respublika.lt

Reitingų karuose frontą laiko vyrai

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 15 13:28:02, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 6 nuotr.
Tomo Kaukėno sprinte užimta 31-oji vieta buvo geriausias Lietuvos biatlonininkų pasirodymas pirmajame pasaulio taurės etape. A.Ivanovo nuotr.

Kol geriausi planetos biatlonininkai pasaulio taurės etapuose kovoja dėl medalių, lietuviai siekia kuklesnių tikslų. Jie bando surinkti kuo daugiau taškų į Nacijų taurės įskaitą, kad turėtų geresnes pozicijas prieš kitą sezoną, per kurį bus dalijami olimpiniai kelialapiai. Po pirmojo etapo mūsų vyrai išlaikė pernykštę poziciją, o Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas mano, kad jie gali pakilti ir aukščiau. Deja, moterų komandos padėtis daug sudėtingesnė.

 

Pirmasis pasaulio taurės etapas vyko Švedijoje, per jį buvo išdalinti aštuoni medalių komplektai. Žinoma, lietuviai į apdovanojimus nepretendavo, nors būta ir malonaus netikėtumo. Siurprizą pateikė Tomas Kaukėnas, sprinte užėmęs 31-ąją vietą ir iškovojęs 10 asmeninės įskaitos taškų. Tai gal ir nėra milžiniškas pasiekimas sportininkui, pernai Pjongčango olimpinėse žaidynėse užėmusiam 13-ąją ir 17-ąją vietas, bet reikia žiūrėti į kontekstą. Kontekstas toks, kad pasaulio taurės varžybose Tomas per visą praėjusį sezoną negavo nė vieno asmeninės įskaitos taško.

Kiti lietuvių pasirodymai Švedijoje buvo kuklesni. Mišrių estafečių varžybose mūsiškiai užėmė 22-ąją ir 25-ąją (paskutinę) vietas. Vyrų sprinte Vytautas Strolia klasifikuotas 67-as, Karolis Dombrovskis - tik 99-as. Asmeninėse lenktynėse K.Dombrovskis finišavo 56-as, V.Strolia - 82-as, o T.Kaukėnas - 95-as.

Lietuva į vyrų asmenines rungtis gali deleguoti tris sportininkus, į moterų - tik dvi biatlonininkes. Švedijoje kiek geriau sekėsi Gabrielei Leščinskaitei, kuri sprinte liko 94-a, o asmeninėse lenktynėse - 70-a. Jos partnerė Natalija Kočergina sprinte užėmė 101-ąją, asmeninėse lenktynėse - 93-iąją vietą. Moterų estafetėje lietuvės negali dalyvauti, tiesiog trūksta sportininkių. Vyrų estafetė mūsiškiams pavyko neblogai. Prie trijų minėtų sportininkų prisijungė Linas Banys ir ši kompanija užėmė 20 vietą tarp 26 komandų. Mūsiškiai nebuvo aplenkti ratu, o taip elitinėse estafečių varžybose atsitinka retai.

Minėti rezultatai gali atrodyti nieko verti, bet kiekvienam - savos užduotys, tegul ir kuklios. Visi sprinto, asmeninių lenktynių ir estafečių rezultatai skaičiuojami į Nacijų taurės įskaitą. Joje užimamos vietos lemia, kokia kvota skiriama valstybei pasaulio taurės varžybose. 18-23 pozicijos garantuoja trijų sportininkų kvotą. Jei sportininkai yra trys, o ne du, jie renka daugiau taškų. Todėl svarbu išlaikyti kvotą kitam sezonui. Po kito (2020-2021 m.) sezono pagal vietas Nacijų taurėje bus skirstomi kelialapiai į 2022 m. Pekino olimpines žaidynes.

Vyrai pozicijas kol kas išlaiko. Praėjusį sezoną lietuviai baigė 20-oje vietoje, ten pat (tarp 30 komandų) jie yra ir po pirmojo šio sezono etapo. Jei 20-oji pozicija būtų išlaikyta iki 2020-2021 m. sezono pabaigos, tai leistų į Pekiną siųsti visą keturių sportininkų komandą ir dar vieną atsarginį. To Lietuvos biatlono istorijoje dar nėra buvę.

Susilpnėjusiai moterų komandai 20-ukas tikrai „nešviečia“. Šiuo metu Lietuvos biatlonininkės Nacijų įskaitoje yra 25-os, jos lenkia tik Kroatijos, Rumunijos ir Moldovos sportininkes. Antrasis pasaulio taurės etapas vakar prasidėjo Austrijoje. Su A.Daugirdu aptarėme pirmojo etapo rezultatus ir Lietuvos rinktinės galimybes reitingų karuose.

- Kaip vertinate Lietuvos biatlonininkų pasirodymus Švedijoje?

- Etapas prasidėjo mišrių estafečių varžybomis ir čia abu startai tapo prisvilusiais blynais. Moterų komandos resursai pas mus yra mažesni, todėl N.Kočergina buvo priversta per vieną dieną startuoti du kartus. Be to, reikia pripažinti, kad mūsų moterys truputį silpnesnės nei vyrai.

Po to, kai prasidėjo asmeninės rungtys, optimizmo padaugėjo. Nudžiugino Tomo pasirodymas sprinte. V.Strolia galėjo būti žymiai aukščiau, jei ne šaudymas. Asmeninės lenktynės irgi parodė, kad vaikinai fiziškai pasiruošę gerai, tik reikia draugauti su šaudymu. Estešundas pasižymėjo tuo, kad buvo labai vėjuota, šaudykloje daug lėmė laimės faktorius - ar spėji ateiti per štilį. Sąlygos lėmė baudų skaičių. Merginų varžybose Natalija tikrai neparodė to, ką gali, o Gabrielė po truputį atsigauna. Jos fizinė kondicija gerėja, džiugina šaudymo stabilumas.

Etapas pasibaigė estafetėmis ir vyrai pasirodė šauniai. Nereikėjo bijoti, kad jie bus aplenkti ratu, nepaisant to, kad pirmajame etape T.Kaukėnas gavo du baudos ratus. Bendras vaizdas nuteikia kovingam sezonui. Dėl vyrų neabejoju, kad ne vieneriose varžybose matysime juos žymiai aukštesnėse pozicijose nei šiame etape. Ne vienas iš jų gali patekti į 40-uką (vieta 40-uke atneša asmeninės įskaitos taškus, - red. past.). O estafetė suteikia vilčių, kad turėsime stiprų ketvertą, kuris kitą sezoną galės kovoti dėl komandinio kelialapio į olimpines žaidynes.

- Vyrų galimybės išlikti tarp 23 geriausių komandų ir išlaikyti trijų sportininkų kvotą pasaulio taurėje turbūt nekelia abejonių?

- Tikrai ne. Mes dabar jiems keliame užduotį išlikti 20-uke, o dėl patekimo tarp 23 šalių visiškai neabejoju. Vyrai tikrai išlaikys kvotą. 20-ukas garantuotų komandinį kelialapį į olimpines žaidynes. Manau, ši karta gali kovoti dėl tokios pozicijos. Tiesa, 20-uke svarbiausia būti ne po šio, o po kito sezono. Aišku, kitą sezoną mobilizuosis visos komandos, bet mūsų vyrų rezultatai kasmet gerėja, todėl jiems ši kartelė nėra per aukšta.

- 17-oji vieta Nacijų taurės įskaitoje leistų padidinti kvotą pasaulio taurėje iki keturių sportininkų. Ar ši pozicija kol kas nepasiekiama?

- Apie 17-ąją vietą dar nesvajojame, nors visko gali būti. Jei kažkas iš vyrų kiekviename etape patektų į 40-uką, o kiti du nekristų žemiau 60-70 vietų, ir 17-oji pozicija Nacijų įskaitoje būtų ne riba. Jei užimi vietą žemiau 80-osios, tavo indėlis į komandos kraitį būna mažas. Tačiau iki 80-osios vietos taškai yra geri. Jei trys sportininkai atneštų tuos taškus, tai galbūt leistų pakilti.

Komandos, galinčios būti mūsų konkurentėmis, yra pasiekiamos - Lenkija, Estija. Estai šiemet labai susilpnėjo. Jei ne geri pasirodymai mišriose estafetėse, kur juos kelia moterys, jie būtų žemiau mūsų. Dar yra slovakai, suomiai - tai yra mūsų lygio komandos. Kita vertus, negalima nurašyti komandų, esančių žemiau už mus - Japonijos, Kazachstano, Kinijos. Kinai mobilizavo pajėgas, nes žaidynės vyks pas juos. Nuo 16-os iki 23-ios vietos yra pajėgios komandos, bet mūsų pozicijos neatrodo prastos.

- Ko šį sezoną tikitės iš moterų. Nepanašu, kad jos galėtų susigrąžinti trijų sportininkių kvotą?

- Mes ir nekeliame tikslo atgauti trijų vietą kvotą, nes su šios dienos resursais tai nelabai įmanoma. Dvi mūsų sportininkės turi konkuruoti su trimis varžovėmis. Neturime daugiau pasaulio taurės normatyvus įvykdžiusių merginų, tad negalime deleguoti komandos į moterų estafetę, o estafetės atneša daug taškų.

Potencialiai galime išsilaikyti 24-25 pozicijose. Prieš sezoną iškeltas tikslas nenukristi žemiau 25-osios vietos. Jei nukrenti žemiau, apskritai netenki komandinės kvotos, gali siųsti į pasaulio taurę tik vadinamuosius „džokerius“. Tačiau yra vilties, kad bent 25-ąją vietą tikrai išlaikysime, nes žemiau esančios šalys sunkiai renka taškus. O kitais metais galbūt paaugs dar dvi merginos - Raminta Dindaitė ir Ana Jesipionok. Galbūt jos įvykdys pasaulio taurės normatyvus ir galės padėti estafetėse.

- Ar nėra pavojaus, kad Lietuvos moterys neiškovos nė vieno kelialapio į olimpines žaidynes?

- Visko gali būti, jei reikės atsirinkinėti pagal „džokeriams“ skirtas taisykles. Nors, prisimenant 2018 m. Pjongčango žaidynes, ten moterų varžybose buvo bene aštuoni „džokeriai“ ir abi mūsų merginos būtų patekusios tarp tų aštuonių. To neprireikė, nes kelialapius užsitikrinome kaip komanda.

- Kokia yra bendra rinktinės padėtis? Štai T.Kaukėnas po sėkmingo pasirodymo sprinte džiaugėsi, kad šiemet pavyko gauti geras slides. Ar komandos aprūpinimas pagerėjo, palyginti su praėjusiu sezonu?


- Netikslu sakyti, kad jis tiesiog gavo slides, nes federacijai jas tenka nupirkti. Su slidėmis yra loterija. Užsakome jas pavasarį pas pasaulio taurės tiekėjus, stovime eilėje ir neaišku, ar gausi geras slides, ar nelabai. Tomui pasisekė, įsigijome slidžių porą, pasiteisinusią konkrečiomis oro sąlygomis. Tai nereiškia, kad ir kitose sąlygose tos slidės bus geros.

O dėl materialinės bazės, esame tikrai sustiprėję, ir finansinė padėtis yra geresnė nei pernai. Tai nulėmė 2018 m. olimpinės žaidynės, kurių rezultatai lėmė finansavimą iš valstybės biudžeto ir olimpinio komiteto. Mūsų krepšelis padidėjo, grįžome į priešolimpinio sezono lygį. 2018-ieji buvo labai sunkūs, netekome dalies finansavimo, bet 2019-ieji jau yra šiek tiek lengvesni.

Galą su galu suduriame, bet tai nereiškia, kad galime sau daug leisti. Trūksta geresnio medicininio palaikymo, nors komandoje yra gydytojas-masažuotojas. Reikėtų turėti masažuotoją atskirai, bet jo dėl taupymo atsisakėme, dvejas pareigas bando suderinti vienas žmogus. Kol vyksta pasirengimas, gyvename ne viešbučiuose, o apartamentuose, nes taip pigiau. Negalime tiek pinigų, kiek reikėtų, skirti maitinimui. Yra tam tikros ribos, į kurias atsižvelgdami planuojame veiklą.

Svarbiausios sezono varžybos

Gruodžio 13-15 d. - antrasis pasaulio taurės etapas Austrijoje.

Gruodžio 19-22 d. - trečiasis pasaulio taurės etapas Prancūzijoje.

Sausio 9-12 d. - ketvirtasis pasaulio taurės etapas Vokietijoje.

Sausio 15-19 d. - penktasis pasaulio taurės etapas Vokietijoje.

Sausio 23-26 d. - šeštasis pasaulio taurės etapas Slovėnijoje.

Sausio 26 - vasario 2 d. - jaunimo pasaulio čempionatas Šveicarijoje.

Vasario 13-23 d. - pasaulio čempionatas Austrijoje.

Vasario 26 - kovo 1 d. - Europos čempionatas Estijoje.

Kovo 5-8 d. - septintasis pasaulio taurės etapas Čekijoje.

Kovo 12-15 d. - aštuntasis pasaulio taurės etapas Suomijoje.

Kovo 20-22 d. - devintasis pasaulio taurės etapas Norvegijoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s