respublika.lt

Milijardo vertės apiplėšimas

(0)
Publikuota: 2020 sausio 08 14:55:25, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Vagys išnešė brangenybių, kurių bendra vertė siekia milijardą dolerių. EPA-Eltos nuotr.

Dresdene (Vokietija) esančiame viename seniausių pasaulio muziejų saugoma turtingiausia brangenybių kolekcija Europoje. Muziejus vadinasi „Gruenes Gewoelbe“ - išvertus reiškia „Žaliasis skliautas“. 2019 m. lapkričio 25-ąją Saksonijos lobynas buvo apiplėštas. Plėšikų pavogtas brangenybes ekspertai įvertino apvalia milijardo dolerių suma. Kas gi išdrįso padaryti tokį įžūlų nusikaltimą?

 

Keistokas muziejaus pavadinimas yra kilęs iš pirmosios patalpos, kurioje laikoma kolekcija, kolonų spalvos. Vetinų dinastijos kunigaikščių rezidencijos pirmajame aukšte esančios skliautuotos patalpos kolonos buvo nudažytos malachito spalva. Dabar tos kolonos jau ne žalios, jas dengia veidrodžiai. Saksonijos kurfiurstas ir Lenkijos karalius Augustas Stiprusis 1723-1729 m. šią rezidenciją pavertė muziejumi, kad visi galėtų gėrėtis unikaliais meno kūriniais ir brangiais dirbiniais. Jie atspindi visą meno istorijos epochą, nuo renesanso iki klasicizmo.

Iki mūsų dienų išliko dešimt muziejaus kambarių, kuriuose telpa per 4000 eksponatų. Visi jie yra unikalūs. Pirmojoje „Žaliojo skliauto“ salėje eksponuojami viduramžių ir ankstyvojo renesanso meno kūriniai. Įspūdingiausi šio kambario eksponatai - Ivano Rūsčiojo taurė ir Martino Liuterio žiedas su antspaudu.

Antroji ekspozicijos salė vadinasi Gintaro kabinetas, jame yra meno kūriniai iš gintaro. Įvairūs indai, dėžutės, statulėlės, stalo įrankiai. Trečioji salė pavadinta Dramblio kaulo kambariu. Čia pristatomi eksponatai - unikalūs dirbiniai iš dramblio kaulo. Ketvirtoji salė - tai sidabro dirbinių paroda. Penktojoje salėje saugomi meno kūriniai ir senoviniai dirbiniai, pagaminti iš paauksuoto sidabro.

Šeštoji salė - didžiausia muziejuje, vadinama Pretiosensaal, t.y. brangenybių salė. Septintasis kambarys yra skirtas astronominiams laikrodžiams, o Juvelyrikos salėje laikomi garsūs eksponatai, sukurti rūmų juvelyro Johano Melchioro Dinglingerio. Garsiausias iš jų - „Mauro“ statulėlė. Tai skulptūra iš kriaušės medžio, kurią juvelyras sukūrė 1724 m. Daugiau kaip pusmetrio aukščio statulėlė yra papuošta įvairiais brangiaisiais akmenimis - smaragdais, rubinais, safyrais. „Augusto obeliskas“ - vienas iš garsiausių eksponatų, vaizduojantis Augustą stiprųjį. Jį kurdamas juvelyras panaudojo 240 apdirbtų akmenų ir paauksuotų skulptūrų. Kūrinys tais laikais atsiėjo tiek, kad už tokią sumą buvo galima pastatyti rūmus. Devintojoje salėje, vadinamojoje Bronzinėje, saugomos 80 skulptūrinių kompozicijų iš bronzos. Dešimtojoje salėje vyrauja Renesanso laikų bronzinės miniatiūros.

Ir štai į šį muziejų pasikėsino plėšikai. Kaip informavo muziejaus darbuotojai, vagys išnešė brangenybių, kurių bendra vertė viršija milijardą dolerių. Kadangi pagrobtieji dirbiniai yra unikalūs, policija ir muziejaus darbuotojai baiminasi, kad, norėdami parduoti, vagys papuošalus tiesiog išardys. O juk meninė šių kūrinių vertė apskritai yra neįkainojama.

Plėšikai į saugyklą prasibrovė išdaužę langą ir praskėtę grotų virbus. Prieš tai jie padegė elektros paskirstymo skydą po Augusto tiltu, ir tai paralyžiavo visą elektros tiekimo sistemą. Apie elektros tiekimo nutrūkimą vietos policija buvo informuota iškart, po penkių ryto. Muziejaus rajone elektra dingo visur, nešvietė net gatvių žibintai, ir dėl to plėšikams buvo lengviau pasprukti. Vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo du smulkaus kūno sudėjimo ir nedidelio ūgio asmenis. Apiplėšimas įvyko labai greitai, truko vos kelias minutes. Kamerų įrašuose matyti, kad vagys tikslingai plėšė tik tris vitrinas Brangenybių salėje, iš patalpų išėjo požeminiu išėjimu. Policijai yra žinoma, kad vagys iš nusikaltimo vietos pabėgo automobiliu Audi A6, kuris vėliau buvo aptiktas požeminiame garaže. Paskelbtuose stebėjimo kamerų įrašo kadruose matyti, kaip dvi figūros, apsirengusios juodai, su žibintuvėliais, naudoja kažką panašaus į mažus kirvukus vitrinoms išdaužti, čiumpa brangenybes ir išsineša.

Muziejaus darbuotojus toks nusikaltimo brutalumas šokiravo. Saksonijos žemės mokslo ir meno ministrė Eva Marija Štangė (Eva Maria Stange) akcentavo, kad brangenybės yra istorinė vertybė, Saksonijos karalių nuosavybė. Ministras pirmininkas Michaelis Krečmeris (Michael Kretschmer) sakė, kad vagystė - nusikaltimas prieš visus Saksonijos piliečius. Jis pabrėžė, kad valstybė šią kolekciją rinko šimtmečius, ir ji yra neatskiriama Saksonijos istorijos dalis. Iš muziejaus buvo pagrobta 11 eksponatų ir dar kelių dalys. Tarp vertingiausių - puošnus antpetis su 49 karatų Dresdeno baltuoju deimantu, kuris gali būti vertas 9-11 mln. eurų; kardas, kurio rankena inkrustuota 9 dideliais ir apie 800 smulkesnių briliantų; briliantais inkrustuota Lenkijos Baltojo Erelio ordino žvaigždė; karalienės Amalijos 600 briliantų puošta kaspino formos sagė.

Policija pasiūlė pusės milijono eurų atlygį visiems, kas suteiks žinių, padėsiančių sučiupti nusikaltėlius. Šis įžūlus nusikaltimas pagal padarytos žalos mastą neturi analogų. Lieka tik tikėtis, kad jį pavyks atskleisti ir brangenybes grąžinti į muziejų. Jos - pasaulio kultūros paveldo dalis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s