respublika.lt

Per anksti užgesusios futbolo žvaigždėsnuotraukos (0)

2020 lapkričio 08 19:25:59
Arūnas ABROMAITIS

Netektis atrodo dar skaudesnė, kai iš gyvenimo pasitraukia žmogus, pagal amžių turintis būti pačiame jėgų žydėjime. Lietuvos futbolą netektis sukrėtė praėjusį savaitgalį, kai, būdamas vos 36-erių, mirė buvęs rinktinės narys Marius Žaliūkas. Deja, pasauliniu mastu tai nėra pirmas toks atvejis. Karjeros dar nebaigę arba vidutinį amžių vos pasiekę futbolininkai iškeliaudavo anapilin dėl klastingų ligų, širdies smūgių, avarijų ar žudikų kulkų. Primename liūdnas dešimties žinomų futbolininkų istorijas.

×
nuotr. 6 nuotr.
Vilniaus "Žalgiris" buvo paskutinis Mariaus Žaliūko klubas per jo ilgą profesionalo karjerą. Stasio Žumbio nuotr.


1994 m. - Andresas Eskobaras (Andres Escobar)

Europos klubuose neįsitvirtinęs, didžiąją karjeros dalį Medeljino komandoje „Atletico Nacional" praleidęs futbolininkas buvo Kolumbijos rinktinės gynybos ramstis. Nacionalinėje komandoje A.Eskobaras sužaidė 51 rungtynes. Paskutinis mačas sužaistas 1994 m. pasaulio čempionate. A.Eskobaras įmušė įvartį į savo vartus, Kolumbija pralaimėjo JAV rinktinei ir iškrito iš turnyro. Maža sporto tragedija tapo didelės asmeninės tragedijos preliudija.

Grįžęs iš pasaulio čempionato, A.Eskobaras gimtajame Medeljine susitiko su draugais. Po pasisėdėjimo bare jis paryčiais vienas buvo automobilyje, kai priėjo trys vyrai. Kilo ginčas, pasibaigęs šešiais šūviais į futbolininką. Vienas iš žudikų po kiekvieno šūvio esą šaukė „įvartis". A.Eskobaras mirė 1994 m. liepos 2 d., būdamas 27-erių. Jo laidotuvėse dalyvavo 120 tūkst. žmonių.

Netrukus suimtas mafijos klano narys Kastras Munjosas (Castro Munoz). Jis nuteistas 43 metams, bet bausmė buvo sušvelninta, galų gale žudikas už gerą elgesį paleistas po 11 metų. Kalbos netilo dar ilgai. Viena hipotezė teigia, jog K.Munjosas tik vykdė savo bosų valią, o šie kyšiais pasiekė, kad žudikas sėdėtų palyginti trumpai. Yra ir nuomonė, kad mirtis visai nesusijusi su įvarčiu į savus vartus - A.Eskobaras neva tiesiog atsidūrė netinkamu laiku netinkamoje vietoje.

2003 m. - Markas Vivjenas Foė (Marc-Vivien Foe)

Kamerūno rinktinės saugas mirė per Konfederacijų taurės turnyro pusfinio rungtynes su Kolumbija, vykusias Prancūzijos mieste Lione. 72 min. jis nukrito aikštės viduryje, kai šalia nebuvo nei komandos draugų, nei varžovų. Saugui sustojo širdis, bandymai jį atgaivinti truko 45 min., bet M.V.Foė mirė atvežtas į stadiono medicinos centrą.

Pasak futbolininko žmonos, jis išvakarėse blogai jautėsi, bet labai norėjo žaisti Lione, tapusiame antraisiais namais. Kamerūno rinktinės treneris teigė, kad norėjo pakeisti M.V.Foė, kuris atrodė pavargęs, tačiau auklėtinis gestais parodė, kad dar gali žaisti.

Futbolininkas mirė būdamas 28-erių. Kamerūno rinktinėje jis spėjo sužaisti 62 rungtynes ir pelnyti 8 įvarčius. Karjera klubuose irgi buvo sėkminga - M.V.Foė atstovavo Prancūzijos ir Anglijos komandoms. 1998 m. su „Lens" ir 2002 m. su Liono „Olympique" jis laimėjo Prancūzijos čempionatą. M.V.Foė garsėja ir labdaringa bei socialine veikla, pavyzdžiui, įsteigė futbolo akademiją Kamerūno sostinėje Jaundėje.

2004 m. - Miklošas Feheris (Miklos Feher)

Lietuvos rinktinės sirgaliai galbūt prisimena, kaip 2000 m. mūsiškiai gėdingai 1:6 pralaimėjo Vengrijos futbolininkams. Tris įvarčius tose rungtynėse įmušė M.Feheris. Iš viso nacionalinėje komandoje jis per 25 kartus pasižymėjo 7 kartus. Didžiąją neilgos karjeros dalį puolėjas praleido stipriausiuose Portugalijos klubuose - „Porto" ir Lisabonos „Benfica".

2004 m. sausį „Benfica" žaidė su Gimaraešo „Vitoria". M.Feheris aikštėje pasirodė po keitimo, bet spėjo atlikti rezultatyvų perdavimą ir užsidirbti geltoną kortelę už laiko „tempimą". Netrukus po geltonos kortelės puolėjas susmuko. Ligoninėje konstatuotas mirties faktas, diagnozė - hipertrofinė kardiomiopatija. M.Feheris neteko gyvybės būdamas vos 24-erių.

2007 m. - Antonijus Puerta (Antonio Puerta)

Ispanas anapilin iškeliavo dar jaunesnis nei vengras - būdamas 22-ejų. „Sevilla" krašto gynėjas net nepasiekė jėgų žydėjimo, nors spėjo dukart laimėti UEFA taurę ir sužaisti vieną mačą nacionalinėje komandoje. Karjera atrodė daug žadanti, buvo kalbama, kad A.Puerta domisi Madrido „Real", Londono „Arsenal", „Manchester United".

Neaišku, kur jį būtų nuvedęs likimas, jei ne nelemtos pirmosios 2007-2008 m. sezono rungtynės su „Getafe". A.Puerta nukrito baudos aikštelėje, bet lyg ir atsigavo. Jis buvo pakeistas, nuėjo į rūbinę ir ten vėl prarado sąmonę, o ligoninėje mirė. Vėliau paaiškėjo, kad futbolininkas turėjo įgimtą širdies ydą.

2011 m. - Garis Spydas (Gary Speed)

Kitaip nei anksčiau minėti velioniai, G.Spydas mirė jau baigęs futbolininko karjerą, būdamas
42-ejų. Saugas buvo Velso rinktinės kapitonas, sužaidė joje 85 rungtynes ir įmušė 7 įvarčius. Jis išvengė didelių traumų, todėl Anglijos aukščiausiame divizione į aikštę išbėgo net 535 kartus. Pagal šį rodiklį G.Spydas kurį laiką buvo rekordininkas. 1992 m. su „Leeds United" pavyko laimėti Anglijos čempionatą.

Atrodė, kad G.Spydas rado savo vietą ir pasibaigus futbolininko karjerai. 2010 m. gruodį jis tapo Velso rinktinės treneriu. Deja, šias pareigas užėmė tik 11 mėnesių. Žmona G.Spydo kūną rado garaže, policija nusprendė, kad jis iš gyvenimo pasitraukė savo noru.

2017 m. - Šeikas Tiotė (Cheick Tiote)

Dramblio Kaulo Kranto rinktinės saugas nacionalinėje komandoje sužaidė 55 rungtynes, su ja dalyvavo 2010 ir 2014 m. pasaulio čempionatuose. Septynerius metus praleidęs Anglijos klube „Newcastle United", 2017-ųjų pradžioje Š.Tiotė persikraustė į Kiniją - Pekino komandą „Enterprises". Kinijoje futbolininkas neišbuvo nė pusmečio, nes birželį per treniruotę jį pakirto širdies smūgis. Š.Tiotė kūnas buvo nuskraidintas į tėvynę, ten surengtos iškilmingos laidotuvės, kuriose dalyvavo net šalies premjeras.

2019 m. - Emilianas Sala (Emiliano Sala)

Praėjusių metų pradžioje atrodė, kad puolėjas iš Argentinos sulaukė šanso pakilti karjeros laiptais. Ilgai atstovavęs Prancūzijos klubams, jis pasirašė trejų su puse metų sutartį su „Cardiff City", tuo metu žaidusiu Anglijos aukščiausiame divizione. E.Sala galėjo išvykti ir į Kiniją, bet atsisakė pelningesnio pasiūlymo, nes labai norėjo rungtyniauti „Premier" lygoje.

Pasiekti Kardifą argentinietis bandė nusamdęs mažo lėktuvo pilotą. Būdas buvo išbandytas, nes kiek anksčiau E.Sala taip jau keliavo į medicininį patikrinimą. Visgi sausio 21 d. kelionė baigėsi tragiškai. Lėktuvas dingo Lamanšo sąsiauryje, po kelių dienų paskelbta, kad nėra vilčių surasti gyvus futbolininką ir pilotą. Kūnai galų gale surasti vasario 3 d. E.Salai buvo 28-eri.

2019 m. - Chosė Antonijus Rejesas (Jose Antonio Reyes)

Šis krašto saugas, kaip ir A.Puerta, buvo „Sevilla" auklėtinis, bet spėjo apkeliauti daug klubų. Ch.A.Rejesas žaidė Madrido „Real", Madrido „Atletico", Londono „Arsenal" gretose. Su „Atletico" ir „Sevilla" jis kartus laimėjo Europos lygą, o tai yra rekordas tarp visų futbolininkų. Ispanijos rinktinėje Ch.A.Rejesas sužaidė 21 mačus ir įmušė 4 įvarčius, aukščiausiu karjeros tašku tapo dalyvavimas 2006 m. pasaulio čempionate.

Paskutinius porą metų iki mirties saugas rungtyniavo Ispanijos antrajame divizione. Gyvenimo siūlas nutrūko pernai birželio 1 d., kai 35-erių futbolininkas su dviem pusbroliais važiavo automobiliu į Seviliją. Ch.A.Rejesas nesuvaldė mašinos, lėkdamas dideliu greičiu. Koks buvo tas greitis, neaišku. Policija skelbė, kad nuo 111 iki 130 kilometrų per valandą. Buvo ir pranešimų, jog greitis siekė 220 km per valandą. Kartu su futbolininku žuvo ir vienas iš jo pusbrolių.

2019 m. - Fernandas Riksenas (Fernando Ricksen)

2019-ieji nusinešė ne vieno garsaus futbolininko gyvybę. Kitaip nei E.Salos ir Ch.A.Rejeso atvejais, F.Rikseno mirtis netapo tragiška sensacija. Jis dar 2013 m. paskelbė, kad serga nepagydoma motorinio neurono liga, sutrikdančia raumenų funkcijas. Praėjusių metų rugsėjo 18 d. F.Riksenas užgeso Škotijoje, būdamas 43-ejų. Jis palaidotas Glazge, kurio klube „Rangers" praleido geriausius savo metus. Saugui gerai sekėsi ir Rusijoje - 2008 m. jis su Sankt Peterburgo „Zenit" laimėjo UEFA taurę. Nyderlandų rinktinėje F.Riksenas sužaidė 12 rungtynių.

2020 m. - Marius Žaliūkas

M.Žaliūkas pasauliniu mastu gal ir nebuvo toks garsus kaip paminėti futbolininkai, bet jo karjera užsienyje buvo geresnė, nei bet kurio dabartinio Lietuvos rinktinės žaidėjo. 2006-2013 m. gynėjas atstovavo Ediburgo klubui „Hearts", tapo jo kapitonu, 2012 m. iškovojo Škotijos taurę. Palikęs Edinburgą, M.Žaliūkas po vieną sezoną žaidė „Leeds United" ir Glazgo „Rangers", o 2016 m. užbaigė karjerą Vilniaus „Žalgiryje". Neužmirškime ir 25 mačų Lietuvos rinktinėje.

Spalio 31 d. M.Žaliūkas iškeliavo anapilin. Simboliška, kad tą pačią dieną „Hearts" Škotijos taurės pusfinalyje 2:1 įveikė Edinburgo ekipą „Hibernian". Šios Edinburgo komandos susitiko ir 2012-ųjų taurės finale, po kurio trofėjų virš galvos iškėlė kapitonas Marius. Dar vienas sutapimas - M.Žaliūkas, kaip ir F.Riksenas, pabuvo „Rangers" žaidėju. Abu futbolininkai mirė nuo tos pačios motorinio neurono ligos.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar, Jūsų nuomone, judėjimo ribojimai dar turi būti taikomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Vitas Tomkus: KRACHAS LIETUVAI!!! Su autoriaus trigrašiu. Plius įdomus video apie tai kas bus 2030m.
4. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
5. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
6. LGBT propagandistai jau puola kunigus
7. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
8. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
9. Karantino žala didesnė už naudą
10. Misija Seime - ginti idėją
11. Kompensacijos už vakcinas bus?
12. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
13. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
14. Apklausos vaikams be tėvų žinios
15. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
16. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
17. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
18. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
19. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
20. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
21. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
22. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
23. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
24. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
25. Sudie, svajonių Amerika
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0  -1 C

-3  -6 C

 

 -6 -8 C

0 +2 C

 0 -1 C

 

  +1  +3 C  

0-3 m/s

  2-8 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos