respublika.lt

Lietuvos futbolas bunda iš žiemos miego (0)

2021 vasario 27 08:00:37
Arūnas ABROMAITIS

Jei dar liko lietuviško futbolo gerbėjų, jie gali trinti rankas, nes pertrauka baigėsi, o naujas sezonas prasideda. Įžanga taps šiandien vyksiančios rungtynės dėl Supertaurės, kuriose Vilniaus „Žalgiris" susitiks su „Panevėžiu", o kovo 5 d. startuos A lygos čempionatas. Per žiemą keitėsi ir komandų sudėtys, ir treneriai, bet svarbiausias pokytis - klubų skaičius. Prie starto linijos stovi ne 6, kaip buvo praėjusį sezoną, o 10 komandų. Pagal šį rodiklį A lyga jau nebus pajuokos objektas Europoje.

×
nuotr. 1 nuotr.
Su Marijampolės „Sūduva“ A lygą triskart laimėjęs Vladimiras Čeburinas šį sezoną stovės prie Vilniaus „Žalgirio“ vairo. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Naujokai. Nors sakoma, kad kokybė svarbesnė už kiekybę, praėjusį sezoną akis labiausiai badė būtent kiekybės stoka. Lietuvos aukščiausias divizionas buvo pats mažiausias Europoje. Pavyzdžiui, nykštukinio San Marino čempionate yra 15 komandų, Gibraltaro - 12, Farerų salų - 10.

6 klubų turnyras vertė raudonuoti, todėl didesnis skaičius savaime yra šioks toks pasiekimas.

„Pagaliau mūsų šeima padidėjo ir turime 10 klubų, o tai reiškia 180 rungtynių per metus. Mūsų produktas turi būti patrauklus ne tik vietinei, bet ir tarptautinei rinkai. Aišku, dar turime iššūkių, bet mūsų šeima didėja ir tai yra džiugu", - sakė A lygos prezidentas Janas Nevoina.

Pradėti yra tik pusė darbo. Pristatant naują sezoną, Lietuvos futbolo federacijos (LFF) generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius ne be reikalo pasakė: „tikiuosi, kad visos 10 komandų čempionatą ir užbaigs". Liūdnų patirčių netrūksta. Paskutinis atvejis - Kauno „Stumbro" pasitraukimas iš A lygos 2019 m. Po to sezono Klaipėdos „Atlantas" ir „Palanga" pašalinti iš lygos dėl manipuliavimo rezultatais. Taip komandų skaičius ir sumažėjo iki 6.

Prieš šį sezoną jis ir vėl padidėjo, prisijungus keturiems I lygos klubams. Kėdainių „Nevėžis" joje užėmė pirmąją, Kauno rajono „Hegelmann" - antrąją, Telšių „Džiugas" - ketvirtąją, o Alytaus „Dainava" - šeštąją vietą. „Nevėžis" aukščiausiame divizione nežaidė nuo 2006 m., „Dainava" - nuo 2014 m. „Hegelmann" ir „Džiugas" bus A lygos debiutantai.

Peripetijos. Kaip matome, tarp naujokių nėra trečiąją vietą I lygoje užėmusios „Jonavos". Dalyviai buvo atrinkinėjami ilgai, keliais etapais. Vasario pradžioje LFF Licencijavimo komitetas išdavė A lygos licencijas aštuoniems klubams - šešiems senbuviams ir „Nevėžiui" bei „Hegelmann". „Džiugas" gavo licenciją po apeliacijos, o „Jonavai" nepadėjo ir apeliacija.

Vasario 18 d. LFF vykdomasis komitetas nutarė, kad dalyvių visgi bus 10. Kadangi licencijų buvo 9, patekti į A lygą išimties tvarka pretendavo „Jonava" ir „Dainava". LFF Nepaprastųjų atvejų komitetas nutarė priimti Alytaus klubą. Tai įvyko vasario 23 d., taigi „Dainava" savo likimą sužinojo likus mažiau nei dviem savaitėms iki čempionato starto. Renkantis 10-ąją A lygos komandą, savo vaidmenį suvaidino ir tai, kad „Jonava" po praėjusio sezono buvo apkaltinta dalyvavimu sutartose rungtynėse.

„Tarpsezonis galbūt galėjo būti ir geresnis, aiškesnis, kalbant apie licencijavimą, - pripažino E.Stankevičius. - Gal galėjome ir anksčiau patvirtinti galutinį komandų sąrašą, bet dabar džiaugiamės, kad priimti atitinkami sprendimai ir esame prie starto linijos bei turime 10 klubų sąrašą. Tikimės įdomaus čempionato."

Išvykę. Futbolininkų migracija yra natūralus dalykas, didelį mastą ji įgavo ir dviejose stipriausiose Lietuvos komandose. Negali sakyti, kad čempionas „Žalgiris" žiemą keitė žaidėjus masiškai, bet kai kurie pasikeitimai bus labai svarbūs. Aikštės viduryje jau nebus Modesto Vorobjovo ir Domanto Šimkaus tandemo, kuris pastaraisiais metais atrodė neišskiriamas tiek Vilniaus klube, tiek Lietuvos rinktinėje. Abu saugai išvyko į užsienį.

„Žalgirį" paliko ir du ilgai jame žaidę legionieriai. Gynėjas Donovanas Slijngardas Vilniuje žaidė penkerius, puolėjas Liviu Antalis - ketverius metus. L.Antalis per tuos ketverius metus atseikėjo „Žalgirio" varžovams 48 įvarčius, o 2018 m. tapo rezultatyviausiu A lygos futbolininku. Vilniaus klubą papildė aštuoni naujokai, įskaitant jame jau žaidusį, o dabar iš Pietų Korėjos sugrįžusį Tomislavą Kišą.

Penktadaliu biudžetą sumažinusioje vicečempionėje Marijampolės „Sūduvoje" pokyčių buvo dar daugiau. Sunku įsivaizduoti šią komandą be ilgamečio kapitono Andriaus Jankausko, gynėjų Andro Švrljugos ir Ivano Hladiko, puolėjų Josipo Tadičiaus ir Mihreto Topčagičiaus, bet ateinantį sezoną teks įprasti, kad jų nėra. Beje, J.Tadičius perėjo į „Žalgirį", kaip ir dar vienas buvęs „Sūduvos" futbolininkas, Kazachstane pernai žaidęs Ovidijus Verbickas.

Patyrę. Kai kurie A lygos naujokai išsiskiria solidžiais gyvenimo aprašymais. Jie yra žaidę daug aukštesniame už Lietuvos čempionato lygyje. Jei žvelgtume tik į biografiją, „Sūduvos" lyderiu turėtų tapti saugas iš Ispanijos Načas Kasesas (Nacho Cases).
33-ejų futbolininkas yra Chichono klubo „Sporting" auklėtinis. Šioje komandoje saugas sužaidė 183 rungtynes, 84 iš jų - aukščiausiame Ispanijos divizione.

Tačiau garsiausias A lygos futbolininkas bus ne N.Kasesas, o „Žalgirio" naujokas iš Nigerijos Odženjis Onazis (Ogenyi Onazi). 28-erių saugas penkis sezonus atstovavo garsiajam Romos klubui „Lazio", sužaidė jame 110 rungtynių, įmušė 7 įvarčius ir 2013 m. tapo Italijos taurės laimėtoju. Stiprioje Nigerijos rinktinėje O.Onazis sužaidė 52 mačus. 2014 ir 2018 m. jis su nacionaline komanda keliavo į pasaulio čempionatus, 2015 m. laimėjo Afrikos pirmenybes. Nuo 2016 m. O.Onazis rungtyniavo Turkijos aukščiausio diviziono ekipose.

„Turėjau ir daug kitų pasiūlymų, taip pat ir finansiškai pelningesnių. Bet savo agentui pasakiau, kad nėra svarbus klubo dydis. Svarbu, kad tai būtų klubas, kur galėčiau išreikšti save, atgauti žaidimo ritmą, savo sportinę formą. Taip pat norėjau būti komandoje, kurioje mėgaučiausi žaidimu, būčiau laimingas ir galėtume kažką reikšmingo pasiekti, sukurti istoriją", - atvykęs į Vilnių kalbėjo O.Onazis.

Skamba gražiai, bet dar ne faktas, kad nigerietis taps ryškiausia A lygos žvaigžde. Praėjusį sezoną tokia žvaigžde turėjo tapti „Žalgirį" papildęs puolėjas iš Prancūzijos Davidas N'Gogas. Juk jis ne vieną sezoną atstovavo „Liverpool" ir ten ne sėdėjo ant suolo, o sužaidė 94 mačus ir įmušė 19 įvarčių. Atrodytų, toks futbolininkas A lygoje visus turėtų suplėšyti į gabalus. Bet ne, D.N'Gogas Lietuvoje nieko ypatingo nenuveikė, o birželį paskelbė apie karjeros pabaigą.

O.Onazio atveju irgi akivaizdu, kad futbolininkas Lietuvą pasirinko ne pačiu geriausiu karjeros laikotarpiu. Praėjusių metų spalį jis pasirašė sutartį su kukliu Danijos klubu „Sonderjyske", bet vos po kelių mėnesių, sausio 5 d., buvo atleistas.

Strategai. Trijose iš šešių A lygos senbuvių komandų žiemą pasikeitė treneriai. „Žalgiris" Aliaksejų Bagą pakeitė Vladimiru Čeburinu ir šis ėjimas nuskambėjo bene garsiausiai. Juk V.Čeburinas keturis sezonus vadovavo didžiausiai vilniečių konkurentei „Sūduvai", triskart su ja laimėjo A lygą.

Savo ruožtu „Sūduva" atsisveikino su Sauliumi Širmeliu ir į jo vietą pakvietė ispaną Viktorą Basandrę (Victor Basandre). Sutartis su V.Čeburinu bei V.Basandre galima vadinti dviejų stipriausių Lietuvos klubų rokiruote, nes ispanas praėjusių metų pradžioje trumpai vadovavo „Žalgiriui".

Garsi pavardė atsirado Vilniaus „Riterių" trenerių štabe. Jame įsteigta nauja pareigybė - trenerių vadovas, kuriuo tapo baltarusis Sergejus Gurenka. Būdamas futbolininku, jis atstovavo tokiems klubams kaip „Roma", „Parma", Saragosos „Real", Maskvos „Lokomotiv". Pastaruosius 12 metų S.Gurenka kaupia trenerio darbo patirtį. „Kodėl jis trenerių vadovas, o ne tiesiog treneris? Dėl funkcijų, kurias atliks klube. Jų bus daugiau, nei vien treniravimas", - teigė „Riterių" sporto direktorius Tadas Simaitis.

Dvi garsios pavardės yra tarp futbolo specialistų, treniruosiančių A lygos naujokus. Prie „Nevėžio" vairo stovi buvęs Vilniaus „Žalgirio" ir Lietuvos jaunimo rinktinės treneris Vitalijus Stankevičius. „Hegelmann" vedliu tapo garsus praeityje futbolininkas, bet 84 rungtynes Lietuvos rinktinėje sužaidęs Andrius Skerla.

Sistema. Kadangi 10 yra patogus skaičius, gudrauti nereikės, čempionatas bus vykdomas paprasta keturių ratų sistema. Iš viso įvyks 180 rungtynių. Pirmosios bus žaidžiamos kovo 5 d. ir tai bus derbis - „Žalgiris" susitiks su „Riteriais". Kitos 8 komandos į kovą stos savaitgalį. Penktadienis pasirinktas kaip pagrindinių turo rungtynių diena. Pradedant nuo „Žalgirio" mačo su „Riteriais", būtent penktadieniais pagrindines A lygos turo rungtynes transliuos TV6 televizija.

Naujovė yra tai, kad tvarkaraštis nesudaromas toli į priekį. Klubai žinos tik artimiausius savo varžovus. „Jei žvilgtelėtume į, tarkime, Vokietijos „Bundesliga" tvarkaraštį, pamatytume, kad ten dar nėra tiksliai suplanuotas balandžio 16-18 d. vyksiantis 29-asis turas. Mes taip pat stengsimės atsižvelgti į padėtį turnyro lentelėje, kad žiūrovai televizijos eteryje galėtų išvysti labiausiai intriguojančias rungtynes. Todėl detalus tvarkaraštis bus vis pildomas sezono metu", - paaiškino J.Nevoina.

Užbaigti sezoną planuojama lapkričio 24 d., kai bus žaidžiamos 36-ojo turo rungtynės. Jei prireiks papildomų rungtynių dėl aukso, jos įvyks lapkričio 28 d.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar manote, kad homoseksualizmas tai liga?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
8. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
9. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
10. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
11. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
12. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
13. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
14. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +8 C

+2 +7 C

 

+1 +4 C

+8 +15 C

+2 +10 C

 

+3 +6 C

0-6 m/s

0-9 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos