Pranašingo filmo „Užkratas“ skaudžios pamokosnuotraukos

2020 balandžio mėn. 08 d. 09:00:37 Perskaitė 2268

Koronaviruso epidemiją išpranašavęs Stiveno Soderbergo (Steven Soderbergh) 2011 metais sukurtas filmas „Užkratas“ („Contagion“) stulbinamai tiksliai pavaizdavo tai, kas nutiko 2019-ųjų pabaigoje: Kinijoje iš šikšnosparnio kilęs mirtinas užkratas persidavė žmonėms ir milžinišku greičiu paplito visame pasaulyje nusinešdamas tūkstančius gyvybių.


Įdomūs faktai

* Pastarosiomis savaitėmis senas 2011 m. filmas „Užkratas“ - išgyvena tikrą renesansą - tapo žiūrimiausiu filmu pasaulyje. Pasak kompanijos „Warner Bros.“ atstovų, gruodžio mėnesį dar buvęs 270-oje vietoje atsisiunčiamų iš studijos internetinio katalogo filmų sąraše, kovo antroje pusėje „Užkratas“ šoktelėjo į žiūrimiausiųjų filmų viršūnę. Jį aplenkė tik „Haris Poteris“.

* Filme „Užkratas“ yra ir lietuviškas pėdsakas. Filmo vyriausiasis mokslinis konsultantas buvo dr. Laris Briljantas (Larry Brilliant), vienas geriausių pasaulio epidemiologų, kurio tėvai kilę iš Kauno ir Jonavos. Šį balandį mokslininkas ketino lankytis Lietuvoje verslininko, technikos mokslų daktaro Vlado Lašo kvietimu.

* Žurnalas „Foreign Policy“ išspausdino analitinį straipsnį pavadinimu „Koronavirusas yra baisiausia žvalgybos nesėkmė JAV istorijoje“. Jame teigiama, kad mes tik dabar pradedame įsisąmoninti, jog daugelio pasaulio valstybių vadovai nekreipė dėmesio į mokslininkų ir analitikų perspėjimus, o nacionalinės šalių žvalgybos nesugebėjo prognozuoti neregėto masto grėsmės nacionaliniam saugumui.
   
* Režisierius į „Užkratą“ sukvietė tikrą Holivudo žvaigždyną - filme vaidina Gvinet Peltrou (Gwyneth Paltrow), Metas Deimonas (Matt Damon), Keitė Vinslet (Kate Winslet), Marion Kotilard (Marion Cotillard), Džudas Lo (Jude Law).

Žvaigždės ragina ir pataria


„Užkratas“ žvaigždės, bendradarbiaudamos su Kolumbijos universiteto Mailmano visuomenės sveikatos centro mokslininkais, kovo pradžioje įkėlė vaizdo įrašų, aiškinančių apie viruso plitimą ir būdus apsisaugoti nuo jo. „Norėdama pasiruošti vaidmeniui, praleidau daug laiko su geriausiais visuomenės sveikatos priežiūros specialistais pasaulyje“, - sakė filme epidemiologę vaidinanti K.Vinslet. - Vienas svarbiausių dalykų, ką iš jų girdėjau, buvo: „Plaukite rankas, nes nuo to priklauso jūsų gyvenimas.“

M.Deimonas, kurio įkūnijamas herojus filme turėjo imunitetą virusui, savo trumpame vaizdo įraše sakė nesitikįs, kad jam pasiseks su koronavirusu. „Tai buvo filmas. O dabar yra tikras gyvenimas. Neturiu priežasčių manyti, kad esu apsaugotas nuo COVID-19, taip pat ir jūs, nesvarbu, koks jaunas esate“, - savo gerbėjams sakė aktorius. Ir ragino likti namuose: „Kitų visuomenės kartų atstovų kritiniais momentais buvo paprašyta daryti nepaprastus, kartais didvyriškus, dalykus, o mūsų šiandien prašoma tiesiog likti namuose. Galite tiesiog sėdėti ant sofos ar kėdės ir išgelbėsite savo bei kitų gyvybę.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net