Lietuvės žaidimą čempionate temdo nesutarimainuotraukos

2010 gruodžio 09 11:04:04

Tarptautinė didmeistrė lietuvė Viktorija Čmilytė tęsia kovą dėl šachmatų karalienės karūnos. Tiesa, daugiau dėmesio sulaukė ne jos pasirodymas Turkijoje, o Lietuvos šachmatų federacijos (LŠF) ir sportininkės trenerių nesutarimai.

Turkijoje vykstančiame šeštajame pasaulio moterų šachmatų čempionate V.Čmilytė (ELO 2514) antro rato antroje partijoje įveikė vokietę Elizabetą Pėc (Elisabeth Paehtz, 2474) ir išlygino rezultatą. Šiandien šachmatininkės kovos papildomame mače dėl patekimo į trečią turą.

Rezultatai nerūpi

Vis dėlto daugiausiai kalbų sukėlė ne geriausios Lietuvos šachmatininkės žaidimas. Sportininkės treneris ir vadybininkas Viktoras Čmilis teigė, kad Viktorijai realizuoti savo potencialą kliudo LŠF vadovų abejingumas. “Ji galėtų kovoti dėl medalių, bet federacijai sporto rezultatai absoliučiai nerūpi”, - apgailestavo V.Čmilis.

Pasak jo, Šiaulių miesto savivaldybė V.Čmilytės dalyvavimui pasaulio moterų šachmatų čempionate skyrė 7600 litų. “Treneriui Gediminui Rasteniui būtų užtekę mažesnės sumos. Bet federacija jos savo biudžete nerado”, - teigė sportininkės treneris.

LŠF prezidentas Jonas Sidabras “Respublikai” pateikė savo versiją. “Pirmiausia nederėtų kalbėti, kad Viktorija Turkijoje yra visiškai viena. Kiek man žinoma, su ja yra jos draugas Peteris Nilsenas (Peter Nielsen), šachmatų treneris, kuris dirba su stipriausiais pasaulio šachmatininkais. Manau, kad jis padeda ir Viktorijai, - teigė J.Sidabras. - O pasakymas, kad federacija neskyrė lėšų treneriui - taip pat neteisingas. Dar metų pradžioje mes perskirstėme LŠF biudžeto lėšas ir V.Čmilytės trenerio G.Rastenio kelionei į Turkiją paskyrėme apie tūkstantį litų. Daugiau paprasčiausiai negalėjome. Bet sportininkės treneriai nenorėjo ieškoti kompromiso, tad ta suma iki šiol yra mūsų biudžete”.

Turnyras - iš rėmėjų lėšų

Lapkričio mėnesį LŠF surengė Vlado Mikėno šimtosioms gimimo metinėms skirtą tarptautinį šachmatų turnyrą, jame dalyvavo keli kviestiniai didmeistriai, apsilankymu jį pagerbė ir pasaulio čempionas Anatolijus Karpovas. “Man keista, kad federacija sugebėjo atrasti lėšų turnyrui organizuoti, bet kai reikėjo padėti Viktorijai, neatrado kelių tūkstančių litų. Pagaliau juk turnyre dalyvavo daug įtakingų valstybės veikėjų, verslininkų, nejaugi nebuvo galima kreiptis į juos”, - stebėjosi V.Čmilis.

Pasak J.Sidabro, V.Mikėno turnyras buvo surengtas tik privačių rėmėjų lėšomis. “Jei norite žinoti, federacija iš savo biudžeto skyrė vos 240 litų. Metų pradžioje apskritai abejojome, ar pavyks ką nors surengti, gerai, kad paskutiniu momentu suradome rėmėjų ir jie prisiėmė pagrindinę finansinę naštą”, - priekaištus atrėmė J.Sidabras.

Šių metų kovo mėnesį LŠF prezidentu išrinktas J.Sidabras tikino, kad daugiausiai problemų kyla dėl nepakankamo valstybės skiriamo finansavimo. “Šių metų federacijos biudžetas siekė 63 tūkstančius litų, iš šios sumos reikėjo grąžinti apie 20 tūkst. litų siekiančias skolas, mokėti atlyginimus darbuotojams, organizuoti renginius ir pan. Mes dirbame visuomeniniais pagrindais, be atlygio, tad skaudu, kai pasigirsta tokių neobjektyvių kaltinimų”, - samprotavo J.Sidabras.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net