respublika.lt

Jaunajam Kauno regbio talentui duris atvėrė prestižinė mokykla Pietų Afrikoje

(0)
Publikuota: 2022 kovo 31 15:29:25, Evelina Sinkevičiūtė
×
nuotr. 1 nuotr.
Titas Česonis. RK „Ąžuolas" nuotr.

Kauno sporto mokyklos „Gaja" auklėtinis Titas Česonis ryžosi tolimai bei drąsiai kelionei į regbio šalį - Pietų Afrikos Respubliką, kur ne tik žais savo mėgstamą regbį, kels sportinį meistriškumą, bet ir sieks akademinių aukštumų. Šešiolikmetis Titas Pietų Afrikoje praleis net trejus metus, o paklaustas, kokie yra jo ateities planai, vaikinas drąsiai atsako: „dabar labiausiai koncentruojuosi į mokslus, rimtai svarstau apie studijas ir regbio praktiką užsienyje, tačiau regbį žaisti trokštu Lietuvoje".

 

Titas Česonis į Durbane, prie pat Indijos vandenyno kranto įsikūrusią Nortvudo (angl. „Northwood") mokyklą pateko laimėjęs pilną mokymosi stipendiją, kuri dengia visas mokymosi, apgyvendinimo bei sveikatos draudimo išlaidas. Tai ypatingas pasiekimas, atveriantis neribotas galimybes ateityje studijuoti pasaulinio garso universitetuose. Nortvudo berniukų mokykla laikoma viena geriausių mokyklų visoje Pietų Afrikoje, į ją patenka vos 40 procentų visų atrankoje dalyvaujančių vaikų, o stipendiją gauna tik keli talentingiausi. Čia anksčiau yra mokęsi ir žaidę vieni geriausių dabartinių Lietuvos regbininkų Jonas Mikalčius ir Dovydas Taujanskas.

Jaunuolį treniravęs sporto mokyklos „Gaja" treneris Mantas Eimantas ypatingai džiaugiasi Tito pasiekimais ir sako visada skatinęs jo potencialą ir gebėjimus: „Titas tikrai išskirtinis ir drąsus vaikas. Būdamas paaugliu, jis drąsiai eidavo ne tik į sporto mokyklos „Gaja" treniruotes, bet ir papildomai treniravosi su Kauno regbio komandos „Ąžuolas" vyrais, kurie žaidžia aukščiausiose Lietuvos regbio lygose."

Svarbūs ne tik sportiniai, bet ir akademiniai pasiekimai

Kol Lietuvoje regbis dar tik skinasi kelią pripažinimo link, Pietų Afrikos Respublika (PAR) yra viena stipriausių tarp šio sporto šalių, pasaulio reitingo lentelėse išlaikanti aukščiausias pozicijas. Šioje valstybėje puoselėjamos gilios regbio tradicijos, kultūra bei vyksta daugybė čempionatų, todėl PAR drąsiai vadinama regbio lopšiu. Vien Nortvudo mokykloje, kurioje mokosi Titas, yra daugiau nei 18 regbio komandų, kurios dalyvauja įvairiose lygose ir turnyruose.

Regbyje labai svarbi disciplina, įžvalgumas, todėl žaidime nepakanka demonstruoti tik sportinės jėgos. Šis žaidimas apjungia ir sportines, ir akademines, ir asmenines kompetencijas, todėl vaikinas pastebi, kad priešingai nei daugelyje kitų sporto mokyklų, čia stipriai vertinami ir akademiniai pasiekimai: „į šią mokyklą patekau ne tik dėl savo gabumų regbiui, mokykla atidžiai vertino mano pažymius, kitas užklasines veiklas ir motyvaciją. Mokykloje būtina stengtis gauti gerus pažymius, kitaip tave gali pašalinti iš komandos kelioms savaitėms ar net visam sezonui."

Nors Titas Česonis į Pietų Afriką išvyko tik šių metų sausio viduryje, tačiau jau turi nemažai įžvalgų bei įspūdžių, kuriais nori pasidalinti ir taip įkvėpti savo bendraamžius mokytis, sportuoti ir drąsiai siekti savo tikslų. Pokalbio metu Titas atvirai pasakoja apie Lietuvos ir Pietų Afrikos mokyklų skirtumus, savo kasdienybę ir užklasinę veiklą.

Papasakok, kaip pradėjai žaisti regbį?

- Kai man buvo 12 metų, mano močiutė su tėčiu pasitarė ir nusprendė, jog laisvą laiką vasaros atostogų metu galėčiau išnaudoti eidamas į dieninę stovyklą, kurioje vyko regbio užsiėmimai. Stovykla man labai patiko, susiradau daug draugų, todėl susidomėjau ir nuo rudens pradėjau reguliariai lankyti regbio treniruotes.

Kuo tave sužavėjo regbis?

- Iš pradžių man regbis labiausiai patiko, nes žaidžiant pavykdavo išlieti visą turimą fizinę energiją. Vėliau supratau, kad norint būti geru žaidėju nepakanka tik jėgos ir energijos. Papildomai turi būti išradingas bei sumanus. Tuo regbis man ir patinka - tai nėra lengvas žaidimas, ir norint būti rezultatyviu žaidėju privalai lavinti tiek fizinius, tiek psichologinius sugebėjimus - turi būti geras visuose aspektuose. Nors turiu kelias geriausio komandos žaidėjo statulėles, o su komanda įvairiuose čempionatuose esame laimėję aukščiausias vietas, pavyzdžiui 2017 m. U - 13 regbio čempionate užėmėme pirmąją vietą, 2018 m. U - 14 ir 2020 U -18 čempionatuose pelnėme antrąją vietą, esu įsitikinęs, jog visada yra daug kur tobulėti.

Titai, papasakok su kokiomis baimėmis teko susidurti prieš išvažiuojant į Pietų Afriką?

- Didžiausia baimė buvo atsiskirti nuo šeimos ir pradėti gyventi savarankiškai už tūkstančių kilometrų, kitame žemyne... Taip pat mane kamavo nežinomybės jausmas ar pavyks susirasti draugų, ar suprasiu viską, kas anglų kalba dėstoma pamokų metu. Šios baimės išnyko pirmojo mėnesio Pietų Afrikoje buvimo metu. Supratau, kad daugelis moksleivių yra tokie patys kaip aš - atvyko vieni, todėl visi labai draugiški, stengiasi padėti vieni kitiems. Daugiausiai draugų susiradau bendrabutyje, kur gyvenu kartu su 120 mokinių.

Kokį įspūdį palieka naujoji tavo mokykla, kokius dalykus mokaisi?

- Mokykloje sekasi gerai, krūvis didelis, iššūkių daug, tačiau viskas nauja, todėl labai įdomu. Prieš atvykdamas turėjau pasirinkti dalykus, kuriuos mokysiuosi čia. Jie gerokai skiriasi nuo įprastų pamokų Lietuvoje. Be regbio treniruočių, įprastų kalbos ir matematikos pamokų, mokausi discipliną, kuri apjungia visus gamtos mokslus: fiziką, chemiją, astronomiją. Taip pat mokausi grafinio dizaino ir verslo administravimo pradmenų, ko Lietuvos mokyklose nėra.

Kaip atrodo tavo diena Pietų Afrikoje?

Mokykloje laikomės labai tikslios dienotvarkės, kuri suplanuota valandų tikslumu. Keliamės 6:00, o jeigu norime papildomai eiti į sporto salę ar į treniruotę, keliamės dar anksčiau - penktą ryto. Nuo 8:00 iki 14:30 vyksta pamokos, o iš karto po jų treniruotės ir kiti užsiėmimai. Labai įdomu, jog 18:30 yra privalomas laikas namų darbų ruošimui. Visi mokiniai renkasi valgykloje ir drauge ruošia pamokas. Nuo šių metų mokykla uždraudė neštis telefonus į mokyklą, todėl jais naudojamės tik laisvu metu, o 21:00 telefonai yra vėl surenkami ir prasideda ramybės laikas.

Nortvudo mokykloje yra labai daug taisyklių, kurių visi turime laikytis. Kiekvieną dieną, ryte ir vakare, vyksta inspekcijos, kurių metu vyresnių klasių mokiniai tikrina, ar esi susitvarkęs savo kambarį, drabužius, pasiklojęs lovą. Tikrinama ar teisingai dėvi uniformą, ar esi įsisegęs vardo ženklelį ir ar tavo batai yra išvalyti. Mokykloje labai svarbu laikytis šių tvarkos standartų, kitaip galima sulaukti įvairių nuobaudų. Keisčiausios taisyklės, kurių teko išmokti laikytis: į mokyklą privaloma eiti tik su juodomis kojinėmis, einant pietauti ar vakarieniauti apranga gali būti laisvesnė, tačiau reikia dėvėti drabužius su mokyklos emblemomis.

Tam tikrose mokyklos teritorijose negalima vaikščioti pamokų metu. Įsivaizduokite yra vieni laiptai ir koridorius, kuriais gali vaikščioti tik mokytojai ir dvyliktokai. Tai labai neįprasta, tačiau taisyklės padeda laikytis bendrų susitarimų, ugdo valią ir discipliną, todėl priprasti nebuvo labai sunku.

Lygindamas mokymąsi Pietų Afrikoje ir Lietuvoje, vaikinas teigė pastebintis nemažai skirtumų: „Pietų Afrikoje yra mokoma pagarbos vyresniems ir moterims, čia daug disciplinos ir būtina demonstruoti geras manieras, kurių kartais Lietuvos mokyklose stinga. Einant pro duris būtina praleisti vyresniuosius. Į klasę įėjus mokytojui, ar vyresnės klasės moksleiviui privaloma atsistoti ir taip išreikšti pagarbą.

Tikriausiai didžiausias išskirtinumas, jog net du kartus per savaitę vyksta visos mokyklos susirinkimai, kurių metu aptariame įvairias naujienas, įvykius bei asmeninius pasiekimus. Tai ypač skatina bendruomeniškumą, todėl visi mokiniai yra aktyvūs ir įsitraukę į mokyklos gyvenimą."

Pietų Afrikoje žais ne tik regbį

Nors regbis Tito gyvenime užima daugiausiai laiko, po įtemptų treniruočių vaikinas skuba žaisti šachmatais. Tai dar vienas jo hobis, kuriuo domisi nuo vaikystės. Įdomu, jog šachmatais vaikinas susidomėjo anksčiau nei regbiu ir juos praktikuoja nuo pirmos klasės, o Pietų Afrikoje jis jau prisijungė ir prie geriausios mokyklos šachmatininkų komandos.

Titas yra įsitikinęs, kad būtent šachmatų praktikavimas labai prisideda ir prie jo rezultatų regbio aikštelėje. „Kai tėvai paskatino lankyti šachmatų klubą, iš pradžių nesidžiaugiau, nes man labai nepatiko pralaimėti, tačiau tėvai vis kartojo, jog šis užsiėmimas labai svarbus, nes skatina loginį mąstymą, ugdo kantrybę ir padės geriau mokytis. Šachmatuose reikia daug analizuoti ir numatyti kelis ėjimus į priekį, taip ir regbyje - norint nugalėti varžovus, turi apgalvoti kiekvieną komandos derinį ir pasirinkti tokį, kuris užtikrins laimėjimą. Be to, žaisdamas regbį į visą aikštelę žiūriu kaip į šachmatų lentą - stebiu žaidėjų išsidėstymą, sugebu matyti visumą, o ne tik vieną plotelį" - pasakojo Titas Česonis.

Labai didžiuojamės ir linkime Titui didžiausios sėkmės Pietų Afrikoje!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s