Ką augina garsenybės: kates ar šunis?nuotraukos (2)

2018 balandžio mėn. 24 d. 15:05:31 Perskaitė 1376

Veikiausiai bent kartą teko dalyvauti pokalbyje apie tai, ką labiau mėgstate - kates ar šunis. Šis klausimas neduoda ramybės ir kai kuriems mokslininkams - atlikta nemažai tyrimų bandant paaiškinti, kuo skiriasi kačių ir šunų šeimininkų charakteriai. Panašu, jog dažniausiai renkamės augintinius, primenančius mus pačius.

 

Koks šeimininkas, toks ir gyvūnas

Pasak amerikiečių profesoriaus ir neuropsichologo Stenlio Koreno (Stanley Coren), kalbant apie skirtingus kačių ir šunų augintojų charakterius, svarbu paminėti, jog augintinio bei šeimininko santykis abiem atvejais yra skirtingas - ir katės, ir šunys yra išsaugoję prigimtinių savybių, turėtų dar prieš tai, kai žmonės juos prijaukino ir apgyvendino namuose. „Gamtoje katės dažniausiai yra vienišos medžiotojos, kurios aktyviausios - naktį. Panašus jų elgesys pastebimas ir namuose. Kartais jos yra tiesiog nepastebimos ir pasirodo tik tada, kai išalksta ar nori pažaisti. Tačiau žaidimų ar bendravimo su šeimininku, joms reikia mažiau. Neretai keletą minučių pažaidusios katės praranda susidomėjimą ir tiesiog išeina. Tuo tarpu šunys laukinėje gamtoje gyvendavo būriais ir aktyviausi yra nuo aušros iki sutemų. Todėl ir naminiams šunims reikia šeimininkų dėmesio, bendravimo ir žaidimų, o ilgesniam laikui palikti vieni - jaučiasi liūdni ir vieniši“, - paaiškino S.Korenas.

Remdamasis daugelio tyrimų duomenimis, S.Korenas sako, jog išvados yra kone identiškos ir gan nuspėjamos. „Tyrimai rodo, jog šunų augintojai yra labiau ekstravertiški, draugiškesni ir gyvena turtingesnį socialinį gyvenimą. Jie mieliau renkasi draugiją nei vienatvę. Be to, šunų savininkai yra pareigingi, pragmatiški ir linkę dažniau vadovautis protu nei emocijomis, tačiau tuo pačiu yra ganėtinai ekspresyvūs. Kačių augintojus galima vadinti ganėtinai droviais, mėgstančiais vienatvę, rimtais, nemėgstančiais prisitaikyti. Taip pat jie yra kūrybiškesni, sentimentalesni ir labiau vertinantys savo nepriklausomybę“, - pagrindinius skirtumus vardijo amerikiečių profesorius ir neuropsichologas Stenlis Korenas.

Nei šuo, nei katė

Katės ir šunys yra populiariausi augintiniai visame pasaulyje, tačiau neretai namuose apsigyvena ir kur kas smulkesni gyvūnai - žiurkėnai, vėžliai, triušiai, papūgos, žuvytės ir pan. Psichologai sako, jog dažniausiai vaikai prašo šuniuko arba kačiuko, nors patys neretai nėra pasiruošę prisiimti tokios didelės atsakomybės. Todėl tėvai, norėdami išvengti rūpesčių, ieško smulkesnių ir mažiau priežiūros reikalaujančių alternatyvų. Tačiau psichologai sako, jog žiurkėnų ar jūros kiaulyčių neretai užsimano vaikai, turintys tam tikrų bendravimo problemų. Smulkus pūkuotas gyvūnas, leidžia jiems pasijusti didesniems ir atsakingiems už padarėlį, kuris atrodo silpnas ir trapus. Psichologai teigia, jog smulkių gyvūnų priežiūra gali padėti vaikams, turintiems emocinių problemų.

Rodos, pats nuobodžiausias augintinis iš visų - žuvelės. Jų nepaimsi į rankas, jos nebendrauja su šeimininku ir neskleidžia jokio garso. Kam jos gali patikti? Mokslininkai sako, jog emociškai ir socialiai aktyvūs žmonės neretai renkasi augintinius, kuriuos stebint nusiramina ir pamiršta stresą.

Ką augina žinomi žmonės?

Dainininkė Simona Nainė:

- Kadangi katėms esu alergiška, negaliu jų laikyti, bet neturiu nieko prieš jas. Man patinka visi gyvūnai - tiek katės, tiek šunys. Sutinku, kad augintiniai būna panašūs į savo šeimininkus, bet gal kaip ir žmonės - ilgai gyvendami kartu, supanašėja. Šiuo metu mes turime tris šuniukus, tad, patikėkite, rūpesčių užtenka. Jie iškrečia įvairiausių kvailysčių. Bet džiaugiuosi, kad kuo toliau, tuo tų šunybių krečia vis mažiau. Matyt, su metais tampa protingesni. Bet yra pridarę visko - ir batus sugraužė, ir atsidarę spinteles šiukšles ištraukdavo. Daug ko. Nepaisant to, malonumas yra didelis, visą rūpestį ir priežiūrą atperka meilė. Aš niekada nebūnu viena. Tarkime, Jonas („Radistas“ Jonas Nainys - Simonos vyras - red.past.) dažnai keliauja, aš būnu namuose, man niekada nebūna liūdna, visada yra ką veikti su šunimis, jie suteikia tokios pozityvios energijos. Bet man atrodo, visi gyvūnai tą daro, nebūtinai šunys. Vaikystėje neturėjau jokio gyvūno, nes mama griežtai neleido laikyti.

Operos solistė Judita Leitaitė:

- Visada labai mėgau katinus. Mano mama - taip pat. Visą vaikystę praleidau su katinais. Vienu metu namuose turėjome net keturis katinus - tėčio, mamos, brolio ir mano. Katės iš tiesų yra labai savarankiški ir savo charakterį turintys gyvūnai. Mano sūnus dabar turi katiną ir labai juo džiaugiasi. Pasiėmė iš prieglaudos tokį šlubą ligoniuką ir rūpinasi. Katės vis dėlto turi tam tikrą galią ir įtaką žmogui. Jos yra mistinės būtybės. Juk dabar net yra kačių terapija. Senelių namuose yra laikomi katinai, jais besirūpindamas, užmiršti savo problemas. Pavyzdžiui, mano katinas nesileidžia paimamas ant rankų, jei jis nenori, neprisišauksi, bet kai jau ateina, ateina su meile. Matyt, visiems tos meilės reikia. Aš neįsivaizduoju savo gyvenimo be kačių. Tiesa, šunys man irgi patinka, bet katėms reikia mažiau priežiūros. O manęs dažnai nebūna namie. Kad ir kaip būtų, katėms teikiu pirmenybę. Savo katiną - Džeką - pasiėmiau visai dar mažą. Tada man buvo pakankamai sunkus gyvenimo laikotarpis. Dabar galvoju, gal reikėtų dar vieną katiną paimti. Džekui būtų linksmiau - kai išvažiuoju, būtų su kuo praleisti laiką.

Egzotiškiausių naminių gyvūnų TOP5

Barzdotasis drakonas
- nors šis gyvūnas ir neprimena mielo, pūkuoto šuniuko, jis garsėja kaip ramus, draugiškas ir lengvai transportuojamas augintinis.

Nykštukinė voverinė skraiduolė
- tai yra mažas sterblinis gyvūnas, kilęs iš Naujosios Gvinėjos ir Australijos. Suaugęs būna apie 16 cm ir sveria iki 150 g.

Ežiukas - šie gyvūnai neatbėgs jūsų pasitikti prie durų ir vargu ar vykdys komandas. Tai prieblandos gyvūnai - dieną jie ilsisi, o aktyvesni būna tik vakare, naktį ar anksti ryte.

Fenekas - tai mažiausias šuninių šeimos žinduolis. Sveria 0,68-1,6 kg. Iš kitų lapių išsiskiria itin didelėmis ausimis. O savo elgsena labiau primena katinus.

Lėtasis Loris
- ką suviliojo šio gyvūno didelės ir mielos akys, turėtų gerai pagalvoti, nes jis yra vienintelis nuodingas primatas pasaulyje. Savo gleivinėje jis turi specialų nuodų „maišelį“. Iškilus pavojui juos ištraukia į burną ir spjauna arba kanda aukai.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net