Kaip D.Hofmanas kompleksus pavertė pranašumaisnuotraukos

2022 rugpjūčio 14 15:30:20

„Jūsų išvaizda scenai nelabai tinka", - girdėdavo šis aktorius, dar ir dar kartą gaudamas neigiamą atsakymą, bet ir toliau siekė savo svajonės. Jis ne kartą buvo pavadintas neperspektyviu, jam buvo rekomenduojama rinktis kitą profesiją. Šiandien Dastino Hofmano (Dustin Hoffman) sąskaitoje - per 80 vaidmenų kine, teatre ir televizijoje. Didelė dalis jų - aukščiausio meistriškumo ir unikalaus talento pavyzdžiai. Vienam virtuoziškiausių amerikiečių aktorių rugpjūčio 8-ąją sukako 85-eri.

 

1937 m. rugpjūčio 8 d. Lilianos Gold ir Hario Hofmano šeimoje gimė antras vaikas. Šeima gyveno Los Andžele. Liliana buvo pianistė, o Haris iš pradžių dirbo rekvizitininku vienoje iš Holivudo studjjų, vėliau ėmė prekiauti baldais. Ir Liliana, ir Haris buvo žydų emigrantų palikuonys, bet save laikė tikrais amerikiečiais. Sūnus jie taip pat augino laisvais Amerikos piliečiais, vaikų pagal žydų tradicijas neauklėjo. Jaunesniajam sūnui buvo suteiktas Dastino vardas. Ir tėvai, ir pirmūnas brolis šaipydavosi iš Dastino, kuris svajojo apie sceną. Tačiau jis mokėsi prastai, buvo drovus žemaūgis ir dar jį kamavo disleksija. Kad Dastinas suprastų, jog jo išvaizda scenai netinka, tėvas jį įrašė į jaunųjų aktorių mokyklą, kurios pedagogai jį pripažino neperspektyviu. Mama įkalbėjo nusiminusį Dastiną imtis muzikos - juk taip pat kūryba! Visus metus vaikinas lankė muzikos klasę, bet neištvėrė, metė mokslus ir 1959 m. išvyko į Niujorką.

Antižvaigždė

Apie tai, kaip Dastinas Hofmanas Holivude siekė pripažinimo, pasakojamos legendos. Niujorke jam pavyko iš ketvirto karto įstoti į Li Strasbergo aktorių mokyklą, o baigęs mokslus jis pradėjo dalyvauti nesibaigiančiose atrankose kino studijose, bet per keletą metų negavo nė vieno vaidmens. Kad galėtų susimokėti už kambarį, jis demonstravo prekes universalinėje parduotuvėje, dirbo padavėju, spaustuvėje tekstų rinkėju, kasininku, naktiniu barmenu ir net sanitaru psichiatrijos ligoninėje. Per Niujorke praleistus metus Dastinas susikūrė savo stilių: pradėjo mūvėti odinius džinsus, užsiaugino ilgus plaukus ir nusipirko nenaują motociklą.

1967 m. jam pasisekė gauti vietą nedideliame teatre. Jaunojo aktoriaus debiutas įvyko spektaklyje „Penktojo arklio kelionė", ir už šį vaidmenį jis pelnė premiją „Obie", („Obie Award», sutrumpinta iš „Off-Broadway Theater Awards"), dėl kurios kasmet varžosi ne Brodvėjaus teatrų aktoriai.

Užsirekomendavęs kaip rimtas teatro aktorius, D.Hofmanas netrukus debiutavo ir kine. Proveržiu jam tapo filmas „Absolventas", komedija apie drovų vaikinuką, kurį suvilioja patyrusi „balzakiško" amžiaus moteris, o jis įsimyli jos dukrą. Režisierius Maikas Nikolsas (Mike Nichols) iš pradžių ketino šį vaidmenį skirti R.Redfordui, bet greitai suprato: kažkas čia negerai. „Tave kada nors yra pavariusi mergina?" - paklausė jis per repeticiją R.Redfordo. „Tu apie ką?" - nuoširdžiai nustebo šis. „Ogi apie tą", - atsiduso M.Nikolsas ir atsisakė tvirtinti R.Redfordą. O niekam nežinomas D.Hofmanas, kuriam jau buvo apie 30 (personažui -

22-eji), vaidmeniui tiko idealiai. M.Nikolsas jį pamatė scenoje ir nutarė „dėl visa ko" išbandyti, nors filmo prodiuseris, pastebėjęs D.Hofmaną aikštelėje, kuo rimčiausiai palaikė jį kurjeriu. Pamatęs partnerę, gražuolę Ketriną Ros (Katharine Ross), D.Hofmanas supanikavo, repeticijos praėjo katastrofiškai. Bet tas nedrąsumas ir nerangumas kaip tik ir buvo reikalingi M.Nikolsui. Jis nutarė atiduoti vaidmenį D.Hofmanui, o tam, kaip vėliau sakė aktorius, „reikėjo didelės drąsos". Ir tai buvo būtent toks atvejis, kai aktorius po premjeros „atsibunda garsus". Prasidedančios seksualinės revoliucijos epochos metais filmas „Absolventas" padarė reikiamą įspūdį, ir D.Hofmaną užgriuvo šlovė. Už šį vaidmenį aktorius pelnė „Auksinį gaublį", BAFTA apdovanojimą ir buvo nominuotas pagrindiniam Kino akademijos prizui - „Oskarui". „Absolventas" uždirbo milžiniškus pinigus vien JAV. Kaip tą vertinti, kritikai ir prodiuseriai nežinojo. D.Hofmanui, nominuotam „Oskarui", galop prilipo etiketė „antižvaigždė".

Vėlesniais metais Hofmanas vaidino filmuose „Džonas ir Merė", „Vidurnakčio kaubojus", „Mažas didelis žmogus", ir kiekvienas vaidmuo jį vedė į Holivudo Olimpo viršūnę. Nuo 1971 iki 1978 m. D.Hofmanas, jau išsikovojęs vietą tarp kino žvaigždžių ne išvaizda, o meistriškumu, suvaidino filmuose, kurie įėjo į kino meno aukso fondą - „Šiaudiniai šunys", „Drugelis", „Visa prezidento kariauna". 1979 m. gilus ir įtaigus filmas „Kramer prieš Kramerį" D.Hofmanui, atlikusiam už teisę auklėti sūnų kovojančio tėvo vaidmenį, pelnė geriausio dešimtmečio aktoriaus šlovę ir „Oskarą" bei „Auksinį gaublį". 1982 m. komedijoje „Tutsi" Dastinas suvaidino nevykėlį aktorių, kuris dėl vaidmens yra priverstas persirenginėti moterimi. „Niekada nemaniau, kad iš manęs išeis tokia negraži moteris", - juokavo aktorius po filmo premjeros.

Reimondo vaidmuo 1989 m. dramoje „Lietaus žmogus" buvo įvertintas antruoju „Oskaru". Jam iš pradžių buvo siūlomas jaunesniojo brolio, kurį filme suvaidino Tomas Kruzas (Tom Cruise), vaidmuo, tačiau D.Hofmanas įsikibo į vyresnėlio, bejėgio, bet tam tikromis akimirkomis genialaus autisto vaidmenį. Čia jam pravertė ankstesnis darbas psichiatrijos ligoninėje, bet prieš filmavimą jis dar daug mėnesių papildomai bendravo su autistais, su kai kuriais net susidraugavo, vedžiodavosi juos į boulingą ir kavines. Jį tiesiog užvaldė vaidmens manija, jam jis ruošėsi ilgiau kaip pusantrų metų. Subtilus filmas apie žmogaus dvasios jėgą pelnė kultinio statusą vos pasirodęs ekranuose. Tedas Krameris ir Reimondas Bebitas - ryškiausi iš daugybės virtuoziškai atliktų D.Hofmano vaidmenų.

Sutiko žmoną, kai jai buvo 10

Iš biografinių straipsnių, skirtų garsiojo aktoriaus kūrybai ir asmeniniam gyvenimui, susidaro įspūdis, kad prieš tapdamas kino žvaigžde Dastinas nebuvo populiarus tarp merginų. Tačiau tai nėra tiesa. Aktorius interviu sako, kad užtekdavo jam padeklamuoti keletą eilėraščio eilučių ir paimti merginą už rankos, o ji jau būdavo pasirengusi už jo tekėti. Pasakojama, kad D.Hofmanas moteris veikė hipnotizuojamai. Tai patvirtina aktoriai Robertas Diuvalis (Robert Duvall) ir Džinas Hekmenas (Gene Hackman), buvę Dastino kambario draugai: jie teigia visada stebėdavęsi, kokį įspūdį merginoms darydavo šis neaukštas ir nesportiškos išvaizdos vaikinas.

Savo būsimą žmoną D.Hofmanas sutiko 1963-aisiais, kai bičiulis jį supažindino su 19-mete balerina En Bern (Anne Byrne). Jis tiesiog pakvietė merginą į klubą, kuriame D.Hofmanas dažnai savo malonumui skambindavo pianinu. „Mano širdis daužėsi: ji buvo mano svajonių mergina, bet ji buvo nepasiekiama", - prisimindavo vėliau D.Hofmanas. Vis dėlto jis susilažino su R.Diuvaliu iš šimto dolerių, kad ją ves. Ir vedė, tiesa, tik po 6 metų, 1969-aisiais, ir po metų susilaukė dukters Dženos (tiesa, pinigų R.Diuvalis taip ir neatidavė). Ši santuoka truko iki 1980 metų, kai aktorius susižavėjo kita moterimi Liza Gotsegen (Lisa Gottsegen). Praėjus savaitei po skyrybų su En, jis įformino santuoką su Liza. Šias vedybas Dastinas vadina vienu didžiausių savo laimėjimų. Liza ir Dastinas yra laimingi kartu jau 42 metus. Jų santuoka yra laikoma viena laimingiausių sąjungų Holivude. Liza niekaip nėra susijusi su kinu, yra verslininkė, gamina kosmetiką ir parfumeriją. Įdomu tai, kad jos močiutė draugavo su Dastino mama, ir pirmą kartą Dastinas su Liza susitiko per pikniką, kai jam buvo 27-eri, o jai - vos 10. Jis mergaitę sužavėjo: skambino pianinu jai ir jos mažajam broliukui, pasakojo jiems anekdotus... Liza tą vakarą tvirtai nusprendė, kad užaugusi už jo ištekės, ir apie tai iškart pranešė savo močiutei. Kitą kartą jie susitiko po daugelio metų, tos močiutės laidotuvėse, kai Lizai buvo jau 22-eji - ir viskas įsisuko.

Nepakenčiamo charakterio darboholikas

Dabar D.Hofmanas, panašiai kaip jo kolegos Alas Pačinas ir Robertas De Niras, daugiausia filmuojasi ne itin reikšminguose filmuose, kitaip tariant, tokiuose, kurių net negalima lyginti su jo 7-9-ojo dešimtmečių šedevrais. O ir rimtesni projektai praeina nepastebėti. Mažai kas, pavyzdžiui, atkreipė dėmesį į N.Baumbacho filmą „Meirovico istorijos", nors jis 2017 m. ir dalyvavo Kanų festivalio konkursinėje programoje.

Bet kuriam vaidmeniui D.Hofmanas ruošiasi kaip svarbiausiam gyvenime, rašosi pastabas, kurios apimtimi pranoksta scenarijų, schronometru matuoja savo laiką ekrane, globėjiškai visiems dalina patarimus... „Nuoboda" ir „pikčiurna" - tai dar maloniausi epitetai, kuriais D.Hofmaną apdovanoja kolegos. Bet ir jis nesivaržo stiprių žodelių.

Iki 1980-ųjų D.Hofmanas daugiausia iš visų tuometinio Holivudo aktorių buvo sukūręs „antiherojų" vaidmenų. Ir dar aktorius buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą už 1970 m. sukurtą personažą filme „Mažas didelis žmogus". Jis buvo įvertintas už „kino aktoriaus suvaidintą didžiausią amžiaus laikotarpį": aktorius įkūnijo Džeką Krabą nuo 17 iki 121 metų. Amžius, gyvenimas ir mirtis - šios temos visada jaudino aktorių, ir jis dažnai apie tai pasisako.

Dastino Hofmano frazės, pasakytos balsu

„Kai tampi įžymus, nustoji bijoti mirties. Tą akimirką, kai tampi žvaigžde, tu jau miręs. Arba balzamuotas gyvas".

„Mirtis palytėja mus tada, kai žiūrinėjame savo senas nuotraukas. Kai kas tai vadina prisiminimais, o man tai visada buvo panašiau į smūgį žemiau juostos, visiškai atimantį jėgas".

„Galbūt man vienam taip atrodo, bet kai kada, kai žiūriu į benamius, į žudikus, į paprastus niekšus arba girtuoklius, aš staiga pradedu įsivaizduoti jų mažų nuotraukas. Tose nuotraukose jie yra tokie patys kaip mes savosiose. Ir tai, kad mes neužaugome tokie kaip jie, yra tik keistas, nepaaiškinamas atsitiktinumas".

„Mirties labiausiai bijo žmonės, kurie gyvenime mažai ką spėjo, matė ir patyrė. Jiems yra skaudžiausia. O man būtų nuodėmė skųstis. Aš tikiu, kad mūsų likimas yra surašytas iš anksto, kaip pjesė, ir visa, kuo sau galima padėti, - nepykdyti dramaturgo".

 





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net