Vimbldonas: istorija, rekordai, tradicijosnuotraukos (1)

2019 liepos mėn. 11 d. 13:50:28 Perskaitė 1229

Londono priemiestyje Vimbldone vyksta jo vardu vadinamas seniausias ir garsiausias pasaulyje teniso turnyras, prestižiškiausias iš Didžiojo kirčio serijos turnyrų. Jis rengiamas nuo 1877 metų ir visada prikausto milijonų viso pasaulio teniso gerbėjų dėmesį.

 

142 metai

Vimbldonas - tikra teniso istorija: pirmasis turnyras buvo surengtas tada, kai ši sporto rūšis dar nebuvo tokia populiari. Tais laikais anglai daugiausia žavėjosi kroketu ir kriketu, šiek tiek - futbolu, ir dar žaisdavo polą. „Visos Anglijos lauko teniso ir kroketo klubas“ (AELTC), dabar dažniausiai sutrumpintai vadinamas „Visos Anglijos klubu“, 1877 m. Vimbldono mieste įrengtoje aikštėje organizavo savo pirmąjį lauko teniso turnyrą. Šis turnyras buvo surengtas visai ne dėl staiga padidėjusio teniso populiarumo, o dėl to, kad per jį buvo norima surinkti pinigų ir už juos nupirkti volą, naudojamą kroketo - tuo metu daug labiau mėgstamo žaidimo - aikštėms paruošti. Į finalą pateko Spenseris Goras (Spencer Gore) ir Viljamas Maršalas (William Marshall), pirmasis laimėjo susitikimą ir tapo pirmuoju Vimbldono čempionu.

Po penkerių metų teniso varžybos ant žolės tiek išpopuliarėjo, kad visiškai išstūmė kroketą. Vimbldonas sparčiai plėtėsi: pirmaisiais metais „Visos Anglijos klubas“ rengė tik vyrų vienetų varžybas, 1884 m. į programą buvo įtrauktos moterų vienetų ir vyrų dvejetų varžybos, o nuo 1913-ųjų rengiami ir moterų dvejetų bei mišrių dvejetų turnyrai. Paskutinis pakeitimas turnyre įvyko 1922 m., kai kortai buvo perkelti į naują vietą netoli Čerč Roudo, kur ir vyksta jau beveik šimtą metų.

Vyrų turnyro nugalėtojas gauna prizą - paauksuotą sidabro taurę, ant kurios yra užrašyta „Visos Anglijos lauko teniso klubo vienetų pasaulio čempionas“ (angl. The All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World). Ši taurė yra teikiama nuo 1887 metų. Moterų turnyro nugalėtojai įteikiamas sidabrinis 47,6 cm skersmens padėklas, kuris vadinamas „Veneros rožių vandens lėkšte“ (angl. Venus Rosewater Dish). Be trofėjų, nugalėtojai gauna piniginius prizus.

Legendos

Vyrų vienetų varžybose daugiausia pergalių - brito Viljamo Renšo (William Renshaw), amerikiečio Pito Sampraso (Pete Sampras) ir šveicaro Rodžerio Federerio (Roger Federer) sąskaitose. Kiekvienas prestižiškiausią Didžiojo kirčio turnyrą laimėjo po 7 kartus. V.Renšas skynė pergales XIX a., o P.Samprasas ir R.Federeris pirmavo dar visiškai neseniai.

Tarp moterų pagal pasiektų pergalių skaičių lyderė yra legendinė čekų kilmės amerikietė Martina Navratilova, ant nugalėtojų pakylos kopusi 9 kartus. Septynios pergalės - vokietės Štefi Graf (Steffi Graf) sąskaitoje.

Bilietai

Tapti Vimbldono turnyro žiūrovu nėra lengva. Nemaža dalis bilietų (apie 10 proc.) atitenka klubo nariams, rėmėjams, dalyviams ir turnyro svečiams, aptarnaujančiam personalui, taip pat parduodami internetu. Norintieji nusipirkti bilietus internetu turi užsiregistruoti tinklalapyje ticketmaster.co.uk, o paskui laiminguosius atrenka kompiuteris. Patikimiausias būdas įsigyti bilietus yra eilė prie kasų: ji rikiuojasi iš vakaro, ilgis siekia kelis kilometrus. Trokštantieji bilieto statosi palapines, atsineša miegmaišius ir apsirūpina valgio ir gėrimų atsargomis. Tokių eilių nebūna nė viename kitame turnyre. 6.00 val. darbuotojai visus miegančius pažadina, o 7.30 kiekvienam įteikia kortelę su eilės numeriu, kurią reikia pateikti kasoje. Kartu su kortele įteikia instrukciją, kurioje smulkiai aprašomos elgesio taisyklės. Kortelių yra tiek, kiek bilietų bus parduodama. Vienas žmogus gali nusipirkti vieną bilietą.

Tradicijos

Anglai šventai laikosi visų tradicijų ir garsėja konservatyvumu. Vimbldonas - ne išimtis, Anglijoje priešinamasi bet kokiam, net mažiausiam turnyro reglamento pakeitimui. Ką kalbėti apie reglamentą - nekeičiami net antraeiliai dalykai. Štai kad ir garsiosios angliškos braškės su grietinėle. Šis desertas, užgeriamas šampanu, jau antrą šimtmetį būtinai patiekiamas prieš tenisininkų dvikovas, nežiūrint dalyvių ir aistruolių kritikos. Jie skundžiasi, kad braškės „jau ne tos“, „be skonio“, „reikėtų ko nors šiuolaikiškesnio“, bet ne - organizatoriai vis tiek patiekia braškių su grietinėle ir jas žiūrovai vis tiek perka. Beje, net braškių porcijas reglamentuoja britų tradicijos - kiekvienoje pakuotėje turi būti 10 uogų, užaugintų Anglijoje. Ne 9 ir ne 11, o būtent 10. Kitaip negalima - tada prekė laikoma brokuota ir ją galima pasikeisti.

Turnyras prasideda likus šešioms savaitėms iki pirmojo rugpjūčio pirmadienio ir tęsiasi dvi savaites. Pirmosios turnyro savaitės sekmadienį mačai tradiciškai nevyksta. Tai ir vėl britų tradicija. Beje, pastaruoju metu ji kartais „primirštama“ dėl angliškų orų kaprizų ir būtinybės derinti varžybų tvarkaraštį su televizininkais. Nors lietus turnyro tvarkaraštį sujaukia kasmet, anglai ilgai priešinosi siūlymui centrinę aikštę uždengti stogu. Prieš porą dešimtmečių apie tai net nebuvo diskutuojama, bet šio amžiaus pradžioje konservatyvieji anglai buvo priversti įsiklausyti į stogo šalininkų nuomonę. Stogas, sveriantis 3 tūkst. tonų ir uždengiamas per 10 minučių, atsirado 2009-aisiais. Tačiau jokios kitos centrinės aikštės detalės nebuvo pakeistos.

Tenisininkai taip pat tampa tradicijų įkaitais. Į kortus galima išeiti apsirengus tik baltai. Reikalavimuose aprangai yra aiškiai parašyta, kad netinka nei šviesiai pilka, nei kreminė spalva. Net apatiniai baltiniai, taip pat sportbačių padai ir raišteliai privalo būti tik balti. Leidžiama spalvota ne platesnė kaip 1 cm juostelė ant apykaklės ir šortų, rankovių ir siūlių apvadai. Mėginimams užsivilkti kokios nors kitos spalvos marškinėlius turnyro organizatoriai negailestingai užkirs kelią. Prasižengėlis tiesiog nebus neįleistas į kortus, nors būtų ir dešimtkart čempionas.

Reikalavimai žiūrovams

Dar nelabai seniai žiūrovams buvo neleidžiama mūvėti džinsų, o marškinėliai turėdavo būti su apykakle. Šiandien galima vilkėti ką nori, išskyrus suplėšytus džinsus, nešvarius sportinius kostiumus, trumpus šortus, pilvo nedengiančias palaidinukes bei avėti įsispiriamas šlepetes. Tačiau kuo arčiau centrinių tribūnų, tuo oficialesnė ir puošnesnė turi būti apranga.

Unikali dvikova

2010 metais Vimbldone įvyko ilgiausias mačas teniso istorijoje: Džono Iznerio (John Isner) ir Nikola Maju (Nicolas Mahut) dvikova truko tris dienas ir baigėsi Dž.Iznerio pergale rezultatu 6:4, 3:6, 6:7 (7:9), 7:6 (7:3), 70:68. Pirmąją dieną kiekvienas laimėjo po du setus, o paskui mačas buvo atidėtas, nes sutemo. Bet žiūrovai, kitą rytą atėję į Centrinio korto tribūnas, taip ir nesužinojo nugalėtojo vardo: Dž.Izneris ir N.Maju plūkėsi ilgiau kaip 7 valandas, bet mačo rezultato (kuris jau tapo panašesnis į krepšinio varžybų) nė vienas nepersvėrė į savo pusę. Vakare buvo nuspręsta susitikimą pratęsti dar kitą dieną. Tam priešinosi aistruoliai, reikalavę užbaigti istorinį mačą. Vis dėlto teisėjas ir organizatoriai laikėsi savo. Birželio 24-ąją dviejų mažai žinomų tenisininkų dvikovą jau transliavo beveik visi pasaulio televizijos sporto kanalai, o prie korto susidarė kilometro ilgio eilė, kurioje stovėjo ne tik žiūrovai, bet ir žurnalistai, pasirengę užfiksuoti naują pasaulio rekordą. Visiems norintiems neužteko vietų korte, todėl aistruoliai įsikūrė ant artimiausių namų stogų, korto tvoros ir netoliese esančios kalvos. Jėgų netekęs N.Maju penktąjį setą pralaimėjo rezultatu 68:70, o kartu ir visą mačą. Žaidimas truko 11 valandų 5 minutes, o tai beveik dukart viršijo ilgiausios iki tol dvikovos trukmę. Mačui pasibaigus abu tenisininkai ir teisėjas gavo garbės apdovanojimus. Korte, kuriame vyko susitikimas, buvo įrengta atminimo lenta.

Karališkieji globėjai

Elitinė Vimbldono tradicija yra ta, kad turnyrą globoja karališkoji šeima. Pirmą kartą karūnuotieji asmenys jame apsilankė 1907 m. - tai buvo Velso princas su žmona, vėliau tapę karaliumi Jurgiu V ir karaliene Marija. Nuo tada įsigalėjo tradicija, kad kas nors iš karališkosios šeimos dalyvauja nugalėtojų apdovanojimo ceremonijoje.

2016 m. karalienė Elžbieta globoti Vimbldono turnyrą patikėjo Kembridžo kunigaikštienei Ketrinai, anūko Viljamo žmonai, kuri yra AELtc narė nuo 2013 metų. Iki 2003 metų žaidėjai, išeinantys į Centrinį kortą, privalėdavo nusilenkti (vyrai) arba padaryti reveransą (moterys) karališkosios šeimos nariams, sėdintiems ložėje. Tačiau „Visos Anglijos klubo“ prezidentas Kento hercogas Edvardas šią taisyklę supaprastino, dabar privaloma nusilenkti tik karalienei ir sosto įpėdiniui.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net