respublika.lt

Visiškai pasiklydę futbolo brūzgynuose

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 24 07:00:53, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 4 nuotr.
20-metis Paulius Golubickas yra vienas iš nedaugelio rinktinėje įsitvirtinusių jaunų futbolininkų. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Šią savaitę pasibaigusiose atrankos varžybose 55 futbolo rinktinės išsidalino 20 kelialapių į 2020 m. Europos čempionatą. Lietuvos komanda 2019-ųjų sezoną uždarė kiek anksčiau, sekmadienį, kai draugiškose rungtynėse Vilniuje 1:0 įveikė Naujosios Zelandijos ekipą. Pergalė įpūtė optimizmo tiek treneriui Valdui Urbonui, tiek žaidėjams, bet olimpinis čempionas Arminas Narbekovas mano, kad džiaugtis nėra kuo. Pasak jo, atrankos ciklas buvo visapusiškai nevykęs. Ne tik taškų kraitis yra minimalus, bet ir proga „apšaudyti“ jaunimą pasinaudota nepakankamai.

 


Kur pažiūrėsi - graudu

Atrankos turnyras grupėse pasibaigė antradienį. Po jo aiškios 20 rinktinių, dalyvausiančių Europos čempionate, dar 4 sužinosime po atkrintamųjų varžybų, į kurias komandos atrinktos pagal Tautų lygos rezultatus. Lietuviams, kaip jau įprasta, kelialapių dalybose atiteko stebėtojų vaidmuo. Jie paskutines atrankos rungtynes sužaidė dar lapkričio 14 d., kai išvykoje 0:6 pralaimėjo Europos čempionams portugalams. Tai buvo logiškas finalinis slogaus atrankos ciklo akordas.

Tiesa, po portugalų smūgio buvo šiokia tokia atgaiva. Sekmadienį rinktinė pasiekė pirmąją pergalę, vadovaujant V.Urbonui. Nors tai buvo tik draugiškos rungtynės, o Naujoji Zelandija į aikštę išleido eksperimentinę sudėtį, po mačo optimizmo netrūko. „Ne visus momentus išpildėme, bet rezultatas mums buvo svarbus ir džiaugiuosi, kad pasiekėme pergalę. Svarbu užbaigti metus pergale, kad ir draugiškose rungtynėse. Manau, tai bus didelė paskata ateičiai“, - vylėsi V.Urbonas. Prie rinktinės vairo jis stojo 2019-ųjų pradžioje.

Rinktinės vyrų džiaugsmą galima suprasti. Rungtynės po rungtynių jie atvyksta į nacionalinę komandą, o atpildu dažniausiai tampa pralaimėjimai. Neretu atveju - ir pajuoka. Pergalė pasiekta po ilgos pertraukos. Paskutinį kartą lietuviams pavyko laimėti 2018 m. kovą kontroliniame mače su Armėnija. Tačiau, žiūrint iš šalies, pergalė draugiškose rungtynėse neatrodo pasiekimas, galintis išsklaidyti slogią nuotaiką Lietuvos futbole.

„Džiugu tik dėl to, kad rungtynėse su Naująja Zelandija buvo daugiau jaunų žaidėjų, o daugiau kažko, kas teiktų didelių vilčių, nemačiau. Be abejo, psichologiškai pergalė yra pliusas. Visada yra skirtumas, ar rungtynės praloštos, ar laimėtos. Bet neverta kalbėti, kad peržengėme kažkokią ribą. Visas šis atrankos ciklas buvo graudus. Graudus iš bet kurios pusės - tiek žiūrint į taškus, tiek į žaidimą. Pritariu Deividui Šemberui, pasakiusiam, kad nesimato jokio žaidimo braižo, žaidžiama taip, kaip gaunasi. Šiuo metu esame neįgalumo stadijoje“, - „Respublikai“ sakė 1988 m. olimpinis čempionas A.Narbekovas.

Praleista proga

8 atrankos rungtynes sužaidę lietuviai varžybas baigė su 1 tašku savo sąskaitoje. B grupėje užimta paskutinė - penktoji - vieta. Šansai pakilti aukščiau buvo prarasti dar ciklo pradžioje, po dviejų mačų su Liuksemburgu. Pirmasis iš jų baigėsi pralaimėjimu, antrasis - lygiosiomis. Po Liuksemburgo laukė visai kitos svorio kategorijos varžovai. 1 taškas yra Lietuvos rinktinės antirekordas bet kokiose atrankos varžybose.

Sulaukęs klausimo, ar nekilo minčių atsistatydinti, V.Urbonas priminė, kokie stiprūs buvo varžovai: „Apie kažkokius pasitraukimus negalvoju, nes yra įsipareigojimai. Be to, aš suprantu, su kuo turėjome reikalų atrankoje, nors turbūt ne visi Lietuvoje tai supranta. Portugalija, Ukraina ir Serbija yra elitinės komandos, o mes norime pergalių. Manau, dar anksti toms pergalėms, turime subręsti.“

A.Narbekovo nuomone, svarbūs ne tik rezultatai, bet ir tai, kaip pralaimima: „Vis tiek turi būti tas vyriškas ego. Net jei žaisti nesiseka, reikia kovoti, o rungtynėse su portugalais pasyvumas buvo toks, kad baisu žiūrėti.“

Olimpiniam čempionui nepatiko ir tai, kad jaunimas negavo daug šansų išbandyti save. „Jau daug metų kalbame, kad geriau leisti jaunimą, negu lipti ant to paties grėblio ir imti futbolininkus, kurie N metų rinktinei nieko gero neduoda. Koks skirtumas, ar tu gausi du, ar tris įvarčius, bet jaunimas „apsišaudys“, o patirtis jaunam žmogui yra neįkainojama, - svarstė A.Narbekovas. - Dabar paėmėme 1 tašką remdamiesi „senukais“. Saulius Mikoliūnas, Mantas Kuklys savo jau yra atžaidę, tai žiūrėkime į ateitį. Ateis kitas ciklas, vyresni futbolininkai paliks rinktinę, tada pradėsime „apšaudyti“ jaunus žmones. Bet juos buvo galima „apšaudyti“ šiame cikle, kuris buvo visapusiškai nenusisekęs.“

Po mūšio lengva mojuoti kumščiais, bet A.Narbekovas dar prieš atrankos ciklą, ištraukus burtus, sakė, kad tai gera proga išbandyti jaunimą. Jau tada buvo aišku, jog dauguma varžovų - praktiškai neįveikiami. „Jaunam žmogui naudinga susidurti su tokiais varžovais. Na gerai, sakykime, portugalai tą jauną žmogų truputį „pamurkdė“, bet kitą kartą ateis kokie danai ar švedai. Juk jie - ne portugalai. Čia panašiai kaip su vairavimo kursais. Išsilaikai teises ir kiekvienais metais esi vis stabilesnis eisme. Čia - tas pats. Kada dar „apšaudyti“ jaunimą? Buvo gera proga“, - teigė A.Narbekovas.

Pasirinkimo nėra

Nebuvo taip, kad jaunimas visiškai negautų galimybių. Nuolatiniu rinktinės žaidėju tapo 20-metis Paulius Golubickas, ciklo pabaigoje prisimintas 22-ejų Justas Lasickas. A.Narbekovo nuomone, to neužteko: „Į rungtynes su Naująja Zelandija buvo paimtas ir 18-metis gynėjas Benas Šatkus. Bet šiaip cikle žaidė Mindaugas Palionis, kuris savo klube visą laiką sėdi ant atsarginių suolelio. Turime kažkada peržengti ribą, kai jaunimas pradės nešti naudą. Nemanau, kad teisinga, kai vyresnis žaidėjas atvažiuoja į rinktinę gauti žaidybinės praktikos. O tie berniukai - J.Lasickas, P.Golubickas - stengėsi, bandė kažką daryti, bet vienas lauke nesi karys.“

Blogiausia, kad niekas nežino, kaip šitą košę išsrėbti. Valstybėje, kur futbolas yra bent kiek stipresnis, gal būtų imtasi radikalių priemonių - trenerio pakeitimo. Lietuvoje tai atrodo beprasmiška. „Ką gali pakeisti treneris, jei jis turi tokią medžiagą? Esame riboti ir viskas. Negalime daug reikalauti iš tų žmonių. Ką gali padaryti tas pats M.Palionis, jei klube jis tik treniruojasi? Žaidimo praktiką gauna tik rinktinėje, o rinktinėje yra taip, kad dėl vieno pavėluoto žingsnio jau esi už varžovo nugaros“, - priminė A.Narbekovas.

V.Urbonui galima palinkėti stiprybės, nes, jį atleidus, vargu ar išsirikiuotų kvalifikuotų specialistų, norinčių užimti postą, eilė. Nors karščiausia kėde Lietuvoje vadinamas krepšinio rinktinės trenerio postas, jame dirbant galima tikėtis pergalių. Ko tikėtis futbole - nežinia.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s