Iliuzionistas praskleidžia paslapties šydąnuotraukos

2013 balandžio 21 08:38:27 Perskaitė 3077

Ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį įspūdingais triukais stebinantis iliuzionistas Mantas Wizard (tikr. Mantas Žmuidinavičius) dar kartą įrodė, jog iš jo galima tikėtis visko arba, kitaip sakant, niekada nežinai, kas gali išlįsti iš iliuzionisto skrybėlės. Tačiau šį kartą tai nebus visiems įprastas kiškutis ar balandis. Knygynų lentynas tuoj pasieks debiutinė M.Wizard knyga „Kaip pradanginti dramblį ir kiti nesudėtingi triukai“.

Prasitarė netyčia

Šioje knygoje pateikiami 38 nesudėtingi triukai - triukai su monetomis, su virve, su nosinaitėmis, kortų triukai ir kiti. Taip pat naujajame savo kūrinyje M.Wizard supažindina su iliuzijos meno istorija, pagrindinėmis jo taisyklėmis ir iliuzijų rūšimis. Knyga leis pažvelgti į slaptą ir tikriausiai įdomiausią iliuzijos meno pusę. Juk kartais paslaptis būna ne mažiau įspūdinga nei pats triukas. Tuo įsitikinęs M.Wizard.

Kai kuriuos triukus, kurie aprašyti knygoje, Mantas pats patobulino. Pasak jo, kai kuriems jų beveik 400 metų, šie triukai buvo pirmosiose knygose apie iliuzijos meną, tačiau jais vis dar galima nustebinti ir šiuolaikinį visko mačiusį žiūrovą, pvz., perkirpti virvę per pusę ir vėl sulipdyti.

Kiekvienas triukas knygoje pažymėtas žvaigždute, parodančia sudėtingumą. „Tai, jog niekas nežinojo, kad rašau knygą, tik parodo, jog esu geras iliuzionistas. Tiesą sakant, apie tai svajojau labai seniai. Galbūt nuo tada, kai jau tapau profesionaliu iliuzionistu. Tačiau laikiau gilioje paslaptyje. Norėjau parašyti knygą apie savo meną, apie tai, ką geriausiai išmanau. Ir norėjau, kad būtų įdomu kiekvienam, ir jaunam, ir senam, ir dideliam, ir mažam“, - teigė M.Wizard.

Mantas prisipažino, jog šiais laikais žmonės tikrai dažnai pageidauja triukų su pinigais. Taigi knygoje yra netgi atskiras skyrius apie triukus su monetomis.

„Tai galimybė pažvelgti pro mago petį, nes netgi nuotraukos yra darytos taip, kad žmogus tarsi žiūri pro mano petį ir mato, kaip atliekami triukai. O aš jį žingsnis po žingsnio vesiu į priekį. Tiesą sakant, netyčia prasižiojau vienoje iš televizijos laidų, kad mano svajonė parašyti knygą, paskui leidykla su manimi susisiekė ir pasiūlė šį projektą. Man vis dar nesitiki, jog tai iš tikrųjų įvyko. Jau turiu minčių antrai knygai, bet tebūnie tai, kaip ir magija, paslaptyje“, - sakė M.Wizard.

Magiškas sutapimas

Mantas triukais domėjosi, įvairius nesudėtingus triukus rinko ir apie knygą svajojo nuo 13-os metų.

„Įdomus ir labai smagus niuansas, jog knyga išleidžiama balandžio pabaigoje - sukanka lygiai 15-a metų nuo tada, kai pradėjau užsiiminėti iliuzijos menu. Tai visiškai atsitiktinis, magiškas sutapimas. Šis jubiliejus bus 25 d., taigi tą dieną ir galvojame pristatyti knygą. Nesijaučiu per jaunas knygai. Ji yra tai, ką brandinau penkiolika metų. Tiesiog jaučiau, kad norėjau, kad galiu ir kad dabar yra tinkamas laikas. Dėl to ir gimė šis projektas“, - šypsodamasis sakė iliuzionistas.

Tačiau, pasak iliuzionisto, už viso to dar yra ir vienas simbolinis niuansas. „Pati knyga man yra labai maloni. Esu bibliomanas, labai mėgstu skaityti, pats kolekcionuoju knygas apie iliuzijos meną. Namie turiu kelias lentynas knygų, parsivežtų iš įvairiausių pasaulio kraštų. Pvz., vienai yra daugiau nei keli šimtai metų“, - teigė M.Wizard.

Geriausias mokytojas

Pasak Manto, knyga padės lavinti supratimą, psichologiją, rankų techniką ir sceninį atlikimą.

„Knygos pavadinimas šiek tiek ironiškas. Iš tikrųjų pradanginti dramblį yra gana sudėtinga. Paslaptis, kaip pradanginti dramblį, yra giliai paslėpta tarp knygos puslapių, ir atidžiai skaitantis, pasitelkęs vaizduotę, pamatęs kai kuriuos iliuzijos meno principus, gali sugalvoti kaip tai padaryti. Tačiau juk aš nieko nesakiau apie tikrą dramblį, dramblys gali būti mažytis ir nupieštas ant popieriaus...“ - paslaptingai nutęsė M.Wizard.

Pasak knygos autoriaus, per visą istoriją Lietuvoje buvo išleistos vos kelios knygos apie iliuzijos meną. Tačiau jos buvo skirtos ne plačiosioms masėms, taigi taip ir liko nepastebėtos. Tokio platesnio masto ir prieinamos visuomenei per paskutinius 15-a metų turbūt nebuvo.

Pats Mantas iliuzijos meno paslaptis sužinojo ne tik iš knygų, bet ir iš savo mokytojo Arvydo Stonio. Tačiau, pasak M.Wizard, jei neturi mokytojo, tai knyga yra pats geriausias būdas pasisemti žinių.

„Knyga pats geriausias startas. Juk tada ne kaip beždžionė nukopijuoji, ką reikia daryti, bet tuo pačiu įjungi ir savo vaizduotę, kūrybą, pradedi eksperimentuoti. Juk iliuzionistai neturi savo mokyklos. Visi pradedantieji mokosi iš knygų“, - teigė Mantas.

Konkurencijos nebijo

Pasak M.Wizard, Lietuvos iliuzionistus galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų - mėgėjus ir profesionalus. Ir tai, kad knyga galėtų būti naudinga ir jo konkurentams, iliuzionisto tikrai negąsdina.

„Kas tuo domisi, tiesiog turės gerą atspirties tašką. Jie mokysis ne iš kokių nors kvailų vaizdelių internete, kur parodoma tik technika. Tiesiog daug kam neužtenka kantrybės, talento, todėl iliuzionistų mūsų šalyje mažiau. Vis dėlto artisto duona nėra lengva, o aš vis dar juo esu. Tiesiog manau, jog gimiau po laiminga žvaigžde, man sekasi ir tuo labai džiaugiuosi“, - sakė M.Wizard.

Iliuzionisto teigimu, jo nebaugina ir tai, jog į pasirodymą atėję žmonės prieš tai perskaitys knygą ir sakys: „Čia viską jau žinau, nebeįdomu“.

Mantas patikina, jog taip tikrai nebus.

„Pirmiausia, jie paskaitę knygą pamatys tiek daug įdomių ir sudėtingų dalykų, kurie slepiasi už viso to. Antras dalykas, savo repertuare kai ką pakeičiu, dėl to jie pamatys naujas adaptacijas. Mano užduotis, kad žiūrovas gerai praleistų laiką ir, jei jam bus smagu, kad jis žino, tuo labai džiaugčiausi. Man smagu, kad žmogus po mano pasirodymų išsineša gerą emociją“, - teigė Mantas.

Gelbėjo nuo inkvizicijos

„Turbūt paklausite manęs, ar magui galima atskleisti triuko paslaptį? - pasiteiravo Mantas. - Taip, šitokiu būdu galima. Nerašytas iliuzionistų kodeksas sako, kad magai privalo saugoti savo triukų paslaptis. Tačiau jei koks draugas paprašo atskleisti nesudėtingą triuką, iliuzionistas tikrai gali paimti ir parodyti, kaip tai padaryti. Tai vaikiški triukai, kuriais galima pasidalyti“, - teigė iliuzionistas.

Pasak M.Wizard, būtent spausdintu žodžiu galima atskleisti triukų paslaptis plačiosioms masėms. Todėl XVI a. buvo išleista pirmoji knyga, kurioje atskleidžiami iliuzijos triukai - Redžinaldo Skoto „Raganystės atskleidimas“ (angl. „The Discoverie of Witchcraft“).

„Ši knyga išgelbėjo šimtus iliuzionistų nuo inkvizicijos laužo. Nes buvo parodyta, jog tai nėra jokia juodoji magija, o tik rankų miklumas, darbas, fizika, chemija, kai kurios matematinės žinios. Taigi būtent tai ir yra tradicija, kad į knygą apie iliuzijos triukus magai žiūri su pagarba. Nors, žinoma, neatskleidžiu, kaip pradanginti laisvės statulą arba kaip skraidyti ore“, - šypsodamasis sakė Mantas.

Intelektuali veikla

Knyga jau yra. Taigi paklaustas, o kas toliau, galbūt kurs ir savo televizijos laidą, iliuzionistas atsakė, jog galvoje sukasi daugybė minčių ir projektų. „Man labai patinka televizija, bet labiausiai man patinka mano darbas. Tiesiog norėčiau ramiai kažkur dirbti ir stebinti žmones. Man to visiškai užtektų“, - sakė iliuzionistas.

Tačiau galiausiai Mantas prasitarė, jog vis dėlto yra vienas dalykas, kurio jis vis nesiryžta įgyvendinti. „Kol kas nedrįstu daryti savo kūrybos vakarų... Nors labai to norėčiau. Norėtųsi, kad juose būtų ne tik iliuzijos triukai, bet ir kažkas teatrališko, kad žiūrovai patys juose galėtų dalyvauti.

Man labai svarbu, kad mano magija būtų intelektuali. Netgi atlikdamas paprasčiausią triuką, pasakoju kažkokią istoriją, kad tai būtų teatrališkas procesas. Tikiuosi greitai pavyks tai įgyvendinti“, - atviravo M.Wizard.

Tarptautinių konkursų laureatas ir prizininkas, Lietuvos iliuzionistų klubo (LIK) viceprezidentas, Baltijos šalių iliuzionistų asociacijos A.M.B.E.R. narys
M.Wizard prasitarė, jog galbūt užsienyje jis ir būtų populiaresnis ar daugiau uždirbtų, bet Lietuvoje jam patinka ir niekur išvykti jis neplanuoja.

„Noriu dar daug dalykų čia nuveikti dėl meno. Juk ne viskas daroma tik dėl pinigų. Kol kas čia jaučiuosi labai gerai, o kai man reikia, išvažiuoju, pvz., dabar gavau pasiūlymą iš Švedijos. Tad nuvažiuoju ir grįžtu“, - teigė Mantas.

Parengta pagal dienraščio "Vakaro žinios" priedą "Geras!"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net