respublika.lt

Gėlės, pražystančios net žiemą

2014 sausio 25 12:42:01
Aistė LABINAITĖ, pramogos@vakarozinios.lt

Kalnai įvairiaspalvių audinių, skirtingų dydžių karoliukų pilni stalčiukai, prabanga alsuojančios stručių ar fazanų plunksnos ir galybė viena už kitą gražesnių juostelių. Tai tik dalis priemonių, kurių pagalba 29-erių Dovilė Valivonytė įgyvendina savo idėjas ir gamina papuošalus. Pasak aksesuarų kūrėjos, nors jos namuose ir netrūksta įspūdingo dydžio galvos puošmenų, ji pati renkasi kuklesnius, įvaizdį tik šiek tiek paryškinančius akcentus. Kaip sakoma patarlėje, juk batsiuvys visada lieka be batų.

Padeda ir mama

O viskas prasidėjo maždaug prieš penkerius metus, kai mūsų šalyje ypač išpopuliarėjo dekupažo (daiktų dekoravimo įvairiais piešinėliais technika) mada. Taigi iš smalsumo, noro žinoti, kas tai yra ir kaip daroma, Dovilė tada ir padarė savo pirmuosius gaminius. Tai buvo auskarai.

„O vėliau įvyko kažkoks lūžis, net nežinau, kaip ir kada sugalvojau, kad reikia kažką pagaminti iš plunksnų. Taigi tada pradėjau daryti plaukų lankelius, papuoštus plunksnomis. O kai jau prasidėjo lankelių gamyba, atsirado ir gėlyčių kūrimas. Po to pradėjau viską derinti, „miksuoti“, - sakė papuošalų kūrėja.

Mergina prisipažino, jog mažąsias gėlytes, kurias paskui pritaiko vienam ar kitam aksesuarui, dažniausiai gamina mama. O vėliau Dovilė jas pradeda „tobulinti“, pvz., išsiuvinėja gėlyčių viduriukus įvairiais karoliukais.

„Mama labai padeda. O pagrindinis jos darbas - gėlyčių lankstymas. Dažniausiai ji daro linines gėlytes. O įvairūs plevenantys lapeliai ir jų montavimas jau mano sritis. Šio darbo niekam neatiduodu, tiesiog niekam daugiau tai nepavyksta. Mūsų šeimos moterys visos tokios, mėgstame vakarais „krapštytis“. Močiutė, kad ir skaudančiomis rankomis, bet negali atsisakyti mezgimo, taip pat ir mama, per tuos metus ji įprato vakarus leisti tarp gėlių“, - šypsodamasi teigė Dovilė.

Jei nebūtų komandinio darbo ir mama nepadėtų, Dovilė gamintų mažiau, nes tiesiog viskam neužtektų laiko. Mat papuošalų gamyba nėra pagrindinis merginos užsiėmimas. Ji dirba architekte.

Skiriamasis ženklas

Paklausta, kokias pagrindines medžiagas naudoja papuošalų gamybai, mergina pirmiausia paminėjo audinius, juk jie sudaro papuošalo pagrindą. Tada reikia įvairiausių karoliukų: „O jau patį lankelį ar segtuką, žinoma, nusiperku „pliką“ ir vėliau jį „aprengiu“, papuošiu.“

Pasak Dovilės, įspūdingiausi papuošalai buvo pagaminti naudojant fazanų plunksnas. Nors, prisipažįsta mergina, su plunksnomis dirbti jai nelabai patinka. Taip, tai gražu, tačiau jos ir labai pūkuojasi, o tada juk ir namai būna pilni plunksnų, ir rankos nešvarios.

„Tačiau, žinoma, papuošalai su plunksnomis turi didesnį efektą, suteikia puošnumo. Taigi turbūt kasdien tokiais aksesuarais nesipuoši, tam jau reikia tam tikros progos. Pirmiausia naudojau stručio plunksnas. Jas dažytas siunčiuosi iš Amerikos, o natūralių visada įsigyju mugėse iš stručius auginančių žmonių. Nors, tiesa, kartais stručių augintojai plunksnų neparduoda, tad tenka pirkti dulkėms valyti skirtas šluoteles iš stručių plunksnų ir iš čia imti medžiagą papuošalams. Paskui atradau ilgas fazanų plunksnas“, - kalbėjo Dovilė.

„O mano darbų skiriamuoju ženklu turbūt jau būtų galima laikyti gėlytę ir, žinoma, plaukų aksesuarus. Tiesiog daugiausia jų ir gaminu - kepuraites, lankelius, juosteles, segtukus, gumutes plaukams. Manęs dažnai klausia, kodėl, pvz., nedarai daugiau segių, nes tai universalesnis papuošalas? Tiesą sakant, esu jų keletą pagaminusi, bet kažkaip susikoncentravau į galvos papuošalus, ir tiek. Nebenoriu veltis „giliau“, nes juk kuo daugiau siūlai, tuo mažiau laiko lieka viskam pagaminti“, - sakė papuošalų kūrėja.

Mėgsta paprastumą

Dovilė nekuria išskirtinai, pvz., tik moterims. Tarp galybės jos gaminių galima rasti ir sąsagų ar varlyčių vyrams. Nors, žinoma, daugiausia vis dėlto tuo, kas susiję su mada, grožiu, vis tiek domisi moterys.

„Tiesą sakant, mūsų šalyje dauguma merginų mėgsta kuklius papuošalus, kad viskas kuo paprasčiau būtų, nebūtų aksesuaras per daug išsiskiriantis ar iššaukiantis. Nors, žinoma, čia kaip ir visur išimčių būna. Tiesiog dauguma nori, kad būtų kažkoks akcentas, bet nelabai ryškus“, - teigė Dovilė.

Mergina prisipažino, jog savo papuošalų dažniausiai nenešioja. „Tiesiog galbūt nelabai moku juos pritaikyti prie aprangos. Na, o visų tų lankelių su didelėmis gėlėmis tiesiog neturiu progų užsidėti. Tačiau, žinoma, nevengiu ir pati pasigražinti savo sukneles, pvz., kažkiek minimaliai pasidekoruoju paprastą suknelę gėlytėmis ir ji įgauna kitą „gyvybę“. Tiesa, iš savo gaminių nešioju kepurę su gėlyte, tačiau ji nedidelė. Mėgstu puoštis kukliai“, - šypsodamasi teigė Dovilė.

Pasak papuošalų gamintojos, tikrai nėra taip, kad ji labai domėtųsi mada ir sektų akimirksniu besikeičiančias tendencijas. Tačiau stengiasi, pvz., vasarą pasiūlyti šviesesnių spalvų aksesuarų, o rudeniui daugiau rudų atspalvių. Tačiau tik tiek.

„Mada dabar labai universali. Kažkokio perdėto domėjimosi ja nėra. Juk Lietuvoje viskas ir šiaip jau atsilieka. Taigi ir tendencijas sekti sunku. Jeigu užsienyje madinga viena, į mūsų šalį tai ateina kiek vėliau. Praėjusių metų pabaigoje dariau nuotakoms kelis vainikėlius, o užsienyje tokie vainikėliai vyravo jau praeitą vasarą. O pas mus dar tik dabar prasideda. Taigi taip jau yra“, - sakė Dovilė.

Paklausta, ar turi kokią svajonę, susijusią su papuošalais ir kurią norėtų įgyvendinti, mergina atsakė teigiamai.

„Norėčiau pradėti gaminti skrybėlaites. Tačiau net pati nežinau, kodėl tam nesiryžtu. Galbūt netgi norėtųsi nuvykti į Didžiąją Britaniją ir lankyti kokius kursus. Juk ten šio galvos apdangalo tradicijos labai gilios. Bandžiau ieškotis audinio, kuris riečia skrybėles, bet Lietuvoje niekur neradau, niekas tokio net negirdėjo. Buvau Milane (Italija) ir sendaikčių turguje pamačiau medinių modelių daryti skrybėlėms. Buvau jau susigundžiusi įsigyti, tačiau tiesiog neturėjau kaip parsivežti. Net keista, bet viskas man sukasi apie galvos papuošalus. Taigi tokia ta mano „slapta“ svajonė. Esu toks žmogus, kuris įvažiuoja į vėžes ir tada jomis rieda. O kažkur nusukti labai sudėtinga, labai nemėgstu permainų. Man gerai taip, kaip yra. Tačiau minčių visokių būna, galbūt netgi vasarą pradėti gaminti dekoruotus marškinėlius...“, - susimąsčiusi teigė Dovilė.

×
nuotr. 5 nuotr.
Papuošalų kūrėjos Dovilės Valivonytės skiriamuoju ženklu jau tapo gėlytė. Stasio Žumbio nuotr.

Parengta pagal dienraščio „Vakaro žinios“ priedą „Geras!“

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s