Laikome galvoje! Paprasti būdai sustabdyti smegenų degradacijąnuotraukos (2)

2020 spalio mėn. 15 d. 19:00:19 Perskaitė 1721

Šiuolaikiniame pasaulyje žmogaus smegenims yra vis sunkiau atlaikyti didėjantį krūvį. Specialistai paskaičiavo, kad per pastaruosius 5 metus informacinis ir emocinis srautas išaugo beveik 25 kartus. O kartu su šiuo informaciniu sprogimu insultai - kai plyšta kraujagyslės ir kraujas išsilieja į smegenis - pirmą kartą pagal dažnumą aplenkė infarktus ir išsiveržė į pirmąją vietą. Vis daugėja įgytos epilepsijos atvejų.

 

Visą laiką patiriant pernelyg didelę informacinę, emocinę, fizinę apkrovą, dirbant iki išsekimo, mažai miegant, kvėpuojant užterštu oru, nereguliariai maitinantis smegenys nebegauna užtektinai deguonies ir maisto medžiagų arba per greitai jas suvartoja. Todėl yra galima tokia pavojinga organizmo būklė kaip acidozė, tai yra rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimas, kai kraujyje ir kituose skysčiuose susikaupia per daug rūgščių.

Pavyzdžiui, senatvinė demencija išsivysto, per daug rūgščių susikaupus smegenyse, o tai vyksta patiriant daug streso, nerimo, dėl didelių apkrovų. Apsisaugodamos nuo per didelio įdirginimo, smegenys įjungia apsauginį stabdymą ir persijungia į stabilias šarmines reakcijas. Tai vadinama sąmonės aptemimu - smegenų funkcija smarkiai susilpnėja.

Ką daryti, norint sustabdyti sąmonės išsekimą? Specialistai siūlo tokius paprasčiausius būdus.

Nedirbkite iki pervargimo. Smegenyse nėra skausmo receptorių. Kiek jos prašys energijos, tiek organizmas joms ir duos, net kitų organų sąskaita. Pervargus ir išsekus, gali atsirasti diskomforto pojūtis, pablogėti savijauta, atsirasti net tariami skausmai, žmogus gali vaikščioti po gydytojų kabinetus, o tyrimai bus geri. Po tam tikro laiko, jei smegenys neatsigaus, liga pasireikš klinikiniais simptomais. Jei pastebėjote pervargimo požymių - pablogėjo regėjimas, sunku susikaupti, darote logikos klaidų - mažinkite krūvį ir pailsėkite.

Venkite ilgo monotoniško krūvio. Pavyzdžiui, ilgai žiūrėti į monitorių. Kodėl negalima ilgai be pertraukos dirbti, tarkime, kompiuteriu? Vienoda padėtis sėdint prie kompiuterio gali padidinti raumenų įtampą kaklo srityje ir dėl to smegenys gaus mažiau deguonies. Atsiranda pervargimo efektas. Paniręs į informaciją, naršydamas socialiniuose tinkluose ar internete, žmogus savęs nekontroliuoja. Ir po tam tikro laiko jau nebe jis valdo kompiuterį, o kompiuteris jį. Susidaro hipnotinis regos kanalo perkrovos efektas. Nusistatykite aiškius kriterijus, po kiek laiko reikia atsitraukti nuo ekrano ir imtis ko nors kito.

Atkreipkite dėmesį, ant kokios pagalvės miegate. Jei pagalvė spaudžia kaklą, žmogus ryte atsibunda ne pailsėjęs, o lygiai toks pat pavargęs, kaip ir buvo. Dėl nepatogios padėties miegant užspaudžiamos kraujagyslės, kuriomis į smegenis patenka deguonis. Smegenys ima kentėti ir naktį. Jei tai tęsiasi metų metus, jų funkcija gali nukentėti.

Atsisakykite „bėgimo dėl sveikatos". Bėgimas - tai hipoksinis krūvis (deguonies badas). Kai žmogus bėga, padažnėja kvėpavimas, iš organizmo ne visiškai pasišalina anglies dvideginis, jis kaupiasi, o deguonies gaunama mažiau. Smegenys be deguonies „dega". Atsiminkite, kad sportininkų organizmas prie tokių krūvių prisitaiko. O visiems likusiems geriau ne bėgioti „dėl sveikatos", o vaikščioti. Arba bėgioti tausojančiu greičiu, kai dar pajėgiate ramiai šnekėtis su šalia einančiu (bėgančiu) žmogumi.

„Neįsikabinkite" neigiamų emocijų. Neigiamos emocijos išeikvoja daugiausiai smegenų energijos. Kuo daugiau galvosite apie „košmarus", vėl ir vėl narstysite nemalonų įvykį, tęsite nesąmoningą vidinį dialogą, tuo didesnė bus psichosomatinio susirgimo rizika, tai yra negatyvios mintys sukels realią ligą. Nuteikinėkite save taip: „Atsitiko nemalonumas, pakeisti aplinkybių aš negaliu, vadinasi, reikia kitaip vertinti įvykį." Pasistenkite žiūrėti į jį bent jau neutraliai, perjungti dėmesį į teigiamą informaciją.

Nesistenkite visada ir viską kontroliuoti. Tai yra spąstai. Poreikis kontroliuoti „suvalgo" daug energijos, paskui nusilpsta gebėjimas susikoncentruoti, žmogus greitai pervargsta, pats to nepastebėdamas. Galų gale, jis padėties visai nebevaldo. Kai kada reikia atsipalaiduoti ir tiesiog stebėti įvykius. O imtis valdyti tik tada, kai tai yra išties būtina.

Nesielkite kaip energijos vampyras. Visi stresai, depresija iškart persiduoda artimiems žmonėms, kurie gyvena su jumis. Yra net tokia sąvoka - „psichologinis vietovės užkrėstumas". Jei kas nors iš šeimos narių nuolatos visas neigiamas emocijas, tarkime, patirtas darbe, išlieja ant savo artimųjų ir taip atsigauna, laikui bėgant tų artimųjų smegenys (ir apskritai sveikata) taip pat gali nukentėti.

Pasitikrinkite, kuo maitinatės. Maistas smegenims - riešutai, džiovinti vaisiais, kiti naudingi angliavandeniai. Jie suteikia joms būtinos energijos.

Prieš naktį nežiūrėkite baisių filmų. Miegant dėmesio koncentracija yra susijusi su tais neuronais, kurie vadinami operatyviąja atmintimi. Kas paskutinis „įskrido" į sąmonę, tas ir bus atgaminamas. Dėl tos priežasties vaikams prieš miegą reikia sekti gražias pasakas. Prieš imdami į rankas naują knygą, įsitikinkite, kad ten niekas nieko nesuėda, nepagrobia ir t.t. Baisus turinys didina nerimastingumą ir didina smegenų energijos naudojimą.

Atkreipkite dėmesį, kaip pateikiama informacija filmuose. Ypač, kai juos žiūri vaikai. Tam tikri dažniai vaiką gali pernelyg įaudrinti. Jei kadrai mirga labai greitai, filmukas labai spalvingas, skamba agresyvi muzika, smegenys yra įaudrinamos, paskui stabdomos, jų funkcija nukenčia. Vadinasi, televizorius arba išmanusis gali tapti audiovizualiniu stimuliatoriumi. Jei jūsų vaikas mėgsta tokius filmukus, juos geriau dozuoti.

Kontroliuokite smegenų būklę tam skirtais buitiniais prietaisais. Daug kas jau seniai turi prietaisų cukraus kiekiui kraujyje ar kraujospūdžiui matuoti. Kai kuriose Kinijos mokyklų klasėse yra buitinių encefalografų, kad būtų galima stebėti, kada mokiniai pervargsta ir reikia daryti pertrauką.

Išmokite atsipalaiduoti ir laiku malšinti stresą. Galima išmokti medituoti, naudoti namines priemones, tokias kaip šilta vonia, raminanti arbata, maloni muzika ir t.t

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net