Išgyvenęs branduolinius sprogimusnuotraukos (4)

2020 gruodžio 05 19:55:11 Perskaitė 2138

Cutomu Jamagucis (Tsutomu Yamaguchi) kartais yra vadinamas vienu laimingiausių planetos žmonių, kartais, priešingai, vienu nelaimingiausių. 1945 m. rugpjūčio 6 d. jis buvo komandiruotėje Hirosimoje. Per stebuklą išgyvenęs baisų sprogimą, japonas sėdo į traukinį ir išvyko namo, į Nagasakį... Manoma, kad tokių „laimingųjų" buvo per šimtą, bet C.Jamagucis yra vienintelis žmogus, kurio buvimas Hirosimoje ir Nagasakyje per bombardavimą buvo oficialiai patvirtintas.

 

Karo metais Cutomu Jamagucis buvo perspektyvus inžinierius, dirbo kompanijoje „Mitsubishi", turėjo žmoną ir mažą vaiką. 1945 m. rugpjūtį C.Jamagucis buvo išsiųstas į komandiruotę: Hirosimoje jis dalyvavo statant naftos tanklaivį. Branduolinis sprogimas jį užklupo laivų statykloje. Cutomu spėjo danguje pastebėti amerikiečių bombonešį ir pamatė ryškų blykstelėjimą ir iškart užgriuvo dusinančio karščio banga.

Vyrui pasisekė: jis spėjo įšokti į šalia buvusią duobę, tačiau smūgio banga jį nubloškė per kelis metrus. C.Jamagucis liko gyvas po branduolinio sprogimo, būdamas už maždaug trijų kilometrų nuo jo epicentro. Tą dieną Hirosimoje žuvo apie 80 tūkstančių žmonių. Branduolinį bmbardavimą išgyvenę žmonės Japonijoje vadinami specialiu terminu - „hibakusia". Cutomu pasisekė tapti vienu iš jų, tačiau vyriškis buvo sužalotas ir vos galėjo judėti. Jis vargais negalais susirado du kolegas, kurie taip pat liko gyvi, ir trise, padėdami vienas kitam, šiaip ne taip pasiekė slėptuvę, kur visiems nukentėjusiems buvo teikiama pirmoji pagalba.

Japonija tik vėliau suvokė, ką reiškė branduoliniai smūgiai. Pirmosiomis dienomis dauguma žmonių nieko nežinojo nei apie spindulinę ligą, nei apie radioaktyvų užkrėtimą.

Trys „Mitsubishi" darbuotojai nutarė grįžti namo, į Nagasakį. Laimė, geležinkelis nenukentėjo, taigi kitą dieną jie sėdo į traukinį. Pasiekęs namus, C.Jamagucis kreipėsi į medikus, bet jau kitą dieną, rugpjūčio 9-ąją, nepaisydamas daugybinių nudegimų ir sumušimų, stropus japonas nuvyko į darbą. Jis kaip tik spėjo papasakoti viršininkui, kas nutiko Hirosimoje. Šis netikėjo, kad vos viena bomba galėjo padaryti tokios žalos didžiuliam miestui, bet čia dangų nušvietė blyksnis, užtemdęs saulės šviesą... Cutomu vėl pasisekė, smūgio banga jį nubloškė į nedidelę priedangą.

Ir vėl atstumas iki sprogimo epicentro buvo trys kilometrai, ir vėl jis tapo vienu iš nedaugelio išgyvenusiųjų, ir šįkart net nebuvo smarkiai sužalotas - tai buvo tarsi stebuklas. Antrąjį stebuklą jis pamatė, kai per pusiau sugriautą miestą siaubo genamas parbėgo namo: žmona ir sūnus taip pat laimingai pergyveno baisų smūgį - jie išėjo į vaistinę vaistų ir sprogimo akimirką buvo požeminiame tunelyje.

Žinoma, vėlesniais metais šeima patyrė radioaktyvios apšvitos pasekmes, bet vis dėlto baisus išmėginimas jiems nebuvo fatališkas kaip šimtams tūkstančių japonų. Cutomu ir jo žmona susilaukė dar dviejų vaikų ir sulaukė garbingo amžiaus. Ilgus metus C.Jamagucis nebandė atkreipti dėmesio į save. Jis gavo išgyvenusiojo Nagasakyje statusą, tačiau apie savo dvigubą sėkmę niekam nepasakojo.

Tik 2009 m. jis įteikė prašymą dėl dvigubo pripažinimo branduolinio smūgio auka, ir Japonijos vyriausybė jį patvirtino. Taip C.Jamagucis tapo vieninteliu žmogumi, oficialiai pripažintu išgyvenusiu po dviejų branduolinių sprogimų. Į gyvenimo pabaigą Cutomu vis labiau jaudino pasaulinė branduolinio ginklo problema. 9-ajame deš. jis parašė prisiminimų knygą, dalyvaudavo susitikimuose su jaunąja karta ir pasakodavo apie patirtą siaubą. Cutomu Jamagucis ir jo žmona mirė sulaukę 93 metų.

2010 m. gruodį BBC pristatė C.Jamagucį tiesioginiame autorinės programos „Quite Interesting" (Labai įdomu) eteryje. Šio šou vedėjas Stivenas Frajus (Stephen Fry), japoną pavadino nelaimingiausiu žmogumi pasaulyje, o paskui įsigudrino nevykusiai pajuokauti apie tai, ką C.Jamaguciui teko patirti. Po jo žodžių „atominė bomba nukrito ant šio žmogaus ir nuo jo atšoko" auditorijoje nuskambėjęs juokas pribloškė visą civilizuotą pasaulį. Japonijos ambasada išreiškė protestą ir pareiškė, kad ši programa „paniekino mirusias atominės bombos aukas". Korporacija BBC oficialiai atsiprašė, o programos prodiuseris pasakė: „Akivaizdu, kad aš neįvertinau, koks jautrus šis klausimas gali būti Japonijos žiūrovams."

C.Jamagucio dukra, pasirodžiusi per Japonijos televiziją, puikiai išreiškė pasipiktinimo audros, nusiritusios per Japoniją, esmę. Moteris, kuri iki 12 metų savo tėvą matė tik apibintuotą, pasakė: „Manau, šis atvejis rodo, kad pasaulis nepakankamai gerai supranta atominės bombos siaubą."

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net