Reikia pasistengti, norint būti laimingam

2013 gruodžio mėn. 29 d. 11:50:30 Perskaitė 1462

Akordeonininko Martyno Levickio muzikinė karjera užgniaužia kvapą: nuo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų mokyklos mokinio iki pasaulinio lygio atlikėjo, kuriam atviros žymiausios pasaulio scenos. Jo karjera išgarsino Šiaulius kaip puikių akordeonininkų rengimo centrą. Martynas žino, kad, norint būti laimingam, reikia pasistengti.

- Šalių, kuriose šiemet lankeisi su savo koncertais, nepavyko tiksliai suskaičiuoti. Kokie tau buvo jau besibaigiantys 2013-ieji?

- Šie metai buvo ypač intensyvūs ir juos galėčiau pavadinti tam tikru lūžiu savo karjeroje. Per šiuos metus labai daug kas pakeitė mano gyvenimą, bet pagrindiniai, fundamentalūs dalykai išliko tie patys. Aš ir toliau atlieku muziką, kuo labiausiai ir mėgaujuosi, o visa kita yra tik aplinkybės.

- Kokia tau atrodo Lietuva, Šiauliai su savo ekonomika, politika, žmonėmis ir jų vertybėmis per atstumą? Ar tikrai mes gyvename taip blogai, kaip kalbame apie save ir savo šalį, miestą?

- Nors Londone gyvenu nuo 2008 metų, Lietuvoje ir Šiauliuose apsilankau gana dažnai. Nenoriu nieko kritikuoti, tačiau nutuokiu, kad švietimo ir sveikatos apsaugos sritys dar nepasiekė teigiamų pokyčių. Manau, kad ir viešosios paslaugos mūsų šalyje ne visada patenkina žmonių lūkesčius.

Vis daugiau matau užsienio svečių, gerai leidžiančių laiką mūsų šalyje, - mane tai ypač džiugina. Tapęs Lietuvos turizmo ambasadoriumi Jungtinėje Karalystėje supratau, kaip yra svarbu į mūsų šalį pritraukti kiek įmanoma daugiau svečių, kurie ne tik įsuktų turizmo verslą, bet ir, kas svarbiausia, galėtų pažinti mūsų kultūrą, kalbą, miestus, lankytinas vietas.

Mes tampame egzotiška šalimi žmonėms, kurie vis dar bando atsitokėti, kad Lietuva yra nepriklausoma valstybė, kad ji turi savo kalbą ir kultūrą, kad esame ES nariai... Visus tuos faktus vis dar tenka pasakoti užsieniečiams. Ir dažnai jų akyse matau susidomėjimą ir norą atvykti. Ir jie atvyksta!

- Kai laimėjai „Lietuvos talentų“ konkursą, sakei, kad tavo tikslas - populiarinti akordeono muziką. Ar jau galima sakyti, kad tai pavyko?

- Manau, kad esu vis arčiau ir arčiau savo užsibrėžto tikslo. Džiaugiuosi, kad esu ne vienas, populiarinantis akordeono muziką. Šiauliai jau visoje Lietuvoje ir už jos ribų yra žinomi kaip stiprus akordeonininkų centras.

- Ar tai, kad tu - iš Šiaulių, padėjo siekiant karjeros ar trukdė?

- Pastaruoju metu Šiauliuose būnu vis rečiau, dažniausiai užsibūnu Vilniuje. Būtų smagu, jei Šiauliai turėtų civilinį oro uostą - galėčiau nusileisti tiesiai čia.

Man, kaip šiauliečiui, labai rūpi prisidėti prie miesto kultūrinio gyvenimo puoselėjimo. Vis svajoju apie gerą kamerinę koncertų salę Šiauliuose... Tokios, deja, neturime - o kaip būtų nuostabu ir patiems šiauliečiams, ir svečiams koncertuoti profesionaliai įrengtoje klasikinių koncertų salėje.

Norėčiau matyti Šiauliuose ir jaunimo simfoninį orkestrą: turime labai gerą pavyzdį - ypač profesionalų jaunimo chorą „Dagilėlis“. Būtų labai smagu turėti ir rimtą instrumentinį jaunimo kolektyvą, reprezentuojantį Šiaulius.

Tai, kad mokiausi Šiauliuose, tikrai nulėmė daug ką mano gyvenime. Vien ko vertas išskirtinis faktas, kuriuo visada didžiuojuosi, pasakodamas apie Šiaulius pasaulyje, - miestas 2006 metais nupirko man naują instrumentą. Šis miesto paskatinimas suteikė man, tada dar labai jaunam atlikėjui, išskirtinių galimybių.

- Šiemet tavo akordeono mokytojai Marytei Markevičienei buvo suteiktas Šiaulių miesto garbės piliečio vardas...

- Apie šį įvykį sužinojau tik po poros mėnesių (štai kaip „gerai“ stebiu naujienas...). Man džiugu, kad mokytoja buvo pagerbta. Esu be galo laimingas, kad turėjau tokią mokytoją.

Kai kalbu su kolegomis, klasikiniais muzikantais, dažnai paaiškėja, kad jie neturėjo tokios prabangos. Prabanga buvo tai, kad su mokytoja dirbdavome kasdien po kelias valandas, ji nuolat skirdavo dėmesio ir savo laiko. Manote, kas nors jai už tai mokėjo papildomai?

Tai gal priskirčiau Šiaulių fenomenui: žmonės čia daug dirba iš idėjos.

Tą privalu išlaikyti mažame mieste, kai finansinių šaltinių (ypač kultūrai) nėra daug, svarbu palaikyti idėjos liepsnelę.

- Ko tikiesi iš ateinančių metų, kokių planų ir svajonių įgyvendinimo?


- Metai prasidės didžiuliu koncertiniu turu JAV - sausio ir kovo mėnesiais laukia 24 pasirodymai didžiausiuose JAV ir Meksikos miestuose. Nuo sausio mano albumas išleidžiamas Amerikoje, tad teks nemažai padirbėti ten.

Pavasariop ir vasarą laukia daug koncertų Europoje - bendradarbiavimas su Ženevos ir Mančesterio kameriniais orkestrais, numatomas projektas su Seulo filharmonijos orkestru, solo pasirodymai žymiuose Vokietijos festivaliuose.

Rugpjūtį laukia ir jau tradicine tapusi akordeono savaitė Kristupo vasaros festivalyje, į kurį tikiuosi pakviesti būrį draugų ir kolegų iš užsienio.

Tikiuosi 2014 metais daugiau laiko praleisti Lietuvoje, tai natūraliai turėtų nulemti ir mano koncertų pagausėjimą. Planuoju keletą įdomių kūrybinių projektų su Lietuvos kompozitoriais ir menininkais.

- Koncertas vadinasi „Misija tęsiasi“. Ką norite šiuo pavadinimu pasakyti?

- Sausio 4 d. gyvenimas nesustoja - misija tęsiasi. Iškart po Naujųjų metų sutikimo kviečiu visus, pailsėjusius ir nuotaikingai nusiteikusius, į lengvos, žaismingos, stilingos, nerūpestingos, atpalaiduojančios muzikos vakarą. Koncerte „Martynas Levickis: Misija tęsiasi“ skamba populiarioji muzika, žinomų popmuzikos atlikėjų dainų aranžuotės atliekamos akordeonu, pritariant gitaros, boso ir mušamųjų grupei. Šį projektą lengvai galėčiau pavadinti muzikine švente - jo metu leidžiu sau daugiau nei kituose pasirodymuose. O publika jo metu irgi šėlsta labiausiai!

M.Levickis tęsia savo misiją ir jau netrukus ketina sulaužyti stereotipus apie akordeoną ir pademonstruoti jo universalumą. Temperamentingas atlikėjas, intriguojantis akordeono skambesys ir žinomiausi populiariosios muzikos kūriniai - atrodytų, tarpusavyje sunkiai suderinami dalykai, tačiau ne tuomet, kai tokios misijos imasi M.Levickis. Tuo įsitikinti puikią progą turėsite sausio 4 d. Šv.Kotrynos bažnyčioje pasirinktu laiku - 18 val. arba 20.30 val.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net