Kartais primirštame, jog vanduo - prabanga. Juk daugelis šalių, deja, stokoja šio šaltinio. Lietuvoje kylant kainoms ir tuo pačiu skaičiams skaitliukuose, esame priversti susimąstyti, kur išvaistomas vanduo. Todėl vandens taupymas ne tik prisidės prie geresnės viso pasaulio gyventojų gerovės, bet ir jums patiems gerokai atsipirks.
Keisti gyvenimo būdą galite dviem aspektais: įpročiais arba investicijomis į buitinės technikos funkcionalumą. Pastarasis variantas pareikalaus išankstinių investicijų, tačiau ilgainiui padeda sutaupyti. Taupymui pritaikytą vonios įrangą galite rasti Admoje, o toliau aptarsime, kaip įsirengti namus bei kaip juose gyventi, jog sutaupytus pinigus paverstumėte, pavyzdžiui, į ilgai lauktą kelionę.
1. Prausimasis kriauklėje
Naujas įprotis: "Užsuk vandenį!" - nuo vaikystės tėvai kala mums į galvas, kol valomės dantis ar prausiamės veidą. Tačiau kiek iš jūsų tikrai išsiugdę įprotį neleisti vandens, jei jo tuo metu nenaudojame? Pavyzdžiui, jei dantis valotės apie 2-3 min ir leidžiate vandeniui bėgti, netenkate 10 litrų vandens. Nors dantims išsivalyti užtenka tik stiklinės vandens!
Kaip gali jums padėti įranga? Investuokite į vandens maišytuvus. Užsukę čiaupą sutaupote didelį kiekį vandens, tačiau tą patį galite padaryti ir vandeniui tekant. Sumontuokite aeratorių arba „WaterSense" sertifikuotą vandens maišytuvą. Šie modeliai sumažina vandens srautą nepakenkdami našumui ir yra 30 % efektyvesni nei standartiniai maišytuvai.
2. Indų plovimas
Naujas įprotis: Nepraplaukite indų iš anksto prieš dėdami juos į indaplovę! Kai iš anksto praplaunate indus, iš tikrųjų sunaudojate daugiau vandens nei reikia. Leiskite indaplovei atlikti savo darbą.
Kaip gali jums padėti įranga? Išnaudokite indaplovės gudrybę - ją paleiskite tik tada, kai ji pilnai prikrauta. Indaplovė veikdama pilnu įkrovimu efektyviau naudoja vandenį nei kad jūs indus plautumėte rankomis. Todėl neskubėkite jų plauti, net jei po valgio lieka viena lėkštė. Jei leidžia galimybės, kaupkite juos indaplovėje, kol ši taps pilna.
3. Maudytis vonioje ar duše?
Naujas įprotis: Vienas iš linksmesnių, pateiktų šiame straipsnyje, įpročių yra valytis dantis duše! Kol tekantis vanduo nuo jūsų kūno nuplauna muilo, dušo želės ar galiausiai šampūno likučius, tą patį vandenį išnaudokite dantų valymui. Be to, tai puikus būdas sutaupyti laiko rytais skubant į darbą, jei prieš tai mėgstate palįsti po dušu.
Kaip gali jums padėti įranga? Aptarėme įprotį duše. Ir ne veltui - prausdamiesi po dušu sutaupote 40 % daugiau vandens negu gulėdami vonioje. Jei jums vandens taupymo aspektas svarbus prieš nusprendžiant, vonią ar dušą įsirengti, atkreipkite dėmesį į šį faktą. Taip pat, pasirinkę dušą, galite įsigyti ekonomišką vandens purškimo dušo galvutę, kuri leis sutaupyti dar nuo 30 % iki 50 % vandens.
4. Drabužių skalbimas
Naujas įprotis: Jei iš tiesų norite visada atrodyti puikiai, saugokite savo drabužių audinius ir neskalbkite jų dažniau negu reikia. Po vienos dienos nešiojimo nebūtina jų mesti į skalbimo mašiną, jei nei išpurvinote, nei suprakaitavote. Taip pat, atskirkite darbo ir laisvalaikio drabužius. Jei keliaujate kąsti žemės sode, rinkitės tam skirtus rūbus, kurių nesidėsite ruošiantis susitikimui su draugais kavinėje.
Kaip gali jums padėti įranga? Ir skalbiant galite sutaupyti vandens. Prieš perkant poveržles ar naują skalbimo mašiną, ieškokite „WaterSense" ir „Energy Star" sandariklių, kurie rodo, kad vieno skalbimo metu suvartojama 35-50 % mažiau vandens ir 50 % mažiau energijos. Taip pat, jei turite galimybę rinktis, rekomenduojame įsigyti priekyje pakraunamą poveržlę, kuri sunaudoja žymiai mažiau vandens nei iš viršaus pakraunamas modelis.
5. Tualetas
Naujas įprotis: Stebėkite, ar jūsų tualete yra nežymių (tačiau vis tiek reikšmingų) vandens nutekėjimų. Pats geriausias būdas tai išsiaiškinti - įlašinkite 5 lašus maistinių dažų į baką. Jei po 10 min vanduo, esantis tualete, pakeičia spalvą, vadinasi, yra taisytinų vietų.
Kaip gali jums padėti įranga? Daugelyje naujesnių pastatų įrengti tualetai, kuriuose išleidžiamas mažesnis vandens kiekis tik skystoms atliekoms, o didesnis - neskystoms. Galite įsitaisyti tokį patogų tualeto variantą arba įmeskite vieną ar du plastikinius butelius į baką. Buteliams užėmus papildomą vietą bake, jie neleidžia prisipildyti daugiau vandens po kiekvieno nuleidimo. Dėl to galite sumažinti vandens srautą, kurį nuleidžiate į kanalizaciją.