A. Širinskienė: LRT propagandinis režimas taikosi į sistemai neįtinkančius žmonesnuotraukos (81)

2021 gegužės 25 06:15:01 Perskaitė 3205

Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotoja Agne Širinskiene.

 

- LRT išlaikoma mokesčių mokėtojų pinigais, todėl ne vienam žiūrovui, pasipiktinusiam šios TV tendencingumu, neobjektyvumu, kyla klausimas, ar yra koks teisinis būdas pasiekti, kad konkretaus žmogaus mokesčių dalis nebūtų skiriama LRT finansavimui? Negi žmogus dar turi sumokėti, kad už jo pinigus jį kvailintų ir jam meluotų?

- Tokio teisinio mechanizmo neduoti savo mokesčių dalies kažkam (šiuo atveju, televizijai) mes nebeturime. Surinkti mokesčiai patenka į bendrą biudžetą ir iš ten yra perskirstomi. Tačiau žiūrovai ir Lrt.lt portalo skaitytojai turi visas galimybes savo poziciją išreikšti ir kitais būdais - rašydami protesto laiškus po laidų, kurios, jų manymu, peržengia žurnalisto etikos ribas, prašydami, kad jas įvertintų etikos kontrolierius. Suprantu, kad apmaudu, kai nacionalinis transliuotojas tampa savotišku trolių fabriku ir bando „kurti" įvairius tyrimus, kurie prasilenkia net su sveiku protu.

- Turite omeny pastarąjį tyrimą, kuriame vadinamasis LRT Tyrimų skyrius pateikė „surinktą" informaciją, jog „Didžiojo šeimos gynimo maršo" organizatoriai neva „turi aiškias sąsajas su veikėjais, kurie yra arba finansuojami priešiškų Lietuvai jėgų organizacijų, arba yra jų dalimi"?

- Taip. Matėme tą „tyrimą", kuriame atsidūrė ir konservatorius Audronius Ažubalis - jis vienoje jų pateiktoje schemoje lygiai taip pat, kaip ir minėto Šeimos maršo organizatoriai, apkaltintas prorusiškumu, nes kažkada dalyvavo kažkokiame mitinge su kažkokia grupe žmonių. Švelniai tariant, viskas atrodo gana juokingai. Jeigu tai darytų komercinė žiniasklaida, tai, matyt, po vieno kito tokio „tyrimo" toje televizijoje nebeliktų žiūrovų. Ir atitinkamai nebūtų reklamos pajamų. O šiuo atveju LRT televizijai stabilus finansavimas yra užtikrintas. Tik klausimas, kokia LRT laidų kokybė, kai į tyrimą įtraukia netgi A. Ažubalį, kaip galimai prorusišką politiką, kai visuomenei tikrai nekyla abejonių dėl jo pozicijos Kremliaus atžvilgiu. Tokie tyrimai tikrai nedaro garbės nacionaliniam transliuotojui.

- Kaip vertinate tai, jog Šeimos gynimo maršo organizatoriai ir dalyviai išvadinti naciais ir Kremliaus pakalikais?

- Apskritai šiame LRT tyrime tokia keista nata yra paimta. Tradicinės šeimos neigimas, jeigu žiūrėtume istoriškai, yra būdingas būtent bolševikiniam režimui. Prisiminkime, kad būtent Lenino režimas po revoliucijos pirmasis naikino santuoką. Vakaruose tos marksistinės idėjos atėjo kur kas vėliau. Mano galva, kaip tik kalbėjimas apie tradicinę šeimą yra Vakarų civilizacijos, ne Rytų civilizacijos ženklas, nes krikščioniška pasaulėjauta Europoje visą laiką kalbėjo apie tradicinę šeimą. Iš esmės tą pasaulėjautą pradėjo griauti lenininis režimas, kai buvo prabilta apie kažkokias kitas gyvenimo formas, kurios nėra šeima. Bet Stalino laikais greitai buvo susivokta, kad šeimos neigimas neveda prie tvarkos visuomenėje ir tie Lenino dekretai, naikinantys santuoką ir skatinantys kolektyvinį gyvenimą, buvo atšaukti. Tad LRT „tyrimo" pasirinkta prorusiškumo nata logikos prasme labai keistai atrodo.

Juokais savo padėjėjos paprašiau, kad padarytų maketą, kuriame matyti, kaip šampaną geria Vladimiras Putinas su Andriumi Kubiliumi ir Rasa Juknevičiene. Bet ar dėl to, jog jie kelia taures su Putinu, Kubilius ir Juknevičienė pradeda dirbti Kremliui? Tačiau remiantis LRT tyrimų skyriaus tyrimo logika, greičiausiai jie dirba Kremliui.

Minėtame LRT „tyrime" pasigendu ne tik logikos, bet matau ir tam tikrą propagandinį režimą, kuris yra įjungtas, stengiantis bet kokiu atveju diskredituoti ar Šeimos maršą, ar žmones, kurie pasisako už tradicinę šeimą. Diskredituoti tokiais būdais, jog tie žmonės paskui viešojoje erdvėje tiesiog bijotų kalbėti, nes nė vienam tikrai nėra malonu, kai jį pradeda sieti su Kremliumi, žinant kokia tai yra jautri tema Lietuvos gyventojams. Matau tam tikrą bandymą, pasitelkiant propagandą, atgrasyti žmones nuo viešosios erdvės.

- Ar pati žiūrite LRT ir jos pateikiamus „tyrimus"?

- Priversta esu paskaityti, kad žinočiau, kas vyksta Lietuvoje, nes stengiuosi kuo mažiau žiūrėti televizorių. Manau, tikrai galima prasmingiau praleisti laiką, nei žiūrėti LRT, ypač šios televizijos žurnalistų „tyrimus".

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net