respublika.lt

Paslaptingas kodas

(0)
2013 rugsėjo 08 14:16:03

Beveik 100 metų geriausi pasaulio kriptologai bando įminti vadinamojo Voiničiaus manuskripto - viduramžių rankraščio, kuriame sukaupti mokslui nežinomi faktai, mįslę. Siužetas filmui labai įdomus: viduramžių rankraštis, išniręs iš nebūties praėjusio amžiaus pradžioje, kurį pamatę geriausi pasaulio šifruotojai pameta galvas...

Alchemiko palikimas

Kaune, smulkaus valdininko šeimoje, 1865 metais gimė Vilfridas Michailas Voiničius. Baigęs gimnaziją jis įstojo į Maskvos universiteto Chemijos fakultetą, paskui tapo teroristinės organizacijos „Narodnaja volia“ nariu. Vėliau persikėlė į Varšuvą, kur suplanavo dviejų organizacijos narių pabėgimą iš kalėjimo. Bet sumanymas žlugo, V.Voiničius buvo suimtas ir ištremtas į Irkutską, iš kur po trejų metų pabėgo.

Londone jo laukė kovos bičiulė Etela Lilian, žinomo anglų matematiko Džordžo Būlo duktė, vėliau tapusi žinomo romano apie revoliucionierių „Gylys“ autore.

Jaunieji susituokė ir nutolo nuo revoliucinės kovos. Vilfridas persikvalifikavo į knygų prekeivį, antikvarą ir pelnė pasaulinę šlovę, nežinia iš kur gavęs senovinį foliantą, parašytą nesuprantama kalba. Kelis jo puslapius jis nufotografavo ir išsiuntė pažįstamiems kriptologams, prašydamas iššifruoti tekstą.

Taip manuskripto puslapiai 1919 metais pateko Pensilvanijos filosofijos universiteto profesoriui Viliamui Neuboldui, kuris tais metais oficialiai buvo pripažintas geriausiu pasaulio kriptologu. Per Pirmąjį pasaulinį karą jis dirbo JAV Vyriausybei - šifruodavo karinius kodus, ir nebuvo tokio, kurio jis nesugebėtų perprasti. Tačiau būtent M.Voiničiaus manuskriptas ir pakišo jam koją. 1921-aisiais, po dvejus metus trukusio triūso, V.Neuboldas paskelbė savo darbų rezultatus. Jo nuomone, šią knygą - „Opus Magnum“ - XIII a. parašė pranciškonų vienuolis ir alchemikas Rodžeras Bakonas, savo žiniomis lenkęs amžininkus keliais šimtmečiais. Tekste buvo aprašyta žmogaus vidaus organų, ląstelių, spermatozoidų sandara, taip pat Saulės užtemimas ir Andromedos ūko struktūra. Beje, pranešimo pabaigoje V.Neuboldas pats prisipažino, kad jo metode apstu prielaidų ir hipotezių ir kaskart, šifruodamas tą patį teksto fragmentą, jis gaudavo naują rezultatą.

Profesoriaus pranešimas kriptologijos pasaulyje sukėlė tikrą sensaciją, mokslininkai organizavo neformalią M.Voiničiaus draugiją. Nuo tada jo manuskriptas oficialiai pripažintas paslaptingiausia pasaulio knyga. Viduramžių filiantą iššifruoti 85 metus nesėkmingai bandė dešimtys tūkstančių įvairių šalių kriptologų, bet kodas taip ir liko paslaptini. Dabar manuskriptas yra Jeilio universiteto bibliotekoje - jį perdavė M.Voiničiaus palikuonys. Universitete manuskriptas buvo padaugintas, o specialiame tinklalapyje paskelbti visi puslapiai, kad kiekvienas norintis galėtų išbandyti savo jėgas.

Knyga

M.Voiničiaus manuskriptas - 24,5x17 cm ir maždaug 3 cm storio knyga, kurią sudaro 246 puslapiai iš pergamento (maždaug 28 puslapių trūksta). Ant paties viršelio nėra jokių užrašų ar piešinių, tekstas parašytas nežinoma abėcėle. Bet didžiausia knygos mįslė - ne pats tekstas, bet spalvotos iliustracijos - nežinomų augalų, žvaigždynų, mechanizmų piešiniai. Įdomiausia, kad piešinių su tokiais augalais ar žvaigždynais nerasi jokioje kitoje pasaulio knygoje.

Atsižvelgiant į šių piešinių temas, knygą priimta dalyti į keletą dalių: botanikos, astronomijos, biologijos, kosmologijos, farmacijos.

Istorija

Kaip pasakoja pats M.Voinyčius, šį manuskriptą jis nusipirko 1912 metais vienoje jėzuitams priklausančių valdų, kuri yra į pietus nuo Romos. Girdi, jėzuitai nusprendė užsidirbti pinigų remontui ir pardavė keletą tonų su griežtą sąlyga - niekada neatskleisti pardavėjo vardo. Šio pažado M.Voiničius nesulaukė iki pat mities.

Prie knygos pridėtas 1666 metais datuotas laikšas, kurį Prahos universiteto rektorius Johansas Markis parašė savo draugui, žinomam viduramžių mokslininkui Atanasiui Kircheriui, tuomet gyvenusiam Romoje. Rektorius prašė pastarojo iššifruoti šią knygą, kuri, jo manymu, kažkada priklausė Habsburgų dinastijos atstovui Rudolfui II.

1 versija: šifras

Neuboldas manė, kad tekstas parašytas lotyniškai ir dar užšifruotas. Šios hipotezės laikosi ir britas profesorius Gordonas Ragas, 2004 metų sausį žurnale „Cryptologia“ pasiūlęs savąjį dešifravimo metodą. Jis panaudojo vadinamąjį Kardano tinklelį - kortelę su keliais iškirptais langais, kurią išrado italų matematikas Girolomas Kardanas. Uždėjus kortelę ant užšifruoto teksto, jos langeliuose pasirodo slaptas pranešimas. Rago nuomone, Voiničiaus manuskripto autorius iš pradžių langeliuose įrašė lotyniškas raides, o erdvę tarp jų užpildė išgalvotomis raidėmis.

2 versija: kinų raštas

Perteikus manuskriptą skaičiais, buvo susikoncentruota į statistinius dėsningumus tarp simbolių, žodžių dalių, žodžių ir jų junginių.

Viena iš labiausiai pastebimų pastarojo meto teorijų yra hipotezė, kurią pasiūlė prancūzų kriptologas Džakusas Gujis. Išanalizavęs manuskripto žodžių ir skiemenų ilgį ir žodžių struktūras, jis nustatė, kad Voiničiaus teksto kalbos struktūra labai panaši į kinų ar vietnamiečių kalbas. Tiesa, nė vienas Rytų Azijos filologas taip ir nesugebėjo nustatyti, kokiu dialektu tai galėtų būti parašyta. Šios teorijos naudai byloja faktas, kad kai kuriuose piešiniuose pavaizduoti augalai, tuo metu augę tik Kinijoje.

3 versija: dvi kalbos

Įsižiūrėjus į manuskripto raides per mikroskopą ar galingą didinamąjį stiklą matyti, kad kiek-vieną raidę sudaro du ženklai, tarsi uždėti vienas ant kito, t. y., manuskriptas - tai du tekstai, parašyti dviem skirtingais braižais ir dviem skirtingomis kalbomis. Tiesa, mokslas apie jas nieko nežino.

Tolesnė pergamento lapų analizė parodė, kad daugelis piešinių ir raidžių buvo retušuoti praėjus keliems dešimtmečiams po knygos parašymo.

4 versija: amžiaus mistifikacija

Profesorius Rene Zandbergenas mano, kad manuskriptas - tai mistifikacija, ir jį galėjo parašyti keisto mentaliteto žmogus, neketinantis nieko apgauti. Tik taip jis gali paaiškinti faktą, kodėl manuskriptas iki šiol neiššifruotas.

Jam pritaria ir kiti mokslininkai, neatmetantys galimybės, kad mauskriptą galėjo specialiai parašyti alchemikai, prieš parduodami karaliui Rudolfui II, turėjusiam polinkį okultiniams mokslams.

Septyni neperskaityti tekstai

Žmonija mėgsta sukti galvą dėl visokių kodų ir šifrų. Štai dar 7 manuskriptai, prie kurių ir šiandien prakaituoja geriausi pasaulio kriptologai.

Terterijos lentelės

Trys molinės lentutės su piktogramomis, kurios buvo pripažintos seniausios raštijos, egzistavusios prieš 7000 metų, pavyzdžiu. 1961 metais rastos prie Terterijos (Rumunija) kaimo esančioje kapavietėje. Iššifruoti kalbos nepavyko.

Festo diskas

Rastas 1908 metais atliekant archeologinius kasinėjimus Kretoje. Moliniame diske spirale išdėstyti piktografiniai simboliai. Pirmą kartą pabandyta iššifruoti 1911 metas, ir nuo tada Festo diskas laikomas pačiu paslaptingiausiu XX a. radiniu.

Tora

Dar antikos teologai pastebėjo, kad Toros tekste yra tam tikrų keistų dėsningumų, o 1944 metais žurnalas „Statistical Science“ eksperimento tvarka išspausdino trijų Izraelio mokslininkų rezultatus. Jie tvirtina, kad bibliniuose tekstuose rado 30 žydų politinių veikėjų pavardes.

Apokalipsė

Štai jau 2000 metų, kai tyrinėtojai bando iššifruoti apaštalo žodį apie „žvėries skaičių 666“. Egzistuoja versija, kad raidėmis, turinčiomis ir skaitmeninę reikšmę, užrašytas imperatoriaus Nerono vardas.

Niutono rankraštis

Nedaug kas žino, kad seras Niutonas, be fizikos, domėjosi ir alchemija. Ne per seniausiai rastas jo 22 puslapių dienoraštis, kurio neįmanoma perskaityti, nes jis užšifruotas asmeniniu kodu.

„Centuries de Nostradame“

XVI a. Gydytojas ir astrologas Maiklas Nostradamas išleido 5 knygas, bet nė viena jų nepelnė tokios šlovės kaip „Centurijos“ - ketureiliai (katrenai) senąja prancūzų kalba su intarpais lotynų ir ivrito kalbomis.

„Enigmos“ šifruotės

„Enigma“ - 6 mln. šifro variantų turinti šifravimo mašina, kurią sukonstravo vokiečių inžinierius Arturas Šerbius. Anglai taip ir nesugebėjo įminti „Enigmos“ kodo, tad buvo priversti pavogti pačią mašiną.

×
nuotr. 6 nuotr.
Vilfridas Michailas Voiničius

Parengta pagal dienraščio "Vakarao žinios" priedą "Geras!"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GINKLAI: Valstybės sienos apsaugos tarnyba iš kariuomenės perima 500 automatinių šautuvų G-36.
  • PAŠTAS: Lietuvos pašto administracija persikels į Vilniuje esantį „Technopolio“ biurų kompleksą – paštas su komplekso valdytoju pasirašė dešimties metų trukmės nuomos sutartį.
  • SULAIKYMAS: Teisėsaugos pareigūnai sulaikė šnipinėjimu Baltarusijai įtariamą Lietuvos pilietį Mantą Danielių, vėliau jis suimtas dviem mėnesiams.
  • ORAI: Šildymo sezoną gyventojams Panevėžys pradės nuo spalio 10 dienos, šiuo pavyzdžiu svarsto pasekti ir Šiauliai, kiti šalies didieji miestai dar lauks vėsesnių orų.
  • SITUACIJA: Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys akcentuoja, kad Rusijos karinis pajėgumas Kaliningrado srityje nėra tiek sumažėjęs, kad Lietuvos saugumo situacija sustiprėtų ir šalis galėtų mažesnį dėmesį skirti savo gynybai.
  • PAREIGŪNAI: Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene aptarė statutinių pareigūnų profesinio rengimo problemą - ministrės nutarė, kad turi būti suburta tarpinstitucinė darbo grupė, parengsianti tinkamiausią pareigūnų rengimo modelį.
  • PINIGAI: Su prezidentu Gitanu Nausėda susitikęs valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas teigia, kad svarstoma persiderėti, kaip ir kam Lietuvoje panaudoti pagal Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę numatytas dotacijas ir galbūt padidinti skirtų pinigų dydį.
  • PARTIJOS: Per pastarąjį pusmetį Lietuvos partijos išlaikė panašų narių skaičių, tik opozicinė Regionų partija gerokai pasipildė naujais nariais, rodo Teisingumo ministerijos duomenys.
  • APŠVIETIMAS: Konkursą laimėjusi įmonė „Indikacija“ pirmadienį Klaipėdos rajone pradėjo beveik metus truksiančius darbus, kurių metu bus atnaujinta visa rajono apšvietimo sistema.
  • SAUGA: Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija antradienį apžvelgs civilinės saugos sistemos būklę.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar jūsų aplinkoje šiuo metu daug sergančiųjų peršalimu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +12 C

+5 +14 C

 

+7 +15 C

+9 +14 C

+11 +15 C

 

+13 +15 C

0-8 m/s

0-5 m/s

 

0-9 m/s