R.Radzevičius: „Jei kuri, vadinasi, gyveni, bręsti dvasiškai“nuotraukos

2012 balandžio 14 07:52:46

Prieš 20 metų sostinėje nuskambėjo pirmieji dabartinės folkroko grupės „Skylė“ akordai. Vienas grupės įkūrėjų, muzikantas ir kolektyvo kūrybinis vadas Rokas Radzevičius pasakoja, kad metams bėgant vyriškas „Skylės“ kolektyvas subrendo, sunkiasvores pankų dainas pakeitė kūryba apie partizanus, pagonybę ir baltų mitologiją. „Pagrindinė mūsų veikla buvo ir iki šiol yra kūrybinis judėjimas. Jei kuri, vadinasi, gyveni, bręsti ir augi dvasiškai“, - sako R.Radzevičius.

- Grupė „Skylė“ šį savaitgalį švenčia apvalią sukaktį. Ar dažnai minite kolektyvo gimtadienius?

- Turėjome minėti 20 metų jubiliejų praėjusį rudenį, tačiau buvome užsiėmę įvairiais projektais, nebuvo laiko akcentuoti grupės gimtadienio. Tačiau geriau vėliau negu niekada. (Šypsosi.) Mados švęsti savo jubiliejų neturėjome - „Skylės“ gimtadienį minėjome prieš 15 metų.

- Papasakokite, kaip ketinate atšvęsti savo kūrybinio kelio 20-metį?

- Šiandien rengiame koncertą, kuris vyks sostinės „Forum Palace“ rūmuose. Jame atliksime savo geriausių dainų retrospektyvą. Pradėsime tais kūriniais, kuriuos grojome ką tik susikūrę. Beje, pačioje pradžioje mėgome kitokią muziką nei dabar. Tai buvo griežtesnio, siurrealistinio pankroko stilius. Gimtadienio koncerte atliksime ir dainų iš miuziklų, - jas dainuoja įvairūs atlikėjai, o publika galbūt net nežino, kad tai - mūsų sukurtos dainos. Scenoje viešės ir nemažai kviestinių svečių, tokių kaip Marijonas Mikutavičius, Kostas Smoriginas, Neda Malūnavičiūtė. Renginio koncepciją pasirinkome gana neįprastą - savo gerbėjams seksime pasaką apie tai, kaip brendo grupės vyrai.

- Pačioje pradžioje „Skylės“ vyrai iš tiesų buvo pašėlę - pankų anarchistų būrelis, atliekantis saugumietį mokyklos direktorių pašiepiančias dainas...

- Taip, mes buvome maištautojai. Pankroko atstovai. Tačiau tada tai buvo visiškai kitokia sąvoka nei dabar. Tuo metu visi pankai buvo patriotai, maištaujantys prieš sovietinę valdžią. Pradžioje buvome studentiška grupė, grojome linksmesnę, netgi aršesnę muziką. Metams bėgant subrendome ir pradėjome kurti rimtesnius dalykus.

- Atgimimo laikais pacifistinės idėjos ir patriotinės nuotaikos buvo plačiai pasklidusios po Lietuvą. Tačiau „Skylės“ kūryba iš tuometinio konteksto išsiskyrė savo mitologijos, pagonybės akcentais...


- Pirmaisiais metais su mitologija daugiau žaisdavome. Humoro forma, kartais gal net pašiepiamai, eksploatuodavome antikos mitologiją. Tik vėliau, kai į grupę atėjo Aistė, pradėjome į tai žiūrėti rimtai ir propaguoti baltiškąją mitologiją. Moteriškosios linijos atsiradimas sustiprino kolektyvą įvairiapusiškai, suteikė harmonijos, darnos, taip pat kokybės. Aš niekada nesiveržiau būti vokalistu. Ir dabar dainuoju tik iš bėdos, kai reikia kažkam vyrišką partiją atlikti. Nesu vokalistas, man daug lengviau kurti.

- Tuo metu, kai grupė pradėjo savo veiklą, studijavote istoriją. Įgijote magistro laipsnį. Kada supratote, kad vis dėlto pagrindinis jūsų kelias, o ne pakvailiojimas, yra muzika?

- Maždaug prieš 10 metų. Kai studijų laikais įstojau į Suomijos universitetą, netgi gavau stipendiją, atsidūriau kryžkelėje. Nes tuo pačiu metu sulaukiau pasiūlymo kurti muziką spektakliui. Teko labai rimtai apgalvoti, ko iš tiesų noriu. Į Suomiją neišvažiavau. Tai ir buvo apsisprendimas rimtai eiti muzikos keliu.

- Jūsų grupėje ryški ir patriotiška linija. Ar tai susiję su jūsų grupėje grojančiu partizanų palikuoniu Gediminu Žiliu?

- Tai, kad „Skylėje“ yra partizano anūkas, daugiau sutapimas. Nors mes ir esame patriotai, įrašėme tokį albumą, tikrai nereiškia, kad visą laiką tik tą temą ir eskaluosime. Naujame albume rinksimės jau kitą, ne mažiau svarbią temą.

- Atgimimo laikais jūsų kolektyvas neapsiribojo tik muzikine veikla. Buvote socialiai aktyvūs jaunuoliai - leidote almanachus, rengėte parodas, festivalius „Laisvė Tibetui“. Ar kūrėte savo judėjimą?

- Prisigalvodavome visko, kad būtų įdomiau. Tiesiog darydavome tai, kas tuo metu atrodė svarbu. Bet pagrindinė mūsų veikla buvo ir iki šiol yra kūrybinis judėjimas. Jei kuri, vadinasi, gyveni, bręsti ir augi dvasiškai.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net