respublika.lt

Kitas JAV prezidentas - reperis Kanjė Vestas?nuotraukos (18)

2020 liepos mėn. 07 d. 06:50:03
Milda KUNSKAITĖ

Kanjė Vestas (Kanye West) - unikalus ne tik amerikietiškosios, bet ir pasaulio kultūros reiškinys: talentingas muzikantas, populiarus reperis, sėkmės lydimas verslininkas, skandalistas ir mizantropas, pagal „Forbes“ ir „Time“ - vienas įtakingiausių ir turtingiausių pasaulio žmonių. Jis dainuoja su Bijonse (Beyonce), Madona (Madonna), Džanet Džekson (Janet Jackson) ir kitomis pasaulio žvaigždėmis, o šio pasaulio galingieji laiko garbe paspausti jam ranką ir pakviesti į svečius. Kanjė yra vedęs vieną gražiausių ir seksualiausių planetos moterų, o dabar net kalba apie planus sėsti į prezidento kėdę.

×
nuotr. 3 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.Filologija ir muzika

Kanjė Omaris Vestas gimė 1977 m. birželio 8-ąją Atlantoje, inteligentiškoje afroamerikiečių šeimoje. Šeimos tėvas, Rėjus Vestas, dirbo fotokorespondentu vietos laikraštyje, mama, Dona Vest, filologijos profesorė, dėstė anglų kalbą. Kai berniukui sukako treji metai, tėvai išsiskyrė ir mama su sūnumi persikėlė į Čikagą. Ten ji pradėjo dirbti vietos universitete, o po 6 metų pagal mainų programą buvo išsiųsta į Kiniją. Dešimtmečiui berniukui teko skubiai mokytis kinų kalbos, nes jis klasėje buvo vienintelis užsienietis. Reikia pasakyti, kad Kanjė puikiai susidorojo su šia nelengva užduotimi ir po kelių mėnesių jau sklandžiai bendravo su bendraamžiais ir mokytojais.

Būsimasis reperis nuo vaikystės pasižymėjo neeiliniais gabumais, puikia atmintimi ir logišku mąstymu. Penkerių jis parašė savo pirmąjį eilėraštį, trečioje klasėje susižavėjo muzika ir tapyba, taip pat pradėjo repuoti ir domėtis vietos hiphopo bendruomenės gyvenimu. Gavęs pirmąjį kompiuterį, Kanjė užsidegė noru kurti muzikines kompozicijas.

Trylikos metų paauglys pusiau profesionalioje studijoje įrašė savo pirmąją dainą „Green Eggs and Ham“, kuri tapo pirmuoju žingsniu kelyje į karjeros aukštumas. Bet iki pasaulinio pripažinimo buvo dar toli ir vaikinas, uoliai mokydamasis, ruošėsi stoti į universitetą. O įstojęs į Čikagos universiteto filologijos fakultetą, Kanjė suprato, kad muzika jį traukia labiau negu anglų filologija. Todėl studijas apleido, nepaisydamas audringų mamos protestų.

Reperis ir mados kūrėjas

Iš pradžių muzikantas daugiausia kūrė kompozicijas kitiems atlikėjams, vėliau užsiėmė prodiusavimu. Jo dainas atlikdavo daugybė populiarių atlikėjų. Laikui bėgant jis vis dažniau susimąstydavo apie solinę karjerą, juolab muzikinės medžiagos turėjo užtektinai. Paradoksas, bet žinomas kompozitorius ir prodiuseris ilgai buvo nepripažįstamas kaip repo atlikėjas, nors ne kartą bandė įrašyti solinį albumą. Pagrindinė priežastis - jo inteligentiška kilmė, geras išsilavinimas ir išsiauklėjimas, įgytas profesorės šeimoje.

Paprastai reperiais tapdavo atlikėjai, kilę iš neturtingų, nusikaltimais garsėjančių rajonų, savo kailiu patyrę sunkumus ir praradimus, apie kuriuos paskui nutardavo papasakoti pasauliui. Kanjė atveju prodiuseriai baiminosi, kad jo kūryba nebus nuoširdi ir nesuvirpins klausytojų širdžių. Viską pakeitė tragiškas įvykis, vos nekainavęs muzikantui gyvybės.

2003 m. K.Vestas pateko į automobilio avariją ir trijose vietose susilaužė žandikaulį. Jam teko dvi savaites praleisti ligoninėje ir nešioti specialų veido įtvarą. Šis nutikimas įkvėpė Kanjė parašyti kompoziciją „Through the Wire“, kuri tapo jo debiutinio albumo „The College Dropout“ pagrindu. Jis iškart užėmė antrąją vietą Billboard 200 ir per savaitę buvo išgraibstytas jo pusės milijono tiražas. Ledai pajudėjo, ir nuo tada visi Kanjė albumai tapdavo tikrais hitais ir pardavimų lyderiais, o jo originalūs eksperimentai ir netikėti stilių ir žanrų miksai buvo aukštai įvertinti autoritetingų muzikos kritikų.

K.Vestas įkvėpimo sėmėsi iš M.Džeksono (M.Jackson), S.Vonderio (S.Wonder), D.Bovio (D.Bowie) ir kitų pasaulio muzikos legendų kūrybos ir jautėsi labai pagerbtas, kai buvo pripažintas vienu didžiausių XXI a. atlikėjų. Jis tapo rekordininku pagal pelnytų premijų „Grammy“ skaičių, įsiliejo į geriausiai perkamų kūrinių autorių gretas, o jo albumai pagal žurnalą „Rolling Stone“ pateko į visų laikų geriausiųjų kūrinių sąrašą. Žurnalas „Forbes“ keletą kartų įtraukė K.Vestą į turtingiausių ir garsiausių pasaulio asmenybių sąrašą ir dukart - į įtakingiausių planetos žmonių šimtuką.

Be muzikinės veiklos Kanjė yra gerai žinomas kaip mados kūrėjas. Jis bendradarbiavo su tokiais garsiais prekės ženklais kaip „Nike“, „Louis Vuitton“ ir „Adidas“, o nuo 2012 m. gamina savo prekės ženklo YEEZY drabužius ir avalynę. Kanjė skiria milžiniškas sumas labdarai, įkūrė savo vardo fondą kovai su neraštingumu, dažnai padeda žmonėms, nukentėjusiems nuo karų, epidemijų ir gamtos kataklizmų.

Idealus tėtis


Kanjė jaučia silpnybę efektingoms seksualioms moterims ir nuo jaunystės rinkdavosi modelio išvaizdos drauges. 2002 m. jis pradėjo susitikinėti su dizainere Aleksis Faifer (Alexis Phifer) ir net ketino ją vesti. Bet po pusantrų metų pora išsiskyrė. 2008-2010 m. K.Vestas susitikinėjo su modeliu Ember Rouz (Amber Rose), o 2012 m. pradėjo viešai rodytis su aukštuomenės liūte ir populiaraus realybės šou žvaigžde Kim Kardašian (Kim Kardashian). Nepraėjo nė metų, kai Kanjė per Kim gimtadienį jai pasipiršo, priklaupęs prieš ją giminaičių ir artimų šeimos draugų akivaizdoje. Prieš 4 mėnesius iki šio svarbaus įvykio porai gimė dukrytė Nort (North), o 2014 m. gegužę įsimylėjėliai atšventė romantiškas vestuves Florencijoje.

Tėvo vaidmuo muzikantui taip patiko, kad praėjus jau keliems mėnesiams po dukters gimimo jis pradėjo prašyti mylimąją padovanoti jam daugiau vaikų. 2015 m. pabaigoje sutuoktiniams gimė sūnelis Seintas (Saint), o 2018 m. sausį pakaitinė motina Kanjė ir Kim pagimdė dar vieną dukrą, kurią jie pavadino Čikaga (Chicago). 2019 m. gegužę pakaitinė mama sutuoktiniams pagimdė ketvirtąjį vaiką, berniuką Psalmą.

Regis, šeimoje pagaliau įsiviešpatavo ramybė ir taika, o juk visiškai neseniai sutuoktiniai buvo per žingsnį nuo skyrybų. Kim po užpuolimo Paryžiuje visiškai pakriko nervai ir jos prislėgta būsena negalėjo nepaveikti kitų šeimos narių. Kanjė įjunko į raminamuosius vaistus ir net pateko į ligoninę. Tačiau sutuoktiniams pavyko įveikti santykių krizę.

Einantis prieš srovę

Su reperio vardu siejama nemažai garsių skandalų, susijusių tiek su jo profesine veikla, tiek su įpročiu atvirai reikšti savo nuomonę, kuri neretai kertasi su visuotinai priimtais postulatais ir šokiruoja visuomenę. Kanjė ne kartą teisėsi dėl dėl autoriaus teisių pažeidimų, gindamas savo kūrybinių idėjų unikalumą. Ne kartą buvo baustas piniginėmis baudomis ir viešaisiais darbais už susidūrimus su paparacais, be ceremonijų įsiveržusiais į jo asmeninį gyvenimą.

Per MTV ceremoniją „Video Music Awards“ K.Vestas užšoko ant scenos, kai apdovanojimas buvo teikiamas dainininkei Teilor Svift (Taylor Swift). Jis pareškė, kad apdovanojimą turėjo gauti Bijonsė ir bandė išplėšti statulėlę iš atlikėjos rankų. Paskui reperis viešai atsiprašė Teilor už šį poelgį.

Gudrus manevras?


2019 m. K.Vestas vėl šokiravo Amerikos visuomenę, pareiškęs, kad ketina balotiruotis į JAV prezidentus. Lapkritį pasisakydamas renginyje „Fast Company Innovation Festival“ Niujorke, jis prakalbo apie ketinimus dalyvauti 2024 m. JAV prezidento rinkimuose ir buvo priverstas pertraukti kalbą dėl žiūrovų salėje kilusio juoko. O dabar reperis pranešė keliąs savo kandidatūrą į JAV prezidento postą per 2020 metų rinkimus. Apie tai jis baigiantis pagrindinei Amerikos šventei, Nepriklausomybės dienai, parašė savo „Twitter“ paskyroje .

Tiesa, kaip prognozuoja „USA Today“, jis gali nebespėti surinkti ir užregistruoti būtino rinkėjų parašų skaičiaus. 46-ojo JAV prezidento rinkimai vyks 2020 metų lapkričio 3 d. Pagrindiniai pretendentai į šias pareigas yra dabartinis prezidentas D.Trampas ir Demokratų partijos kandidatas Dž.Baidenas.

Kai kas mano, kad galimas K.Vesto kandidatavimas - tai tik gudrybė atimti tamsiaodžių rinkėjų balsus iš JAV viceprezidento Dž.Baideno ir taip padėti laimėti D.Trampui. Mat dabar abu pagrindiniai kandidatai susidūrė su rimta problema - didžiuliu „antireitingu“. Taip vadinama dalis rinkėjų, pasirengusių balsuoti už bet ką, „išskyrus šį įgrisusį politiką“. O Kanjė Vestą gerbia visi. Tamsiaodžiai - už tai, kad gyveno ne iš pašalpų, o tapo supersėkmingu reperiu ir prasimušė į žmones; „demokratai“ - kad priklauso jų mylimoms tautinėms mažumoms ir kritikuoja homofobiją, konservatoriai - už tai, kad save vadina krikščioniu. Net dėl rinkimų kampanijos galima nesijaudinti: tviteryje jis turi beveik 30 mln. sekėjų, o jo žmona Kim Kardašian - 65 mln. Dalyvaudamas rinkimuose, toks žmogus iš Dž.Baideno neabejotinai atims nemažą elektorato dalį, pavyzdžiui, jaunimą. Lygiai tiek, kad pirmautų D.Trampas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (18)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VIZITAS: penktadienį, rugpjūčio 14 d., į Lietuvą atvyksta Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid.
  • KELIUOSE: praėjusią parą, pirmadienį, policijos pareigūnai užregistravo 62 eismo įvykius,11-oje iš jų nukentėjo žmonės.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip vertinate S.Tichanovskajos atvykimą į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur dažniausiai perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13+15 C

+10 +13 C

 

+10 +12 C

 +22 +24 C

+20+23 C

 

+20 +22 C

3-4 m/s

3 m/s

 

1-2 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1763 PLN - 4.4021
RUB - 86.6154 CHF - 1.0790
GBP - 0.9016 NOK - 10.6290

Nuorodos