respublika.lt

Paslaptingas kodas (4)

2013 rugsėjo 08 14:16:03

Beveik 100 metų geriausi pasaulio kriptologai bando įminti vadinamojo Voiničiaus manuskripto - viduramžių rankraščio, kuriame sukaupti mokslui nežinomi faktai, mįslę. Siužetas filmui labai įdomus: viduramžių rankraštis, išniręs iš nebūties praėjusio amžiaus pradžioje, kurį pamatę geriausi pasaulio šifruotojai pameta galvas...

×
nuotr. 6 nuotr.
Vilfridas Michailas Voiničius


Alchemiko palikimas

Kaune, smulkaus valdininko šeimoje, 1865 metais gimė Vilfridas Michailas Voiničius. Baigęs gimnaziją jis įstojo į Maskvos universiteto Chemijos fakultetą, paskui tapo teroristinės organizacijos „Narodnaja volia“ nariu. Vėliau persikėlė į Varšuvą, kur suplanavo dviejų organizacijos narių pabėgimą iš kalėjimo. Bet sumanymas žlugo, V.Voiničius buvo suimtas ir ištremtas į Irkutską, iš kur po trejų metų pabėgo.

Londone jo laukė kovos bičiulė Etela Lilian, žinomo anglų matematiko Džordžo Būlo duktė, vėliau tapusi žinomo romano apie revoliucionierių „Gylys“ autore.

Jaunieji susituokė ir nutolo nuo revoliucinės kovos. Vilfridas persikvalifikavo į knygų prekeivį, antikvarą ir pelnė pasaulinę šlovę, nežinia iš kur gavęs senovinį foliantą, parašytą nesuprantama kalba. Kelis jo puslapius jis nufotografavo ir išsiuntė pažįstamiems kriptologams, prašydamas iššifruoti tekstą.

Taip manuskripto puslapiai 1919 metais pateko Pensilvanijos filosofijos universiteto profesoriui Viliamui Neuboldui, kuris tais metais oficialiai buvo pripažintas geriausiu pasaulio kriptologu. Per Pirmąjį pasaulinį karą jis dirbo JAV Vyriausybei - šifruodavo karinius kodus, ir nebuvo tokio, kurio jis nesugebėtų perprasti. Tačiau būtent M.Voiničiaus manuskriptas ir pakišo jam koją. 1921-aisiais, po dvejus metus trukusio triūso, V.Neuboldas paskelbė savo darbų rezultatus. Jo nuomone, šią knygą - „Opus Magnum“ - XIII a. parašė pranciškonų vienuolis ir alchemikas Rodžeras Bakonas, savo žiniomis lenkęs amžininkus keliais šimtmečiais. Tekste buvo aprašyta žmogaus vidaus organų, ląstelių, spermatozoidų sandara, taip pat Saulės užtemimas ir Andromedos ūko struktūra. Beje, pranešimo pabaigoje V.Neuboldas pats prisipažino, kad jo metode apstu prielaidų ir hipotezių ir kaskart, šifruodamas tą patį teksto fragmentą, jis gaudavo naują rezultatą.

Profesoriaus pranešimas kriptologijos pasaulyje sukėlė tikrą sensaciją, mokslininkai organizavo neformalią M.Voiničiaus draugiją. Nuo tada jo manuskriptas oficialiai pripažintas paslaptingiausia pasaulio knyga. Viduramžių filiantą iššifruoti 85 metus nesėkmingai bandė dešimtys tūkstančių įvairių šalių kriptologų, bet kodas taip ir liko paslaptini. Dabar manuskriptas yra Jeilio universiteto bibliotekoje - jį perdavė M.Voiničiaus palikuonys. Universitete manuskriptas buvo padaugintas, o specialiame tinklalapyje paskelbti visi puslapiai, kad kiekvienas norintis galėtų išbandyti savo jėgas.

Knyga

M.Voiničiaus manuskriptas - 24,5x17 cm ir maždaug 3 cm storio knyga, kurią sudaro 246 puslapiai iš pergamento (maždaug 28 puslapių trūksta). Ant paties viršelio nėra jokių užrašų ar piešinių, tekstas parašytas nežinoma abėcėle. Bet didžiausia knygos mįslė - ne pats tekstas, bet spalvotos iliustracijos - nežinomų augalų, žvaigždynų, mechanizmų piešiniai. Įdomiausia, kad piešinių su tokiais augalais ar žvaigždynais nerasi jokioje kitoje pasaulio knygoje.

Atsižvelgiant į šių piešinių temas, knygą priimta dalyti į keletą dalių: botanikos, astronomijos, biologijos, kosmologijos, farmacijos.

Istorija

Kaip pasakoja pats M.Voinyčius, šį manuskriptą jis nusipirko 1912 metais vienoje jėzuitams priklausančių valdų, kuri yra į pietus nuo Romos. Girdi, jėzuitai nusprendė užsidirbti pinigų remontui ir pardavė keletą tonų su griežtą sąlyga - niekada neatskleisti pardavėjo vardo. Šio pažado M.Voiničius nesulaukė iki pat mities.

Prie knygos pridėtas 1666 metais datuotas laikšas, kurį Prahos universiteto rektorius Johansas Markis parašė savo draugui, žinomam viduramžių mokslininkui Atanasiui Kircheriui, tuomet gyvenusiam Romoje. Rektorius prašė pastarojo iššifruoti šią knygą, kuri, jo manymu, kažkada priklausė Habsburgų dinastijos atstovui Rudolfui II.

1 versija: šifras

Neuboldas manė, kad tekstas parašytas lotyniškai ir dar užšifruotas. Šios hipotezės laikosi ir britas profesorius Gordonas Ragas, 2004 metų sausį žurnale „Cryptologia“ pasiūlęs savąjį dešifravimo metodą. Jis panaudojo vadinamąjį Kardano tinklelį - kortelę su keliais iškirptais langais, kurią išrado italų matematikas Girolomas Kardanas. Uždėjus kortelę ant užšifruoto teksto, jos langeliuose pasirodo slaptas pranešimas. Rago nuomone, Voiničiaus manuskripto autorius iš pradžių langeliuose įrašė lotyniškas raides, o erdvę tarp jų užpildė išgalvotomis raidėmis.

2 versija: kinų raštas

Perteikus manuskriptą skaičiais, buvo susikoncentruota į statistinius dėsningumus tarp simbolių, žodžių dalių, žodžių ir jų junginių.

Viena iš labiausiai pastebimų pastarojo meto teorijų yra hipotezė, kurią pasiūlė prancūzų kriptologas Džakusas Gujis. Išanalizavęs manuskripto žodžių ir skiemenų ilgį ir žodžių struktūras, jis nustatė, kad Voiničiaus teksto kalbos struktūra labai panaši į kinų ar vietnamiečių kalbas. Tiesa, nė vienas Rytų Azijos filologas taip ir nesugebėjo nustatyti, kokiu dialektu tai galėtų būti parašyta. Šios teorijos naudai byloja faktas, kad kai kuriuose piešiniuose pavaizduoti augalai, tuo metu augę tik Kinijoje.

3 versija: dvi kalbos

Įsižiūrėjus į manuskripto raides per mikroskopą ar galingą didinamąjį stiklą matyti, kad kiek-vieną raidę sudaro du ženklai, tarsi uždėti vienas ant kito, t. y., manuskriptas - tai du tekstai, parašyti dviem skirtingais braižais ir dviem skirtingomis kalbomis. Tiesa, mokslas apie jas nieko nežino.

Tolesnė pergamento lapų analizė parodė, kad daugelis piešinių ir raidžių buvo retušuoti praėjus keliems dešimtmečiams po knygos parašymo.

4 versija: amžiaus mistifikacija

Profesorius Rene Zandbergenas mano, kad manuskriptas - tai mistifikacija, ir jį galėjo parašyti keisto mentaliteto žmogus, neketinantis nieko apgauti. Tik taip jis gali paaiškinti faktą, kodėl manuskriptas iki šiol neiššifruotas.

Jam pritaria ir kiti mokslininkai, neatmetantys galimybės, kad mauskriptą galėjo specialiai parašyti alchemikai, prieš parduodami karaliui Rudolfui II, turėjusiam polinkį okultiniams mokslams.

Septyni neperskaityti tekstai

Žmonija mėgsta sukti galvą dėl visokių kodų ir šifrų. Štai dar 7 manuskriptai, prie kurių ir šiandien prakaituoja geriausi pasaulio kriptologai.

Terterijos lentelės

Trys molinės lentutės su piktogramomis, kurios buvo pripažintos seniausios raštijos, egzistavusios prieš 7000 metų, pavyzdžiu. 1961 metais rastos prie Terterijos (Rumunija) kaimo esančioje kapavietėje. Iššifruoti kalbos nepavyko.

Festo diskas

Rastas 1908 metais atliekant archeologinius kasinėjimus Kretoje. Moliniame diske spirale išdėstyti piktografiniai simboliai. Pirmą kartą pabandyta iššifruoti 1911 metas, ir nuo tada Festo diskas laikomas pačiu paslaptingiausiu XX a. radiniu.

Tora

Dar antikos teologai pastebėjo, kad Toros tekste yra tam tikrų keistų dėsningumų, o 1944 metais žurnalas „Statistical Science“ eksperimento tvarka išspausdino trijų Izraelio mokslininkų rezultatus. Jie tvirtina, kad bibliniuose tekstuose rado 30 žydų politinių veikėjų pavardes.

Apokalipsė

Štai jau 2000 metų, kai tyrinėtojai bando iššifruoti apaštalo žodį apie „žvėries skaičių 666“. Egzistuoja versija, kad raidėmis, turinčiomis ir skaitmeninę reikšmę, užrašytas imperatoriaus Nerono vardas.

Niutono rankraštis

Nedaug kas žino, kad seras Niutonas, be fizikos, domėjosi ir alchemija. Ne per seniausiai rastas jo 22 puslapių dienoraštis, kurio neįmanoma perskaityti, nes jis užšifruotas asmeniniu kodu.

„Centuries de Nostradame“

XVI a. Gydytojas ir astrologas Maiklas Nostradamas išleido 5 knygas, bet nė viena jų nepelnė tokios šlovės kaip „Centurijos“ - ketureiliai (katrenai) senąja prancūzų kalba su intarpais lotynų ir ivrito kalbomis.

„Enigmos“ šifruotės

„Enigma“ - 6 mln. šifro variantų turinti šifravimo mašina, kurią sukonstravo vokiečių inžinierius Arturas Šerbius. Anglai taip ir nesugebėjo įminti „Enigmos“ kodo, tad buvo priversti pavogti pačią mašiną.

Parengta pagal dienraščio "Vakarao žinios" priedą "Geras!"

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6605 eurai, aukotųjų skaičius - 21; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • TRAUKINYS: Sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
 • SKIEPAI: Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad siekdama efektyviau panaudoti vakcinos nuo COVID-19 likučius, kviečia vakcinacijai registruotis 55+ grupės vilniečius.
 • ATLAISVINIMAI: siūloma leisti nuo pirmadienio veikti parduotuvėms prekybos centruose, lauko kavinėms siūloma leisti veikti nuo kito ketvirtadienio, balandžio 22 dienos.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia referendumo dėl Lietuvos išstojimo iš ES?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip elgiatės atšilus orams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. COVID-19 pandemija valdžiai apsimoka
14. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
15. Dvejopi standartai jau įgriso
16. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
22. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
23. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +8 C

+3 +9 C

 

0 +8 C

+12 +17 C

+10 +14 C

 

+8 +13 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos