respublika.lt

Peržengė traumas ir eina Olimpo link

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 05 09:46:30, Aistė LABINAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Pirmosiose šio sezono varžybose Latvijoje Brigita Virbalytė laimėjo 5000 m ėjimo rungtį. Dano Sodaičio nuotr.

Brigita Virbalytė buvo priversta sustoti, 35-erių ėjikė pusantrų metų gydėsi traumą. Tačiau pagaliau, kai, panašu, jog bėdos su koja jau išspręstos, o sportinė forma kasdien vis gerėja, lengvaatletė grįžo į trasą. Pirmose sezono varžybose, nors ir ne pagrindinėje savo rungtyje, B.Virbalytė Latvijoje „nuskynė“ auksą, o dabar jos laukia startai Birštone, Druskininkuose ir Alytuje. Pirmuosiuose dviejuose ėjikė tikisi „pajudinti“ rekordus, o gimtajame Alytuje - bandyti įvykdyti olimpinį normatyvą. Tiesa, svarbiausia, kad pasaulis vėl „neapsiverstų aukštyn kojomis“, varžybos įvyktų ir ten būtų galima siekti olimpinės svajonės.

 



Gera pradžia

Rugpjūčio viduryje Latvijoje vyko Baltijos šalių komandinis lengvosios atletikos čempionatas, kurio moterų 5000 m sportinio ėjimo rungtyje triumfavo B.Virbalytė. Mūsų šalies lengvaatletė distanciją įveikė per 22 min. 20,05 sek.

„Tikrai nežinojau, ko galima tikėtis iš pasirodymo šiose pirmenybėse, nes ilgą laiką neturėjau varžybų. Išsigydžiusi traumą, viską dariau atsargiai. Tačiau starte Latvijoje kontroliavau situaciją, visiškai net neišsikroviau ir iškovojau pergalę. Iš tiesų ten patyriau daug gerų emocijų“, - „Vakaro žinioms“ pasakojo B.Virbalytė.

Pasak ėjikės, prieš pirmąjį startą, per visą karantiną, pas ją buvo „įjungtas“ lengvesnis treniruočių režimas. Tiesiog emociškai buvo sunku susitaikyti su Tokijo olimpinių žaidynių nukėlimu į kitus metus bei reitingų sistemos sustabdymu.

„Treniruotis pradėjau balandį. Tiesą sakant, manau, pertrauka man buvo į naudą, ypač dėl to, jog grįžau po traumos. Pajutau, jog viskas eina į gerąją pusę, galiu padaryti daug sunkesnes treniruotes. Nes prieš dvejus metus treniruotėse stengdavausi, bandydavau, kovodavau, bet galiausiai atrodydavo, jog vis tiek kažko trūksta“, - pridūrė ėjikė.

Šią vasarą mūsų šalies lengvaatlečiai gimtinėje turėjo gana nemažai varžybų, tačiau sportinis ėjimas į jas nebuvo įtrauktas: „Nors dažniausiai ėjimo čempionatai ir vyksta atskirai, tačiau šiemet mūsų startai buvo nukelti į rugsėjį. O dabar matome, jog kasdien situacija su virusu vis blogėja, viskas tampa sudėtingiau. Išvis nesame tikri, kad varžybos įvyks. Neaišku, ar galėsime turėti stiprių konkurentų, kurie būtini, norint pademonstruoti aukštą rezultatą. Tad dabar laukiu tų trijų startų ir labai tikiuosi, jog jie įvyks“, - kalbėjo B.Virbalytė.

Mintyse - rekordai

Jau šiandien ėjikai rinksis Birštone, kur vyks Antano Mikėno memorialo sportinio ėjimo varžybos. Kitą šeštadienį jų lauks Druskininkai. Čia bus organizuojamas Lietuvos 10 km sportinio ėjimo čempionatas, tarptautinės sportinio ėjimo varžybos „Druskininkai 2020“. Abiejuose startuose lengvaatlečiai jėgas išbandys 10 km distancijose.

„Norėtųsi laimėti šias varžybas ir pademonstruoti kuo aukštesnius rezultatus, pamatyti, ar tikrai tobulėju. Juk varžybos Latvijoje vyko labai trumpoje distancijoje, kurioje galbūt neatsiskleidė visas mano pajėgumas. Be to, 10 km visada buvo mėgstama mano distancija. Tikiuosi, pavyks pagerinti asmeninį rekordą. Birštone varžybos vyks stadione, galbūt galėčiau pasikėsinti ir į jo rekordą. Iš tiesų šioje rungtyje retai varžomės stadione, o dabar turėsime progą. Mano asmeninis rekordas pasiektas Australijoje, kur beprotiškas karštis, tad ir rezultatas nėra labai aukštas. Galbūt dabar pavyks jį pagerinti“, - svarstė ėjikė.

Tačiau, pripažino ji, tiek varžybos Birštone, tiek Druskininkuose bus tarsi kontrolinės prieš startą Alytuje.

„Viską reikės gerai apgalvoti, nes varžybos vyks kas savaitę. Galbūt Birštone bus galima labiau išsikrauti, o Druskininkuose truputį pasitaupyti, nes Alytuje varžybos vyks penktadienį. Vadinasi, atsigavimui neliks nė savaitės. Reikės su treneriu susidėlioti akcentus. Tačiau, bet kuriuo atveju, ir kontroliniuose startuose norisi laimėti“, - atviravo lengvaatletė.

Nuogąstavimai dėl Alytaus

46-asis tarptautinis sportinio ėjimo festivalis „Alytus 2020“ vyks rugsėjo 18 d. Kaip jau rašėme, šios varžybos bus svarbios ne tik mūsų, bet ir viso pasaulio sportinio ėjimo atstovams, mat tai gali tapti jų tramplinas į olimpinį Tokiją. Liepos pabaigoje Pasaulio lengvosios atletikos federacija („World Athletics“) dar kartą pakeitė atrankos taisykles į Tokijo olimpines žaidynes. Normatyvų vykdymas ir reitingo taškų rinkimas visų rungčių atstovams buvo sustabdytas iki gruodžio 1 d., bet neeilinė situacija pasaulyje privertė „World Athletics“ pailginti normatyvų vykdymo laiką maratono, 50 km ir 20 km sportinio ėjimo rungčių atstovams. Bandyti įvykdyti normatyvus jie gali jau nuo rugsėjo 1 d. Šiuo metu yra patvirtintos dviejų tarptautinių ėjikų startų datos - „European Athletics Permit Meeting“ statusą turinčios varžybos Podebraduose (Čekija) ir Alytuje.

„Kai sulaukėme šios žinios, kitaip pradėjome dėlioti treniruotes, mintis. Tačiau kol kas situacija yra labai neaiški. Kad varžybos išlaikytų „Permit Meeting“ statusą, turi dalyvauti penkių šalių atstovai, o kad būtų suteiktas finansavimas, turi dalyvauti net 12 šalių. Žinant dabartinę situaciją dėl pandemijos, tikėtis 12 šalių jau neįmanoma. Manau, organizatoriai ir Lietuvos lengvosios atletikos federacija dabar turi dėti visas pastangas, kad susirinktų bent jau penkios šalys. Tačiau yra ir daugiau klaustukų. Pavyzdžiui, teisėjų atvykimas. Juk varžybos, kuriose vykdomi olimpiniai normatyvai, turi išlaikyti lygį ir tarp teisėjų“, - įsitikinusi ėjikė.

B.Virbalytės teigimu, pastaruoju metu ji sulaukia daug žinučių iš užsienio ėjikų, norinčių atvykti į Alytų. Juk net jei jiems išimties tvarka nereikėtų laikytis saviizoliacijos Lietuvoje, testą vis tiek reikėtų atlikti, taigi kelias dienas, laukiant atsakymo, kažkur reikėtų izoliuotis.

„Daug klaustukų. Varžybų organizatoriams ir LLAF dabar bus pats darbymetis, - teigė ėjikė. - Net nežinau, ką atsakyti kolegoms iš užsienio. Belieka laukti ir tikėtis, jog visi numatyti startai įvyks. Blogiausiu atveju, galbūt Alytuje galėtų vykti tik Lietuvos 20 km sportinio ėjimo čempionatas, nes tokio šiemet dar neturėjome. Norisi pasitikrinti jėgas, nes tikrai jaučiu, kad sportinė forma gerėja. Juk kai sportininkas turi tikslą, net emocinė būsena kitokia. Jei varžybos būtų atšauktos, emociškai vėl būtų sunku. Nors tai neprilygtų žiniai, kurios, tikiuosi, nesulauksime pavasarį, jog olimpinės žaidynės išvis atšaukiamos“, - atviravo B.Virbalytė.

Ėjikė neapsidžiaugė, kai buvo pranešta, kad šiemet vėl bus galima vykdyti normatyvus. Juk sportininkai savo planus susidėlioja ne mėnesiui ir ne dviem, o pusmečiui ar metams į priekį.

„Manau, pateikdama tokią žinią, „World Athletics“ ne viską apgalvojo. Juk rudenį laukiama antroji pandemijos banga, o jie suteikė sportininkams viltį, kuri pamažu gęsta. Manau, tai buvo klaidingas sprendimas. Ką daryti tiems, kurie, pavyzdžiui, gyvena Lotynų Amerikoje ar Australijoje. Jie net nebūtų galėję atvykti į šias varžybas, - kalbėjo B.Virbalytė. - Dabar visos organizacijos turi veikti labai protingai, nes sportininkai jau gana daug smūgių turėjo. Negalima žaisti mūsų likimais.“

Tačiau, bet kuriuo atveju, lengvaatletė, jei bus galimybė, Alytuje bandys įvykdyti olimpinį normatyvą. Nors pastarasis ir aukštas - 1 val. 31 min. Asmeninis B.Virbalytės ir Lietuvos 20 km sportinio ėjimo rekordas yra 1 val. 27 min. 59 sek.: „Tikiu, jog įmanoma tai padaryti Alytuje.“

Tiesa, pridūrė ėjikė, jei vieniems namų sienos padeda, jai dažniausiai suveikia atvirkštinė reakcija. „Namie turiu arba labai geras varžybas, arba vienas blogiausių. Net negaliu paaiškinti gimtojo miesto faktoriaus, bet man geriau varžytis kažkur kitur. Nors šiuo atveju, jei bus galima vykdyti normatyvus, atsakomybė ir taip bus daug didesnė. Tiesiog stengiuosi savęs nespausti. Žinau, jog normatyvas man anksčiau ar vėliau paklus arba į žaidynes pateksiu pagal reitingą. Svarbiausia, kad viskas išsispręstų su pandemija“, - sakė B.Virbalytė.

Teisė būti laimingam

Primename, jog birželio viduryje apie karjeros pabaigą paskelbė 24-erių ėjikė Živilė Vaiciukevičiūtė, kuri jau buvo užsitikrinusi vietą Tokijuje. B.Virbalytės teigimu, pastaruoju metu klausimo apie buvusią kolegę ji sulaukia ypač dažnai. Tačiau, alytiškės įsitikinimu, ne ji yra tas žmogus, kuris turėtų svarstyti, ar tai buvo geras, ar blogas sprendimas.

„Kiekvienas žmogus turi teisę būti laimingas. Galbūt Živilė tiesiog matė kitokį kelią. Žinoma, man, kaip žmogui, kuris su ja varžėsi, buvo skaudu, kad praradome tokį talentą. Pagal fizinius duomenis ji buvo daug talentingesnė nei aš. Galbūt mano pasiekimai susiję su užsispyrimu ir kitais motyvaciniais dalykais, o Živilė yra labai talentinga. Visi jos duomenys rodė, kad ji sporte gali pasiekti daug. Tačiau galbūt ji karjeroje susidūrė su kitokiais iššūkiais. Jei žmogus nesijaučia laimingas, tiesiog priima sprendimą ir pasitraukia. Tu niekada neliksi didžiajame sporte, jei nebūsi laimingas. Kiekvieną dieną reikia jausti malonumą. Jei jo nėra, pasilikti sporte labai sudėtinga“, - samprotavo B.Virbalytė.

Ėjikė dar pridūrė, jog iš tiesų su Živile net nespėjo gerai pasivaržyti.

„Vienas iš tokių startų buvo Europos čempionatas Vokietijoje, kur mus skyrė nedidelis atstumas. Pernai negalėjau jai pasipriešinti, nes buvau traumuota. Tad tiesioginių dvikovų turėjome labai mažai. Dėl to gaila, nes kai turi šalia stiprų konkurentą, tavo rezultatai daug sparčiau auga. Viliuosi, jog šiame sporte pasiliks Živilės sesuo Monika, su kuria kartais pasitreniruojame. Reikia tikėtis, jog šio žmogaus neprarasime ir galbūt Monika Tokijo žaidynėse pakeis sesę“, - teigė B.Virbalytė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s