš futbolo. Pernai vasarą iš Turino „Juventus" (Italija) klubo jis perėjo pas „raudonuosius velnius", kurie už sutartį iki 2023 m. portugalui pasiūlė 25 mln. eurų ir priedus. Gegužę „Forbes" skelbtame daugiausiai per metus uždirbusių pasaulio sportininkų sąraše K.Ronaldas buvo trečias.

Lebronas Džeimsas (LeBron James). 37-erių NBA klubo „Los Angeles Lakers" krepšininkas jau uždirbo 1,16 mlrd. JAV dolerių (apie 1,11 mlrd. eurų). Be viso gyvenimo sutarties su „Nike" ir 41,5 mln. JAV dolerių (apie 39,8 mln. eurų) kontrakto su „Lakers" komanda, kurios garbę gina nuo 2018 m., puolėjas pernai spalį pardavė savo prodiusavimo kompanijos „SpringHill" akcijų paketą už 725 mln. JAV dolerių (apie 695 mln. eurų). 2021 m. L.Džeimsas suvaidino ir filmo „Space Jam" tęsinyje - „Space Jam: A New Legacy". Daugiausiai uždirbantis NBA krepšininkas dar turi sutartis su „Apple", „Crypto.com", turi akcijų „Liverpool" (Anglija) ir „Boston Red Sox" (JAV) klubuose, investuoja į startuolius „Tonal" ir „StatusPRO". Daugiausiai pernai uždirbusių pasaulio sportininkų sąraše L.Džeimsas įsitaisė antroje vietoje.

Lionelis Mesis (Lionel Messi). 34-erių Argentinos futbolo rinktinės ir „Paris Saint-Germain" (Prancūzija) klubo puolėjo turtas vertinamas 1,15 mlrd. JAV dolerių (apie 1,1 mlrd. eurų). Daugiausiai per 2021 m. uždirbusių pasaulio sportininkų sąraše L.Mesis atsidūrė pirmojoje pozicijoje. Pernai jis susižėrė 130 mln. JAV dolerių (apie 125 mln. eurų). Argentinietis pernai rugpjūtį paliko ilgametę (2004-2021 m.) savo komandą „Barcelona" (Ispanija) ir pasirašęs dviejų metų sutartį (su galimybe pratęsti ją metams) persikėlė į Paryžių. Per metus jis iš futbolo uždirba apie 35 mln. eurų. L.Mesis taip pat dirba su tokiais prekiniais ženklais kaip „Adidas", „Pepsi", „Budweiser", „Hard Rock International" bei aprangos linija, kurią sukūrė amerikiečių dizainerio Tomio Hilfigerio (Tommy Hilfiger) sesuo Džinė (Ginny).

Rodžeris Federeris (Roger Federer). 40-metis Šveicarijos tenisininkas per karjerą jau užsidirbo 1,09 mlrd. JAV dolerių (apie 1,04 mlrd. eurų). Šiuo metu jis turnyruose nedalyvauja, nes gydosi traumą ir pamažu bando grįžti į treniruotes. Pernai Tokijo olimpines žaidynes maestro praleido dėl kelio traumos, o paskui tenisininkui buvo atlikta trečioji dešiniojo kelio operacija. Po to sekė penkių mėnesių reabilitacija. R.Federeris tikisi, jog spalį jau galės žaisti turnyruose. Nors ir nežaidžia, 68-oji pasaulio raketė per praėjusius metus iš už teniso korto ribų susižėrė 90 mln. JAV dolerių (apie 86 mln. eurų). Pinigus jam neša partnerystės su tokiais vardais kaip „Rolex", „Uniqlo", „Credit Suisse", „On".

Floidas Meivezeris (Floyd Mayweather). 45-erių JAV boksininkas uždirbo 1,08 mlrd. JAV dolerių (apie 1,04 mlrd. eurų). 2018 m. jis buvo daugiausiai uždirbančių pasaulio sportininkų viršūnėje. Tuomet per 12 mėnesių boksininkas kišenes papildė 285 mln. JAV dolerių (apie 235 mln. eurų). Didžiąją šių pinigų dalį - 275 mln. JAV dolerių (apie 227 mln. eurų) sudarė atlygis už kovą su UFC žvaigžde airiu Konoru Makgregoru (Conor McGregor). F.Meivezeris bendradarbiauja su „Hublot", „Burger King", „FanDuel", taip pat vadovauja kovų reklamos įmonei.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net