„Dievo pabučiuota“ aktorėnuotraukos

2019 spalio mėn. 05 d. 17:30:15 Perskaitė 1437

Sigurni Vyver (Sigourney Weaver) - aktorė, be kurios sunku įsivaizduoti šiuolaikinį Amerikos kiną. Jos karjera prasidėjo jau 8-ame dešimtmetyje, tačiau ir šiandien, po 40 metų, ji yra vis dar tokia pati talentinga ir patraukli.

 

Kiekvienas naujas filmas, kuriame pasirodo plačiai pripažinta kino žvaigždė, prie ekranų sutraukia milijonus žmonių. Nusifilmavusi trileryje „Svetimas“, S.Vyver tapo pirmąja superheroje kino istorijoje. Tada jai buvo 30 metų. O dabar beveik 70-metę S.Vyver režisierius Dž.Kameronas (J.Cameron) pakvietė filmuotis „Įsikūnijimo“ tęsinyje. Aktorė yra pasirengusi naujiems žygdarbiams, o amžius... Tai tik skaičius!

„Apie mane yra nuobodu rašyti, - paprastai sako ji žurnalistams. - Aš neliesėju ir nepriaugu svorio, aš daug metų esu ištekėjusi už to paties vyro ir man stabiliai siūlomi geri vaidmenys“. Ir vis dėlto aktorės gyvenime vyko nemažai įdomaus.

Paprasta princesė

S.Vyver (tikrasis vardas Sjuzen Aleksandra Vyver) gimė 1949 m. spalio 8-ąją Niujorke. Jos vaikystę galima pavadinti auksine: šeima gyveno brangiausiame Manhatano rajone, mergaitė turėjo viską, kas yra geriausia. Jos tėvas užėmė prestižines televizijos kanalo direktoriaus pareigas, mama, kilusi iš Anglijos, pagal profesiją teatro aktorė, atsisakė darbo, kad galėtų rūpintis šeima ir dalyvauti aukštuomenės gyvenime. Sjuzen visada buvo aukštesnė už bendraamžius, bet iki 12 metų tai virto tikra katastrofa: jos ūgis viršijo 180 cm! Aišku, mokykloje mergaitė buvo erzinama.

Ji labai išgyveno, bet greitai rado išeitį - prisiėmė juokdarės vaidmenį. Dabar bendraklasiai juokdavosi iš jos pokštų, o ne iš jos. Ir vis dėlto Sjuzen nenustojo jaudintis dėl išvaizdos. O kartą ji sukaupė drąsą ir paklausė mamos: „Ar aš graži?“ Ta negalvodama atsakė: „Ne, tu esi paprasta“. Ji turėjo savų motyvų - bijojo, kad dukra netaptų aikštinga lepūnėle, kaip daugelio jos turtingų draugų vaikai. O Sjuzen tie žodžiai ilgam įstrigo galvoje: na, ar kas nors tokią pamils? O ji, kaip kiekviena jauna mergaitė, svajojo apie meilę ir žavų princą.

Keistuolė medyje

14-metė Sjuzen užsimanė savo vardą pakeisti kokiu nors nestandartiniu. Viename F.S.Fidže-raldo romane ji rado vardą Sigurni. Jis mergaitei labai patiko, ir ji nusprendė juo pasivadinti. Tėvai į dukros keistenybę reagavo ramiai. Kaip ir į kitus jos maištingus išsišokimus, pavyzdžiui, išvykti į Izraelį ir pagyventi darbo komunoje - kibuce. Tiesa, ilgai jame ji neišbuvo. Kolektyviniam darbui reikia griežtos drausmės, o ji jai nepatiko. Užtat Izraelyje ji sutiko savo pirmąją meilę, reporterį Aroną Latamą. Tai su juo Sigurni pažeidinėjo kibuco tvarką, per naktis bastydamasi, o dieną miegodama. Už tai ir buvo išvaryta.

Netrukus Sigurni išsiskyrė su Aronu, grįžo į JAV ir labai nudžiugindama tėvus įstojo į Stenfordo universitetą. Universitete ji garsėjo kaip keistuolė. Buvo laikotarpis, kai Sigurni persikraustė iš bendrabučio kambario ant medžio. Susirentė sau namą iš lentų, persinešė daiktus ir porą mėnesių mėgavosi laukiniu gyvenimu, kol administracija įkalbėjo grįžti į civilizaciją.

Tuo metu Sigurni suvokė, kad ją traukia aktorystė. Ji labai sėkmingai dalyvaudavo studentų spektakliuose ir svajojo apie karjerą Brodvėjuje. Mama kaip įmanydama ją atkalbinėjo: ne iš nuogirdų žinodama, koks žiaurus yra šou verslo pasaulis, ji norėjo dukrą apsaugoti nuo nusivylimų ir skausmo. Bet užsispyrusi Sigurni laikėsi savo. Net kelerius metus gaudama vien epizodinius teatro ir kino vaidmenis ji nenustojo tikėti, kad prasimuš, kad ją filmuos garsūs režisieriai. Tačiau nė neįsivaizdavo, kad jos kelias į šlovę prasidės nuo fantastinio siaubo filmo.

Karinga valkirija

Perskaičiusi „Svetimo“ scenarijų, S.Vyver pasakė: „Aš jame nesifilmuosiu“. Jai, atsidavusiai V.Šekspyro ir B.Šo gerbėjai, istorija apie monstrą iš kitos planetos, apsigyvenantį žmonių kūnuose, pasirodė visiškas kliedesys. Bet čia ji sužinojo, kad kino studija kategoriškai nenori, jog pagrindinė herojė būtų moteris. Vyko karšti režisieriaus R.Skoto (R.Scott) ir prodiuserių ginčai.

Sigurni, visada save laikiusi feministe, negalėjo nedalyvauti šioje kovoje. Į susitikimą Sigurni atėjo vilkėdama marškinius ir kuklias kelnes, išsitaršiusiais plaukais ir praktiškai nepasidažiusi. Užtat apsiavusi basutėmis su „platforma“. Ji seniai buvo atsikračiusi kompleksų dėl ūgio ir dievino aukštus kulnus. Prodiuseriai, vos siekę jai iki pečių, į Sigurni žiūrėjo įtariai. Užtat R.Skotas susižavėjo: ji atrodė būtent taip, kaip reikėjo filmui, tikra valkirija!

Aktorė matė, kad scenarijus emocine prasme yra silpnokas ir nutarė į jį įlieti truputį Šekspyro vertų aistrų. Regis, „Svetimas“ - specifinis filmas fantastikos ir siaubo žanro mėgėjams, bet jį aukštai įvertino kino kritikai. R.Skotas teigia, kad tai - nemažas S.Vyver nuopelnas. 1987 m. aktorė buvo nominuota „Oskarui“ už talentingą vaidybą antrojoje „Svetimo“ dalyje. Tuo metu ji jau buvo žvaigždė. Tęsinį „Svetimi“ kūrė kultinė Holivudo figūra - Džeimsas Kameronas. Su Sigurni jie greitai rado bendrą kalbą, ir po daugelio metų, ėmęsis gigantiško projekto „Įsikūnijimas“, jis iškart prisiminė S.Vyver ir patikėjo jai daktarės Greis vaidmenį.

Niujorko dukra

Sigurni gyvena Niujorke. Ji myli šį miestą už tai, kad čia yra lengva ištirpti minioje ir vaikščioti gatvėmis neatpažintai. O dar Niujorke yra teatras, kurį prieš daug metų įsteigė jos vyras. Su Džimu Simpsonu (Jim Simpson), subtiliu inteligentišku vaikinu Sigurni susipažino teatro festivalyje. Jis sėdėjo kampe, rūkė, skaitė A.Čechovą ir į nieką nekreipė dėmesio.

O jai labai norėjosi, kad jis pakeltų į ją akis. Ji pakvietė jį šokti. Džimas atsisakė, vietoj šokio pasiūlęs pasivaikščioti ir pasišnekėti. Aktorė iškart suprato, kad jis - jai skirtas vyras. Bet trikdė vienas faktas: pasirodė, kad Džimas yra 6 metais jaunesnis. Kai jis jai pasipiršo, Sigurni pasistengė užgniaužti džiugesį širdyje ir ėmė atkalbinėti potencialų jaunikį. „Aš tau esu per sena, - sakė ji. - Aš daug anksčiau už tave pradėsiu byrėti“. Vieną akimirką jai pasirodė, kad Džimas susimąstė, ir ji jau pasigailėjo tai sakiusi... Bet jis tik nusijuokė. „Tu man visada būsi jauna ir graži“, - įtikinėjo ją Džimas.

O ji tokia ir yra, išsaugojusi liekną figūrą ir nevystantį žavesį. 50-metė S.Vyver nusifilmavo klastingos suvedžiotojos vaidmenyje komedijoje „Širdžių ėdikės“, perkopusi per 60 - žavią ir didingą Egipto karalienę. O kiek jos filmografijoje karingų ir narsių herojų! Bet aktorei labiau patinka paprastų moterų vaidmenys: namų šeimininkių, mamų, biuro tarnautojų. Tikriausiai todėl, kad ją pačią sunku pavadinti paprasta, ji - nepaprasta viskuo. Gerbėjai ir kino kritikai mėgsta Sigurni lipinti ryškius epitetus - supermoteris, deivė, amazonė, o ji save vadina „pabučiuota Dievo“. Aktorė yra puikios fizinės ir profesinės formos ir susidomėjusi laukia, ką dar jai pasiūlys režisieriai.

Aktorės Sigurni Vyver mintys

„Mažiausiai Holivudas nori, kad tu keistumeisi. Jis visada nori, kad naujame filme būtum tiksliai tokia pati, kaip ankstesniajame. Kol Holivudas tavęs iki galo neišsunks, jis tau vėl ir vėl siūlys tą patį per tą patį. O kai dingsi iš ekrano, jis tiesiog pradės ieškoti, kuo tave pakeisti“.

„Visi prodiuseriai žemi ir stori, o aš aukšta ir liesa. Taigi gan stipriai skiriuosi nuo eilinės eilinio prodiuserio seksualinės fantazijos. Dauguma aktorių ir režisierių taip pat labai neaukšti. Todėl labai dažnai, man įėjus į kambarį, visi įsispokso į mane, kaip į kokį nors eksponatą. Iš tiesų jie tiesiog nežino, kaip bendrauti su moterimi, kuri už juos dviem galvom aukštesnė. Galų gale prisieina dirbti su tokiais vyrukais kaip Ridlis Skotas ir Džeimsas Kameronas. Jie taip pat neaukšti, bet jiems nusispjauti į tokius sąlygiškumus“.

„Šou verslas yra toks, kad mums visada tenka tarsi atsiprašinėti dėl savo amžiaus. Kiekvieną kartą, kai pamini dar vieną nugyventą dešimtmetį, esi klausiama: na ką, ar nebaisu sulaukus jūsų keturiasdešimties, penkiasdešimties ar šešiasdešimties. Bet man tai niekada neatrodė baisu. Nebaisu nugyventi dar vieną dešimtį metų. Baisu vieną kartą atsibusti ir suvokti, kad nebelaukia nė viena dešimtis“.

„Man nepatinka dėmesys kino žvaigždėms. Juk visi mėginimai ištyrinėti jų gyvenimą baigiasi išvada, kad žvaigždės niekuo nesiskiria nuo paprastų žmonių - pusryčiauja ir tuštinasi“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net