Gyvenimas - šachmatainuotraukos

2011 sausio mėn. 15 d. 07:06:02 Perskaitė 2497

...Kai pakyla nauji rūmai, kai žemė virsta kvapnia duona ir sultingu obuoliu, kai gimsta nauja daina, prie miško yra prisilietusios ir tavo rankos. Ir rūmuose, ir dainoj, ir duonoj - po kibirkštėlę tavęs, mokytojau! (J.Degutytė)

Šis pasakojimas apie pedagogą, Lietuvos nusipelniusį šachmatų trenerį, amžiną “Karalienės belaisvį” Vitalijų Andriušaitį. Poetės žodžiais, didelei daliai Plungės vaikų šis legendinis šachmatų treneris, 50 metų ugdęs vaikų žinių troškimą, protą, ne tik paliko “kibirkštėlę savęs”, bet ir pasuko gyvenimo kelią visai kita linkme. “Šachmatai ugdo teigiamas valios savybes, jie - neatsiejama mūsų kultūros dalis”, - teigė Plungės garbės pilietis V.Andriušaitis.

Susidomėjo šachmatais besimokydamas Marijampolės Jono Jablonskio gimnazijoje, ypač kai čia apsilankė Lietuvos šachmatų patriarchas V.Mikėnas ir sužaidė su juo simultaną, vėliau Vilniaus pedagoginiame universitete net 3 metus buvo šachmatų čempionas.

Pagaliau - paskutinis uostas - Plungės vidurinė mokykla, kurioje, pasirodo, irgi buvo šachmatų mėgėjų: M.Mačernis, P.Pocius, V.Kemtys. Aišku, vien žaisti jam buvo per maža prabanga... Pritraukia mokinius, visuomeniniais pagrindais suburia šachmatų būrelį, ima rengti varžybas. Netrukus pakviečiamas į Moksleivių namus, įsikuria M.Oginskio rūmų laikrodinėje. Plungė tampa šachmatininkų susibūrimo centru.

1979 metais V.Andriušaičiui suteiktas Lietuvos TSR nusipelniusio piliečio vardas. Tais pačiais metais jis savo gyvenimą paskiria šachmatams. Vėliau su legendiniu “Linų audinių” futbolo komandos treneriu įkuria Sporto mokyklą, tačiau nenurimsta - įsteigia šachmatų klubą “Bokštas”.

1992 metais Lietuvos šachmatų federacija pripažįsta Plungės šachmatų mokyklą visateise FIDE nare, o V.Andriušaitį - šachmatų festivalio organizatoriumi.

1997 metais gerbiamam treneriui antrą kartą suteikiamas Lietuvos nusipelniusio trenerio vardas. Visų Plungės šachmatininkų laimėjimų, kelionių po užsienį išvardyti neįmanoma. Jie pateikiami V.Andriušaičio parengtoje 20 mašinraščio puslapių Plungės šachmatų istorijoje. Švenčiant sporto mokyklos 30-metį Plungės laikraštis “Brasta” tuomet specialiame numeryje vos sutalpino šachmatininkų pergalių sąrašą.

V.Andriušaičio auklėtiniai - žinomi Lietuvoje, buvusios TSRS respublikose, Europoje. Šachmatų sporto meistrai - A.Česnauskas, V.Majorovas, P.Meškauskas, R.Pronckutė, A.Kiškis, K.Žebrauskas ir kiti - garsino Plungės vardą Lietuvoje ir už jos ribų. Prizines vietas respublikinėse varžybose užimdavo R.Pronckutė, M.Andriušaitė, I.Rudaitytė, daugelis dalyvavo turnyruose Prancūzijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje ir kt.

Visi šachmatininkai, išsibarstę po visą Lietuvą ir pasaulį, minėjo gerbiamo trenerio jubiliejų. 50 metų - šachmatų treneris, tai irgi legenda, atrodo, net Europoje to nebūta... O jis džiaugėsi vien susirinkusiųjų pergalėmis. Ypač jam smagu, kad jo “galvočiai” tapo garsiais žmonėmis: vienas pirmųjų jo auklėtinių Juozas Pundzius - Kauno klinikų vadovas, profesorius, Vladas Staponkus - Kauno technologijos universiteto dėstytojas, medikais tapo J.Sudeikis, G.Surplys, G.Černeckis, teisininku M.Gricius. Daugelis savo gyvenimą susiejo su šachmatais: V.Majorovas vadovavo Lietuvos šachmatų federacijai ir t.t.

“Dėkinga už savo sėkmę Vitalijui Andriušaičiui. Tai be galo puikus treneris ir žmogus. Kartą po nesėkmingų varžybų sako: Žinai, kaip eina žirgas? Va taip ir žingsniuok iki namų... Žingsniavau... Toks jau Jis. Mano treneris”, - rašė Lietuvos moterų čempionė Daiva Batytė!

Keleri metai jo nebėra. Bet jo “Bokštas” neužgeso: darbą tęsia jo mokiniai, jų vaikai. Klubas visada pilnas smalsių, įdomių vaikų šurmulio.

Duok Dieve Lietuvai daugiau žmonių, paliekančių tokias gilias brydes viso miesto gyvenime, daugelio žmonių gyvenimuose. Ir tokiems žmonėms, pagal J.Degutytę, “aš jiems statyčiau paminklus. Didelius ir būtinai prie kelio”.

Informacija

V.Andriušaitis ir Plungės šachmatų tradicijos

  • Įkūręs šachmatų klubą “Bokštas”, treneris ima rengti tradicines varžybas, įtraukdamas visus plungiškius.
  • Kasmetinis šeimų komandų turnyras, pradėtas 1984 m.
  • Asmeniniai turnyrai nuo 1992 m. XIV “Plungės taurės” turnyre jau dalyvavo 60 šachmatininkų iš Lietuvos, Latvijos, net JAV.
  • Kasmetiniai tarptautiniai turnyrai nuo 1980 m.

Pasiekimai

  • 1961 m. Plungiškiai - Lietuvos moksleivių spartakiados nugalėtojai.
  • 1970 m. Lietuvos aukščiausios lygos varžybose - vicečempionai, kaip rašė spauda, “Plungės galvočiai” davė į kaulus vilniečiams ir kauniečiams.
  • 1974, 1975, 1976 m. V.Andriušaičio šachmatininkai - Lietuvos čempionai
  • 1979 m. Vitalijus Mojarovas tampa jaunimo sporto meistru. Tai pirmas moksleivis, tapęs meistru.
  • 1989 m. Lietuvos moksleivių šachmatų čempionate V.Andriušaičio auklėtinė Laima Domarkaitė tampa čempione.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net