respublika.lt

Dviguba pažintis su estišku futbolu (0)

2020 rugpjūčio mėn. 14 d. 07:00:29
Arūnas ABROMAITIS

Keturi Lietuvos futbolo klubai sužinojo savo varžovus Europos turnyruose ir dviem iš keturių likimas lėmė žaisti su Estijos komandomis. Reikia akcentuoti - skirtingo lygio Estijos komandomis. Marijampolės „Sūduva“ savo kelionę Čempionų lygoje pradės akistata su šios šalies futbolo lydere Talino „Flora“. Vilniaus „Žalgiris“ Europos lygoje susitiks su kuklesne „Linnameeskond“ ekipa iš Paidės miestelio. Estiško futbolo skonio neparagaus Vilniaus „Riteriai“ bei „Kauno Žalgiris“, kuriems teko varžovai atitinkamai iš Airijos ir Norvegijos.

×
nuotr. 1 nuotr.
„Floros“ saugas Konstantinas Vasiljevas Estijos rinktinėje yra sužaidęs net 119 mačų. Talino „Floros“ nuotr.

 

Estija - geras variantas

Pandemija nulėmė, kad atrankos varžybas, kurios tokiu metu įprastai artėja prie pabaigos, dar tik ketinama pradėti. Sekmadienį buvo ištraukti Čempionų lygos, pirmadienį - Europos lygos pirmojo atrankos etapo burtai. Pandemija pakeitė ne tik laiką, bet ir varžybų sistemą. Anksčiau etapo nugalėtojai paaiškėdavo po dvejų rungtynių, šiemet, siekiant mažinti kelionių skaičių, bus žaidžiamos tik vienerios.

Burtai nulėmė ir tai, kur bus žaidžiama. Šeimininkais tapo du Lietuvos klubai - „Žalgiris“ namie susitiks su „Linnameeskond“, o „Riteriai“ žais su Airijos komanda „Derry City“. „Kauno Žalgiriui“ teko iš pirmo žvilgsnio rimtesnis varžovas - Norvegijos vicečempionas Budės „Glimt“. Be to, kauniečiams teks žaisti svečiuose. Šie trys Lietuvos klubai dalyvaus Europos lygos atrankoje, jų rungtynės vyks dar negreit - rugpjūčio 27 d.

„Sūduva“ turės mažiau laiko pasirengimui ir kelionės planavimui, nes Čempionų lygos pirmojo etapo mačą Taline žais rugpjūčio 19 d. Kelionės dabartinėje padėtyje yra svarbus faktorius, nes jas apsunkina padidinti saugumo reikalavimai. Šeimininkams netgi gali būti užskaitytas pralaimėjimas, jei jie nesudarys svečiams sąlygų atvykti. O kliūčių gali kilti įvairių. Pavyzdžiui, likus porai dienų iki mačo, valstybė gali paskelbti apie naujus apribojimus atvykėliams iš tos ar kitos šalies. Šiuo atžvilgiu pasisekė tiek Lietuvos čempionei „Sūduvai“, tiek vicečempionui „Žalgiriui“. Marijampoliečiams nereikės keliauti toli, vilniečiai lauks svečių iš valstybės, kurios piliečių kelionės į Lietuvą artimiausiu metu vargu ar bus apribotos.

Sužinojęs burtų rezultatus, „Sūduvos“ treneris Saulius Širmelis ramiai reagavo į faktą, kad teks žaisti svečiuose: „Žaidimas namie arba išvykoje, be abejo, turi daug įtakos, tačiau jei negali problemos pakeisti, tai problema nėra problema. Žaidžiame išvykoje, ir viskas“. S.Širmelį labiau jaudina komandos žaidimas ir padėtis Lietuvos A lygoje, kurioje „Sūduvą“ iš pirmosios vietos išstūmė „Žalgiris“. „Flora“ yra Estijos futbolo flagmanė. Teks kautis ir stengtis esamoje situacijoje padaryti viską, ką galime, kuo geriau. Tačiau mūsų situacija po pastarųjų pasirodymų yra gana sudėtinga“, - neslėpė marijampoliečių treneris.

Be užsieniečių

Po burtų S.Širmelis teigė neturįs daug informacijos apie varžovus, bet vieną dalyką jis visgi paminėjo: „Kiek žinau, „Flora“ anksčiau buvo labiau orientuota į vietinius žaidėjus, komandoje estų visada būdavo daugiau nei legionierių“. Jei tiksliau, tai „Flora“ yra visiškai estiška komanda. Šiuo metu legionierių nėra nei trenerių štabe, nei žaidėjų sudėtyje. Priminsime, kad „Sūduvos“ stovykloje padėtis visai kitokia, Marijampolėje svarbiausius vaidmenis vaidina futbolininkai iš užsienio.

Įdomus faktas - vyriausiajam „Floros“ treneriui Jurgenui Henui (Jurgen Henn) dar tik 33-eji, o tarp jo auklėtinių yra vyresnių futbolininkų. Tie vyresni futbolininkai patirties turi nors vežimu vežk, mat pernai į Taliną sugrįžo 35-erių gynėjas Enaras Jageris (Enar Jaager) ir jo bendraamžis saugas Konstantinas Vasiljevas. Pirmasis Estijos rinktinėje yra sužaidęs net 126, antrasis - 119 rungtynių. E.Jageris anksčiau yra žaidęs Rusijos, Norvegijos, Italijos ir Belgijos, K.Vasiljevas - Slovėnijos, Rusijos ir Lenkijos klubuose.

Dar vienas įdomus faktas - „Flora“ įkurta 1990 m. kovo 10 d., tai yra vos viena diena anksčiau nei buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė. Per tris dešimtmečius nuveikta daug, bent jau savame kieme. „Flora“ yra tituluočiausias Estijos klubas, šalies čempionatą laimėjęs 12 kartų, taurę - 8, o supertaurę - 10. Šiuo metu Talino komanda taip pat tvirtai pirmauja Estijos čempionate.

Ilgais žygiais Europos turnyruose „Flora“ pasigirti negali. Per tris pastaruosius sezonus ji dukart pateko į Europos lygos atrankos antrąjį etapą ir tuo žygis baigdavosi. Tiesa, pernai antrajame etape „Flora“ nusileido ne bet kam, o Frankfurto klubui „Eintracht“ (Vokietija) ir nesileido lengvai sumušama - abejos rungtynės baigėsi estų pralaimėjimais 1:2.

„Sūduva“ pastaraisiais metais žygiuoja toliau. Marijampoliečiai iškrisdavo iš Čempionų lygos, bet, persikėlę į Europos lygą, patekdavo į lemiamą, ketvirtąjį atrankos etapą - atkrintamąsias varžybas. Šį etapą „Sūduva“ pasiekė trejus metus iš eilės. Pernai trečiajame etape Lietuvos čempionai eliminavo Tel Avivo klubą „Maccabi“ (Izraelis) ir labai realu, kad netrukus šių komandų keliai susikirs dar kartą. Antrojo etapo burtai jau taip pat ištraukti, jie nulėmė, kad „Sūduva“ arba „Flora“ susitiks su „Maccabi“ ir „Riga“ (Latvija) dvikovos nugalėtojais.

Antrojo etapo mačai vyks rugpjūčio 25 arba 26 d. Jei marijampoliečiai peršoks „Floros“ barjerą, antrojo etapo rungtynes jie žais jau savo stadione, o ne išvykoje.

Nebaisūs varžovai


Naujas klubas iš mažo miestelio, kurio rezultatai kol kas yra kuklūs, - taip galima apibūdinti Vilniaus „Žalgirio“ varžovą. Paidėje yra maždaug 8 tūkst. gyventojų, „Linnameeskond“ buvo įkurtas tik 2004 m. ir dar nėkart netapo Estijos „Meistriliiga“ prizininku. Praėjusį sezoną ši komanda užėmė ketvirtąją vietą, o tai atvėrė kelią į Europos lygos atranką. Šį sezoną „Linnameeskond“ žengia trečioje vietoje.

Europos turnyruose Paidės komanda dar nėra žaidusi. Kitaip nei „Floros“ gretose, joje yra legionierių, bet nėra tokių patyrusių Estijos futbolininkų kaip
E.Jageris ar K.Vasiljevas. Vienas žinomiausių „Linnameeskond“ žaidėjų - buvęs Estijos rinktinės saugas Sergejus Mošnikovas, pernai rungtyniavęs Lietuvoje, „Palangoje“. Komandą treniruoja kitas buvęs rinktinės narys Viačeslavas Zachovaika.

„Žalgirio“ saugas Mantas Kuklys neslėpė, kad burtais nenusivylė: „Burtai geri, varžovas yra įveikiamas. Bet prieš rungtynes komandų šansus vertinu 50 prieš 50. Estijos čempionatas nėra silpnas. Ten žaidžia 10 komandų, o jie užima trečiąją vietą. Dabar Estijos futbolas eina į viršų. Manau, bus tikrai sunkios rungtynės“.

Nors ir apsidrausdamas, pagirdamas varžovus, M.Kuklys tiki, kad „Žalgiris“ turi puikią galimybę patekti į antrą etapą: „Estų žaidėjai būna greiti, agresyvūs, kovingi. Su jais nebūna lengva žaisti, ar tai būna pirma komanda, ar stovinti žemiau. Laukia sunki dvikova, bet žaisime namuose ir turime žengti į kitą etapą.“

Rungynės su „Linnameeskond“ rugpjūčio 27 d. turėtų vykti Vilniuje, bet sostinės klubas akcentavo, kad vieta ir data yra preliminarios, nes burtai lėmė, kad savo aikštėje žais ir „Riteriai“. Dvi Vilniaus komandos dalijasi tuo pačiu Lietuvos futbolo federacijos stadionu.

Lyderiai Norvegijoje

„Riterių“ burtai taip pat nenuskriaudė, nes Airijos klubų lygis, kitaip nei rinktinės, tikrai nėra aukštas. „Derry City“ šiaip yra iš Šiaurės Airijos, tačiau žaidžia Airijos čempionate. 1928 m. įkurtas klubas pernai užėmė ketvirtąją vietą, o šį sezoną žengia tik septintas. Beje, Airijos pirmenybės atnaujintos neseniai - liepos 31 d.

Varžovas nebaisus, tačiau „Riteriai“ dabar ir patys nelabai ką gali pagąsdinti, nes yra A lygos autsaideriai. „Jau esu minėjęs, kad silpnų varžovų mums nėra, todėl pirmiausia turime žiūrėti ne į juos, o į save“, - teigė „Riterių“ direktorius Vladimiras Buzmakovas.

„Kauno Žalgirio“ laukia kelionė į Norvegiją ir susitikimas su šios šalies vicečempionais. „Glimt“ buvo įkurtas daugiau nei prieš šimtmetį - 1916 m. Budės klubas savo šalies čempionate nėkart neiškovojo aukso, bet keturis kartus buvo antras, paskutinis toks atvejis buvo pernai. Tai, kad žalgiriečių laukia rimtas varžovas, įrodo šio sezono lentelė. „Glimt“ po 13 turų turi 35 taškus ir tvirtai pirmauja.

„Iš galimų varžovų ištraukėme vienus stipresnių, bet dėl to mūsų tikslai nesikeičia. Ši komanda atrodo stipri kontratakose ir baudos aikštelėje, bet tuo pačiu turi ir silpnų vietų, kuriomis bandysime pasinaudoti. Jie žais savo namų aikštėje, ant dirbtinės dangos ir tai bus jų pranašumas. Smulkmenos yra jų pusėje, bet mūsų nusiteikimas nesikeičia“, - sakė „Kauno Žalgirio“ treneris Rokas Garastas.

Europos turnyruose „Glimt“ nežaidė nuo 2004-2005 m. sezono. Tada Budės futbolininkai UEFA taurės pirmajame etape eliminavo Talino ekipą „Levadia“, bet antrajame pralaimėjo Stambulo klubui „Besiktas“.

Čempionų lygos pirmojo etapo burtų rezultatai

Talino „Flora“ (Estija) - Marijampolės „Sūduva“ (Lietuva)

Budapešto „Ferencvaros“ (Vengrija) - Stokholmo „Djurgarden“ (Švedija)

Glazgo „Celtic“ (Škotija) - „Reykjavik“ (Islandija)

Varšuvos „Legia“ (Lenkija) - „Drita“ (Kosovas)/“Linfield“ (Šiaurės Airija)

Tiraspolio „Sheriff“ (Moldova) - „Fola Esch“ (Liuksemburgas)

„Connah’s Quay“ (Velsas) - „Sarajevo“ (Bosnija ir Hercegovina)

Belgrado „Crvena Zvezda“ (Serbija) - „Europa“ (Gibraltaras)

Podgoricos „Budučnost“ (Juodkalnija) - Razgrado „Ludogorets“ (Bulgarija)

Jerevano „Ararat-Armenia“ (Armėnija) - Nikosijos „Omonia“ (Kipras)

„Floriana“ (Malta) - Klužo CFR (Rumunija)

Tel Avivo „Maccabi“ (Izraelis) - „Riga“ (Latvija)

„Qarabag“ (Azerbaidžanas) - Kratovo „Sileks“ (Makedonija)

Tbilisio „Dinamo“ (Sakartvelas) - „Tirana“ (Albanija)

Bresto „Dinamo“ (Baltarusija) - „Astana“ (Kazachstanas)

„Molde“ (Norvegija) - Kuopijo „KuPS“ (Suomija)

„Celje“ (Slovėnija) - „Dundalk“ (Airija)

„Klaksvik“ (Farerų salos) - Bratislavos „Slovan“ (Slovakija)

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GRIEŽTINA: Belgijos vyriausybė dėl koronaviruso dar labiau griežtina apribojimus viešajam gyvenimui.
  • EUROPOJE: jau patvirtinta daugiau kaip 10 mln. užsikrėtimo koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar vyksite lankyti artimųjų kapų per ilgąjį savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar iš tikrųjų reikalinga nedarbo diena lapkričio 2-ąją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +8 C

+4 +7 C

 

+5 +7 C

 +9 +11 C

9 +11 C

 

 +9 +10 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos