respublika.lt
 

Saudo Arabija: nuostabą keliantys faktai (8)

2019 liepos mėn. 06 d. 14:33:58
Milda KUNSKAITĖ

Ar žinote, kodėl Arabija - Saudo? Pavadinimas yra kilęs iš Saudų dinastijos, kovojusios su Rašidų dinastija, pavadinimo (jeigu būtų nugalėję pastarieji, šalis vadintųsi Rašidų Arabija). Oficialus šalies pavadinimas - Saudo Arabijos Karalystė.

×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

 

Iš pavadinimo aišku, kad šalį valdo karalius. 2015 m. mirus 90-iui karaliui Abdulai, į sostą įžengė jo 79 metų brolis Salmanas bin Abdulazizas.

Naujasis karalius įžengimo į sostą proga valstybės piliečius apdalijo pinigais. Po du atlyginimus/pensijas/stipendijas gavo visi valstybės tarnautojai, pensininkai ir studentai.

Kadangi šalyje leidžiama turėti 4 oficialias žmonas, karališkojoje šeimoje yra apie 5 tūkstančius princų ir princesių.

Saudo Arabijoje moterys turi labai mažai teisių. Moteris negali viena išeiti į gatvę, tik lydima giminaičio vyro. Dar neseniai jos ir pasų neturėjo, būdavo įrašomos į tėvo, o paskui vyro pasą. Moteris negali išvykti iš Saudo Arabijos be raštiško tėvo ar vyro leidimo.

Dar vienas vietos ypatumas - moterų apranga. Moteris neturi teisės išeiti į gatvę apsirengusi ką nors kita kaip juodą abają (visą kūną dengiančią suknelę). O plaukai turi būti pridengti juoda skarele. Veidus jos taip pat dažniausiai dengia nikabu, bet ne visada. Maža to, net europietė negali pasirodyti viešai be abajos, bet veido gali nedengti, plaukų kai kada - taip pat. Mergaitėms leidžiama vaikščioti be abajos iki 12 metų.

Vyrai daugiausia vilki dišdašą (tradicinis ilgas baltas platus drabužis), o galvą dengia baltai ir raudonai languota skara. Dišdaša visada - akinamai balta ir išlyginta. Pagal aprangą galima suprasti, kad Saudo Arabijos gyventojai paprastai niekur neskuba, nes taip apsirengus būtų sunku bėgioti ir šokinėti - lieka tik oriai sėdėti arba lėtai judėti iš vieno taško į kitą.

Saudo Arabijos piliečiai daugiausia dirba valstybės įstaigose, o jeigu privačiose kompanijose - tai užima vadovaujamas pareigas. Visus kitus darbus atlieka svetimšaliai (nekvalifikuotus - indai, pakistaniečiai, filipiniečiai).

Nors vietos arabai paprastai niekur neskuba, automobiliais važinėja būtinai greitai ir agresyviai. Avarijos vyksta labai dažnai.

Baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimus yra didžiulės. Visur įrengtos stebėjimo kameros, bet tai nieko nesustabdo. Automobiliuose prisisegti saugos diržais nėra priimta, vaikų kėdutės - irgi „nebūtinos“.

Saudo Arabijoje galioja „dešinės rankos“ taisyklė - kaire negalima valgyti, ką nors paduoti, nes kairė ranka laikoma nešvaria (ja apsiplaunama).

„Saudi Aramco“ (Saudi-American Company) - stambiausia pasaulyje naftos gavybos įmonė, kurią 4 deš. įsteigė amerikiečiai, o dabar 100 proc. akcijų priklauso vietiniams. Išgauna ketvirtadalį visos pasaulio naftos. Vidutinis patyrusio (o nepatyrusių ten nepriima) specialisto atlyginimas yra 15 000 dolerių.

Saudo Arabijoje oficialiai draudžiami pasilinksminimai. Karalystėje nėra nė vieno kino teatro.

Mokyklose berniukai ir mergaitės mokosi atskirai.

Kiekviename restorane yra dvi zonos - vienišiems vyrams ir šeimoms. Mat matyti svetimas moteris yra negerai. Suprantama, jeigu vedęs vyras atėjo vienas, į šeimyninę zoną nebus įleistas. Bet net atėjęs su žmona į svetimą moterį vis tiek nepažiūrės, nes net šeimų skyriuje staliukai yra atskirti širmomis, kad moteris galėtų atsidengti veidą ir ramiai pavalgyti.

Net greitojo maisto restoranuose, pavyzdžiui „McDonald‘s“ salės, taip pat padalintos į zonas, vienišiems ir šeimyniniams. Bet ten moterys nenusiima galvos apdangalo, viena ranka pakelia „užuolaidėlę“, kita - šakutę į burną.

Saudo Arabijoje draudžiamas alkoholis. Griežtai draudžiamas. Už jo vartojimą baudžiama kalėjimu ir lazdomis.

Už narkotikus - mirties bausmė.

Mirties bausmės paprastai vykdomos penktadieniais, aikštėse. Nukertama galva. Žmonės stovi, žiūri. Tiesa, pastaruoju metu jų mažėja, daugiausia skiriamos už žmogžudystes.

Saudo Arabijoje gana griežta cenzūra. Visuose filmuose iškerpamos net bučinių scenos, nekalbant apie intymias. Iškerpamos nesukant galvos, kad siužetas gali tapti nesuprantamas. Iš dainų iškerpami žodžiai.

Cenzūra veikia ir parduotuvėse. Jose yra specialiai apmokytų žmonių, kurie ant dėžučių ir pakuočių uždažo tiek moterų, tiek vyrų atviras kūno vietas. Pavyzdžiui, parduodamos vyriškos trumpikės - rankos ir kojos užpaišytos. Pripučiamas baseinas, ant kurio pakuotės vaizduojama laiminga šeima - vyras ir vaikai palikti, kaip buvo, o moteris visai užpaišoma juodu žymekliu. Madų žurnaluose merginoms su trumparankoviais marškinėliais pripiešiamos ilgos rankovės. Nei verkti, nei juoktis.

Iš religijų pripažįstamas tik islamas. Visos kitos religijos griežtai draudžiamos.

Be įprastos policijos Saudo Arabijoje yra ir religinė policija „mutava“, kuri kaip tik ir stebi, kad būtų laikomasi visų aukščiau išvardytų draudimų. Gali prieiti ir padaryti pastabą, už rimtą pažeidimą gali suimti.

Čia meldžiamasi 5 kartus per dieną (šventąjį Ramadano mėnesį - 6). Maldos metu visa karalystė apmiršta. Pusvalandžiui užsidaro visos parduotuvės, įstaigos, degalinės. Šalyje labai daug mečečių, kiekviename rajone po kelias. Kiekviename prekybos centre, kiekvienoje įstaigoje yra patalpa maldai.

Šventasis Koranas - ir oficiali valstybės Konstitucija.

Kaip ir visose arabų šalyse, čia vyrauja šeimos kultas. Kiekvieną penktadienį didžiulės šeimos susirenka restoranuose, piknikuose ir t.t. Labai gerbiami vyresnieji.

Saudo Arabijoje labai pigus benzinas. Litras 95-ojo benzino kainuoja apie 0,50 JAV dolerio, ir tai pastaruoju metu jis pabrango.

Vasarą Saudo Arabijoje yra labai karšta. Temperatūra pavėsyje dažnai siekia 50 laipsnių. Todėl vasarą savaitgaliais visuose prekybos centruose, kuriuose veikia kondicionieriai, knibžda žmonių - jie vaikštinėja, bendrauja, valgo.

Labai daug svetimšalių Saudo Arabijoje gyvena atskirose aptvertose ir saugomose teritorijose. Jų viduje baltosios moterys gali nedėvėti juodos abajos, vaikščioti apsirengusios kaip nori.

Į Saudo Arabiją patekti nėra lengva, tai ne turistinė šalis. Vizą gausite, jeigu važiuojate darbo reikalais, pas artimą giminaitį (tėvus, vaikus), jeigu esate musulmonas ir vykstate į Meką.

Lietus Saudo Arabijoeje - didelė retenybė. Lyja 3-4 kartus per metus. Lietaus kanalizacijos tiesiog nėra, todėl, kai vis dėlto palyja, skelbiama nepaprastoji padėtis. Miestai užtvindomi, mašinos plaukioja.

Žiemą dykumoje gali net pasnigti. Bet kartą per 50 metų.

Saudo Arabijoje nešvenčiami Naujieji metai. Jokie, net arabų.

Šventąjį Ramadano mėnesį arabai pasninkauja. Negalima valgyti ir gerti šviesiuoju paros metu. Svetimšaliams taip pat primygtinai rekomenduojama nevalgyti ir negerti matant pasninkaujantiems. Užtat po Ramadano visa šalis puotauja 9 dienas.

Saudo Arabijoje nėra vaikų namų. Jeigu tėvai mirė, vaikai gyvena su giminėmis.

Saudo Arabijoje nėra mokesčių. Galima pradėti bet kokį verslą, uždirbti pinigų ir nereikia mokėti mokesčių. Tiesa, svetimšaliams pradėti verslą yra sunkiau, o vienas iš partnerių privalo būti šalies pilietis.

Moterims - griežtos taisyklės


- Arabai jūroje maudosi apsirengę, ypač moterys. Vyrai su šortais ir marškinėliais, moterys apsimūturiavusios. Plaukti dauguma nemoka.

- Kad neleistina matyti svetimos moters veido, dar būtų pusė bėdos, bet labai dažnai vyrai nežino, kaip atrodo brolių žmonos. Ir tai yra normalu.

- Arabės labai stipriai dažosi. Ryškinamos visos kūno dalys, kurias galima rodyti - antakiai, akys, plaštakos puošiamos piešiniais su chna.

- Nors moterys gali išeiti tik prisidengusios, šiuolaikinių moteriškų drabužių parduotuvėms klienčių netrūksta. Arabės aktyviai perka viską, kuo galima pasipuikuoti namuose, prieš vyrą.

- Nors Karalystėje leidžiama daugpatystė, rasti, kas turi dvi žmonas (nekalbant apie keturias), yra sunku. Mat pagal įstatymą antrąją žmoną privalu aprūpinti ne prasčiau kaip pirmąją. Jeigu pirmoji turi namą, ir antrajai reikia nupirkti ne prastesnį. Ir laiko abiem reikia skirti po lygiai. Nepigus malonumas.

- Šalyje draudžiama fotografuoti žmones, ypač kariškius, policininkus ir moteris.

- Per vestuves moterys linksminasi atskirai nuo vyrų. Dažnai net kitame miesto gale.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RADINYS: penktadienį Klaipėdoje atliekant žemės kasimo darbus rasti galimai žmogaus kaulų fragmentai; radinys aptiktas apie 15.00 val. Bokštų g.
  • DIDĖS: Valstybės reguliavimo tarnyba (VERT) penktadienį patvirtino gamtinių dujų skirstymo kainas, kurios bus taikomos nuo 2020 metų; pranešama, kad vidutiniškai skirstymo kaina kils 4 proc.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ar jūsų šeimoje yra dirbančių užsienyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar Lietuvoje ne per anksti pradedamas kalėdinis laikotarpis?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +6 C

+7 +8 C

 

+7 +9 C

+9 +10 C

+8 C

 

 +9+10 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s