Ženevoje JAV pareiškė susirūpinimą dėl Rusijos skaidrumonuotraukos (7)

2019 liepos mėn. 17 d. 20:44:57 Perskaitė 756

JAV ir Rusijos atstovai trečiadienį susitiko Ženevoje aptarti saugumo klausimus. JAV susitikimo metu pareiškė susirūpinimą dėl, pasak JAV atstovų, Maskvos politikos skaidrumo trūkumo. JAV atstovai Rusijos veiklą pavadino neskaidria dėl tam tikrų branduolinių ginklų dislokavimo atvejų.

 

Tuo metu Maskva Vašingtoną apkaltino tuo, kad šis, pasitraukdamas iš svarbiausių ginklavimosi susitarimų, kelia grėsmę tarptautinei ginklų kontrolės tvarkai. JAV, reaguodamos į Rusijos kaltinimą, pasiteisino, kad privalėjo taip elgtis po to, kai Rusija pakartotinai pažeidė ginklavimosi susitarimus.

Derybose Ženevoje dalyvavo JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Džonas Sulivanas (John Sullivan) ir ginklų kontrolės sekretoriaus padėjėja Andrėja Tompson (Andrea Thompson). Jie susitiko su Rusijos delegacija ir jos vadovu, užsienio reikalų ministro pavaduotoju Sergejumi Riabkovu.

„Delegacijos aptarė savo nacionalinę strateginę politiką. Tokiu būdu buvo siekiama sumažinti nesusipratimų ir išsiaiškinti, kurios svarbiausių saugumo klausimų interpretacijos yra neteisingos“, – spaudos pranešime sakė Valstybės departamento atstovai.

JAV delegacija taip pat pabrėžė susirūpinimą dėl Rusijos branduolinių ginklų kūrimo ir dislokavimo veiklos bei skaidrumo trūkumo esamų įsipareigojimų atžvilgiu.

Maskva kovą sustabdė dalyvavimą Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartyje (INF) po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) paskelbė, kad pasitrauks iš šio svarbaus susitarimo dėl galimų Rusijos pažeidimų.

Taip pat neaišku, ar bus pratęstas „New START“ susitarimas, ribojantis galimų laikyti branduolinių galvučių kiekį. 2010 metais pasirašytas susitarimas galios tik iki 2021 metų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net