respublika.lt

Prie vieno stalo su karaliene

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 18 07:10:53, Milda Kunskaitė
×
nuotr. 1 nuotr.
2006 m. Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II su princu Filipu viešėjo Lietuvoje, tad laikytis karališkojo etiketo teko ir juos priėmusiam prezidentui Valdui Adamkui. Džojos Barysaitės nuotr.

Tikriausiai daug kas būtų ne prieš atsidurti prie vieno stalo su tikra karaliene. Bet tik nedaugelis įsivaizduoja, pagal kokias griežtas taisykles vyksta paprasčiausi pietūs ar vakarienė dalyvaujant karūnuotam asmeniui. Pavyzdžiui, Bakingemo rūmuose viskas vyksta pagal taisykles, kurių nepaisyti niekas neturi teisės. Kalbama ne tik apie naudojimąsi stalo įrankiais, reglamentuotas yra net ir laikas įeiti į patalpą, kur vyks pietūs.

 


Neiti į kambarį ne pagal eilę

Į kambarį, kuriame vyks pietūs ar vakarienė, niekas negali įeiti anksčiau Elžbietos II. Bet įeiti jai iš paskos irgi nepavyks, nes pagal etiketą pirma įeina karalienė ir Edinburgo hercogas, o jiems iš paskos - visi kiti šeimos nariai sosto paveldėjimo eilės tvarka: Velso princas su Kornvalio hercogiene, už jų princas Viljamas su žmona ir taip toliau.

Apsirengti - ne bet kaip

Vaišės dalyvaujant karalienei - tai visada oficialus priėmimas, todėl visi šeimos nariai ir svečiai turi paisyti aprangos kodo. Pietaujant pageidaujamas griežtas dalykinis stilius, o per vakarienę neapsieinama be vakarinės aprangos.

Ne anksčiau už karalienę

Visi svečiai turi teisę sėstis prie stalo tik tada, kai Elžbieta II užima savo vietą. Svečiai turi kantriai laukti, kol monarchė nužingsniuos iki savo kėdės ir ant jos atsisės. Vaišės prasideda tada, kai karalienė įsideda į burną pirmąjį kąsnį.

Jokių pašnekesių iki pirmųjų karalienės žodžių

Pietų ar vakarienės pradžioje prie karališkojo stalo tvyro visiška tyla. Tik po to, kai karalienė kreipiasi į savo kaimyną, sėdintį jai iš dešinės, moterys gali užkalbinti tuos, kas sėdi šalia jų. Ir taip pat tik iš dešinės. Antrojoje vaišių pusėje Elžbieta II kreipiasi į kaimyną iš kairės. Būtent todėl karalienei iš dešinės visada sodinamas svarbiausias svečias.

Negalima pakilti nuo stalo

Kol karalienė sėdi prie stalo, svečiai negali pakilti iš savo vietos. Išimtis - atvejai, kai svečiui ar viešniai būtinai reikia trumpam išeiti, pavyzdžiui, į tualetą. Tada svečias turi sukryžiuoti peilį ir šakutę - tai signalas padavėjui, kad svečias nebaigė valgyti ir greitai grįš į savo vietą. Bet naudotis teise išeiti dalyvaujantieji gali tik esant kraštutiniam reikalui (kaip buvo Keitei Midlton nėštumo metu), iš anksto atsiprašius kaimynų, bet neaiškinant priežasties. O šiaip visiems svečiams rekomenduojama „pasinaudoti patogumais" iki vaišių pradžios.

Teisingai laikyti indus ir stalo įrankius

Pietaujant, kaip tai daroma visur, šakutė laikoma kairėje rankoje, o peilis dešinėje. Peilio nereikėtų smeigti tiesiai į mėsos ar žuvies gabalą, o juo švelniai braukti šakutės, laikomos dantimis žemyn, paviršiumi. Geriant arbatą puodelis laikomas už ąselės viršaus nykščiu ir smiliumi, viduriniuoju pirštu prilaikant apatinę ąselės dalį. Jei svečias geria kavą, smilius turi būti prakištas pro ąselę. Ir, aišku, yra labai pretenzinga ir nedera atkišti mažąjį pirštelį. Beje, damos geria kavą ar arbatą, laikydamos puodelį toje pačioje padėtyje, kad lūpdažių pėdsakų neliktų aplink visą puodelio kraštą. Pienas pilamas į arbatą, ir jokiu būdu ne atvirkščiai, o esant reikalui pamaišyti puodelio turinį, šaukštelį reikia judinti atsargiai, neliečiant puodelio sienelių. Ir, suprantama, geriant nedera skleisti kokių nors garsų.

Elgtis kaip karalienė

Per karališkuosius pietus šeimos nariai servetėles sulenkia perpus taip, kad nusivalius rankas ar lūpas būtų galima servetėlę padėti švariąja puse į viršų - kad niekas nematytų, kaip išsitepėte valgydami. Apskritai dera valgyti labai tvarkingai, stengiantis neišsitepti ir netrupinti. Nerašyta taisyklė: jei svečias nežino, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, ar tai būtų naudojimasis servetėle, ar stalo įrankiais, reikia pasižiūrėti į karalienę ir sekti jos pavyzdžiu.

Karalienės signalai

Per pietus karalienė siunčia signalus padavėjams arba svečiams naudodamasi stalo įrankiais arba asmeniniais daiktais. Jei po pirmojo patiekalo karalien padėjo peilį ir šakutę - tai ženklas padavėjams, ir jie iškart pradeda keisti lėkštes. Kai ant stalo karalienė pasideda delninukę ar mažą rankinuką, tai reiškia, kad pietūs baigsis lygiai po 5 minučių. Karalienė pakilo iš savo vietos? Pietūs baigti ir niekam iš svečių nedera toliau valgyti ir gerti. Svečiai, beje, taip pat duoda signalus padavėjui. Jei peilis ir šakutė ant lėkštės guli iš dešinės ir truputį pakreipti, vadinasi, svečias to patiekalo nebevalgys ir jį galima nunešti.

Nereikia prašyti paduoti duonos arba druskos

Pietaujant ar vakarieniaujant su karaliene yra nepriimta prašyti kaimynų, juolab karalienės, perduoti duonos ar druskos. Tenka tenkintis tuo, ką svečias gali pasiekti be pastangų. Suprantama, tiesti ranką per visą stalą taip pat netinka.

Jokių telefonų

Karalienės svečiams kategoriškai draudžiama per priėmimą naudotis mobiliaisiais telefonais, nes tai yra laikoma netakto viršūne. Svečiams paprastai net į galvą neateina palikti telefonus įjungtus. Jei jie pietauja su karaliene, visam pasauliui teks palaukti!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s