respublika.lt

Atostogauti reikia

(0)
Publikuota: 2019 liepos 07 07:11:16, Dalia DAŠKEVIČIŪTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Vasara - aktyvus atostogų metas ir vis dėlto ne kiekvienas mūsų geba iš tiesų pailsėti ir atsiplėšti nuo darbo ar bent minčių apie jį, o kai kurie apskritai neina atostogauti. Priežastys įvairios - (ne)pagrįsta baimė, kad be mūsų niekas nesusitvarkys, neturėjimas kam pavesti savo užduočių, atostogų taupymas „juodai dienai“, finansinių išteklių neturėjimas ir t.t. O štai pasekmės panašios - nuovargis, prarastas produktyvumas ir nuotaika ar netgi to paskatintos ligos.

 

Atostogų neišnaudojame

Nors ne kiekvienas nori kartą metuose eiti bent dvi savaites (dešimt darbo dienų) nepertraukiamų atostogų, kaip to reikalauja Darbo kodeksas, nes tokioms atostogoms reikia daug finansų, o atostogauti sėdint namuose neatrodo įdomu, vis dėlto ne veltui tokia trukmė yra nustatyta. Psichologai bei mokslininkai teigia, kad tik po savaitės poilsio smegenys išties geba atsijungti nuo minčių apie darbą, protas ir kūnas pradeda ilsėtis. Ir būtent tokiu laiku mes grįžtame iš atostogų - tuomet ir dirbti atrodo sunku, ir nuotaika prasta, ir jaučiamės nepailsėję.

Užsienyje yra įmonių, kur atostogos siūlomos „be lubų“ - t.y. norintieji gali eiti neapmokamų atostogų kada tik nori. Tik štai dauguma tuo menkai tepasinaudoja - atostogauja vos savaitę per metus, nes baimė palikti savo darbo stalą ir negebėjimas ilsėtis gajūs visur, ne tik Lietuvoje. To pasekmė - esame nuolat pervargę, perdegę, svajojame apie poilsį, nors patys to poilsio neiname. O jei įmonės buhalterė jau kone verčia eiti visus atostogauti ir išnaudoti krūvą sukauptų atostogų dienų - pykstame.

Ir veltui. Nuolatinis emocinis ir fizinis nuovargis kenkia mūsų sveikatai. Taip pat atsiliepia darbo kokybei. Susidaro užburtas ratas.

Kam sunkiausia atsipalaiduoti

Dažnas prieš atostogas dirbame daugiau - tenka dirbti į priekį, kad tam, kuriam per atostogas perduosime savo darbą, liktų mažesnis krūvis. Todėl prasidėjus atostogoms, jaučiamės pervargę. Atsigauti reikia laiko. Kaip pastebi psichologai, sunkiausiai pailsėti per atostogas geba aukštesnes pareigas turintys asmenys, kurie negeba atskirti darbo ir nedarbo aplinkos, kurie yra įpratę po darbo atsakinėti į darbinius skambučius ar el.laiškus. Be to, neretas iš mūsų darbo dienomis pakankamai neišsimiega, tad atėjus atostogoms gali atrodyti, kad norisi tiesiog išsimiegoti. Beje, tą ir verta padaryti. Taip pat pastebėta, kad per atostogas mažiau pailsi moterys.

Tolyn nuo informacinio triukšmo

Tad ką gi keisti šioje rutinoje? Mėginti leisti sau atsipalaiduoti. Po vienų-kitų atostogų pamatysite, kad darbas be jūsų nesustojo, tad kitąkart atostogų leisitės drąsiau. Kolegų verta paprašyti trukdyti jus tik skubiais atvejais, o raportų apie atliktą darbą per atostogas nereikia. Nes negali pailsėti nuo to, apie ką nuolat galvoji.

Mūsų smegenys darbo dienomis ir laisvalaikiu apdoroja milžinišką kiekį informacijos, tad verta per atostogas minimaliai naudotis išmaniaisiais telefonais ar kompiuteriais, mažiau žiūrėti televizijos, kad pailsėtume ir nuo informacinio triukšmo. Poilsiui reikia ne kelionės ar naujų vietų - kartais tereikia tylos ir ramios vietos, kur galėtume pabūti su savimi.

Smegenys niekada nesiilsi

Tirdami neuronus mokslininkai pastebėjo, kad netgi kai ilsimės arba svajojame, mūsų smegenys šimtu procentų vis tiek nesiilsi. Atkreipkite dėmesį, jog net sapnuose mes įtemptai sprendžiame problemas, sapnuojame darbą ir t.t. Taigi net miego metu vyksta daug procesų, mat smegenys padeda palaikyti širdies ir plaučių veiklą - tai, be ko mes neišgyventume. Taip pat mums ilsintis smegenys apdoroja per dieną gautą vaizdinę, verbalinę bei garsinę informaciją, Todėl nenuostabu, kad protinio poilsio mums reikia ne mažiau nei fizinio.

Tinkamas poilsio tipas

Atostogaujant svarbu pasirinkti tinkamą poilsio tipą, o jei keliaujate su šeima - gebėti suderinti kiekvieno poreikius. Mat vienas poilsį įsivaizduoja kaip savaitės trukmės gulinėjimą paplūdimyje, o kitas jau po dienos tokio poilsio jaučiasi it po bulviakasio - nes mieliau leistųsi į žygį ar bent pasivaikščiotų po miestą. Tad kartais verta išmėginti, ką kiekvienas šeimos narys norėtų veikti, arba susiskirstyti grupelėmis - kad po atostogų tikrai jaustumėtės kaip po atostogų.

Poilsis skatina motyvaciją, didina produktyvumą bei kūrybingumą, kaip ir laimės jausmą, gerina atmintį. Tad pirmyn atostogauti!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s