respublika.lt

Didžioji Britanija rengiasi pereiti prie plastikinių kupiūrų

(0)
Publikuota: 2014 gegužės 23 12:09:07, Respublika.lt, Eltos inf.
×

Pirmieji plastikiniai banknotai Didžiojoje Britanijoje į apyvartą bus išleisti kitais metais, informuoja BBC.

"Clydesdale Bank", vienas iš trijų Škotijos bankų, turinčių teisę leisti banknotus, 2015 m. kovą pradės gaminti du milijonus plastikinių penkių svarų sterlingų vertės kupiūrų, informuoja BBC.

Naujuosiuose banknotuose, pagamintuose iš 20 polimerinių medžiagų, bus pavaizduotas tiltas per Forto įlanką. Kitais metasi sukaks 125 metai nuo tada, kai šis tiltas pastatytas.

Ribotas plastikinių "penkių svarų" banknotų, gaminamų Škotijoje, kiekis pasirodys likus metams iki tol, kai į apyvartą bus išleisti Anglijos centrinio banko plastikiniai banknotai.

Tai jau ne pirmas bandymas Didžiojoje Britanijoje ir pasaulyje paleisti į apyvartą plastikines kupiūras. Pirmosios tokios kupiūros pasirodė dar 1983 metais Kosta Rikoje, Haityje ir Meno saloje. Tai buvo kompanijų "American Banknote Company" ir "DuPont" eksperimentas. Tačiau apie 1988 metus kupiūros buvo išimtos iš apyvartos, nes nuo plastiko ėmė atsiskirti dažai.

1999 metais Šiaurės Airijoje buvo išleista bandomoji penkių svarų vertės banknotų iš plastiko partija. Bet sprendimo dėl visos Jungtinės Karalystės perėjimo prie naujų kupiūrų teko laukti dar daugiau nei dešimt metų.

Per 20 pasaulio šalių daugiau ar mažiau jau naudoja naujojo tipo banknotus, tarp jų - Bangladešas, Nigerija, Brazilija, Brunėjus, Čilė, Kanada, Paragvajus, Honkongas, Kinija, Rumunija, Malaizija, Vietnamas ir Naujoji Zelandija.

Bankų nuomone, tokius pinigus sunkiau suklastoti, jie ne taip smarkiai susitepa ir ne taip greitai susidėvi kaip popieriniai. Jų gamyba yra beveik pusantro karto brangesnė nei popierinių pinigų, tačiau tarnavimo laikas keletą kartų ilgesnis. Didžiausias naujosios medžiagos privalumas, lyginant su popieriumi, yra tas, kad banknotai lieka ilga švarūs, nes nesugeria drėgmės, prakaito ir purvo.

Be to, juos lengviau gaminti, padėvėtų kupiūrų susmulkinimo procesas, jų perdirbimas ir pakartotinis panaudojimas taip pat daug paprastesnis.

Be tradicinių apsaugos priemonių, naudojamų popierinių kupiūrų gamyboje, polimerinių pinigų gamyboje galima naudoti tokias apsaugos nuo klastojimo priemones, kurių popieriuje pritaikyti neįmanoma.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s