respublika.lt

Vakarai nesuvokia, kad demokratija tinka ne visur

(0)
Publikuota: 2021 rugpjūčio 20 07:00:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 6 nuotr.
Talibano kovotojai. EPA-Eltos nuotr.

Baltieji rūmai vakar pripažino, kad Talibanas po įsigalėjimo Afganistane įgijo nemažą JAV karinės įrangos kiekį, tačiau negirdėti, jog būtų pripažinę savo klaidas, mėginant vietos tautinėms-etninėms bendruomenėms įdiegti vakarietiškos demokratijos principus.

 

Prarado ginklus

Nuotraukose ir vaizdo įrašuose matyti talibai su šaunamaisiais ginklais ir transporto priemonėmis, kurias JAV kariai naudojo patys ar tiekė Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms, taip pat pažangiais „UH-60 Black Hawk" sraigtasparniais ir kita įranga Kandaharo oro uoste.

„Žinoma, neturime visos informacijos apie tai, kur atsidūrė kiekviena gynybos priemonė. Tačiau tikrai nemažas jų kiekis pakliuvo į Talibano rankas", - teigė Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džekas Salivanas (Jake Sullivan).

„Žinoma, nesitikime, kad jie bus pasirengę visa tai mums noriai perduoti", - teigė Dž.Salivanas, omenyje turėdamas talibus.

Anot patarėjo, tai, kad priešui atiteko milijonų dolerių vertės karinės atsargos, iliustruoja „sunkius sprendimus, su kuriais tenka susidurti prezidentui... 20 metų trukmės karo pabaigos kontekste".

Dž.salivanas pažymėjo, kad „Black Hawk" sraigtasparniai buvo tiekiami Afganistano vyriausybės pajėgoms, siekiant padėti joms kovoti su talibų sukilimu.Tačiau vyriausybės pajėgos greitai pasidavė islamistų sukilėliams bei atsisakė daugybės ginklų ir sraigtasparnių kontrolės.

Žmogaus teisės

Jungtinės Valstijos vakar paragino Talibaną laikytis po valdžios užgrobimo duotų pažadų gerbti Afganistano piliečių, įskaitant moteris, teises.

„Jei Talibanas teigia, kad gerbs savo piliečių teises, mes sieksime, kad jie laikytųsi šio pareiškimo", - reporteriams sakė JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Praisas (Ned Price).

Talibanas antradienį per savo pirmąją spaudos konferenciją po įžengimo į Kabulą pareiškė, kad yra įsipareigojęs pagal islamo principus ginti žmogaus teises.

Paklaustas apie šį pažadą, N.Praisas teigė: „Manau, svarbu bus tai, kaip tas atrodys, jei/ar bus pradėtas to įgyvendinimas."

„Mes niekuomet besąlygiškai netikėjome jų žodžiu", - teigė atstovas, omenyje turėdamas talibus.

Talibanas per savo valdymą 1996-2001 m. griežtomis taisyklėmis apribojo moterų ir mergaičių gyvenimą, įskaitant moterų švietimo draudimą.

Užvakar Talibanas paskelbė karo pabaigą ir visuotinę amnestiją. „Karas baigėsi" ir „visiems" suteikiama malonė, spaudos konferencijoje Kabule sakė Talibano atstovas Zabihula Mudžachidas (Zabihullah Mujahid). Talibanas nenori keršto, pridūrė jis. Darbą Afganistane esą gali tęsti ir tarptautinės organizacijos.

Z.Mudžahidas taip pat paskelbė, kad moterys ir toliau galės dirbti, jei jų darbas neprieštarauja „islamo principams".

Kitas Talibano atstovas interviu britų stočiai „Sky News" sakė, kad moterys Afganistane ateityje neprivalės viešoje vietoje dėvėti burkų.

Talibanui perėmus valdžią, daugelis afganų ėmė būgštauti, kad islamistai gali įvesti panašias taisykles, kokios galiojo 1996-2001 metais. Tada Talibanas itin griežtai interpretavo šariatą - šventą islamo įstatymą. Moterims buvo draudžiama dirbti, buvo uždarytos mergaičių mokyklos. Bausmės už nusižengimus neretai buvo žiaurios. Vagys netekdavo rankos. Neištikimybe apkaltintos moterys buvo užmėtomos akmenimis.

Tiria žūtis

JAV karinės oro pajėgos vakar pranešė, kad pradėjo tyrimą, kurio metu sieks nustatyti, kaip žuvo civiliai, mėginę prisikabinti prie lėktuvų Kabulo oro uoste, ten vyravus Talibano sukeltam chaosui.

Tyrėjai peržiūri filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip mažiausiai du afganai nukrenta nuo jau pakilusio JAV karinio lėktuvo „C-17", bei kitus vaizdo įrašus ir socialinių tinklų įrašus, kuriuose kalbama apie daugiau galimų aukų. Tyrėjai taip pat tiria asmens, kurio kūnas buvo rastas prie „C-17" lėktuvo rato, šiam jau nusileidus Katare, mirties aplinkybes.

Paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti šimtai žmonių, Hamido Karzai oro uoste pakilimo taku bėgančių šalia didžiulio „C-17" orlaivio ir mėginančių ant jo užlipti.

Kalta valdžia

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas dėl greito afganų ginkluotųjų pajėgų žlugimo ir Talibano įvykdyto valdžios perėmimo apkaltino ligšiolinę šalies vadovybę.

Politinė vadovybė esą nesugebėjo pasipriešinti Talibanui, sakė jis antradienį. Ir tai „sukėlė tragediją, kurią mes šiandien išgyvename". Kartu J.Stoltenbergas pripažino, kad karinis aljansas turi pamatyti ir savo klaidas, apmokant Afganistano saugumo pajėgas.

Priimant sprendimą dėl karių išvedimo esą buvo aišku, kad Talibanas gali perimti valdžią. Tačiau tai, kad Kabulas krito taip greitai, buvo staigmena, kalbėjo NATO vadovas. Aljansas, anot jo, „turi išmokti pamokas".

Nuo 2003 metų NATO buvo atsakinga už tarptautinę saugumo misiją Afganistane, tačiau 2014-aisiais kovinių operacijų atsisakė ir sutelkė dėmesį į afganų pajėgų apmokymą.

Komentuoja saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Tiek rusams (Tarybų Sąjunga), tiek amerikiečiams (Vakarai) tas Afganistanas visada buvo reikalingas tik saugumo sumetimais, tačiau šie sumetimai buvo skirtingi. Rusai (sovietai) bijojo nestabilumo savo „minkštojoje papilvėje" ir galimo potencialių priešininkų, t.y. amerikiečių atėjimo į pietinį pasienį. Todėl buvo stengiamasi ten įvesti sau lojalų režimą, kuris laikytų šalį santykinėje tvarkoje, organizuojant vieningą darinį bei sociumą.

Tačiau nei rusams, nei vakariečiams, kiek jie bebandė, niekada to sociumo suorganizuoti į vieningą darinį - nepavyko. Nes ten gyvena skirtingos tautinės-etninės grupės su visiškai skirtingu gyvenimo stiliumi, paremtu gentiniais santykiais. Kitaip sakant, vakarietiškos civilizacijos tipo tvarka toje aplinkoje negali egzistuoti iš principo, kaip ir vakarietiška valstybės struktūra.

Atsimenu, prieš amerikiečiams įsiveržiant į Iraką rimti Vakarų politikai ir įvairūs aukščiausi NATO pareigūnai svarstė, kad Irake jie įves demokratiją, iki kurios ten esą tik vienas žingsnis (ten net moterys nedengia veidų) - tam trukdo tik baisusis Sadamas Huseinas... Jau tada sakiau: „žilos kumelės sapnas"... Utopija. Nes jų savastyje, identitete tos demokratijos tiesiog nėra. Tiesiog taip surėdytas jų gyvenimas. Todėl ir ten visos pastangos įvesti demokratiją žlugo, nors S.Huseino laikais tai buvo iš vieno centro valdoma struktūruota valstybė. Tokiose šalyse įmanoma tik labai riboto laipsnio demokratija, paremta karinėmis pajėgomis, o norint tikrosios demokratijos, ją pirmiausia turi priimti patys ten gyvenantys žmonės. Jeigu jie jos nepriima, tuomet turi įvesti žiaurią priespaudą, bet kur tuomet bus ta demokratija?

Amerikiečiai po rugsėjo 11-osios Afganistane kovojo prieš „Al Kaidą", paskui - prieš „Islamo valstybę". Šiuo požiūriu juos galima suprasti - jie mėgino likviduoti galimybę nebaudžiamai vykdyti teroro antpuolius iš niekieno nekontroliuojamos teritorijos. Tam, kad ten neįsitvirtintų radikalų bazės, reikėjo patiems tą teritoriją kontroliuoti. Tačiau visa tai pernelyg ilgai užsitęsė, pagaliau, visi pamatė, kad tų žmonių tapatybės greitai pakeisti nepavyks ir reikalai nejuda į priekį. Teko trauktis.

Kita vertus, toli gražu neįtikinama, kad visais atvejais demokratija yra tinkamiausias-optimaliausias variantas. Demokratinė sistema yra labai efektyvi, esant stabiliai situacijai, kai viskas ramu. Nes tada yra daug laiko sprendimams priimti, o ši sistema yra lėta. Kai yra nestabili ir pavojinga situacija, demokratija neturi šansų išgyventi, nes ji nuolat vėluoja priimti sprendimus. Tuomet labiau gyvybinga tampa primityvi sistema. Taip, ji neefektyvi kuriant žmonių gerovę, bet ji išlaiko pagrindinius egzistencijos parametrus ir jos taip lengvai nesuardysi. O Afganistanas visą laiką buvo neramus regionas, todėl ten susikūrė labai primityvios sociumo sistemos - giminystės pagrindu susiformavę klanai, niekaip netelpantys į jokią valstybės struktūrą. Turi praeiti daug laiko, situacija turi stabilizuotis ir žmonės turi pamatyti, kad naujoje sistemoje yra geriau, juolab kad istorinė patirtis jiems sako visiškai priešingai... Todėl kitokios baigties ten ir negalėjo būti - demokratijos neatneši nei ant durtuvų, nei tankais, nei raketomis...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s