„Didelis vaikas“, stebinantis ir keičiantis pasaulįnuotraukos

2021 liepos 06 06:00:00

Šiandien visi žino, kas yra Ilonas Maskas, kuriam birželio 28 d. suėjo 50 metų. Tai mūsų laikų fenomenas, turtingas ir garsus net trijų šalių - PAR, Kanados ir JAV - pilietis, vienas įtakingiausių pasaulio žmonių. Tokios įtakos ir pasaulinės šlovės paslaptis slypi jo neįtikėtinuose protiniuose gebėjimuose, geležinėje valioje ir darbštume. I.Maskas - visapusiškas žmogus, bandantis save išreikšti įvairiausiose srityse. Kaip vieną iš tokios sėkmės paslapčių pats Ilonas įvardija troškimą dirbti ir siekį atverti naujus horizontus.

 

Ilonas Maskas (Elon Reeve Musk) gimė Pietų Afrikoje buvusio modelio ir dietologės Mei ir elektromechanikos specialisto Erolo Maskų šeimoje. Mažas uždaro būdo berniukas, visą laiką leidžiantis prie knygų ir kompiuterio, nuolatos būdavo bendraklasių pašaipų objektas. Jis skyrėsi nuo kitų vaikų - buvo protingesnis už bendraamžius ir nesidomėjo sportu bei įvairiomis pramogomis, kaip jie. I.Maskas pakeitė kelias mokyklas, bet taip ir neįgijo tikrų draugų.

Didžiausia Ilono aistra buvo knygos ir kompiuteriai. I. Maskas pats išmoko programuoti ir būdamas vos 12-os sukūrė videožaidimą Blastar, kurį už 500 dolerių pardavė vienam iš vietos žurnalų. Jis svajojo apie Ameriką, kuri protingiems ir išradingiems jam atrodė neribotų galimybių šalis. Pasinaudojęs tuo, kad jo mama buvo gimusi Kanadoje, I.Maskas gavo Kanados pilietybę ir 17-os išvyko užkariauti Amerikos.

Pirmieji žingsniai

Ilonas įstojo į Kvinso universitetą Ontarijo provincijoje, kuriame toliau mokėsi programavimo. Pasak jo, Kvinsą jis pasirinko todėl, kad jame studijavo daugiausia merginų. Jo skaičiavimai pasiteisino - universitete Ilonas susipažino su būsimąja žmona Džastina. Gavęs diplomą, I.Maskas įstojo į Pensilvanijos universiteto fizikos ir ekonomikos magistrantūrą. Tada jis jau domėjosi kosmosu, alternatyviąja energetika ir interneto startuoliais. Po Pensilvanijos I.Maskas išvyko į Stenfordą daktaro laipsniui gauti, bet po dviejų dienų metė studijas ir su broliu Silicio slėnyje pradėjo savo pirmąjį verslą - įsteigė startuolį Zip2. Tai buvo internetinis įmonių katalogas su žemėlapiais, skaitmeninis „geltonųjų puslapių" analogas. Praėjo palyginti nedaug laiko ir jis tapo gana sėkmingai dirbančia bendrove. 1999 m. Maskai pardavė ją kompiuterių gamintojui „Compaq" už 307 mln. dolerių, o 22 mln. atiteko asmeniškai Ilonui. 27 metų vyrukas tapo milijonieriumi. Žinoma, jis nusipirko butą ir prabangią mašiną, bet didžiąją pinigų dalį skyrė naujam projektui.

Jis įgijo pasitikėjimo savimi ir iš nedrąsaus programuotojo virto ryžtingu verslininku. Pardavus Zip2, jo dėmesį patraukė sritis, kurioje sukosi daug pinigų ir buvo daugybė problemų - bankininkystė. Ji tuo metu buvo gremėzdiška, nepaslanki ir netoliaregiška, nesuprantanti skaitmeninės eros galimybių. Ilonas savarankiškai įkūrė finansinių paslaugų internetu kompaniją X.com. Galimybė pervesti pinigus pora pelės spustelėjimų, nepildant ilgų mokestinių pavedimų, priviliojo 200 tūkstančių klientų. Jo pagrindinis konkurentas buvo bendrovė „Confinity", kurią Piteris Tilis (Peter Thiel) įsteigė vos po kelių mėnesių, net jų biurai buvo viename pastate. 2000 m. kovą abi kompanijos susijungė, naujoji firma buvo pavadinta „PayPal". Kai didžiausias interneto aukcionas eBay panoro įsigyti „PayPal", nė vienas valdybos narys neabejojo, kad reikia sutikti, bet I.Maskas patarė kantriai laukti. Pagaliau 2002 m. eBay pasiūlė pusantro milijardo dolerių. Kaip stambiausias akcininkas I.Maskas gavo 250 milijonų.

I.Masko misija

Genialusis inžinierius juto, kad pasaulis prarado tikėjimą geresne ateitimi ir panoro įkvėpti žmoniją naujiems žygdarbiams. Jo žvilgsnis krypsta toli į ateitį. Ilonas mano: jeigu žmonija ir toliau apsiribos viena gyvenama planeta, jos išlikimui kils didelis pavojus. Anksčiau ar vėliau kokia nors katastrofa - galbūt asteroidas, supervulkanas arba branduolinis karas - padarys galą žmonijos gyvavimui Žemėje. Būtent todėl 2002 m. birželį jis įsteigė „Space Exploration Technologies Corporation" (SpaceX). Iš pradžių I.Maskas norėjo gaminti tik variklius, o kitas detales pirkti iš kitų tiekėjų, bet greitai įsitikino, kad priimtiną kokybę galima pasiekti tik pačiam.

Lygiagrečiai I.Maskas susidomėjo elektromobiliais. Susipažinęs su Martinu Eberhardu (Martin Eberhard) ir Marku Tarpeningu (Marc Tarpenning), kompanijos „Tesla Motors" įkūrėjais,
I.Maskas susižavėjo jų idėja kurti naujos kartos elektromobilį ir į „Tesla" investavo 7 milijonus, tapdamas jos didžiausiu akcininku. Pirmieji „Tesla Roadsters" prototipai buvo sutikti entuziastingai, firma pradėjo gauti užsakymų. Bet bandymas pereiti prie masinės gamybos vos nesibaigė krachu. Ilono gyvenime stojo sunkūs laikai. Niekas rimtai netikėjo jo sumanymų sėkme, o nuolatinės SpaceX ir „Tesla" nesėkmės kenkė jo reputacijai. Į spaudą prasiskverbė gandų apie kompanijų finansines problemas.

Pašlijo ir asmeninis gyvenimas. Ilonui šeima visada buvo antroje vietoje po darbo. Nors Ilonas ir Džastina buvo pažįstami daugybę metų ir augino penkis vaikus, ji visada juto, kad vyrui yra tarsi aksesuaras. Net į skyrybų procesą I.Maskas žiūrėjo tarsi į verslo projektą ir siekė maksimalios naudos sau. Spauda stebėjosi, kodėl multimilijonierius ginčijasi su savo penkių vaikų motina dėl išmokos dydžio. Bet Ilonas negalėjo sau leisti per didelių išlaidų. 2008 m. gruodį jo pinigai išseko. Jei iki sausio Ilonas nebūtų radęs reikalingų lėšų, „Tesla" būtų bankrutavusi, o SpaceX nebūtų turėjusi iš ko mokėti atlyginimų.
I.Maskas pinigų rado paskutinę akimirką. Savo lėšų likučius jis investavo į „Tesla" ir įtikino investuotojus patikėti ja dar kartą. O su SpaceX jam tiesiog pasisekė. I.Maskas ilgai bandė įtikinti NASA, kad jo kompanija gali tapti krovinių gabenimo į orbitą rangovu, ir 2008 m. gruodžio 23 d. kosmoso agentūra su SpaceX pasirašė pusantro milijardo dolerių vertės sutartį dėl 12 reisų į TKS. Ir čia I.Masko projektai įsisuko visu pajėgumu, o žmogus, ilgus metus žadėjęs, žadėjęs ir vėl žadėjęs, virto žmogumi, kuris pradėjo veikti.

I.Maskas teigia, kad turi tris tikslus: žmoniją aprūpinti ekologišku transportu ir energijos šaltiniais ir padėti kurti kolonijas kitose planetose. Pirmieji du tikslai jau yra ranka pasiekiami, o iki trečiojo kelias dar ilgas. Svarbiausiu SpaceX uždaviniu I.Maskas laiko kitų Saulės sistemos planetų užkariavimą, o pradėti planuoja nuo Marso. Kosminis laivas Dragon V2, kurį SpaceX sukūrė NASA poreikiams, idealiu atveju turėtų užtikrinti skrydžių į Raudonąją planetą galimybę.

Gyvenimas darbui

Genijus labai retai pasakoja apie savo asmeninį gyvenimą, tik kartą viename interviu prisipažino, kad vienas tiesiog nesijaučia laimingas. Vienatvės baimė - iš vaikystės. Jo tėvai išsiskyrė, kai Ilonui buvo vos 9-eri. Jis visada buvo populiarus tarp moterų, nes yra žavus, nepaprastai protingas, saikingai romantiškas, mėgsta pasvajoti. Visas šias savybes moterys labai vertina. Didžiulis pliusas yra finansinė padėtis, elitinis nekilnojamasis turtas ir kitos šiuolaikinės civilizacijos vertybės. Bet gyventi su I.Masku yra labai sunku, nes jis visas yra paniręs į darbą, darbas jam - manija. Po skyrybų išradėjas neilgai liūdėjo: vos po šešių savaičių jis vedė britų aktorę Talulą Raili (Talulah Riley). Po kelerių metų - vėl taikios skyrybos. Ir vėl priežastis buvo I.Masko atsidavimas darbui. Po to sklido kalbos apie milijardieriaus romaną su Kameron Dias (Cameron Diaz), o paskui jis vėl grįžo pas Talulą. Ir vėl išėjo. Vėliau buvo skandalingas romanas su Ember Herd (Amber Heard). Nuo 2018 m. Ilonas Maskas yra kartu su kanadiete dainininke Graims (Grimes). 2020 m. gegužės 5 d. porai gimė įpėdinis. Ilonui tas vaikas - šeštasis. Nors ir keista, tėvo vaidmuo milijardieriui nusisekė. Su visais savo sūnumis jis palaiko santykius ir jiems padeda.

Pralenkęs laiką

I.Maskas nėra idealus, niekada neklystantis herojus. Jis pasižymi aštriu protu, nepaprasta vaizduote ir tiesiog supergebėjimais. Bet kartu jis yra sunkaus būdo žmogus. Pažįstami pasakoja, kad I.Maskas su bendradarbiais ir partneriais yra griežtas ir kartais žiaurus, visiškai nesiskaito su kitų žmonių jausmais, susierzinęs gali tą pačią minutę atleisti žmogų, kuris jam pasirodys nekompetentingas. I.Maskas yra pratęs dirbti ne mažiau kaip po 80 val. per savaitę ir tikisi, kad jo inžinieriai dirbs tiek pat. I.Maskas taip pat būna neatsargus viešai pasisakydamas. Jis dažnokai siuntinėja ugningas žinutes tviteryje, už kurias jam vėliau tenka atsiprašinėti. Vis dėlto SpaceX ir „Tesla" darbuotojai yra ištikimi savo viršininkui ir sako: nors bendraudamas jis ir būna nepakenčiamas šiknius, nepakenčia pasiteisinimų ir delsimo, bet, kilus sunkumams, pirmasis puola padėti. Genijus beveik gyvena darbe ir iš vienos firmos biuro į kitą taupydamas laiką nuolatos skraido asmeniniu lėktuvu. Jis stengiasi žinoti visas pavaldinių problemas ir į elektroninį laišką atsakyti per pusvalandį, net jei jis atėjo vidury nakties. I.Masko idėjos kartais atrodo beprotiškos, bet jis vėl ir vėl pasirodo esąs teisus, tiesiog visuomenė nespėja sekti jo minčių eigos. Kitokiame pasaulyje I.Maskas puikiai tiktų piktadario vaidmeniui dar vienoje „bondianos" serijoje, bet jo aistra mokslui, kosmosui ir fantastikai trukdo jame įžvelgti principų neturinį vertelgą. Jis yra vizionierius, kurį jaudina geresnė visos žmonijos ateitis. Mūsų ciniškais ir išskaičiavimo kupinais laikais tokių svajotojų liko mažai. Šiandien jam jau 50, o jis - vis dar toks pat energingas. Daug kas jį vadina „dideliu vaiku", o jis toliau stebina pasaulį neįtikėtinais siūlymais ir džiugina naujais genialiais išradimais.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net