respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Senasis žemynas kontratakuoja

2014 liepos mėn. 04 d. 16:08:58
Arūnas ABROMAITIS, „Respublikos“ žurnalistas

Įsibėgėjus pasaulio futbolo čempionatui, daug kas pastebėjo, kad Europos komandoms Brazilijoje sekasi sunkiai. Iš tiesų - namie, senajame žemyne, visada būna lengviau. Tačiau nesena istorija primena, kad 2010 m. čempionatas europiečiams prasidėjo taip pat blogai, o baigėsi puikiai. Brazilijoje aštuntfinalio etapas parodė, kad Europos futbolo ambicijos išlieka aukštos.

×
nuotr. 1 nuotr.
EUROPA. Arjenas Robenas (dešinėje) ir visa Olandijos rinktinė kol kas pagirtinai gina senojo žemyno garbę. EPA-Eltos nuotr.

 

Neverta kaltinti klimatą

Visi pasaulio čempionatų istorija šiek tiek pasidomėję futbolo aistruoliai žino paprastą faktą - europiečiai dar niekada nelaimėjo didžiojo turnyro Pietų Amerikoje. Šiame žemyne čempionatas vyksta penktą kartą. Dar daugiau, europiečiai niekada nelaimėjo ir Šiaurės Amerikoje. Joje vyko trys čempionatai.

Pakapsčius giliau, pamatysime, kad Europos rinktinės finale nežaidė tik du kartus - 1930 ir 1950 m. Abu kartus turnyras vyko Pietų Amerikoje, atitinkamai Urugvajuje ir Brazilijoje. Prašyte prašosi prognozė, kad naujojo žemyno komandos pasivys europiečius pagal titulų skaičių. Šiuo metu jos minimaliai atsilieka. Europos rinktinės yra laimėjusios 10, o Pietų Amerikos - 9 čempionatus.

Lyginti senuosius turnyrus su dabartiniais yra sunku. 1930 m. į pirmąjį čempionatą nuvyko tik keturios Europos ekipos. Nuo to laiko ne kartą keitėsi varžybų sistema, augo komandų skaičius. Pietų Amerikoje čempionatas nevyko nuo 1978 m. Per tris su puse dešimtmečio rinktinės pradėjo skirti daug daugiau dėmesio pasirengimui, aklimatizacijai, maitinimui. „Nemanau, kad klimato sąlygos turėjo įtakos Europos komandų žaidimui. Visgi komandos į Braziliją atvyko anksčiau, turėjo laiko prisitaikyti, pasiruošti. Pagaliau, matome, kad iš čempionato pasitraukė Italija, Ispanija - komandos iš tų šalių, kuriose klimatas yra gana karštas. Tuo metu olandai ir vokiečiai liko“, - svarstė buvęs Lietuvos rinktinės saugas Tomas Ražanauskas.

Masinis kritimas


Objektyvių priežasčių, dėl kurių Europos komandos turėtų pralaimėti, neliko. Juolab kad Brazilijoje dabar žiema ir karštis kiek daugiau problemų sukelia tik žemyno gilumoje - Manause bei Kujaboje. Ir vis dėlto pirmasis etapas priminė Pietų Amerikos prakeiksmą. Septynios iš 13 Europos komandų išvažiavo namo po grupių etapo. Tarp jų buvo šlovingas tradicijas turinčios rinktinės: Italijos, Ispanijos, Anglijos, Portugalijos.

Prastai europiečiams sekėsi ir tiesioginiuose susidūrimuose su Pietų Amerikos ekipomis. Tik Šveicarijai pavyko įveikti Ekvadorą, o Olandijai - Čilę. Viena dviejų žemynų akistata baigėsi lygiosiomis (Prancūzija-Ekvadoras), o šešis mačus europiečiai Pietų Amerikos futbolininkams pralaimėjo.

Į aštuntfinalį žengė šešios Europos, penkios Pietų Amerikos, trys Šiaurės ir Centrinės Amerikos bei dvi Afrikos komandos. Šešios rinktinės yra labai mažas skaičius, jei palyginsime jį su ankstesniais čempionatais, ypač vykusiais Europoje. 32 ekipos pirmenybėse dalyvauja nuo 1998 m. Tuomet čempionatas vyko Prancūzijoje ir į aštuntfinalį pateko 10 iš 15 senojo žemyno rinktinių. 2006 m. Vokietijoje pavyko 10 komandų iš 14. 2002 m. čempionatas vyko Azijoje, Japonijoje ir Pietų Korėjoje. Pirmojo etapo barjerą peržengė 9 iš 15 Europos ekipų.

Afrikietiškos pamokos


Net 1994 m. JAV, kai dalyvavo dar tik 24 rinktinės, o karštis kankino labiau nei šiemet Brazilijoje, į aštuntfinalį pateko 10 iš 13 senojo žemyno pasiuntinių. Tačiau kiekybė virsdavo kokybe tik namie, Europoje. Kituose žemynuose sėkmingi pasirodymai pirmajame etape ir netgi atkrintamosiose varžybose nieko nereikšdavo. 1994 m. ketvirtfinalyje žaidė septynios Europos rinktinės, o triumfavo brazilai. 2002 m. Brazilija vėl buvo vienintelė pusfinalį pasiekusi Pietų Amerikos komanda ir ji vėl laimėjo.

Prieš ketverius metus Pietų Afrikos Respublikoje kiekybė vėl neperaugo į kokybę, tik viskas baigėsi atvirkščiai, Europos naudai. Kaip ir šiemet, į aštuntfinalį pateko vos šešios senojo žemyno vienuolikės. Kaip ir šiemet, pirmajame etape krito futbolo galiūnės: čempionės titulą gynusi Italija, vicečempionė Prancūzija.

Aštuntfinalyje šešios Europos pasiuntinės susidūrė tarpusavyje, todėl į ketvirtfinalį pateko tik trys iš jų. Pietų Amerika šiame etape turėjo daugiau rinktinių - keturias. Ir kuo gi viskas baigėsi? Tuo, kad trys Europos komandos nužygiavo iki pusfinalio, o paskui išsidalijo prizines vietas. Ispanija finišavo pirma, Olandija - antra, Vokietija - trečia.

Skola brazilams


Ispanija tapo pirmąja Europos atstove, laimėjusia čempionatą kitame žemyne. Dabar kažkuriai komandai reikia žengti dar vieną žingsnį ir grąžinti skolą Pietų Amerikai. Skola jau labai sena. 1958 m., kai stadionuose siautėjo 17-metis Pelė, brazilai nugalėjo Europoje, Švedijoje. Nuo to laiko abu svarbiausi futbolo žemynai yra nesvetingi atėjūnams iš už jūrų marių.

Aštuntfinalio etapas Brazilijoje europiečius turėjo nuteikti linksmiau nei grupių varžybos. Nors Graikija iškrito po 11 metrų baudinių serijos, o Šveicarija pratęsimo pabaigoje nusileido Argentinai, senasis žemynas vis dar turi keturias rinktines. Aštuntfinalio nuostoliai - palyginti nedideli, nes pasitraukė tos komandos, kurioms tikrai niekas neprognozavo triumfo čempionate. Pietų Amerikos gvardija taip pat nenori užleisti pozicijų. Dvi ekipos pasitraukė, bet kitaip ir negalėjo būti, nes aštuntfinalyje vyko žemyninės kovos - Brazilijos su Čile bei Kolumbijos su Urugvajumi. Tačiau pagrindiniai veikėjai tebėra scenoje ir žemynų susidūrimas tęsiasi. Šansų grąžinti skolą už 1958-uosius europiečiai dar neprarado.


Europos komandų laimėjimai pasaulio čempionatuose


1930 m. (Urugvajus)

Dalyvavo 4 Europos komandos (iš viso dalyvių - 13).

Pusfinalį pasiekė tik Jugoslavija, finalo nepasiekė nė viena Europos rinktinė.

Čempionu tapo Urugvajus.


1934 m. (Italija)

Dalyvavo 12 Europos komandų (iš viso dalyvių - 16).

Ketvirtfinalyje žaidė tik Europos ekipos.

Čempione tapo Italija.


1938 m. (Prancūzija)

Dalyvavo 12 Europos komandų (iš viso dalyvių - 15).

Ketvirtfinalyje žaidė 6, pusfinalyje - 3, finale - 2 Europos ekipos.

Čempione tapo Italija.


1950 m. (Brazilija)

Dalyvavo 7 Europos komandos (iš viso dalyvių - 15).

Finaliniame etape žaidė 2 Europos ekipos ir 2 - Pietų Amerikos.

Čempionu tapo Urugvajus.


1954 m. (Šveicarija)

Dalyvavo 12 Europos komandų (iš viso dalyvių - 16).

Ketvirtfinalyje žaidė 6, pusfinalyje - 3, finale - 2 Europos komandos.

Čempione tapo Vokietija.


1958 m. (Švedija)


Dalyvavo 12 Europos komandų (iš viso dalyvių - 16).

Ketvirtfinalyje žaidė 7, pusfinalyje - 3, finale - 1 Europos ekipa.

Čempione tapo Brazilija.


1962 m. (Čilė)

Dalyvavo 10 Europos komandų (iš viso dalyvių - 16).

Ketvirtfinalyje žaidė 6, pusfinalyje - 2, finale - 1 Europos ekipa.

Čempione tapo Brazilija.


1966 m. (Anglija)

Dalyvavo 10 Europos komandų (iš viso dalyvių - 16).

Ketvirtfinalyje žaidė 5, pusfinalyje - 4, finale - 2 Europos ekipos.

Čempione tapo Anglija.


1970 m. (Meksika)

Dalyvavo 9 Europos komandos (iš viso dalyvių - 16).

Ketvirtfinalyje žaidė 4, pusfinalyje - 2, finale - 1 Europos komanda.

Čempione tapo Brazilija.


1974 m. (Vokietija)

Dalyvavo 9 Europos komandos (iš viso dalyvių - 16).

Antrajame etape žaidė 6, pusfinalyje - 3, finale - 2 Europos komandos.

Čempione tapo Vokietija.


1978 m. (Argentina)

Dalyvavo 10 Europos komandų (iš viso dalyvių - 16).

Antrajame etape žaidė 5, pusfinalyje - 2, finale - 1 Europos ekipa.

Čempione tapo Argentina.


1982 m. (Ispanija)

Dalyvavo 14 Europos komandų (iš viso dalyvių - 24).

Antrajame etape žaidė 10, pusfinalyje - 4, finale - 2 Europos komandos.

Čempione tapo Italija.


1986 m. (Meksika)

Dalyvavo 14 Europos komandų (iš viso dalyvių - 24).

Aštuntfinalyje žaidė 10, ketvirtfinalyje - 5, pusfinalyje - 3, finale - 1 Europos komanda.

Čempione tapo Argentina.


1990 m. (Italija)

Dalyvavo 14 Europos komandų (iš viso dalyvių - 24).

Aštuntfinalyje žaidė 10, ketvirtfinalyje - 6, pusfinalyje - 3, finale - 1 Europos ekipa.

Čempione tapo Vokietija.


1994 m. (JAV)

Dalyvavo 13 Europos komandų (iš viso dalyvių - 24).

Aštuntfinalyje žaidė 10, ketvirtfinalyje - 7, pusfinalyje - 3, finale - 1 Europos ekipa.

Čempione tapo Brazilija.


1998 m. (Prancūzija)

Dalyvavo 15 Europos komandų (iš viso dalyvių - 32).

Aštuntfinalyje žaidė 10, ketvirtfinalyje - 6, pusfinalyje - 3, finale - 1 Europos ekipa.

Čempione tapo Prancūzija.


2002 m. (Japonija ir Pietų Korėja)

Dalyvavo 15 Europos komandų (iš viso dalyvių - 32).

Aštuntfinalyje žaidė 9, ketvirtfinalyje - 4, pusfinalyje - 2, finale - 1 Europos ekipa.

Čempione tapo Brazilija.


2006 m. (Vokietija)


Dalyvavo 14 Europos komandų (iš viso dalyvių - 32).

Aštuntfinalyje žaidė 10, ketvirtfinalyje - 6, pusfinalyje - 4, finale - 2 Europos ekipos.

Čempione tapo Italija.


2010 m. (Pietų Afrikos Respublika)


Dalyvavo 13 Europos komandų (iš viso dalyvių - 32).

Aštuntfinalyje žaidė 6, ketvirtfinalyje - 3, pusfinalyje - 3, finale - 2 Europos ekipos.

Čempione tapo Ispanija.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SPRĘS: šeštadienį Bendruomenių Rūmų nariai susirinks į Didžiosios Britanijos parlamento nepaprastąjį posėdį, kad pritartų arba atmestų naują sutartį dėl „Brexit“ sąlygų.
  • PROTESTAI: mažiausiai 182 žmonės nukentėjo penktadienį Katalonijoje per įvairias regiono nepriklausomybės šalininkų protesto akcijas; dauguma nukentėjusiųjų traumas patyrė Barselonoje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams turėtų būti didesnės?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

 +8 +10 C

 

+10 +11 C

+15 +17 C

+16 +18 C

 

 +15 +17 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-2 m/s

 

USD - 1.1144 PLN - 4.2843
RUB - 71.3066 CHF - 1.0996
GBP - 0.8644 NOK - 10.2198