respublika.lt

Audrius Klimas: Matau dideles jaunų žmonių kūrybines galias

(0)
Publikuota: 2013 rugsėjo 20 16:24:44, Eimantė JURŠĖNAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Studentai mielai užsuka į Vilniaus dailės akademijos rektoriaus Audriaus Klimo kabinetą. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Garsus grafikos dizaineris Audrius Klimas yra ne tik puikus menininkas, bet ir studentų gerbiamas, mėgstamas Vilniaus dailės akademijos (VDA) profesorius ir rektorius. Dizainas – viena svarbiausių jo pokalbio temų. Akademijoje jis dalijasi patirtimi su studentais, o namuose apie dizainą kalbasi su broliu dvyniu, dailininke žmona ir grafikos dizainerėmis dukromis. Su „Laisvalaikio“ skaitytojais jis dalijasi mintimis apie dizainą, studentus ir kūrybiškumą.

-    Kodėl pasirinkote būtent grafikos dizaino specialybę?


-     Įstojau į LTSR dailės institutą, dabar tai Vilniaus dailės akademija. Įstojau į dizaino specialybę. Buvo mokoma įvairių dizaino rūšių per tam tikrus kūrybinio mąstymo pagrindus. Daugiausia studijavome pramoninį - gaminio, produkto - dizainą. Kartu buvo ir grafinio dizaino paskaitos. Pradėjęs dirbti, supratau, kad grafinis dizainas - puiki galimybė save realizuoti ir užsidirbti.

-    Jūs ir jūsų brolis dvynys Alvydas dirbate su dizainu susijusius darbus. Ar augote labai kūrybiškoje aplinkoje?


-    Brolio veikla labiau susijusi su interjero dizainu. Šiuo metu jis VDA Klaipėdos fakulteto dekanas. Mes kartu studijavome, kartu tarnavome armijoje, tačiau vėliau gyvenimas išskyrė - jis išvyko į Klaipėdą, o aš likau Vilniuje.

Mes augome kūrybiškoje ir meniškoje aplinkoje - mano tėvai susiję su muzika. Tėvas buvo Klaipėdos vaikų muzikos mokyklos direktorius. Kai tėvai pasiūlė mokytis muzikos, mudu su broliu atsisakėme ir pradėjome mokytis vaikų dailės mokykloje, vėliau įstojome į Dailės institutą.

-    Jūsų žmona dailininkė, jūs dizaineris, namuose tvyro kūrybiška atmosfera? Dalijatės idėjomis?


-    Taip, mes kartu mokėmės. Aš studijavau Dizaino katedroje, ji - Grafikos. Ji yra vaikų knygų iliustratorė, turinti labai savitą braižą,visiškai neprimenantį Disnėjaus darbų. (Šypsosi.) Mano žmona įvaldė „Adobe“ grafinių programų paketą ir kartais man padeda atlikti kūrybinius darbus. Abiejų dukrų veikla taip pat susijusi su grafiniu dizainu. Abi mokėsi dizaino paslapčių Lietuvoje ir Olandijoje, šiuo metu jos gyvena Berlyne. Todėl dizainas mūsų namuose tikrai dažna tema.

-    Esate grafikos dizaineris ir VDA profesorius. Kuri iš veiklų jums įdomesnė, reikalauja dagiau kūrybiškumo?

-    Tai kartu ir susijusios, ir skirtingos veiklos. Pagal Vilniaus dailės akademijos reikalavimus šios įstaigos dėstytojai negali būti tik teoretikai, galintys išdėstyti teorinę medžiagą. Jie turi būti veikiantys, kuriantys, aktyvūs menininkai ar dizaineriai. Tai tam tikra simbiozė tarp kūrybos, pedagogikos ir teorinio pasiruošimo. Tačiau pačios veiklos labai skirtingos. Gavęs užsakymą dizaineris bendradarbiauja ir bendrauja su užsakovu, stengiasi suvokti jo poreikius, idėjas, mintis ir pritaikyti savo kūrybines galimybes, kad užsakovo idėjos būtų atskleistos. Pedagogika - gilinimasis į gabų studentą - nestandartiškai mąstantį, individualų, kitokį. Studentai patys kuria savo dizaino lauką, jo suvokimą, temas, problemas ir idėjas. Patys jas generuoja ir bando vizualizuoti. Tai dvi skirtingos veiklos, bet abi man labai patinka.

-    Tikriausiai grafinį dizainą renkasi idėjų nestokojantys studentai. Ar jie iš tiesų tokie kūrybingi?

-    Dizainas yra kūrybinė veikla. Tiek interjero, tiek mados, tiek grafikos dizainas yra kūrybinių industrijų dalis. Neįsivaizduoju žmonių, dizaino srityje dirbančių pagal vadovėlį. Reikia išmanyti pagrindus, svarbiausius principus ir sugebėti juos kūrybiškai taikyti, dažnai laužyti taisykles.

-    Ar galima išmokyti kūrybiškumo?

-    Kas tai yra mąstyti kūrybingiau? Kiekvienas žmogus mąsto skirtingai. Tas skirtingas mąstymas jau savaime yra kūrybiškumas. Studentai nemąsto vienodai, tarsi robotai, gavę kokią nors užduotį. Kiekvienas mato pasaulį kitaip, kiekvienas gavęs skirtingas Dievo dovanas. Vienas puikiai dirba su erdve, kitas su spalvomis, trečias gali generuoti idėjas labai žaismingai ir visiškai netikėtu būdu, bet jam trūksta vizualinio talento. Aš matau dideles jaunų žmonių kūrybines galias. Visi savaip yra kitokie ir kūrybingi.

-    Kur pats semiatės idėjų ir įkvėpimo? Kur skatinate savo studentus ieškoti įkvėpimo ir idėjų?

-    Pirmiausia idėjų ieškau savo galvoje. Inspiracijos šaltinių daug - internetas, spauda ir kiti. Puikus šaltinis dizaineriams - „Humanitas“– meno ir dizaino literatūros knygynas, kur galima atrasti daugybės dizainerių darbų. Šiais laikais individualus stilius dažnai tampa nereikšmingas. Svarbu yra turinys, kurį formuoja ir dizaineris.

-    Kaip suprantate mąstymą „out of the box“?

-    Pirmiausia noriu pasveikinti žurnalą „Laisvalaikis“ su puikia iniciatyva - konkursu „out of the box“, kuriame siūlote sukurti naują dizainą leidiniui. Manau, pabandyti panaudoti jaunų dizainerių potencialą - gražus noras. Konkurso užduotis gana sudėtinga, pažiūrėsime, ar jūsų kaip klientų lūkesčiai pasiteisins.

Tai susiję su kūrybiškumu ir nestandartiniu mąstymu. Nestandartiškas mąstymas - tai sugebėjimas matyti problemas tose vietose, kuriose kiti jų nemato. Tai gebėjimas atrasti temą, kuri yra visų užmiršta ar neįdomi, bet ją galima prikelti naujai ir sudominti auditoriją. Dažnai kokios nors medžiagos yra visas archyvas, bet ji užmiršta, neanalizuota pro dizaino prizmę. Tai gali būti senos temos - Lietuvos istorijos, Lietuvos meno, kultūros, politikos istorijos. Jos visos atgyja vizualizuotos. Trumpai tariant, mąstymas „out of the box“ reiškia daryti kitaip.

-    Kokią vietą žiniasklaidos rinkodaroje užima grafinis dizainas?


-    Tradicinėse žiniasklaidos priemonėse - žurnaluose, laikraščiuose, interneto portaluose - daug dizaino elementų. Tai priemonės, susijusios su šriftų charakteriu, dydžiu, transliuojama emocija ir panašiai. Televizijoje yra judantys vaizdai, scenografijos elementai, logotipai. Visa tai sukuria tam tikrą vizualinį identitetą, skirtingumą nuo kitų konkuruojančių leidinių ar kanalų. Todėl grafinis dizainas žiniasklaidos rinkodaroje yra svarbus.

-    Ar didelis iššūkis sukurti dizainą žurnalui?

-    Manau, tai gana sudėtingas uždavinys. Reikia sukurti logotipą, leidinio struktūrą, pasiūlyti temas. Žurnalo dizainas pirmiausia turi būti išsiskiriantis. Nesvarbu, ar leidinio dizainas labai paprastas, ar vizualiai sudėtingas. Tai dizainerio sprendimas. Tačiau svarbu, ar padėtas prie kitų leidinių žurnalas bus kitoks. Viena iš pagrindinių taisyklių - būti kitokiam. Nors šiandien dažnai leidinio dizainas yra tiesiog kopijuojamas, nes nemanoma, kad svarbu būti kitokiam.

-    Šių dienų dizainas - koks jis? Kokios vyrauja tendencijos?


-    Tendencijų yra įvairių. Dizainas - kūrybiška veiklos sritis, ir ji labai dinamiška, nuolat besikeičianti. Pamačius ar išskyrus vienokias dizaino tendencijas, po pusmečio tikriausiai jau pamatysi kitokias vizualumo formas. Pastebėjau, kad šiandien madingas dizainas be dizaino. Tačiau svarbu matyti turinį, suvokti jo prasmę ir suprasti, kad vienoks ar kitoks dizainas taip pat prisideda prie turinio formavimo.

Faktai:

Gimė 1956 04 15 Klaipėdoje.

1979 m. baigė LTSR valstybinį dailės institutą (dabar - Vilniaus dailės akademija). Studijavo dizaino specialybę.

Nuo 1989 m. dėsto Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedroje. Nuo 2004 m. vadovauja VDA Dizaino katedros Grafinio dizaino studijai. Nuo 2011 m. Vilniaus dailės akademijos rektorius.

Vienas Lietuvos grafinio dizaino asociacijos kūrėjų, jai vadovavo dešimt metų (1996-2006).

2008 m. išleido knygą „Lietuvos prekių ženklai. Istorija, funkcija, klasifikacija“.

Žymiausi darbai:

-    Televizijos „Gala“, pirmojo skaitmeninio kanalo „Sport 1“ ženklas

-    Lietuvos futbolo federacijos logotipas

-    Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų ženklas

-    Lietuvos aplinkos ministerijos logotipas

-    Valstybės saugomi kultūros paveldo objektai ženklinami A. Klimo sukurta žalvarine lenta

 

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s